Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa do szamba z pływakiem-stycznik

uboot 20 Lip 2009 16:24 8548 6
  • #1 20 Lip 2009 16:24
    uboot
    Poziom 10  

Chciałbym prosić o radę.Posiadam pompę do szamba z pływakiem.Silnik jednofazowy.Chciałbym zabezpieczyć ją wyzwalaczem termicznym połączonym ze stycznikiem.Nie mogę sobie poradzić z zasterowaniem cewki stycznika-mógłbym prosić o jakiś schemat ?

0 6
  • Relpol
  • #2 20 Lip 2009 18:16
    ajpier
    Poziom 37  

Jeśli stycznik ma cewkę na te same napięcie co silnik czyli 230V to podłącz to tak:
    Pompa do szamba z pływakiem-stycznik

1
  • Relpol
  • #3 21 Lip 2009 03:00
    uboot
    Poziom 10  

Dizękuję za schemat.Problem jednak w tym ,że nie chciałbym ingerować w fabryczne połączenie pływaka ze względu na szczelność.Pływak znajduje się w wodzie i jest podłączony do silnika pompy a na powierzchnię biegnie 10 metrowy przewód z wtyczką na 230V.Sprawa jest związana z tym,że pływak (włącznik /wyłącznik) jest po "dolnej stronie stycznika".Proszę o wyrozumiałość jeśli wypisuję głupoty.

1
  • #4 21 Lip 2009 07:38
    mczapski
    Poziom 38  

Może jednak opisz jaki cel tobie przyświeca, czyli co zamierzasz osiągnąć w ten sposób? Nie zabezpieczysz skutecznie w ten sposób silnika z racji, ze silnik w zbiorniku a sterowanie termiczne raczej na powierzchni, gdzie temperatura inna. Dodatkowy problem, że nie chcesz ingerować w konstrukcję pompy. Można by pokombinować z wyłącznikiem termicznym (termostatem) przy korpusie pompy. W końcu takie pompy mają moc rzędu 300W.

0
  • #5 21 Lip 2009 10:53
    uboot
    Poziom 10  

Pisząc "wyzwalacz termiczny" miałem na myśli wyłącznik termiczny mocowany pod stycznikiem ,który wyłączy się w przypadku przekroczenia przez silnik pompy dopuszczalnego prądu (A),dodatkowo przez zestyki tego wyzwalacza wyłączy się też sterowanie cewki stycznika.

Chcę po prostu puścić "zero" i fazę przez stycznik oraz przez wyłącznik termiczny tak aby w przypadku poboru zbyt dużego prądu (np nawinięcie się sznurka na wirnik pompy) przez silnik pompy odcięło napięcie i jednocześnie wyłączyło sterowanie stycznika.Wyłącznik termiczny jest ustawiony na kasowanie ręczne ponieważ pompa pracuje bez ciągłego dozoru.

W czasie normalnej pracy układ ma być włączany i wyłączany przez wyłącznik pływakowy zamocowany fabrycznie z pompą .

Może trzeba do sterowania użyć jeszcze przekaźnika na 230 V?

1
  • #6 21 Lip 2009 11:59
    mczapski
    Poziom 38  

A więc potrzebujesz kontroli prądu a nie temperatury. W przypadku małych mocy do których raczej zalicza się ta pompa to chyba trudne dla całkowitego amatora. Nie wiem też dlaczego upierasz sie przy styczniku czy choćby przekaźniku. Ale skoro chcesz to masz tzw przekaźniki przeciążeniowe , które można by zastosować.

0
  • #7 21 Lip 2009 13:51
    uboot
    Poziom 10  

Dziękuję kolegom za odpowiedzi.
    Bez wyprowadzenia kabli z pływaka ,który działa na zasadzie przycisków "włącz" ,"wyłącz" występuje problem z wyłączeniem sterowaniem stycznika.
    Wobec powyższego zastosowałem wyłącznik silnikowy typ M250 z regulacją prądu od 4A do 6,3A .

Moim motywem przewodnim było to ,że występują problemy z uszczelnieniem przewodów dochodzących do pompy-zasilanie i pływak.Dlatego nie chciałem ich demontować w celu otrzymania sygnału od pływaka.

PS Do kolegi- mczapski: upierałem się przy styczniku,termiku i przekaźniku ponieważ takich elementów posiadam duży zapas.

0
  Szukaj w 5mln produktów