Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 12V ~230V, a lodówka

20 Lip 2009 19:13 28059 15
  • Poziom 9  
    Witam,
    zanim zacząłem pisać ten post poczytałem te, które już na elektrodzie są. Miałem zamiar podłączyć małą lodówkę (45 l), sprężarkową pracującą na prąd zmienny 230V w samochodzie osobowym z instalacją 12V. Najpierw niestety liczyłem moce prądy itd i wyszło mi, że przetwornica 300W powinna wystarczyć. Na szczęście kupiłem lokalnie i przetestowałem najpierw 300W, następnie 500W wynik negatywny - lodówka nie startuje.
    Dokonam jutro próby z przetwornicą 1000 W. Ciągle mam mozliwość zwrotu sprzętu bezkosztowo.
    Moje pytanie jest następujące:
    - jeżeli wystartuje to czy jest to bezpieczne dla instalacji samochodu, i lodówki (zakładam pracę tylko w czasie jazdy)
    - jeżeli lodówka nie wystartuje to czy poza benzynowym generatorem istnieje inna metoda użytkowania lodówki.

Proszę o rzeczowe wskazówki.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 32  
    -jest to bezpieczne dla instalacji samochodu (bo niby dlaczego mialo by byc niebezpieczne), a jesli dobra przetwornica to rowniez jest to bezpieczne dla lodowki (mowiac dobra mam na mysli nie jakas chinska podrobe),
    -raczej bedzie ciezko, jesli nie wystartuje to znaczy ze ta lodowka sie nie nadaje do takiego zasilania, lepiej byloby kupic znacznie mniejsza.
  • Poziom 43  
    Witam!
    Twoja kombinacja nie ma istotnych zalet, natomiast jest niepotrzebnie droga. Lodówka z podwójnym zasilaniem jest tańsza niż przetwornica 1000W, której może nie wytrzymać instalacja w samochodzie (prąd 80A - tym da sie spawać!).
    Poszukaj odpowiedniej lodówki - w sklepach internetowych taka lodówka nowa z gwarancją kosztuje 300zł.
    Spytaj np. tutaj o lodowkę z zasilaniem 12V/230V:
    tel: (0-22) 774 31 88, fax: (0-22) 774 37 62
    email: 3kabe.3(malpa)gmail.com
  • Poziom 9  
    Witam,
    tu jest następujący problem, typowa lodówka turystyczna (z ogniwami elektrycznymi) nie jest rozwiązaniem dla mnie, juz to przetestowałem ponieważ w najlepszym wypadku chłodzi o 20C mniej niz otoczenie - a jedziemy do Grecji :)
    dobra lodówka absorbcyna jest dużo droższa
    lodówka z agregatem będzie służyła w czasie pobytu na miejscu, a jeżeli nie uda mi się jej uruchomić na przetwornicy 1000W, pojedzie jako torba schłodzona wcześniej w domu :). Niestety lodówkę już kupiłem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przetwornica 1000W nie ciągnie tego prądu non stop. Więcej, jest to raczej chwyt marketingowy. Trzeba jej głębiej w papiery zajrzeć i się okaże, że tak na prawdę, to ma 300 W przy pracy ciągłej.
    Czy w momencie startu agregatu nie załączają się zabezpieczenia w przetwornicy? Bo jeśli nie chce ona pracować, to albo prąd rozruchowy lodówki ją przeciąża, albo napięcie na wyjściu przetwornicy jest tak dalekie od sinusoidy, że agregat nie chce pracować.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 32  
    Raczej to bedzie spowodowane pradem rozruchowym, bo taka lodowka bedzie nawet na prostokacie chodzila.
  • Poziom 9  
    Jest tak, że w tej przetwornicy 500W zabezpieczenia się włączają i pięknie piszczy :) Jutro wypróbuje taka 1000W i to roztrzygnie. Szkoda, że wcześniej nie czytałem.
    Jakość, chińskości sprzętu pomijam. Dotyczy to wszystkiego, elektroniki, części samochodowych i wielu, wielu innych innych. Przetwornica pewnie parametrów nie trzyma, to kwestia loterii i wybrania lepszej wśród kiepskich.
    Jeżeli do uruchomienia kompresora potrzebny jest prąd 80A, to nie ma szans, żeby wystartowała.
  • Poziom 43  
    Lodówka sprężarkowa z silnikiem 230V o mocy nominalnej 250W (w cyklu 50/50% pobór mocy jest 125W) pobiera w momencie startu prąd ok. 5A, co oznacza chwilowy pobór ok 1000W. Aby z 12V przetworzyć prąd na 230V to pobór z akumulatora (chwilowy) będzie ok. 80 - 100A - czyli tyle, co bierze rozrusznik w zimie, pod takim obciążeniem napięcie akumulatora też dość mocno siada i zamiast 12V może być tylko 8V albo i niżej.
    Lodówek o pojemności <45L z zasilaniem na 12V lub 12V/230V jest spory wybór, z ceny sa nizsze, niż działajacej przetwornicy, która pracując na tak wysilonych porametrach bedzie raczej groziła awaria przy najblizszej okazji. Dlatego jeszcze raz serdecznie namawiam na inwestycję w lodówkę, a nie w przetwornicę.
  • Poziom 9  
    Rzuuf napisał:
    zasilaniem na 12V lub 12V/230V jest spory wybór, z ceny sa nizsze, niż działajacej przetwornicy, która pracując na tak wysilonych porametrach bedzie raczej groziła awaria przy najblizszej okazji. Dlatego jeszcze raz serdecznie namawiam na inwestycję w lodówkę, a nie w przetwornicę.

Rzuuf, ogólnie dziękuję za radę i się zgadzam. Ale jak pisałem taką już lodówke mam i musi służyć na miejscu, a w podróży niestety nie posłuży. A do wyjazdu 2 dni :) Czyli muszę szukać porządnej lodówki absorpcyjnej.
    Jeszcze mam takie pytanie czy jeżeli lodówka ruszy na przetwornicy (teoretycznie) to poza momentami startu obiążenie jest też takie duże? Czy tylko chodzi o moment startu? I jakoś wytrzyma czas podróży w jedną stronę.
  • Poziom 14  
    Jak już ruszy, to będzie brać prąd zgodny z mocą znamionową. Czyli dla 250W nieco ponad 1A.

EDIT: Dokładniej to 250W mocy rzeczywistej, w sumie pobór może być nawet 500VA.
  • Poziom 38  
    Lodówka nie startuje bo przetwornice pewnie nie maja sinusa na wyjściu tylko traopezoid. Na 500W przetwornicy lodówka powinna spokojnie pracować. Dobrze czytaj dane techniczne przetwornic, do lodówki koniecznie musi mieć sinus na wyjściu.
  • Poziom 9  
    "Lodówka nie startuje bo przetwornice pewnie nie maja sinusa na wyjściu tylko traopezoid. Na 500W przetwornicy lodówka powinna spokojnie pracować. Dobrze czytaj dane techniczne przetwornic, do lodówki koniecznie musi mieć sinus na wyjściu."

Proszę o radę gdzie szukać zatem takiej przetwornicy i jak nazwać mniej żargonowo sinus i trapezoid.
  • Poziom 21  
    Kolego nie czytaj tych wypowiedzi bo to sa bzdury.
    Lodowka jak pracuje to pobiera ok 5A pradu ze wzgledu na to ze silnik obciazony jest cisnieniowo przez freon.
    Prad rozruchu jest piecio krotnie wiekszy czyli ok 25A chwilowo wiec zadna przetwornica sobie nie poradzi.
    Za1800 zł kupisz lodowke samochodowa z kompresorem a nie jakies tam ogniwa i absorpcyjna i napewno sobie poadzi z upałami w Grecji do tego jest bardzo oszczedna w prad poniewaz pracuje ze zmienna wydajnoscia w zaleznosci od zapotrzebowania na moc chlodnicza

Proszę poprawić post - regulamin pkt.15 [dzimi]
  • Poziom 13  
    Witam.Uruchomił ktoś w końcu lodóweczkę na przetwornicy ? Ja mam do podłączenia lodówkę która według tabliczki pobiera 70 W .Każdy widzę ma inną teorie,ale nikt chyba tak naprawdę nie spawdził tego osobiście.
  • Poziom 15  
    witam,
    kiedyś miałem podobny problem z maleńką LG nie pamiętam jaka to dokładnie była ale efekt był taki że przetwornica nie dała rady
    też była 300 potem 500 i chyba 1000 ale nie jestem pewien, ta ostatnia chodziła jakiś czas, lecz efekt był ten sam - dym z przetwornicy
    skończyło się na danfos BD XX nie pamiętam nazwy
    wg. mnie daj sobie spokój .
    pozdro