Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekran w stagebox, połączenie obudowy? odseparowanie masy?

toma2005 20 Lip 2009 14:21 1745 5
  • #1 20 Lip 2009 14:21
    toma2005
    Poziom 16  

Witam, mam zamiar zrobić małą pytę ze stageboxem, krótką koło 6m.
    Zakupiłem już obudowę aluminiową, stąd moje pytania:
    1. czy obudowa ma być połączona z masą miksera???
    2. pyta będzie miła kilka złączy niesymetrycznych, czy mam masy odseparować od obudowy, żeby nie spotkały się ze sobą defakto w drugim punkcie (pierwszy to obudowa miksera)???

P.S. w jednym z sanockich sklepów muzycznych powiedziałem sprzedawcy, że podłączając keyboard do miksera zrobię sobie kabel oparty na symetrycznym - dwa kanały po dwóch żyłach a na końcach rozgałęzienia i dwa jacki mono, sprzedawca odpowiedział że stracę efekt stereo bo mają być dwie żyły i dwa ekrany ;) a będę miał mono dwukanałowe. Myślałem, że go wyśmieję, zapytałem o różnice między stereo i dwukanałowym mono to odpowiedział mi, że stereo to dwa różne sygnały w dwóch kanałach a drugie to ten sam sygnał. Są spece ...

0 5
  • #2 20 Lip 2009 21:02
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

NO jak wejdziesz sobie w jeden przewodzik lewym, w drugi prawym kanałem i wyjdziesz tak samo to zadziała, ale nie wiem czy nie lepiej bez jakiś dziwnych rozgałęzień zainwestować w podwójny kabel? Żyła + oplot?

0
  • #3 20 Lip 2009 21:23
    toma2005
    Poziom 16  

Przecież to logiczne i oczywiste, że kablem symetrycznym zrealizuję połączenie stereo tylko będzie niesymetrycznie dla każdego kanału, jednak dwukanałowe mono to już klasyk, z którym na tym forum gdzieś się spotkałem ;)
    Ciasteczkowy a co sądzisz o tym ekranowaniu???? Czy może się masa każdego gniazda spotkać (zewrzeć) na obudowie stageboxa czy jest odseparowana od siebie??? W sumie w gniazdach niesymetrycznych które są w zdecydowanej większości metalowe to masy tych kanałów są ze sobą zwarte choćby przez obudowę.
    I teraz wyobraźmy sobie, że biegnie kilka takich ekranów w osobnych przewodach i naraz spotykają się ze sobą ponownie na obudowie stageboxa. Czy sa jakieś przeciwskazania???
    No i jak sprawa wygląda z gniazdami symetrycznymi??? Bo czytałem, że masa idzie do pinu 1 ale nie łączy się jej z obudową gniazda, no i nie wiem czy te masy tez są zwarte przez obudowę samego miksera a nie sprawdzałem omomierzem.

0
  • #4 20 Lip 2009 22:51
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Zrób wszystko symetrycznie, najlepiej na XLR, a dokup do klawisza diboxy pasywne np firmy ART. Pozbędziesz przez to problemów pętli masy, która i tak gdzieś by powstała, a jak już zrobisz pytkę z niesymetrycznymi przelotami to się zaczną problemy.

0
  • #5 22 Lip 2009 13:28
    toma2005
    Poziom 16  

Dzięki za wszelkie sugestie. Wiem, że najpewniej będzie symetrycznie, ale jeżeli chodzi o połączenia niesymetryczne to ich łączna długość po przewodach nie będzie przekraczać 10m więc nie powinno być mega-zakłóceń. Dlatego prosiłbym o odpowiedzi na postawione pytania.

0
  • #6 22 Lip 2009 14:23
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Nie podłączaj masy na obudowy stageboxa, podłącz do niej masę od XLRów czy główna masę pyty. A do nisymetrycznych kup dobrej jakości gniazda neutrika na panel, one są odizolowane.

0