Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Targa TM3869-2 nie startuje, pulsuje napięcie

chief 21 Gru 2002 22:42 2589 23
  • #1 21 Gru 2002 22:42
    chief
    Poziom 22  

Monitor załącza się, miga dioda standby, jednak nie startuje przetwornica. Wymieniłem elki w przetwornicy po wtónej i pierwotnej stronie trafa, po tej wymiania dioda zaczęła migać. Napięcie w przetwornicy pulsuje, co słychać po trafie oraz dioda miga w tym tempie. Wszystkie tranzystory i diody sprawdziłem i są dobre, elki nowe. Czy może to być wina układu UC3842B który jest po pierwotnej części trafa? Napięcie na kondziołku 220/400 zaraz po mostku zmienia się w granicach +-10 V, jego też zmieniałem i to samo, diody i kondensat. w mostku są dobre. Za podpowiedzi dzięki.

0 23
  • #2 22 Gru 2002 01:41
    Smok
    Poziom 24  

Witam
    Sprawdź czy nie ma zwarcia po wtórnej stronie trafa, zwłaszcza w głównej gałęzi zasilania - tranzystor trafopowielacza !

0
  • #3 22 Gru 2002 09:18
    chief
    Poziom 22  

Zwarcia nie ma już sprawdzałem, tranzystory i diody po wtórnej dobre. Klient mówił, że już kiedyś mu się tak działo i niby po jakimś czasie przestało się tak dziać?
    Pozdrawiam

0
  • #4 22 Gru 2002 19:32
    Richi
    Poziom 39  

To może świadczyć o zimnym lucie w tym monitorze. Posprawdzaj szczególnie obręb w.n. na przerwy i zimne luty. :lol: :lol:

0
  • #5 23 Gru 2002 02:50
    Smok
    Poziom 24  

A sprawdzałeś metodą na żarówke ? Czy wtedy też pulsuje ?

0
  • #6 23 Gru 2002 12:11
    eugene
    Poziom 26  

Odepnij wszystko ze strony wtornej przetwornicy z wyjatkiem napiecia z ktorego sterowany jest transoptor odcinajacy zasilanie. dolacz zarowke zamiast wysokiego i postaraj sie uruchomic zasilacz. Zamiast transoptora mozna dacrezystor emulujacy obecnosc napiec po wtornej. Objaw ktory opisales jest charakterystyczny dla zwarcia na wtornej albo braku sygn. wizyjnego(mam nadzieje ze cos podajesz z compa). Pozdr.

0
  • #7 23 Gru 2002 16:03
    chief
    Poziom 22  

Przetwornica nie wstaje, napięcie na tranz trafo. jest ok. 70 V. Po podłączeniu żarówki też pulsuje. Zimnych lutów też nie znalazłem.
    Po odłączeniu elementów po wtórnej stronie trafa napięcie po pierwotnej nie pulsuje jednak z trafa nie wychodzi żadne napięcie , tak jakby nie pracowało. O dstrony pierwotnej wymieniłem wszystkie kondziołki i scalaka jednak nie pomogło.

0
  • #8 27 Gru 2002 08:55
    eugene
    Poziom 26  

Prawdopodobnie zadzialalo zabezpieczenie przetwornicy(transoptor) o emulacji ktorego pisalem. Nie jest to zasilacz TV , ktory zawsze wstaje. Bez schematu bywaja problemy.

0
  • #9 27 Gru 2002 23:22
    chief
    Poziom 22  

Jeśli jest włączony przez dłuższą chwilę to napięcie na tranz. trafa spada z 70V do około 25V, na żaróce jest tak samo, dioda standby nadal wtedy miga. Poźniej trzeba odczekać żeby znów napięcie wzrosło do tych 70V. Wygląda jakby jakiś kondziołek jednak wszystkie w galęzi trafa i w przetwornicy wymieniłem (na nowe). A niestety nie mam schematu tego monitora.

0
  • #10 28 Gru 2002 17:39
    chief
    Poziom 22  

Po wymianie diód zenera w gałęzi sygnału z kompa monitor zastartował jednak obraz był zniekształcony, tylko na środku monitora zweężony z boków, jednak po około minucie zgasł całkiem i teraz nawet już nie miga dioda standby.

0
  • #11 28 Gru 2002 22:28
    Emilus20
    Poziom 18  

Mam Identyczna usterke w monitorze Dell 17" takze przetwornica probkuje i brak jakichkolwiek zwarc na jej wyjsciu. A te diody zenera, o ktorych wspomniales, byly po pierwotnej czy wtornej stronie?

0
  • #12 30 Gru 2002 19:28
    chief
    Poziom 22  

Diody były po wtórnej stronie oraz w torze gdzie jest podawany sygnał z kompa. Może ktos posiada schemat tego monitora, choćby przetwornicy.

0
  • #13 31 Gru 2002 09:30
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

-może wreszcie coś padło i łatwiej będzie znaleźć przyczynę
    -jeśli chodzi o schemat to pwenie będzie problem (poszukaj na ruskich stronach)
    musisz zacząc wszystko od początku ( z żarówką )
    -skoro był problem ze zniekształconym obrazem to albo sterowanie kuczem było złe ,lub napięcie było nie takie
    -musisz zrobić porządek z zasilaczem ( sprawdź niskoomowe rezystory -pod kątem zmian rezystancji )
    -przy wysokim sprawdź diody, kondki stałe (czasami pękają ) wymień elka przy kluczu i w gałęzi zasilającej

0
  • #14 02 Sty 2003 12:48
    eugene
    Poziom 26  

No i jak tam postepy w Nowym Roku ?

0
  • #15 07 Sty 2003 13:49
    chief
    Poziom 22  

Witam w Nowym Roku. Postępy pewne są, monitor wystartował po wymianie jeszcze raz kondziołków w przetwornicy, strona wtórna oraz diód zenera. Problem jest tylko w tym, że obraz jest trochę za wąski i nie można go rozciągnąć.

0
  • #16 10 Sty 2003 11:03
    eugene
    Poziom 26  

Czy probowales ruszyc napieciem w zasilaczu?
    Jesli nie pomaga to juz tylko uklad korekcji w odchylaniu.

0
  • #17 17 Sty 2003 11:42
    chief
    Poziom 22  

Monitor działał bez zarzutu, po regulacji napieciem i zmiania diody zenerka po wtórnej, obraz taki jak trzeba. Jest jednak problem gdyż klient ponownie przyniósł go. Znów nie startuje przetwornica, spalony był rezystor kilka omów w przetwornicy po pierwotnej stronie (przez niego idzie nap na Dren tranz. przetwornicy). Tranzystor jest dobry. Wymiana kondziołków nic nie dała, układ w przetwornicy po pierwotnej jest dobry elementy też. Ma może ktoś jakieś sugestie. Napięcia niby się zgadzają jednak nie mam schematu więc nie jestem pewien 100%.

0
  • #18 17 Sty 2003 14:06
    eugene
    Poziom 26  

Zasilacze w monitorach sa najczesciej na bazie UC3842 ew UC3843. Wiec oscylodskop w garsc , podobny schemat i do roboty. Gotowe recepty typu *wszystkie kondensatory " najczesciej sie nie sprawdzaja.

0
  • #20 19 Sty 2003 10:36
    chief
    Poziom 22  

Jutro bratyslaw sprawdzę to podam ci symbol. Co dzieje się z twoim monitorem możesz podać, jeśli startuje Ci przetwornica możesz mi podać napięcia zwłaszcza po pierwotnej przynajmniej na scalaku.

0
  • #22 20 Sty 2003 18:46
    chief
    Poziom 22  

Tranzystor to C5129.

0
  • #24 07 Lut 2003 10:44
    chief
    Poziom 22  

Bratyslaw masz już ten monitorek, jeśli możesz to podaj mi te napięcia.

0