Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa do szamba z pływakiem-stycznik

20 Lip 2009 16:24 9130 6
 • Poziom 10  
  Chciałbym prosić o radę.Posiadam pompę do szamba z pływakiem.Silnik jednofazowy.Chciałbym zabezpieczyć ją wyzwalaczem termicznym połączonym ze stycznikiem.Nie mogę sobie poradzić z zasterowaniem cewki stycznika-mógłbym prosić o jakiś schemat ?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 36  
  Jeśli stycznik ma cewkę na te same napięcie co silnik czyli 230V to podłącz to tak:
  Pompa do szamba z pływakiem-stycznik
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 10  
  Dizękuję za schemat.Problem jednak w tym ,że nie chciałbym ingerować w fabryczne połączenie pływaka ze względu na szczelność.Pływak znajduje się w wodzie i jest podłączony do silnika pompy a na powierzchnię biegnie 10 metrowy przewód z wtyczką na 230V.Sprawa jest związana z tym,że pływak (włącznik /wyłącznik) jest po "dolnej stronie stycznika".Proszę o wyrozumiałość jeśli wypisuję głupoty.
 • Poziom 39  
  Może jednak opisz jaki cel tobie przyświeca, czyli co zamierzasz osiągnąć w ten sposób? Nie zabezpieczysz skutecznie w ten sposób silnika z racji, ze silnik w zbiorniku a sterowanie termiczne raczej na powierzchni, gdzie temperatura inna. Dodatkowy problem, że nie chcesz ingerować w konstrukcję pompy. Można by pokombinować z wyłącznikiem termicznym (termostatem) przy korpusie pompy. W końcu takie pompy mają moc rzędu 300W.
 • Poziom 10  
  Pisząc "wyzwalacz termiczny" miałem na myśli wyłącznik termiczny mocowany pod stycznikiem ,który wyłączy się w przypadku przekroczenia przez silnik pompy dopuszczalnego prądu (A),dodatkowo przez zestyki tego wyzwalacza wyłączy się też sterowanie cewki stycznika.

  Chcę po prostu puścić "zero" i fazę przez stycznik oraz przez wyłącznik termiczny tak aby w przypadku poboru zbyt dużego prądu (np nawinięcie się sznurka na wirnik pompy) przez silnik pompy odcięło napięcie i jednocześnie wyłączyło sterowanie stycznika.Wyłącznik termiczny jest ustawiony na kasowanie ręczne ponieważ pompa pracuje bez ciągłego dozoru.

  W czasie normalnej pracy układ ma być włączany i wyłączany przez wyłącznik pływakowy zamocowany fabrycznie z pompą .

  Może trzeba do sterowania użyć jeszcze przekaźnika na 230 V?
 • Poziom 39  
  A więc potrzebujesz kontroli prądu a nie temperatury. W przypadku małych mocy do których raczej zalicza się ta pompa to chyba trudne dla całkowitego amatora. Nie wiem też dlaczego upierasz sie przy styczniku czy choćby przekaźniku. Ale skoro chcesz to masz tzw przekaźniki przeciążeniowe , które można by zastosować.
 • Poziom 10  
  Dziękuję kolegom za odpowiedzi.
  Bez wyprowadzenia kabli z pływaka ,który działa na zasadzie przycisków "włącz" ,"wyłącz" występuje problem z wyłączeniem sterowaniem stycznika.
  Wobec powyższego zastosowałem wyłącznik silnikowy typ M250 z regulacją prądu od 4A do 6,3A .

  Moim motywem przewodnim było to ,że występują problemy z uszczelnieniem przewodów dochodzących do pompy-zasilanie i pływak.Dlatego nie chciałem ich demontować w celu otrzymania sygnału od pływaka.

  PS Do kolegi- mczapski: upierałem się przy styczniku,termiku i przekaźniku ponieważ takich elementów posiadam duży zapas.