Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena CB, wymiana kabla inne SWR

20 Lip 2009 00:50 6652 5
 • Poziom 2  
  Witam

  Mam antenkę Hustler 1C-100, którą zestroiłem pożyczonym miernikiem na 1.4(1CH), 1.2(20CH), 1.4(40CH) (2cm musiałem w sumie obciąć z bata), po czasie wymieniłem w antenie kabel (przyciśnięty fotelem samochodowym) z oryginalnego rg58 na h155, zachowując długość "odekranowanej" końcówki kabla przy antenie i po tej wymianie zmierzyłem znów SWR, ale innym (własnym już) niż przy pierwszym strojeniu miernikiem i otrzymałem następujące SWR - 1.0(1CH), 1.2(20CH), 1.8(40CH).

  Próbowałem sprawdzić ten nowy miernik podłączając zamiast anteny na końcu kabla rezystor 50,3ohm, ale zamiast SWR=1 miernik pokazywał SWR=3 na każdym kanale.

  Co by nie niszczyć oryginalnego bata gdyby się jednak okazało, że to miernik do kitu zamieniłem bata na takiej samej długości pręt z suszarki do prania i po ponownym zestrojeniu do 1.4, 1.2, 1.4 wynikło, że musiał bym jeszcze 1.5cm obciąć z oryginalnego bata.

  I teraz pytanie czy to normalny objaw, że po wymianie kabla zmieniło się SWR czy może sprawdzić SWR tym pierwszym, pożyczonym miernikiem jeszcze raz? Drugie pytanie przy okazji - czy dobrze robię ze kalibruję za każdym razem miernik przy zmianie kanałów?

  pozdrawiam
  Jarek
 • Poziom 19  
  Witam, odnośnie przewodu doprowadzającego sygnał z radia do anteny :każdy przewód ma określone parametry takie jak oporność falowa ,współczynnik strat,współczynnik skrócenia który jest bardzo istotny w systemach nadawczych (chodzi o to by był w rezonansie -[pomiar np. fet-gate metrem]i dla każdego typu współczynnik skrócenia jest inny) , długość dipola zazwyczaj określa się na środku pasma (kanał 20) i dla każdego kanał SWR troszkę się to różni ale jakiś kompromis trzeba przyjąć , czyli w Twoim przypadku proponuje ustawić SWR dla anteny, włączając przyrząd między antenę a kabel antenowy , a z kablem poszukać danych przewodu i wyliczyć długość do rezonansu lub eksperymentalnie : mierzyć SWR i skracać przewód :D:D
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Podłącz to sztuczne obciążenie bezpośrednio pod miernik i go sprawdź
 • Poziom 22  
  Tylko to musi być opornik bezindukcyjny (np. metalizowany)
 • Poziom 12  
  artbi napisał:
  ... współczynnik skrócenia który jest bardzo istotny w systemach nadawczych (chodzi o to by był w rezonansie ...


  Nieprawda, a właściwie powielana bzdura, nie obrażając nikogo.

  Oczywiście zgadzam się z tym co napisał w wyjaśnieniu kolega c2h5oh, ale to chwyt producenta który do niedorobionej anteny stosuje właściwości transformujące linii czyli w tym przypadku użytego kabla.