Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposób na nietypowy zasilacz buforowy

lemos 02 Sie 2009 14:52 14307 66
  • #61 02 Sie 2009 14:52
    lemos
    Poziom 17  

Witam,
    No właśnie o coś takiego mi chodzi. Pomyślałem teraz, że aby tranzystor był prawidłowo wysterowany użyć dedykowanego drivera.
    Co myślisz o takim układzie??

Pozdrawiam

Sposób na nietypowy zasilacz buforowy

• #62 02 Sie 2009 15:15
    atom1477
    Poziom 43  

Nic. MOSFETowi wystarczy sterowanie bezpośrednio z LM324/358/339/393.

Dodano po 2 [minuty]:

A układ jest błędny. LM339 zasilasz z 5V, a na wejcie "IN-" podajesz 13V. Wprawdzie przez rezyztor, ale zawsze.

Dodano po 2 [minuty]:

A tranzystorowi Q1 trzeba zamienić miejscami D i S (na Twoim schemacie).

• #63 02 Sie 2009 15:18
    -RoMan-
    Poziom 42  

lemos napisał:
    W rozwiązaniu z dwiema diodami, aby prąd podczas normalnej pracy nie był pobierany z aku, napięcie zasilacza musi być wyższe o ok 1V.

Skąd Ci się wziął ten 1V? Bo według mnie wystarczy nawet 0.1V.

• #64 02 Sie 2009 15:59
    lemos
    Poziom 17  

Witam, zgadzam się z twoimi uwagami atom, za szybko chciałem :). Raczej zdecyduje się na twój lecz lekko zmodyfikowany układ. Zastosuje driver mosfeta z zenerką na wejściu aby mieć 5V do sterowania, oraz zamiast leda dam też zenerkę.
    Pozdrawiam

• #65 03 Sie 2009 13:04
    Lantis
    Poziom 11  

Mam podobny problem i urządzenie do skonstruowania:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1054380&highlight=
    i
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1053980&highlight=

Z tym, że u mnie mój zasilacz ma albo 12 albo 24V i nie ma możliwości regulacji. Do ładowania akumulatora zdecydowałem się użyć przetwornicy w konfiguracji SEPIC.

W jednym z tych tematów znajdziesz też schemat przełącznika (układ bardzo podobny do tych zaproponowanych już).

Pozdrawiam

• #66 16 Paź 2009 14:45
    sp5wcx
    Poziom 33  

atom1477 napisał:
    lemos napisał:
    Kolego atom1477 w podanym przeze mnie linku jest wyraźnie napisane:
    Napięcie wyjściowe: 13,8V DC (regulacja od 12 do 14,5V)

Wyraźnie ale niejasno.

A od przeczytania specyfikacji to akurat zacząłem.

Dodano po 3 [minuty]:

Może też być tak że tor jest jeden, ale z odłączanym akumulatorem (Piszą o odłączanym akumulatorze, ale to nie przesądza o tym że muszą być dwa tory. Dwa tory to dwa zasilacze. A odłączanie można zrealizować jednym MOSFETem i wtedy wystarczy jeden tor.) Gdybać to sobie możemy. Opis jest niejasny i jak nikt nie zagada bezpośrednio do źródła to sie nie dowiemy.

Zbadałem jak zbudowany jest taki zasilacz "dwuobwodowy". Jego "sercem" jest przetwornica napięcia sieciowego na napięcie stałe, regulowane w granicach 12 do 14,5V. Do wyjścia tej przetwornicy dołożony jest układ ładowania akumulatora - to nic innego jak stabilizator (ogranicznik) prądu 0,5A. Napięcie do jakiego ma się naładować akumulator jest jednocześnie napięciem "głównym" wyjściowym. W normalnym trybie pracy podłączone do wyjścia "głównego" urządzenia zasilane są bezpośrednio z przetwornicy. Jednocześnie ładowany jest akumulator prądem ograniczonym do 0,5A. Elementem wykonawczym tego ogranicznika jest tranzystor MOSFET. W miarę osiągania napięcia równego napięciu wyjściowemu przetwornicy prąd ten maleje niemalże do zera. Z chwilą zaniku zasilania specjalny przekaźnik przełącza akumulator tak, że zasila on bezpośrednio podłączone do wyjścia przetwornicy odbiory. Z chwilą gdy akumulator rozładuje się do około 10V układ zabezpieczający trwale odłącza obciążenie aby uchronić akumulator przed zniszczeniem spowodowanym zbyt głębokim rozładowaniem.

• #67 16 Paź 2009 17:06
    atom1477
    Poziom 43  

Czyli gdy ustawi się napięcie wyjściowe równe 12V, to akumulator będzie ciągle niedoładowany.