Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola stanu izolacji

20 Lip 2009 21:55 5679 6
  • Poziom 11  
    Witam Wszystkich
    Mam pytanie dotyczące urządzeń do kontroli stanu izolacji.

Jeżeli zastosujemy urządzenie takie np. do silnika trójfazowego zasilanego z sieci IT. Podłączamy jego zaciski kontrolne do jednej z faz powiedzmy L1 i do zacisku ochronnego (takie podłączenie znalazłem na stronie jednego z producentów takiego sprzętu) to czy urządzenie zasygnalizuje uszkodzenie izolacji innych faz np. pogorszenie izolacji na fazie L3 lub miedzy dwiema fazami.
    Jeżeli nie to jak się uzyskuje kontrolę wszystkich faz bo nie spotkałem się z instalacją trzech/dwóch takich urządzeń.
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Zazwyczaj uzwojenia takie silnika sa ze soba polaczone. Co w efekcie da, ze przy mierzeniu izolacji pomidzy faza L1 i ochronnym, jesli bedzie przebicie np. fazy 3 to miernik to zasygnalizuje.
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 11  
    Dzięki mr. Sławek za odpowiedź ale chciałbym jeszcze rozwinąć temat:)

Urządzenia takie często nie służą do wykrywania przebić tylko do wykrywania obniżenia rezystancji izlolacji (np. w skutek starzenia).

Pytanie moje jest następujące: Jeżeli pogorszy się (nie przebicie) stan izolacji fazy innej niż ta w którą wpieliśmy urządzenie to czy miernik zasygnalizuje nam to.
    Jeżeli tak to proszę o krótkie wyjaśnienie dlaczego:)
  • Poziom 32  
    No to teraz powiem tak: i tak i nie.
    To wszystko zaleszy od tego jak wykonalismy pomiar. Zalozmy taka sytyacje: mamy silnik 3-fazowy, ktory ma wyprowadzone na tabliczke znamionowa tylko 3 konce uzowjen, a pozostale 3 konce sa w silniku polaczone w gwiazde (czyli zwarte), tak ze nie mamy do nich dostepu bez rozbierania silnika. W takim przypadku czy wlaczymy miernik do pomiarow izolacji miedzy L1 i obudowe, czy L2 i obudowe, czy w koncu miedzy L3 i obudowe pomiar dla kazdego tego podlaczenia wynik bedzie taki sam, bo uzowjenia jak juz wspomnialem sa galwanicznie polaczone. Jesli w uzowjeniu ktorejs z faz, izolacja stracila swoje wlasciwosci to przy polaczeniu miernika pod obojetnia jaka faze i mase, miernik nam to wskaze. Ale w takim przypadku nie bedzie mozliwosci stwierdzenia w ktorej fazie to ta izolacja sie pogorszyla.
    Lepiej gdy mamy do czynienia z 2-gim przypadkiem, czyli wtedy gdy wszystkie 6 koncowk uzowojen silnika sa wyprowadzone na tabliczke i tam w zaden sposob ze soba nie polaczone. Wtedy uzwojenia kazdej fazy mierzymy odzielnie i rezystancja izolacji innego uzowjenia nie ma tak wielkiego wplywu na ten pomiar. Mozemy rowniez pomierzyc rezystacje izolacji pomiedzy uzwojeniami.
    Wiec tak jak powiedzialem wszystko zelezy o tego jak wykonujemy ten pomiar, lub jak mamy mozliwosc jego wykonania.
  • Specjalista elektryk
    redfejs napisał:
    Witam Wszystkich
    Mam pytanie dotyczące urządzeń do kontroli stanu izolacji.

Jeżeli zastosujemy urządzenie takie np. do silnika trójfazowego zasilanego z sieci IT. ... czy urządzenie zasygnalizuje uszkodzenie izolacji innych faz np. pogorszenie izolacji na fazie L3 lub miedzy dwiema fazami.

1. Jak wyobrażasz sobie uszkodzenie izolacji "między dwoma fazami" w silniku?.
    2. Czy chodzi Ci o pomiar rezystancji samego silnika czy też o pomiar rezystancji silnika "na ruchu"?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Ponownie dzięki mr. Sławek juz mnie oświeciłeś:)
    HeSz źle sie wyraziłem. Nie w silniku tylko w kablu zasilającym silnik.
    Zaznaczam, ze nie chodzi mi o pomiary kontrolne silnika jak pomiary rezystancji itp.
    Chodzi mi o takie urządzenie, co sie montuje w polach, szafach obwodów wtórnych (sterowniczych) silników na stałe aby obsługa mogła kontrolować stan izolacji.
    tzw PRZEKAŹNIK KONTROLI STANU IZOLACJI

Pomiar może być na ruchu lub na wyłączonej maszynie.
  • Specjalista elektryk
    Przekaźnik włączony w jednej fazie wykrywa - jeżeli obciążeniem jest silnik- doziemienie w obwodzie. Żeby wykryć w której fazie jest uszkodzenie niezbędne jest włączenie przekaźnika w 3 fazach, bądź zastosowanie innego sposobu np przekładnik Ferrantiego , układ Holmgreena albo przekładnik z zastosowaniem halotronu. Układy takie wytwarza firma Bender. Informacje na stronie polskiego przedstawiciela tejże - firmy "Pro-mac" (www.promac.com.pl)