Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wgrać BIOS bez stacji dyskietek.

Mery84 20 Lip 2009 17:50 56619 0
 • #1
  Mery84
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Może się zdarzyć, że nasza płyta główna odmówi posłuszeństwa. Przyczyn może być wiele zarówno sprzętowych jak i programowych. W wypadku tych drugich może pomóc update BIOS'u. W sumie pełno jest w sieci poradników jak to zrobić ale... jak to zrobić bez stacji dyskietek. Istnieją 4 sposoby:


  [*]Stacja dyskietek (która z wiadomych przyczyn odpada)
  [*]Stacja dysków CD/DVD
  [*]użycie pendrive’a
  [*]aktualizacja z poziomu systemu operacyjnego


  Mała uwaga: w tym arcie opisuję jak wgrać BIOS z poziomu DOS. Każdy kto się do tego zabiera powinien znać przynajmniej podstawowe komendy DOS.

  Trochę większa uwaga: w czasie wgrywania nowego BIOS'u trzeba zapewnić komputerowi stabilne źródło zasilania (najlepiej pożyczyć od kogoś zasilacz UPS). Na laptopie tego problemu nie ma bo nawet jak padnie zasilanie sieciowe to jest bateria.


  Ściągamy ze strony producenta płyty głównej (lub laptopa) BIOS odpowiedni dla naszego sprzętu. Aby sprawdzić model płyty głównej wystarczy sprawdzić model naszej płyty głównej z instrukcji dołączonej do płyty lub pofatygować się pod biurko i odczytać model bezpośrednio z nadruku umieszczonego na płycie. Istnieje również możliwość programowa za pomocą np. programu Everest jednak taka metoda nie zawsze jest 100% pewna i rzetelna.

  Pobieramy z podanego linku FreeDOS. Darmowa open source`owa edycja DOS.

  FreeDOS

  Pobrany obraz ISO nagrywamy na czystą płytkę CD np. TAK.

  Na drugą czystą płytkę nagrywamy sobie nasz rozpakowany plik z biosem oraz program flashujący, który - w większości wypadków - jest w jednym archiwum razem z biosem płyty głównej. W przykładowym bios dla płyty MSI wygląda to tak:
  Jak wgrać BIOS bez stacji dyskietek.
  Zawartość archiwum to:
  7551vGx.txt -plik readme zawierający informacje na temat zmian w nowym biosie.
  A7551AMS.G30 - plik biosu
  AFUD4252.exe - program flashujący pod DOS
  How to flash the BIOS.doc - poradnik po angielsku jak przeprowadzić aktualizację BIOS.
  Co sprytniejsi scalą sobie zawartość archiwum z bios z bootowalną płytką DOS ale przez wzgląd, że to poradnik dla początkujących to i metoda łopatologiczna.

  Nagrywamy płytkę.

  Teraz uruchamiamy ponownie komputer ustawiając w BIOS kolejność uruchamiania z CD robimy to TAK.

  Po uruchomieniu się komputera z płytki DOS. Płytkę wyjmujemy i wkładamy płytkę z plikiem i programem flashującym. Wyjaśniam od razu, że wszystko będzie działać. DOS tworzy tzw. RAMdysk i wszystkie potrzebne mu pliki są przechowywane w pamięci.

  Jeśli w komputerze na dyskach twardych nie posiadasz partycji FAT/FAT32 to zostaną one wykryte i odpowiednio zmieni się litera napędu. Domyślnie jeśli wszystkie są NTFS to napęd CD będzie pod literką C.

  W linii komend DOS wydajemy polecenie
  C:
  Sprawdzamy czy jesteśmy w dobrym miejscu wpisując
  DIR
  jeśli wyświetli nam się lista plików, które nagraliśmy na płytkę z BIOSem to nie zabłądziłeś ;).

  Dalsza droga wymaga trochę samodzielności. Nie jestem w stanie poprowadzić Was za rączkę ze względu na specyfikę różnych programów flashujących jak i nazw plików bios.

  Opierając się na przykładzie wydajemy polecenie:

  AFUD4252.exe A7551AMS.G30

  czyli uruchamiamy program flashujący podając mu nazwę pliku bios, którą zamierzamy wgrać.
  Zależnie od tego co pobrałeś w swoim archiwum wpisujesz nazwę swojego programu flashującego i swojego pliku bios.
  Dalsza droga wiedzie przez postępowanie z instrukcjami podanymi na ekranie programu flashującego.
  Wspomnieć należy, że każdy program flashujący będzie chciał zrobić kopię zapasową aktualnego biosu czego nie jesteśmy w stanie wykonać bo nie ma możliwości zapisać kopii na płycie CD. Więc na etapie zgrywania kopii zapasowej wybieramy NO.

  Alternatywna metoda to zamiast nagrywać plik bios na płytkę można stworzyć w systemie partycję FAT/FAT32 o jakimś skromnym rozmiarze kilkudziesięciu MB na potrzeby flashowania. Nie będę się rozwodził i wykładał jak się robi partycje za pomocą wbudowanego w Windows narzędzia do zarządzania dyskami podam tylko kluczową informację, że jeśli taki zabieg zamierzasz przeprowadzić to partycję MUSISZ utworzyć na końcu dysku. Partycja utworzona na początku dysku spowoduje błąd uruchamiania XP/Visty i wykładać tu teraz nie zamierzam co dokładnie się stanie. Jeśli taką partycję tworzysz to plików programu i biosu nie nagrywasz na płytkę tylko kopiujesz na nowo utworzoną partycję FAT. Koniecznie musi to być FAT ponieważ z dostępem do partycji NTFS z poziomu DOS wiąże się sporo roboty, a poradnik dla początkujących nie jest od tego żeby wam komplikować życie.
  Jeśli wybrałeś drogę z tworzeniem partycji FAT to wpisując w linii poleceń C: trafisz zamiast na zawartość płyty CD do zawartości partycji FAT.
  Idąc drogą partycji możesz, a nawet powinieneś zapisać kopię zapasową w chwili gdy program flashujący Cię o tym poinformuje.
  Komenda do flashowania z partycji nie różni się niczym od tej wydawanej w przypadku flashowania z płyty CD.

  Ostatnia sprawa. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu masz wątpliwości co do tego co należy zrobić to nie utrudniaj sobie życia tylko postaw doświadczonemu koledze, jeśli ma skończone 18 lat, piwo ;) i poproś go o pomoc. Samemu działając niepewnie doprowadzić możesz nawet do uszkodzenia płyty głównej.