Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Żarówki do unitu KAVO.

POL02 20 Jul 2009 20:13 6035 15
 • #1
  POL02
  Home appliances specialist
  Witam.
  Gdzie oprócz SERWISU można kupić żarówkę 3V /15W (miniatura).
  A może da się zastąpić diodami np.LUXEON.
  Robił to ktoś?
  POLO2
 • #2
  markovip
  Level 34  
  Białą diodę LED możesz bez problemu zasilać napięciem do 3,3V. Jednak dla bezpieczeństwa półprzewodnika powinno się dać rezystor.

  PS. W nazwie tematu wkradł Ci się błąd.
 • #3
  Mariopi
  Level 35  
  Nie wiem, czy kolego markovip zgodziłbyś się eksperymentalnie by lekarz dentysta (o ile by się zgodził) manipulował w Twojej jamie ustnej i "klawiaturze" mając tak zmodyfikowane oświetlenie pola operacyjnego. Ja byłbym bardzo ostrożny w stosunku do ferowania i zastosowania ad hoc takich pomysłów w aplikacjach medycznych. Nie można tutaj zastąpić źródła światła niczym innym jak oryginał (lampa bezcieniowa o skupionym strumieniu światła). Wiem, że te żarówki są dość drogie, ale pacjenci też za to m.in. słono płacą.
  Proszę mnie źle nie zrozumieć - ten unit to nie jakaś automatyczna obrabiarka CNC - tam na fotelu nie znajduje się martwy materiał do obróbki tylko siedzi człowiek (pacjent)!
 • #4
  markovip
  Level 34  
  Ja podałem kodze tylko informację na temat pracy diody LED. Nie miałem pojęcia że miało to być do urządzenia stomatologicznego. Jednak, czy ja wiem, osobiście nie lubię promieniowania ciepła tych lamp, i nie widzę nic na przeciwko zastosowania tam diod LED.
 • #5
  POL02
  Home appliances specialist
  Witam
  Zamieściłem ten temat ze względu na cenę żarówka,która w KAVO kosztuje 100zl.
  Żarówka ta pracuje w turbinie oświetlając poprzez światłowód pole operacyjne zęba.
  Z punktu technicznego wydaje mi się to możliwe.
  Dioda daje strumień światła nie mniejszy niż żarówka.
  Problem może myć tylko w specjalistycznym mocowaniu.
  POLO2
 • #6
  fortronik
  Admin of Medical Equipment
  Witam Kolega Mariopi ma dużo racji. Zasada przy naprawie sprzętu medycznego jest jedna. Instaluje się lub wymienia elementy zgodne ze specyfikacją producenta i to co on zalecił. Cały problem polega na tym, że urządzenie czy sprzęt medyczny posiada certyfikat zgodności na podstawie którego taki sprzęt jest dopuszczony do użytku medycznego. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia, przypadku, wypadku nawet nie z winy urządzenia stanie się krzywda pacjentowi. To cała wina spadnie na osobę naprawiającą. Gdyż nie dokonał naprawy zgodnie z wytycznymi i zasadami ustalonymi przez producenta sprzętu. Nawet mało istotna żarówka bez której stomatolog pewnie poradzi sobie, jeśli nie świeci. Może wprowadzić w kosztowne kłopoty.
  Dopuszcza się jedynie wymianę na element o takich samych parametrach jak był zastosowany.
 • #7
  POL02
  Home appliances specialist
  Witam.


  fortronik wrote:
  kolega Mariopi ma dużo racji. Zasada przy naprawie sprzętu medycznego jet jedna. Instaluje się lub wymienia elementy zgodne ze specyfikacją producenta i to co on zalecił. Cały problem polega na tym, że urządzenie czy sprzęt medyczny posiada certyfikat zgodności na podstawie którego taki sprzęt jest dopuszczony do użytku medycznego. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia, przypadku, wypadku nawet nie z winy urządzenia stanie się krzywda pacjentowi. To cała wina spadnie na osobę naprawiającą.


  Nie masz do końca racji we wszystkim.
  Sądząc po wypowiedzi widzę,że jesteś serwisantem firmy ...
  Stwierdzam jedno ,że tak jak w branży AGD tak i w innych przy uszkodzeniu SERWIS nie naprawia tylo wymienia (naprawia tylko prywatnie).
  Woli wyjaśnienia.
  Ja nie zajmuję się naprawami sprzętu medycznego ale ze względu ,że zajmuję się elektroniką i AGD pewne rzeczy nawet w unicie nie są mi obce.Ponieważ moja córka jest stomatologiem i od czasu do czasu jej pomagam w drobnych naprawach znam niektóre problemy.
  A oto przypadek szczególny.
  Uszkodził się układ sterujący elektrozaworami.
  Zgłosiła córka do serwisu i oczywiści mogą wymienić całą płytę
  za 6000zl.Zapytała czy nie dało by się naprawić tej uszkodzonej,oczywiście tak za 2700zł ale płytę uszkodzoną zabierają.
  Więc co było robić postanowiliśmy kupić układ w USA bo w Polsce w tym czasie go nie było.
  W ciągu trzech tygodni dotarł za 250zl.
  Po wymianie maszyna pracuje nadal.
  Podobnie do żarówki.Jeżeli wykonał bym mocowanie diody tak jak orginalna żarówka to jakie niebezpieczeństwo może czyhać na pacjenta.
  Reasumując z punktu SERWISANTA firmy nie wolno naprawiać bo grozi to życiu pacjenta natomiast jak prywatnie to już niebezpieczeństwa nie ma.
 • #8
  fortronik
  Admin of Medical Equipment
  Jak najbardziej zgadzam się z Tobą, jeśli chodzi o serwisy. Wymienia się podzespoły, a nie naprawia. To jest wyłącznie wygoda prowadzących serwis. Jak wiadomo serwis medyczny jest jednym z najkosztowniejszych nawet wymiana bezpiecznika może kosztować 1000PLN + koszty dojazdu. Tylko trudno wytłumaczyć komuś, że wymiana elementu za np: 10PLN kosztuje 1000 PLN. Więc przyjmuje się praktykę wymiany podzespołu (serwis trzeba z czegoś utrzymać) I takie praktyki się stosuje. Jednak moduły, w których po wymianie elementów nie jest wymagana kalibracja przy użyciu wysokospecjalistycznego sprzętu kontrolno - pomiarowego naprawia się. Osobiście odbyłem wiele szkoleń, przeprowadzonych przez producentów sprzętu i nigdy nie spotkałem się z nakazem wymiany całego modułu, płyty czy podzespołu. Warunkiem jest zachowanie (bez modernizacji) stanu pierwotnego modułu (elementy tego samego typu o zgodnych parametrach). Są firmy, które wymuszają zakup podzespołów w ich sieć. Przykład TIP 147 w sklepie można kupić do za 8 - 12 PLN w firmie ten sam TIP 147 z nadrukiem firmy kosztuje 470 PLN (to nie żart). Ja w takim przypadku informuję klient o takiej sprawie i proszę o wyrażenie zgody na zamontowanie części alternatywnej. Oraz dokonuję stosownego wpisu w książkę serwisową urządzenia z dopiskiem klient wyraził zgodę. Przy naprawie gwarancyjnej montowane są tzw. oryginały.
  Wracając do żarówki to nie chodzi mi o to, że nie można tak zrobić jak opisałeś poście, jak najbardziej (wiele modernizacji wykonuje się oczywiście za zgodą zleceniodawcy, lub na jego prośbę), które nie zagrażają nikomu, wręcz usprawniają pracę. W mojej wcześniejszej wypowiedzi dotyczącej odpowiedzialności, widzę, że nie zrozumiałeś, o co mi chodziło.
  Może przykład z przed kilku lat dość głośny: Osiemnastoletnia pacjentka zmarła na fotelu stomatologicznym. Prokurator, który prowadził sprawę doczepił się do wszystkiego. Zlecił przeprowadzenie biegłym kontrolę całego sprzętu znajdującego się w gabinecie, nawet niezwiązanego z okolicznościami. Mój kolega serwisował temu stomatologowi unita. Dla usprawnienia pracy wymienił bardzo często psujący (ce) się elektrozawór (zawory) na lepszy innej firmy z mała modernizacją za zgodą właściciela (biegli uznali to za zmiany konstrukcyjne nie zgodne ze specyfikacją producenta. Teoretycznie sprzęt nie powinien być używany, bo nie był zgodny z certyfikatem dopuszczenia).
  Jednak stomatolog po postawieniu mu zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci wyparł się wszystkiego. Prokurator postawił zarzuty mojemu koledze o przyczynieniu się do nieumyślnego spowodowania śmierci, (co było absurdem, gdyż pacjentka tylko leżała na tym fotelu w trakcie przygotowania do leczenia, a nie była leczona). Kolegę ta sprawa przerysował nieco (koszty spore, prawnicy, biegli itp.) nie mówiąc o straconym zdrowiu i nadszarpniętej psychice. Ledwie się wywinął z tej sprawy. Ja od tej pory opłacam dodatkowe ubezpieczenie, oraz dokonuję stosownych wpisów do paszportu urządzenia. I nie mówię (piszę), że nie wolno modernizować tylko, jakie mogą być konsekwencje.
 • #9
  Fantomen
  Level 20  
  Panowie, wszyscy macie racje. Problem tu niestety nie lezy po stronie nas. Jak zwykle nieudolnosc "lekarzy" probuje sie zrzucic na kogos a w tedy jestesmy pierwsi pod reka. Ile to razy widzicie jak urzadzenie jest uzywane w niewlasciwy wrecz przerazajacy sposob? A co z wymiana na oryginalne czesci w przypadku urzadzen ktore juz dawno powinny byc zezlomowane a polowy czesci juz nie ma na rynku? Pozostaje nadrabianie czym sie da albo zamkniecie aparatu. Gorzej jak ZOZ nie ma kasy na nowy a ludzi odesle sie nie wiadomo gdzie bo to juz nie problem "lekarzy" bo oni lecza sie prywatnie. Ale to nie jest dyskusja na otwartym forum.
 • #10
  iwanak
  Level 15  
  Sprawa nie jest prosta.
  Spotkałem się z tematem,że pasek zębaty za kilkanaście. kilkadziesiąt złotych kosztował w serwisie 9000 zł( dziewięć tysięcy).
  Pozostaje sumienie inżynierskie i wiedza inżynierska co można , a co nie można.
  Jęśli ktoś jest pewien, że dioda da tyle samo światła i może to obronić , to myślę że może to zrobić. Musi być o tym przekonany.
  Akurat jest to sprzęt, który nie ratują życia.
 • #11
  Urlyk
  Level 12  
  Panowie macie racje jeśli chodzi o ceny sprzętu w serwisie. Jednak kolega nie chce wymienić żarówki na taką samą tylko kupioną w sklepie. On chce zamontować diodę. I tu pojawia się problem ponieważ kolega oprócz dopasowania mocy świecenia powinien również dobrać barwę, a tu już nie jest takie proste.
  Temperatura bieli może mieć kluczowe znaczenie przy podejmowaniu przez lekarza decyzji, a to już może zagrozić zdrowiu pacjenta.
 • #12
  POL02
  Home appliances specialist
  Urlyk wrote:

  Temperatura bieli może mieć kluczowe znaczenie przy podejmowaniu przez lekarza decyzji, a to już może zagrozić zdrowiu pacjenta.

  Żartujesz czy piszesz poważnie?
 • #13
  Fantomen
  Level 20  
  Sadze ze kolega Urlyk pisze powaznie. Sprobuj podmienic w negatoskopie swietlowke o innym odcieniu bieli to Cie lekarz za ... powiesi. Unit to troche inna sprawa ale odcien a dokladnie przyzwyczajenie lekarza do okreslonej barwy jest wazne.
 • #14
  ksiezyc11
  Level 25  
  Hej
  Ogólnie zdarza mi się dorabiać żarówki do różnych urządzeń. Często są to żarówki halogenowe z nietypowym po prostu cokołem. Próbowałem eksperymentować tak z ciekawości z diodami jako źródłami światła w oftalmoskopach ze względu na czas pracy i niestety nie da się zastąpić żarówki (inna temperatura, spektrum itd). Mając oryginał żarówki można coś dobrać z dostępnych na rynku ale trzeba brać pod uwagę; kształt bańki, kształt żarnika, miejsce w którym się znajduje żarnik w bańce i oczywiście napięcie pracy i moc. Jeśli wyjedziesz z żarnikiem na przykład poza ognisko kondensora to już cały układ nie będzie działał poprawnie. To tak w skrócie, wiesz 100 zł za żarówkę specjalistyczną to nie tak dużo. W niektórych urządzeniach które naprawiam potrafią kosztować i 700zł :) Możesz spróbować poszukać u Wojnarowskich (sklep internetowy z żarówkami).
  A tak reasumując ,diody niestety nie nadają się do tego typu zastosowań.
 • #15
  me_super
  Level 29  
  POL02 wrote:
  Urlyk wrote:

  Temperatura bieli może mieć kluczowe znaczenie przy podejmowaniu przez lekarza decyzji, a to już może zagrozić zdrowiu pacjenta.

  Żartujesz czy piszesz poważnie?


  Urlyk pisze poważnie i jest to najważniejszy powód dla którego NIE NALEŻY zmieniać żarówki na diodę. Stan tkanek i innych bebechów wewnątrz człowieka jest w większości przypadków określany wizualnie. Dobry lekarz po prostu wie jaki kolor jest dobry a jaki oznacza "chorą" część. Nie bez powodu branża oświetleniowa do sal operacyjnych dynamicznie się rozwija i poszukuje nowych źródeł światła - bo od barwy światła zależy diagnoza podczas cięcia pacjenta na stole. Chyba być nie chciał, aby lekarz zostawił Ci kawałek raka w brzuchu bo ktoś podmienił w aparacie żarówkę na inną, przez co odcień czerwonego jest inny?

  Ktoś napisał w wątku, że jego córka jest stomatologiem i doraźnie serwisuje jej sprzęt - nie wiem czy to Ty. Ale w razie błędu w sztuce lekarskiej grozi więzienie, więc należy podchodzić z dużą rezerwą do serwisowania kawałkiem drutu sprzętu lekarskiego. Ja osobiście nigdy bym nie poszedł do takiego lekarza.

  Czy tutaj jest jakiś moderator, który by ucinał takie głupie rady?
  Moderated By fortronik:


  Kolor czerwony zarezerwowany dla wpisów moderatora

 • #16
  fortronik
  Admin of Medical Equipment
  me_super jak najbardziej masz rację temat powinien być już parę postów wyżej zakończony. Jednak pozwoliłem innym użytkownikom przedstawić swoje opinie na ten temat.
  Uważam temat za zamknięty.