Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Próba modernizacji małej przetwornicy nap. DC/AC.na UPS ?

20 Lip 2009 17:04 5154 3
 • Poziom 9  
  :| Witam Wszystkich !!! - Posiadam małą przetwornicę napięcia (12V DC / 230 AC) - którą zamierzam "przemeblować",przerobić na - UPS o małej mocy ok.min 120 W do 150 W . Potrzebował bm do niej schemat,to ułatwiło by mi tą "drobną" przeróbkę ! Lecz jest to raczej mało prawdopodobne gdyż nawet nie posiadam nazwy producenta !!? Przetwornica ta rzekomo powinna posiadać moc 150 W,/ chwilowo nawet 300 W !!! Tak jest napisane na obudowie (producent ?)! Oczywiście twierdząc o możliwości poboru mocy czynnej ! Niestety max. ile dało się z niej uzyskać to ok. 100 W-(żarówka) i to była granica jej możliwości ! Mam zamiar zwiększyć trochę jej moc i dodać odpowiedni układ przełączający w trakcie zaniku nap.sieci oraz układ ładowania akumulatora żelowego, ok.7 Ah. Myślę , że da się taki zestaw wykorzystać do "obsługi" pompki pieca "centralnego ogrzewania"? Przebieg napięcia na wyjściu - przypomina sinusoidalny. Sprawdziłem praktycznie - podłączywszy obc. indukcyjne o mocy ok. 80 VA (mały silniczek) - działało normalnie. Cały jej układ opiera się na popularnym reg.PWM : KA 3525A (SG 3525A),transformator na rdzeniu ferytowym i tranzystory MOSFET ? . Jest to przetwornica o podwójnej przemianie częstotliwości.Niektóre "kluczowe" elementy mają starte napisy. Ale kolega,który mi zlecił tą przeróbkę mówił ,że posiada "gdzieś" info.na jej temat (musi je odnalezć)- przynajmniej nazwę prod. - na obudowie jest napisane logo - tylko / LP !? Między czasie spróbuje zrobić większe rozpoznanie w tum układzie , może to potrwać ponieważ mam małe kłopoty ze wzrokiem ! Więc proszę o cierpliwość !!! Jednocześnie może Ktoś posiada "jakiś" schemat przetwornicy opartej na ukł. SG 3525A o podobnej konstrukcji, mogło by to uprościć podjętą przeze mnie przeróbkę ! :idea: Z GÓRY DZIĘKI !!! POZDRAWIAM !!! :?::
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 32  
  Znalazlem cos takiego:
  Próba modernizacji małej przetwornicy nap. DC/AC.na UPS ?
  Niestety nie jest to to samo.

  Dodano po 2 [minuty]:

  A co do samego SG3525A to zabacz w notach katalogowych.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 18  
  Ale po co cokolwiek przerabiać ?? Ja bym dał zasilacz buforowy do akumulatora a przełączanie na przekaźnikach ....... Zasilał bym je z sieci 230v~ przez jakieś trafo lub prosto z sieci (zależy jakie przekaźniki) Jeden by podłączał przetwornice pod akumulator a drugi przepinał zasilanie pompy na przetwornice .......... Wątpię aby w łatwy sposób uzyskać z niej większą moc .......
 • Poziom 9  
  :D WITAM ! _ Dotychczas nieco poprawiłem przetwornicę ,przynajmniej tak by to co podaje napis na obudowie /"mniej-więcej",t.j.:arrow: ciągły pobór mocy -150 W , moc chwilowa - ok.180 W ! - ale nie 300 W !!! (moc czynna/obc.rezystancyjne). _ Wystarczyło zastosować w obwodzie "kluczy Mos" dodatkowych tranzystorów , po jednym równolegle do już istniejących - IRFZ 44N ,rezystor w ster.bramki 4,7 om oraz zastosowaniu zamiast wtyku zapalniczkowego z bezpiecznikiem 20 A (duży spadek nap.w orginale !) tylko gniazda bezp.na ścianke dla tego bezpiecznika. Oczywiście chcąc przetwornicę wykorzystywać dla "celów mobilnych"-należało by zamontować dobrej jakości wtyczkę z bez.do gn.zapalniczki ! Ogółem jest to "CHIŃSKIE DOBRE WYK." , wykorzystane przez polską firmę... "Jednym słowem" w ostateczności , wręcz należy i można tą przetwornicę indywidualnie dostosować do potrzeb ! Podobno nawet koszt tej przetwornicy był niewielki !-85 zł. Dziękuje za odzew w temacie kolegom : mr.Sławek i KrzysztofS , któremu dodam ,że co do wyk.tej przetwornicy jako prostego UPS-a mam podobne zdanie ! Nie wiem ?,ale jeszcze spróbuje poinformować Wszystkich o krańcowych "efektach" _ Gorąco Pozdrawiam !!!