Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips chassis L6.2 - cykliczny problem

Stankow 26 May 2004 18:46 6493 24
e-mierniki
 • #1
  Stankow
  Level 13  
  Czy ktoś zetknął się z taką sytuacją kiedy pada przetwornica (klucz i elementy towarzyszące) a także tranzystor WN Bu1508 AX. Po wymianie tych elementów za niedługi czas (np dwa dni) sytuacja powtarza się.
  Bardzo proszę o pomoc.

  pozdrawiam, Stan
 • e-mierniki
 • #2
  rtv.service
  Level 28  
  Sytuacia czensta w tych modelach, natomiast o tym durzo pisano i napewno cosz tam znajdrziesz. Napisz "L6." i znajdrziesz wszystko o tym zjawisku. Od sziebie tylko dodam, rze wienkszy radiater niezaszkodzi.
 • e-mierniki
 • #3
  Rychozol
  Level 26  
  Proponuję sprawdzić a najlepiej wymienic dławik 5420, a temperatura radiatora na pewno spadnie.
 • #4
  Aleksander Borodin
  Level 22  
  :P Znam ten ból, kiedyś miałem to samo i kosztowało mnie to parę dni nerwów i kilkanaście tranzystorów. Raz już to opisałem ale ty nie korzystasz z wyszukiwarki i odrazu startujesz z pytaniem, napiszę jeszcze raz:
  Spalony dławik 5420 trzeba wymienić na oryginał, tranzystor 7421 musi buć BC368-25 (wzmocnienie 250 betta), no i najważniejszy cymes w tym wszystkim to dławik 5421. Trzeba z niego zwinąć uzwojenie a jest tam tylko 56 zwoi drutu i nawinąć 65 zwoi, podkreślam dławik 5421 nawinąć 65 zwoi to jest cały sekret, odrazu tranzystor BU mniej się grzeje i problemy się kończą. Nie pomoże tu ani większy radiator ani wentylator (przyznam się że sam to próbowałem) przyczyną nieszczęść jest dławik 5421 a dokładniej za mała indukcyjność tegoż dławika.
  Profilaktycznie sprawdź kondensatory niebieskie 390 nano 2 sztuki 2913 i 2915 lubią robić kłopoty. Sprawdź na początek pracę zasilacza na żarówce (bez tranzystora BU1508) przez kilka godzin.
  Ten mój patent z dławikiem 5421 z powodzeniem stosuje w każdym L6.2 i kończą się problemy, z powodzeniem został przyjęty przez kolegów po fachu w dwóch podobnych do naszej rosyjskojęzycznych konferencjach internetowych i stosowany z dobrym skutkiem.
  Sprawdzone, śmiało, powodzenia. :)
 • #5
  Stankow
  Level 13  
  Bardzo jestem wdzięczny za odpowiedź. Zgadzam się całkowicie co do tego że BU1508 będzie się mniej grzał i wpłynie to napewno na obniżenie temperatury radiatora. Mam jednak wątpliwości co do padaczki zasilacza tzn czy opisane przez Ciebie zmiany w WN uchronią zasilacz. Podkreślam że opisane przezemnie usterki pojawiają się razem. Nie wiem tylko czy przyczyną jest zasilacz czy WN???.
 • #6
  Rychozol
  Level 26  
  Zwróć uwagę, że oba te tranzystory są na tym samym radiatorze i być może tranzystor zasilacza nie wytrzymuje tak dużej temperatury jaka ma radiator
 • #7
  Wojtek27
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Albo z zupełnie co innego może powodować ten problem. Przebicie WN do wewnątrz DST, i dalej luk idzie w kierunku 7 pin tegoż trafa.
  Co do grzania się w/w tranzystorów, to ten typ tak ma :) i większości wypadków TV pracuje z tym bezproblemowo.

  Pozdrawiam
 • #8
  Stankow
  Level 13  
  Dzisiaj popracuję nad tym wykorzystując wszystkie te informacje. Cała trudność w tym przypadku polega na tym że TV po wymianie uszkodzonych elementów może pracować kilka dni.
  Pozdrawiam wszystkich
 • #9
  Aleksander Borodin
  Level 22  
  :) Opowiadam dalej: Miałem właśnie taki sam cykliczny problem i padało wysokie razem z zasilaczem. Co do grzania się tranzystorów to sprawdzono umieszczając tranzystor wysokiego na osobnym radiatorze, i to on się tak mocno grzeje i grzeje tranzystor zasilacza. Kolega powyżej pisze że takie grzanie się to w tych chassis normalka; a więc praktycznie sprawdziłem WIELOKROTNIE że przewinięcie dławika 5421 z 56 zwoi na 65 w znacznym stopniu obniża temperaturę tranzystora. Nie jest to ten brązowy dławiczek co się w nich pali ale inny, większy pionowy dławik w kształcie szpuli umieszczony z brzegu obok trafa WN. Przewiń ten dławik to tylko trzy minuty roboty, drut 0,30.
  Dlaczego tak i co z czym związane to już dłuższa teoria, mi to zajęło kilka dni nerwów, marudzenie klienta, kilkanaście tranzystorów BU i kilka kompletów naprawczych zasilacza.
  Przy naprawie można na niedługi czas wstawiać BUT-11AF, też dobrze pracuje i jest tańszy, ale jak już wszystko będzie dobrze to trzeba wstawić BU1508. Powodzenia.
 • #12
  ztill
  Level 23  
  Witam. Bazując na moim doświadczeniu w naprawie tego chassis naprawę rozpocząłbym od wymiany trafopowielacza ( to sporadyczne wyładowania uszkadzają inne elementy). Jego zamiennik nie jest drogi. W 95% podobnych napraw po wymianie uszkodzonych elementów i trafopowielacza wszystko jest OK.
 • #13
  Wojtek27
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wszystkie te uszkodzenia powstawały u klienta?
  Jeżeli tak to przyjrzyj się napięci sieci energetycznej. Chociaż to mało prawdopodobne ale czegoś trzeba się czepić.
  Co do DST to często przebijają i wtedy pada ciągle pion albo to co w tym przypadku.
 • #14
  Aleksander Borodin
  Level 22  
  :? Może on uszkadza się na czuwaniu? Tranzystor sterujący 7421 musi być nowy dobry i z grupy 25 czyli wzmocnienie 250 betta. W Stand By ten tranzystor jest włączony cały czas i musi dobrze "trzymać" bazę BU do masy, jesli on jest wygrzany to może też powodować takie kłopoty.
  Drugi szczegól to tranzystor 7501 w zasilaczu, często tam wstawiają BF459 i on gra ale on ma napięcie dopuszczalne 300 volt a oryginalny BF487 ma napięcie dopuszczalne 400 volt i on powinien być. Teraz po zwiększeniu napięcia w sieci do 230 volt napięcie wyprostowane w zasilaczu osiąga 310 - 315 volt a w nocy i więcej.
  Trzeci szczegół to równoległy kondensator z tranzystorem BU, 2912 i 2910. Wstaw nowe i dobrej jakości, sprawdź kondensatory 2913 i 2915, cudów niema, potrzebna tylko cierpliwość wnikliwość i precyzja.
  Wymień optron 7420.
 • #15
  Wojtek27
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Aleksander z tym napięciem w sieci energetycznej to jest akurat odwrotnie. Zawsze w nocy napięcia w sieci SN są zmniejszane - poprostu mniejsze obciążenie sieci. I przeważnie jest tak, że właśnie w nocy napięcie "w gniazdku" jest nieco mniejsze. W dzień jest różnie, często to napięcie się trochę waha ze względu w jakim rejonie polski się mieszka (na stabilność napięcia w sieci wpływają duże zakłady).
  Zresztą PN określają to wyraźnie 230V (+ - 5%), tj. 218,5V - 241,5V, po wyprostowaniu na greatz'u i odfiltrowaniu na kondensatorze będzie: 305,9V - 338,1V. I z tym tranzystorem to prawda - za małe Uce.

  Pozdrawiam
 • #16
  malec
  Level 16  
  Własnie kilka dni temu zakończyłem identyczny przypadek.BU1508 w linii + oczywiście komplet w zasilaczu.Przyczyna prozaiczna.Wypalony wtyk na cewkach odchylania (widoczny po odgięciu ebonitowej płytki ).
 • #17
  Aleksander Borodin
  Level 22  
  :) Wojtku, pisząc o napięciu sieci ja opisywałem to co na codzień widzę na mierniku naprawiając zasilacze telewizorów, 310 volt na elektrolicie sieciowym to normalka.
 • #18
  Wojtek27
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Aleksander, zawsze na elektrolicie sieciowym jest ponad 300V i tu masz rację. Nawet mówiąc że podniesienie napięcia o 10V ma wpływ na awaryjność TV (niestety ale Philips najmniej daje sobie z tym radę :()
  Chodziło mi jedynie o wartości napięć w sieci elektroenergetycznej w zależności od pory dnia. Bo tak się składa że jestem pracownikiem takiego zakładu i poprostu to wiem.

  Pozdrawiam
 • #19
  adamij
  Level 17  
  Zimne luty na cewkach H to glowna przyczyna awarii BU w tych Philipsach.
 • #20
  KW
  Level 21  
  Mnie zdażały się takie philipsy z upalonym złączem od cewek H , na ekranie była pionowa kreska a zasilacz i odchylanie pracowało cały czas bez zniszczenia elementów. W tej chwili właśnie mam takiego philipsa na warsztacie z podobnym problemem. Mocno grzeje się BU i co jskiś czas pada. Odbiornik był kupiony przed kilkoma dniami na giełdzie i widać że ten co go naprawial nie poradzil sobie z tym. Jednak analizując błędy poprzedniego pseudofachowca zauważyłem ciekawą rzecz. Mianowicie wstawil on przy naprawie dwa oporniki w zasilaczu 3514 i 3515 po 2 omy a nie po jednym. Spowodowało to że zasilacz był bardzo mięki i gdy ustawiłem większą siłę głosu to obraz zmieniał swoje wymiary. Tak samo było gdy pojawiały się jasne i kontrastowe sceny. Dodatkowo fachowiec wstawil zamiast BU1508 - BU 4508. Dzięki temu tranzystor linii nie padał jemu tylko po nagrzaniu robił zwarcie i odbiornik się wyłączał. Po ostygnięciu grał dalej. Wyłączenie poprzedzała zmiana fazy obrazu.
  Te czyjeś błędy podsuwają myśl aby na czas naprawy zmienić te elementy i w ten sposób uniknąć całkowitego zniszczenia tranzystorów w zasilaczu i linii do czasu ukończenia naprawy. Mo to oczywiście sens wtedy, gdy przyczyna awarii opisywana przez kolegów wyżej nie leży w transformatorze WN i jego przebiciach.
 • #21
  Stankow
  Level 13  
  Moje doświadczenia z tego typu telewizorami również są bardzo różne. Czasami zwarcie BU1508 nie powoduje awarii zasilacza a innym razem niestety tak. Zawsze w tym wypadku zastanawiam się nad kolejnością czy najpierw zasilacz pada czy odwrotnie. Być może jest tak że tranzystor w zasilaczu pracuje na granicy swoich możliwości i każda nieduża fluktuacja napięcia sieciowego powoduje jego uszkodzenie wywołane np wzrostem napięcia w sieci albo "zawirowaniem na WN. Być może... Niestety do tej pory nie znalazłem w tym żadnej prawidłowości.
  pozdrawiam Stan
 • #22
  KW
  Level 21  
  Uważam że naprawiając chassis L6.2 nie można jedynie wymieniać elementów w celu naprawy. Bardzo często zdaża się że można wymienić wszystko a sprzęt i tak nie działa. W ostatnim moim przypadku wymiana do niczego nie prowadziła. Próbowałem także sposobu proponowanego przez kolegę Aleksandra z dławikiem 5421 i też to nic nie dało. Tranzystor BU1508 grzał się nadal. Nie pomógł dodatkowy radiator. Najciekawsze było to, że mógł grać dwa dni i nic, a później po włączeniu i półgodzinnej pracy padał.
  Żeby to naprawić zacząłem obserwować przebiegi na elektrodach tranzystorów 7421 i 7906. Grzanie tego ostatniego może być spowodowane według mnie kilkoma czynnikami. Jeden to niewychodzenie tego tranzystora z nasycenia. Za takie coś może być odpowiedzialny współczynnik wzmocnienia 7421 i dioda 6108. Druga przyczyna polega na niewchodzeniu w głębokie nasycenie na końcach okresu wybierania. Dalej porównując schemat z telewizorem zauważyłem różnicę w wartości rezystora 3423. Według schematu 1kom a w rzeczywistości 560om. To była zmiana fabryczna. Powoduje ona, że poprawia się kształt impulsu na bazie 7906. Po prostu znikają zaokrąglenia na końcach przebiegu i przypomina on bardziej prostokąt.
  Kolejną ważną przyczyną grzania 7906 są oscylacje w obwodzie jego bazy. Przebieg na jego bazie nie był gładki tylko pofalowany. Na częstotliwość linii był nałożony drugi przebieg o znacznie większej częstotliwości. Gdy tranzystor był w nasyceniu to prąd jego bazy tłumił oscylacje. Po wyjściu z nasycenia pojawieły się dość późno gdy napięcie na bazie 7906 miało już dużą wartość ujemną. Natomiast grzanie następowało tuż przed momentem, w którym rozpoczynało się przewodzenie. Na takie zjawisko miała wpływ indukcyjność 5420 ale także rodzaj tego dławika. Próbowałem dwa nieoryginalne dławiki 15uH i w obu przypadkach było inaczej.
  Ostatecznie problem rozwiązałem dodając równolegle do kondensatorów 2428 i 2421 kolejny o wartości 1uF. Spowodowało to zmianę przebiegu na bazie 7906 w taki sposób, że oscylacje nadal występują, ale wtedy gdy napięcie na bazie ma dużą wartość ujemną i nie powoduje to wysterowania tego tranzystora. Natomiast obydwa zbocza napięcia na jego bazie są pozbawione oscylacji. Trzeba się jeszcze przyjrzeć jednemu zjawisku tak zwanego przewodzenia inwersyjnego tranzystora. Ma ono miejsce wówczas gdy do bazy jest podane stosunkowo duże napięcie o wartości ujemnej. Wówczas tranzystor zamiast być zablokowany zaczyna przewodzić. Obserwując przebiegi na bazie tranzystora końcowego linii widać niekiedy jeden lub dwa ujemne piki o dużej amplitudzie. To one w niektórych modelach TV powodowały grzanie. Uwaga ta nie dotyczy raczej przypadku chassis L6.2 . W innych modelach telewizorów można sobie z tym poradzić włączając diodę impulsową pomiędzy bazę a emiter.
  Ta metoda była skuteczna w przypadku H-driwe z transformatorem.
 • #23
  Aleksander Borodin
  Level 22  
  :) No właśnie, to jest ta teoria której ja nie chciałem rozpisywać zbytnio i zabierać ludziom cenny czas, zgadzam się z tą teorią i dodaje praktyczne wytłumaczenie żeby normalni ludzie łatwiej rozumieli co tu od czego zależy.
  W normalnych telewizorach prąd bazy końcowego tranzystora linii wytwarza transformatorek sterujący i ten sam transformatorek wytwarza ujemny zapierający impuls i tym impulsem szybko zatyka tranzystor. Taki klasyczny układ dobrze działa i niema z nim problemów dopuki nie dostanie zwarcia międzyzwojowego trafko sterujące (najczęściej FUNAI).
  W Philipsie L6.2 prąd bazy BU wytwarza uzwojenie 3 - 4 trafopowielacza. Tranzystor sterujący tego prądu nie daje bo go niema zkąd wziąć, on tylko zwiera do masy prąd płynący z uzwojenia 3-4 trafopowielacza przez dławik 5421 (który ja każe przewijać) i parę innych elementów przy bazie BU. Otóż ten ukochany przeze mnie dławik 5421 ogranicza prąd bazy BU i tak jak klasyczne trafko sterujące wytwarza ujemny zapierający impuls. I teraz w przypadku gdy indukcyjność tego dławika będzie trochę przymała to i prąd bazy będzie zaduży i ujemny impuls zamały, i zaczynają powstawać oscylacje na zboczach impulsów opisane przez kolegę powyżej, i cały układ staje się jakijś nadpobudliwy i lubi się głupio wzbudzić przy wyłączeniu na Stand By i spalić BU.
  Wiele różnych uszkodzeń zdaża się w L6.2 ale ten dławik przewijajcie i nie obawiajcie się, odrazu będzie mniej problemów.
  To mój dobrze sprawdzony patent.
 • #24
  KW
  Level 21  
  Dokładna teoria działania tego chassis , jego zasilacza i układu odchylania H jest zamieszczona w Serwisie Elektroniki. Jest tam kilka artykułów dotyczących usterek i działania L6.2 i L6.1. Polecam tę lekturę.
 • #25
  madzia32
  Level 13  
  witam nawiązujac do tego tematu chciałbym dodac takze cusik od siebie mam na warsztacie własnie Philipsa z jakto ktos wspomnił ,, niesmiertelnym '' chassis L6.2 z uszkadzajacym sie tranzystorem linii .Wiec zacząłem naprawe od przewinięcia dławika 5421 tak jak to opisywał kolega Aleksander Borodin czyli nawinałem 65 zwoi drutem o srednicy 0,3mm .,transytor jest tylko troszeczke ciepły wrecz letni!! zmieniłem jeszcze elementy tranzystor 7421,DZ6426 rezystory 3426,3424,3431,3425 (12R najllepiej dac dwa równolegle połaczone 24R)zmieniłem 2 kondensatory stałe 1micro(dodałem do ich dwóch jeszcze jeden równolegle) w obwodzie bazy BU1508AX oczywiscie takze zmieniłem wspomniany tranzystor kondensator 2429,i oczywiscie dławik kształtujacy prad bazy 5420 jest TO DŁAWIK 15 microH a nie jak inni wspominali 15mili!!!!!!!!!!!!!tranzystora linni natomiast w zasilaczu zmieniłem kondensatory 2423,,2502,2505,W podsumowaniu chciałbym dodac iz o tej usterce w tym chassis było juz wiele napisane ale mysle ze ten algorytm wymiany i niewielkiej przeróbki dławika chcialbym, polecic wszystkim jako naprawe tego TV przy takich objawach,gdyz juz miałem kilka philipsów z takimi objawami i wszyskie sprawuja sie swietnie ,ale stosujcie przeróbke tego dławika 5421 jak poleca Aleksander Borodin!!! to susz sprawdzony sposób i sprawuje sie swietnie !!!(a tak na marginesie tranzystor linni nie grzeje sie prawie wcale po tym zabiegu ,a to ze radiator jest ciepły to jest wynikiem grzania sie tranzystora W zasilaczu ,Pozdro wszystkim przy naprawach Filipów :)!!