Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG CK-28H80 - transformator impulsowy

19 Lip 2009 19:19 4222 8
 • Poziom 20  
  Witam
  Dostałem do naprawy wyżej wymieniony telewizor. Był on wcześniej zaniesiony do fachowca, który go nie naprawił, powiedział tylko że uszkodzony jest transformator impulsowy, który jest praktycznie nie do dostania. Faktem jest że uszkodzony jest sterownik przetwornicy STR-F6654. Na moje oko transformator jest sprawny, nie jest osmolony, nie ma przerw w uzwojeniach, ani zwarć między uzwojeniami. Nie mam niestety sprzętu do przetestowania czy nie ma przebić, ale chyba w fabrycznym transformatorze to mało prawdopodobne.
  Moje pytania brzmią:
  Czy faktycznie ten transformator może być uszkodzony :?:
  Czy po odłączeniu HV, obciążeniu +155V żarówką, wymianie elektrolitów po stronie pierwotnej zasilacza, sterownika przetwornicy i transoptora mogę go uruchomić bez obaw o uszkodzenie sterownika :?: (jest to kosztowna część - 24zł + przesyłka)

  PS: Nie prowadzę żadnej działalności, po prostu Wujek mi go przywiózł, jak go naprawię to dobrze, jak nie to na części.
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Zmniejszysz ryzyko padnięcia STR-a włączając szeregowo w zasilanie z sieci też żarówkę czy grzejnik o mocy rzędu 200-300W - oczywiście tak by obwód rozmagnesowania nie szedł przez ten element.
  Trafo może mieć zwarcia międzyzwojowe których bez przyrządu do takich prób nie wykryjesz - choć to rzadkie przypadki. Może mieć też niezauważalnie pęknięty rdzeń co radykalnie zmniejsza indukcyjność.
  Jeśli trafo nie było wylutowywane to pewnie i sprawdzane nie było.
  Sprawdź wszystkie diody, elektrolity i normalne kondensatorki też (zmierz pojemność lub podmień), oporniki po stronie pierwotnej. Potem podmień STR-a i próbuj włączać.
 • Poziom 20  
  Trafo było wylutowane, nawet nie było spowrotem wlutowane, tylko luzem włożone w płytkę, zamieszczam zdjęcie, ale nie wiem czy może ono w czymś pomóc.

  LG CK-28H80 - transformator impulsowy

  Tu jest schemat tego chassis https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=186683#186683
  Różni się nieco od tego w tym telewizorze, mimo tych samych oznaczeń, np brak jest IC802 który jest na schemacie.

  Czy mając do dyspozycji oscyloskop, generator mogę w jakiś sposób przetestować ten transformator :?:
  Jeśli ma zwarcie międzyzwojowe, którego zwykłym miernikiem nie wykryję, to czy jeśli podłączę fazę do jednego uzwojenia, a zero do drugiego uzwojenia przez opornik, zbocznikowany woltomierzem, to w przypadku przebicia woltomierz powinien coś wykazać, czy dobrze myślę :?:

  PS: Jedynym moim źródłem częśći są sklepy internetowe, a najbliższy dość słabo zaopatrzony jest 20km ode mnie, więc wolę jaknajwięcej sprawdzić, lub zamówić na zapas, a jaknajmniej dokupować.
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Moderator
  W tym modelu tv najczęściej powtarzająca się usterka ogółem to pali bezpiecznik 4A. Zamontuj transformator z powrotem bo nie sądzę aby był uszkodzony, wymień to czego z pewnością nie zrobił twój poprzednik(poznasz po lutach) tzn. transoptor PC123, STRF6654, i kondensator główny 100uF/400V i po problemie. Powodzenia.
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Myślisz dobrze, tylko że to sposób na sprawdzenie zwarć miedzyuzwojeniowych a nie międzyzwojowych. Tu raczej taki problem nie wystąpi.
  Mając generator i multimetr możesz zmierzyć metodą techniczną indukcyjność pierwotnego uzwojenia trafa. Jeśli jest w granicach pojedynczych milihenrów to najprawdopodobniej trafo jest OK. Przy zwarciu międzyzwojowym indukcyjność zwykle bardzo maleje, znacznie poniżej milihenra. Niestety zwykle nie znaczy zawsze...
  Zmierz, jeśli OK to wlutuj trafo i STR-a i próbuj. Pamiętaj też o moich poprzednich radach.
 • Poziom 20  
  Jako generatora używam komputera, pomagając sobie końcówką mocy, zrobiłem następujący pomiar:
  Podałem na wejście wzmacniacza sygnał sinus 5kHz, na wyjście końcówki mocy podłączyłem uzwojenie pierwotne transformatora szeregowo z grzałką o oporze 4Ohm.

  Oto moje obliczenia:

  Ur - 2V - spadek napięcia na rezystorze
  Ul - 8,7V spadek napięcia na uzwojeniu
  R - 4Ohm - opór rezystora
  L - indukcyjność uzwojenia
  f - 5kHz - częstotliwość

  Rl=2ΠfL
  L=Rl/2Πf
  L=Ul/I/2Πf
  L=Ul/(Ur/R)/2Πf

  Wykonałem kilka pomiarów przy różnych amplitudach i częstotliwościach sygnału, z powyższych obliczeń wynika że indukcyjność wynosi ok 0,5 - 0,6mH. Spadki napięć mierzone jeden miernikiem analogowym, drugi miernikiem cyfrowym (tym najprostszym DT-830B), które nie posiadają funkcji True RMS.

  Nie mam grzałki ani żarówki o mocy 200 - 300W, najmniejsza moja grzałka ma 500W, a największa żarówka pod ręką - 75W, oczywiście przy 230V, czy jeśli dam żarówkę w szereg z przetwornicą to nie uszkodzę telewizora, z powodu ewentualnych spadków napięcia na wyjściu przetwornicy :?:

  Pozdrawiam

  Dodano po 22 [minuty]:

  Zauważyłem że indukcyjność mierzona tą metodą rośnie wraz z częstotliwością - przy 1kHz wynosi 0,4mH, a już przy 20kHz wynosi 0,65mH. Wychodzi na to że albo wzór który znalazłem jest "zbyt ogólny"(jest on w tablicach maturalnych z fizyki :P ), albo mierniki mają rozjechane parametry, w co szczerze wątpię, bo równolegle zawsze wskazują tą samą wartość.

  Dodano po 4 [godziny] 52 [minuty]:

  Właśnie uruchomiłem telewizor, po wymianie STR'a, transoptora, SE140 i wyżej wymienionych kondensatorów telewizor działa normalnie. Transformator od początku był sprawny, nie wiem skąd podejrzenie mojego poprzednika.
  Dziękuję wszystkim za pomoc :)
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Przy żarówce 75W przetwornice zwykle opornie startują, ale uszkodzeniem TV to nie grozi.
  Zacznij od startu na takiej żarówce. Jeśli w ogóle przetwornica ruszy i pojawią się jakieś (pewnie zaniżone) napięcia to wyłącz, wstaw zamiast zarówki grzałkę i próbuj znowu.
  Indukcyjność ciut mała, a zmienia się bo to cewka z rdzeniem. Ja takie trafo uważałbym za niepewne. No ale jedyny sposób na sprawdzenie to albo pomiar specjalistycznym miernikiem albo próba uruchomienia...
  Drogiego dostawcę masz na tego STRa, ja znalazłem za około 9 zł + przesyłka. Tyle że tani może czasem być podróbą.


  Moje gratulacje!!!
 • Poziom 34  
  Miałem identyczny przypadek, uszkodzony STRF6654, przyczyną jego uszkodzenia był zimny lut na rezystorze R808.
  W wyniku zwarcia w układzie STRF6654 rezystor R805 0,18Ω zmniejszył swoją rezystancję i powoduje to błędną informację o prądzie, co uszkadza nowy układ STRF6654.
  Wymiana tego rezystora na nowy, poprawienie lutów i zasilacz pracuje prawidłowo.
  Zmniejszenie rezystancji spotyka się bardzo rzadko i stąd błędne interpretacje przyczyny uszkodzeń, też podejrzewałem transformator.