Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowy odbiornik reakcyjny domowej roboty

Defenestrator 20 Lip 2009 16:47 17008 10
  • Lampowy odbiornik reakcyjny domowej roboty

Obecnie można zauważyć tendencję do umieszczania bardzo skomplikowanych układów scalonych w najprostszych urządzeniach. Opisywany projekt wyłamuje się z tego trendu, bo nie ma w nim żadnych mikrokontrolerów, a nawet tranzystorów - to klasyczny lampowy układ radiowego odbiornika reakcyjnego, który został opracowany w latach 20 XX wieku. Dokładniejszy opis zasady działania urządzeń tego typu można znaleźć tutaj. Grzejnik lampy jest zasilany z dwóch baterii typu D, natomiast napięcie anodowe uzyskiwane jest najprawdopodobniej(autor pozostawił te kwestię nieudokumentowaną) z kilku baterii 9V. Nowsze odbiorniki (z czasów II wojny światowej) pracowały z wyższymi napięciami anodowymi, lecz istniało przez to ryzyko porażenia prądem. Radio stroi się za pomocą powietrznego kondensatora.

Źródło

Lampowy odbiornik reakcyjny domowej roboty Lampowy odbiornik reakcyjny domowej roboty Lampowy odbiornik reakcyjny domowej roboty Lampowy odbiornik reakcyjny domowej roboty

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Defenestrator
    Poziom 14  
    Defenestrator napisał 148 postów o ocenie 78, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
    VaM VampirE
    Poziom 17  
    Ogólem fajne nawet, ale żeby to działao trzeba gigantycznej anteny i dobrego uziemienia. Ale przypominaja się książki z młodych lat, dobre stare księgi o radioamatorstwie. Składałem w dzieciństwie odbiornik detektorowy, ale więcej martwiłem się żeby nie zainteresował się nim zabłąkany piorun, działać działał. W sumie dla zabawy trochu linki, kabel miedziany, izolatory beramiczne, łopata, rura stalowa i pół dnia zabawy. Może by zaowocowało tym że kanał pierwszy polskiego radia by się tym lampowcem dało odbierać :]
    sq4ffp
    Poziom 15  
    Piękna konstrukcja. W pełni funkcjonalna. Dzisiaj odbiornik superreakcyjny możemy znaleźć jedynie w zabawkach zdalnie sterowanych za 30pln. Zapominamy, że można w tak banalny sposób słuchać radia (opłacając abonament!). Na takich konstrukcjach człowiek się uczy co to jest dobroć (układu rezonansowego!), selektywność (niekoniecznie wypowiedzi!). Mało kto sobie zdaje sprawę śmiejąc się z lampy, że ma ją w domu. Że cieszy się z jej obecności. Telewizor stary bańkowy, mikrofalówka, żarówka energooszczędna, kontrolki w pralce i podświetlenie wyłączników światła.
    Pokrentz
    Poziom 21  
    No, będą śmiać się z lampy po pierwszej bombce atomowej. Te ich półprzewodnikowe cudeńka popryskają w drobny mak. A lampa, jak to lampa, jej wysokie napięcia i przebicia niestraszne. Mi poleciała płyta główna i zasilacz z monitorem w komputerze od samego pioruna walącego w słup we wsi. Komputer był zaledwie włączony do gniazdka, ale nie chodził. Strzeliło mi jeszcze parę innych rzeczy zasilanych impulsowo...
    Rox79
    Poziom 11  
    Uwaga!!! Odbiornik reakcyjny to nie to samo co superreakcyjny ani nie to samo co refleksowy !!!

Krótki spis znanych mi możliwości:

> detektor - korzysta z energii stacji radiowej dokonuje detekcji w oparciu o diodę, kryształek galeny, inną parę materiałów mających własności półprzewodnikowe (zardzewiałą żyletka i ołówek). W skrajnym wykonaniu jest to jedynie słuchawka podłączona do zaśniedziałej rynny miedzianej. Rynna pracuje jako dioda i antena.

> odbiornik o bezpośrednim wzmocnieniu
    - czysty odbiornik o bezpośrednim wzmocnieniu wykonujący detekcję na diodzie ew.diodach pracujących w układzie podwajacza napięcia zawierający wybrane bloki: wzmacniacz w.cz. i/lub wzmacniacz m.cz.
    - audion - detekcja za pomocą tranzystora lub lampy wykorzystująca znacznie większą sprawność połączenia dwóch funkcji: prostowanie i wzmocnienie
    - reakcja - część wzmocnionego sygnału w.cz. wraca w postaci dodatniego wzmocnienia zwrotnego na wejście odbiornika. Dramatycznie rośnie czułość i selektywność. Praca przed wzbudzeniem układu.
    - odbiornik refleksowy - podwójne wykorzystanie tranzystora do wzmocnienia zarówno w.cz. jak i m.cz. detekcja za pomocą diody

Istnieje wiele mieszanek. Do najpopularniejszych należy audion z reakcją.

Odbiornik superreakcyjny wykiełkował z odbiornika reakcyjnego. Pracuje w obszarze największej możliwej czułości. Cyklicznie jest doprowadzany do obszaru generacji i wyprowadzany zgodnie z częstotliwością superreakcji. Detekcja za pomocą jednego tranzystora.
    sq4ffp
    Poziom 15  
    Witajcie!
    Cieszę się, że ten temat zawiera dużą dozę szacunku, zrozumienia i gruntownej wiedzy. Brak w nim kpiny i wygłupów. Prawdziwy elektroniczny temat.
    Oby więcej takich. Dla tych wszystkich młodych, zniechęconych czytaniem bzdur, którzy szukają podstaw.
    Pozdrawiam.
    Nie zapomnijmy o starej homodynie! Która pozwala odbierać wszystkie rodzaje modulacji, łącznie z SSB i telegrafią.
    brunon71
    Poziom 15  
    Kwintesencja klasycznej elektroniki, sięgającej swoich źródeł. W świecie zdominowanym przez szybkość, minimalizm, technologię wielkiej skali integracji, aż miło popatrzeć że ktoś jeszcze na tym zwariowanym świecie nie uległ „wyścigowi zbrojeń”.
    Czasami warto spojrzeć w wstecz.
    Pozdrawiam.
    Atlantis86
    Poziom 19  
    Hmm... Ktoś wie co to za lampa?
    sq4ffp
    Poziom 15  
    Prawda! Archaiczna i trudno dostępna. Ten układ działa jednak na prawie każdej dostępnej triodzie.
    Tak patrzę lampa i *.pdf. Czytam opisy DiY "płytka niestarannie wykonana!". Kiedyś radio fabryczne miało porządnie wykonaną mechanikę i elektronikę w montażu "lotniczym" (wszystko w powietrzu i lata!). Niedawno restaurowałem niemieckie radio z 1923 roku, które miało napęd przełącznika zakresów przeniesiony łańcuchem. Skala napędzana linką stalową. Wszystkie lampy i filtry w metalowych ekranujących kubkach i co ciekawe brak anteny ferrytowej. Wszystko działa po podłączeniu anteny zewnętrznej. Dzisiaj nie do pomyślenia!
    sq4ffp
    Poziom 15  
    Ponieważ to już stary temat, mam pomysł.
    Konkurs. Nagrodą niech dzisiaj będzie nasze uznanie, jak się dokładniej zwiedzę mój warsztat, to może paleta germanowych tranzystorów, lub inny obiekt zaszłości.
    Jak budowano promy kosmiczne, to wiadomo był przetarg na wykonanie poszczególnych elementów. Jak wiadomo przetarg, to i cena ma być minimalna.
    Dzisiaj wiadomo, radio jest wszech obecne. Gdy się chce jego słuchać i gdy nie.
    Budujemy radio, odbiornik. Ma odbierać w sposób zrozumiały w języku polskim (tu jako dowód nagranie mikofonem, lub w inny uzasadniony sposób, ale bez wzmacniania elektroniką. Ma je słyszeć w sposób prosty statystyczny polak.)
    Odbieramy dowolną rozgłośnię, ale nie bliższą niż 90km. ( w końcu UKF to też radio, a zasady muszą być równe).
    Bawimy się dobrze.
    Odbierać to sztuka, nadawać to zabawa.
    Zapraszam kandydatów do zabawy i tych co sponsorami chcą być do dyskusji.
    Sponsorzy mają dyskutować, bo najgorszym jest wydawanie cudzych pieniędzy, na cudze potrzeby, a elektronikowi może zwyczajnie nie być potrzebna trzecia lutownica.

Bawmy się!
    p.s. Jak ktoś zrobi radio(odbierające polskojęzyczną stację) na gołym procku programowalnym , gdzie nie zostaną użyte elementy aktywne poza procem i jego zasilaniem, płacę stówkę (100pln). Warunkiem jest prototyp sprawdzony przeze mnie.
    Autor uzgadnia szczegóły spotkania.
    Czekam na sponsorów. Mam nadzieję, że stawka będzie większa.
    Pozdrawiam Cezary!