Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydrofor - nowy zbiornik i stara pompa.

20 Lip 2009 18:59 7349 3
 • Poziom 11  
  Witam!
  Kupiłem domu z zainstalowanym włoskim hydroforem firmy Speroni z przeponowym zbiornikiem 80 litrów.
  Ponieważ z badań wynika, że woda jest silnie zażelaziona, konieczne jest zainstalowanie odżelaziacza. Aby działał on prawidłowo trzeba wymienić zbiornik hydroforu na taki z poduszką powietrzną i nieco zmienić doprowadzenie. I tu pojawiają się pytania:
  1. Czy pompa (widoczna na zdjęciu) od starego hydroforu może być stosowana do zbiornika wodno-powietrznego?
  2. Czy trzeba dokonać jakiś regulacji w istniejącej pompie aby dostosować ją do innego rodzaju zbiornika?
  3. Po demontażu i ponownym montażu trzeba taką pompę zalać wodą - którędy?
  4. Instalacja w tej chwili działa (jest wypełniona wodą), więc czy trzeba będzie po montażu zalać ją ponownie?
  5. Czy w studni zawsze umieszcza się zawór zwrotny? Jeśli nie, to jak sprawdzić czy jest w tej? Jeśli nie, to jak zalać instalację wodą?

  Dla wtajemniczonych kolegów problem jest pewnie banalny, ale dla mnie to jednak pewien kłopot. Liczę na pomoc.

  Tu kilka zdjęć obrazujących aktualną sytuację.

  Hydrofor - nowy zbiornik i stara pompa.

  Hydrofor - nowy zbiornik i stara pompa.

  Hydrofor - nowy zbiornik i stara pompa.
  Pozdrawiam,
  Krzysiek
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  1. pompa może pracować ze zbiornikiem przeponowym jak i zwykłym.
  2.jeżeli ciśnienie jest odpowiednie to nie
  3.tak trzeba zalać pompę ( w taki sposób żeby w pompie było pełno wody, można przez wylot z pompy oczywiście przy odłączonej pompie od zasilania ! )
  4.jeżeli jest zawór zamykający zahydroforem to wystarczy go zamknąć i po tej "przeróbce" otworzyć.
  5. w studni powinien być zawór zwrotny ,ale jak widać na ostatnim zdjęciu między pompą a filtrem jest chyba zawór zwrotny, przy studniach o małej głębokości jest on wystarczający i rura ssawna nie powinna się zapowietrzyć
 • Poziom 11  
  Wielkie dzięki za odpowiedź.
  Problem z zalewaniem instalacji wystąpi, ponieważ nowy zbiornik musi zostać wpasowany w miejsce istniejącego hydroforu. Cała ta część z filtrem wstępnym (w tej chwili pustym) i zaworem zwrotnym będzie odcięta i przerabiana.
  Jeżeli nie ma zaworu zwrotnego w studni to jak zalano instalację?

  Pzdr,
  Krzysiek
 • Poziom 12  
  Zawór zwrotny jest potrzebny ponieważ woda bez niego z powrotem ze zbiornika spłynie do studni, jak wcześniej pisałem przy małych głębokościach może wystarczyć zawór zamontowany przed pompą ponieważ zalana pompa potrafi wyssać powietrze znajdujące się w rurze ssawnej (żeby zainicjować pompowanie wody nie raz trzeba powtarzać zalewanie pompy kilka razy ,oczywiście przy sprawnie działającym zaworze zwrotnym )
  można to zrobić w następujący sposób:
  1. zmontować rurę ze studni, zawór zwrotny i pompę
  2.na wylot pompy ( który ma być przyłączony do zbiornika ) zamontować kawałek węża i przez ten wąż uniesiony nieco ponad pompę zalać ją wodą .
  3.po zalaniu skierować tenże wąż do kratki ściekowej lub wiaderka ale w taki sposób żeby nie wylała się woda z pompy uruchomić na chwile pompę UWAŻAJĄC by nie zalać silnika i innych części ELEKTRYCZNYCH!! .
  Na początku popłynie (słabo) woda z bombelkami powietrza a potem powinna popłynąć konkretnym strumieniem sama woda co będzie świadczyć o odpowietrzeniu rury ssawnej (nieraz trzeba powtarzać zalewanie)
  Przy zaworze zwrotnym zamontowanym w studni powinno wystarczyć jedno zalanie pompy gdyż automatycznie zalejemy rurę ssawną .
  Aby się przekonać czy jest w studni zawór zwrotny zalewamy rurę(wychodzącą ze studni) wodą i jeżeli uda nam się ją napełnić będzie to świadczyło o obecności zaworu , jeśli go tam nie ma woda będzie spływać do studni i rury nie uda się napełnić .Proszę ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ czasami woda + prąd elektryczny = śmiertelne niebezpieczeństwo!!!