Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta

maciups 20 Lip 2009 14:16 9658 9

• Witam. Chciałbym przedstawić moją konstrukcję. Tak jak w temacie, jest to kolumna do basu 2x10 zbudowana na własne potrzeby. Z założenia miała to być dosyć mała i mobilna paczka. Zdecydowałem się na 2x10 ze względu na selektywność brzmienia i jakość zastosowanych głośników. Celowo zostawiłem miejsce na gwizdek, i gdy będzie więcej gotówki, to dołożę go razem ze zwrotnicą.

Obudowa wykonana jest z płyty OSB 18mm. Litraż to ok 60l. a strojenie ok 78Hz. Cała kolumna waży 22,7kg i jest wykończona lakierem strukturalnym nitromal.

Brzmieniem tej kolumny byłem poprostu zaskoczony (pozytywnie oczywiście:D), nawet na mojej słabej gitarze Stagg BC-300a brzmi świetnie! Na razie testowałem na końcówce mocy 2x200 i mikserze, ale myślę, że w nie długo kupię jakąś głowę.

Kosztorys:
    Głośniki - 500zł
    Płyta OSB - 57zł
    Wkręty - miałem
    Klej - miałem
    Rury BR - 7zł
    Nitromal 2l - 50zł
    Szpachlówka i podkład - 20zł
    Terminal - miałem
    Uchwyty - 40zł

Razem : ok 680zł

Z tym, że płyta, wkręty itp. to również materiał na drugi projekt monitorów odsłuchowych na stx, które pojawią się nie długo na forum Elektroda :)

W najbliższym czasie dokupię również narożniki i kratę.
    Dodam jeszcze, że mam 17 lat, jest to moja pierwsza konstrukcja, i pierwszy lakier, jaki położyłem na kolumny.

Załączam fotki, niestety nie mam zdjęć z etapu malowania, ponieważ malowałem na wsi, i nie wziąłem ze sobą aparatu.

Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta

Fajne!
  • #2 20 Lip 2009 16:29
    Skipior
    Poziom 20  

Jeszcze krata i gąbka = luxus ;)

• #3 20 Lip 2009 19:45
    mireczek14
    Poziom 22  

Kolego co ty to szpachlowałeś te szczelin w OSB ?
    Jeśli tak to trochę roboty było ?
    Ogólnie fajnie zgrabnie to wygląda!

Jedynie co by można było poprawić to przedni przekrój płyty, można by coś takiego zrobić ale na czarnym kątowniku http://www.pmp.civ.pl/images/kol/big/k1.jpg

Pozdrawiam!

• #4 20 Lip 2009 19:56
    DjMapet
    Poziom 42  

No nieźle, jak na 17-sto latka. Chociaż jak na paczkę do gitary basowej, dziwnie (jak sub) się prezentuje. Trochę jest za głęboka.
    Jaką techniką malowałeś tą paczkę?

Pozdrawiam.

• #5 20 Lip 2009 20:14
    maciups
    Poziom 10  

Paczkę malowałem natryskowo pistoletem do konserwacji. Wygląd jest raczej kwestią gustu, mi podoba się taka :D

Tak, szpachlowałem te nieszczęsne szczeliny, ale tak tylko z grubsza. No ale jest dużo lepiej, niż gdybym zostawił je nie po szpachlowane. Nie wiem jeszcze czy zrobie coś z tym frontem.. być może, ale na razie nie mam jeszcze pomysłu :P

Dzięki za pozytywne opinie:) spodziewałem się raczej krytyki, gdyż jest to moja pierwsza konstrukcja :D

• #6 09 Sie 2009 18:03
    oskar_dyjas
    Poziom 25  

Bardzo fajna i prosta konstrukcja, jeśli brzmienie będzie Ci odpowiadać, to dobrze. Głęboka obudowa - dobrze. Na zdjęciach wygląda niczym zbudowana na głośnikach 15".

Przez trujkątne wcięcia tracimy trochę mocy, ale zyskujemy dynamikę. Dla preferujących żylaste brzmienie :) .

Dla zabezpieczenia przetworników polecam dokupić niezobowiązująca maskownicę, która mam nadzieję nie zasłoni tych ciekawych głośników.

• #7 01 Gru 2009 21:38
    maciups
    Poziom 10  

Witam. Dodaję zdjęcie paczki z założoną kratą... Troche brudna ale to nic ;)
    Kolumna do basu 2x10 na Eminence Delta

• #8 22 Lut 2011 22:05
    JacobG
    Poziom 21  

Witam
    Można prosić o wymiary tej paczki ? I jak to chodzi ?

• #9 09 Maj 2011 08:55
    *dj*eliot*
    Poziom 16  

A skąd kolega tak tanio te delty dorwał ?
    Paczka całkiem fajna, ja zastanawiam się nad rozdziałem na dwie osobne z driverami.
    Myślę, że ustawienie po obu stronach basisty będzie miało lepszy efekt niż jeden centralny z tyłu.

Pozdrawiam

• #10 09 Maj 2011 11:26
    maciups
    Poziom 10  

wymiarów teraz nie pamiętam dokładnie, wiem że płyta czołowa ma 60x30cm a głębokość jest w okolicach 40cm. Gra to rewelacyjnie, kilku dobrych muzyków się aż zdziwiło ;) Grałem na tym z głową ashdowna little giant 350

Głośniki mam po cenie hurtowej stąd tak tanio. Nie ma sensu rozdzielania. Grałem na tej paczce na scenach nawet 10x8m i dawała radę. Jeżeli nie masz zamiaru grać klangiem to driver nie potrzebny bo delty mają bardzo szerokie pasmo przenoszenia. No i bez problemu radzą sobie z basem 5 strunowym

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME