Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa piaskarki-różnice w podawaniu ścierniwa

20 Lip 2009 13:07 16835 6
  • Poziom 12  
    Witam!

Noszę się z zamiarem wykonania mojej pierwszej piaskarki, i po przeczytaniu wielu tematów na forum dalej nie znalazłem odpowiedzi.

Z założenia piaskarka ma służyć okazjonalnie do czyszczenia mniejszych elementów (max wielkości felgi), interesuje mnie natomiast jak w temacie-podawanie ścierniwa. Przeczytałem kilka tematów piaskarek ciśnieniowych-czyli zbiornik ze ścierniwem-do tego podłączone powietrze-na dole zawór-i bezpośrednio wyjście węża z dyszą. Jest to troche inne rozwiązanie niż pistolety z powietrzem i ze zbiornikiem dolnym w którym znajduje się ścierniwo.

Natomiast mnie interesuje jeszcze inne rozwiązanie-pistolet z powietrzem, do którego dołączony jest wąż ze ścierniwem-doprowadzanym ze zbiornika pod ciśnieniem. Widziałem na allegro takie pistolety i gotowe zbiorniki-coś na kształt wiadra-pistolet sam pobiera ścierniwo-wysysa(zwężki venturiego).

I moje pytanie-jakie są różnice pomiędzy piaskarkami które doprowadzają bezpośrednio do węża z dyszą ścierniwo pod ciśnieniem(czyli tzw. ciśnieniowe), a tymi które są podłączane pod kompresor i same zasysają "piasek"?

Czy jeśli pod pistolet podłączony do kompresora podłączę wąż ze ścierniwem z baniaka-i dodatkowo baniak zostanie podłączony pod ciśnienie-aby piasek nie zatykał się w przewodach i lepiej "płynął"-to czy będzie to poprawnie pracowało? Mam na myśli to że pistolet będzie wysysał piasek-który dodatkowo będzie pod ciśnieniem wypychany z baniaka-czy nie będzie się zapychał? Lub czy będzie dobry skład strumienia ściernego-tzn czy piasek nie będzie podawany w nadmiarze?

Kiedyś pracowałem na wycinarce wodnej-która cięła właśnie ścierniwem-doprowadzanym ze zbiornika pod ciśnieniem-i to sporym-następnie łączyło się w dyszy właśnie za pomocą tej zwężki i pędu wody-wiem że nijak się ma to do piaskarki-ale zasada jest podobna-gdy w baniaku nie było powietrza-dysza sama nie dała rady zassać piasku-dlatego pytam czy sam pistolet sobie z tym poradzi-czy lepiej jednak dobudować zbiornik ze ścierniwem pod ciśnieniem.

Pozdrawiam!
  • Poziom 12  
    nikt nic???
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Generalnie jeśli cug będzie duzy to pociagnie, ale....
    płyn ładnie pociagniesz przez rurkę natomiast ścierniwo, mmmmm trochę będzie trudno. Można próbować zrobić rury jak od odkurzacza ale potem musi być dysza na końcu aby nie walić tonami materiału na obszarze 0,5m2. A to spowoduje mniejszy cug w rurach czyli nie podniesiesz ścierniwa.

Na Twoim miejscu bym skopiował sobie konstrukcję, która działa, co najwyżej ją zmniejszył rozmiarowo.

Ale po co sie pocić skoro można kupić gotowca z 575zł ?????
    Znalazłem na jednym z portali taki produkt

PROFESJONALNA PIASKARKA 76L 8SZT DYSZ

Zastanó się czy warto kombinować.
  • Poziom 12  
    Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło... czy te gotowe piaskarki-powiedzmy mniejsze-o pojemności 38L+kompresor o poj. 50L-czy takie rozwiązanie pozwoli mi piaskować małe elementy-nawet jeśli z przerwami? Bo i kompresor napełni te ok. 50L i w zbiorniku piaskarki znajdzie się kilkanaście litrów powietrza...

Myślałem jeszcze o przejściowym zbiorniku:

Kompresor>>>Zbiornik 100L>>>Piaskarka>>>Praca.

Co o tym myślicie? Mam odłożone pieniądze i szukam jakiegoś optimum-na więcej nie mogę aktualnie sobie pozwolić...

Proszę o pomoc...
  • Poziom 12  
    Powiedzcie z czego ten zbiornik przejściowy wykonać? Butla po LPG? Jakie wykorzystać złączki?
  • Poziom 10  
    właśnie dzisiaj zakończyłem budowę piaskarki ciśnieniowej przeszła wszelkie próby pomyślnie budowa standardowa jak większość już opisywanych . Zbiornik to 70l po LPG powietrze podaje kompresor o wydajności ok 250l czyli jak na potrzeby piaskarki to mało..
    Jednak nim doszedłem do własnej produkcji kupiłem wspomniany pistolet zasysający kompletna klapa no chyba że chodzi o zrobienie grawerki na kubku to powinien dać rade .Co do pytania czy taki pistolet da rade z tuningować i dać mu piach pod ciśnieniem to raczej odpada ponieważ w tej konstrukcji nie można odciąć odpływu piachu tam sterowane jest tylko powietrze tak więc jeśli da mu się piach pod ciśnieniem to będzie nim pluł i nie zatrzymasz tego .
    Z mojego dzisiejszego doświadczenia wiem że istotną role odgrywa ciśnienie dobra praca zaczyna się od 6-7 bar . no i wydajność kompresora . 50 litrów butla kompresora jakieś 35l zbiornik piaskarki ( 70l była do połowy zapełniona piachem) pozwalało na jakieś 30 sekund dobrego czyszczenia tyle że dysza maa kaliber 6 mm myślę że jak zmienię na 4 mm to chwile dłóżej da rade .
    pozdrawiam
    :idea:
  • Poziom 10  
    Też robię piaskarkę i mam budżet praktycznie na wyczerpaniu.
    Myślałem o kupnie gotowych dysz na aukcjach, ale z wysyłką to dość drogo.
    W sklepie natomiast widziałem pistolet, taki o którym wspomniałeś.
    Mam zamiar go kupić i wykorzystać tylko dysze lub całą końcówkę.
    A TY jak rozwiązałeś problem umocowania dyszy do węża?