Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakiego typu kondensatory w obwodzie gasików

prokopcio 20 Lip 2009 23:04 1295 5
  • #1 20 Lip 2009 23:04
    prokopcio
    Poziom 29  

Witam.
    Steruję silniki za pomocą triaków i w schematach w obwodzie gasika pojawiają się kondensatory 10nF z szeregowym rezystorem 39Ω - mam pytanko - czy jest ważny typ tego kondensatora? W chwili obecnej stosuję klasy X2 ale chciałbym przejść na mniejsze / ceramiczne 10nF / 3000V - czy mogę ?

0 5
  • #2 21 Lip 2009 07:20
    Stary1952
    Poziom 33  

Witam .
    Nie chciał bym wprowadzić Cię w błąd , ale rozbierałem urządzenia z demobilu wojskowego i tam właśnie spotkałem w takich samych agregatach raz kondensatory styrofleksowe innym razem ceramiczne , stąd wnioskuję , że w układach gasikowych jest to bez znaczenia byle by był tylko odpowiedni zapas napięcia . :|
    Pozdrawiam .

0
  • #3 21 Lip 2009 07:46
    prokopcio
    Poziom 29  

no właśnie ceramiczne niedość, że mniejsze to mają o wiele wyśsze napięcie i do tego są kilkukrotnie tańsze i to nmie najbardzej niepokoi :)

0
  • #4 21 Lip 2009 08:19
    Stary1952
    Poziom 33  

Kondensatory ceramiczne mają kilka niepożądanych cech takich jak duża nieliniowość , nie są stabilne termicznie , i mają spore szumy . Zastanawiam się nad tym czy ma to jakieś większe znaczenie w obwodzie gasikowym - chyba nie . :D
    Pozdrawiam .

0
  • #5 21 Lip 2009 14:27
    ronwald
    Poziom 27  

W obwodach gasikowych daje się kondensatory polipropylenowe metalizowane samoregenerujące ( du/dt od 40V/µs do 9000 V/µs) !

0
  • #6 21 Lip 2009 14:36
    Pawel1812
    Poziom 26  

Witam
    Zapraszam na www.cde.com Masz tam kompendium wiedzy na temat kondensatorów snubberowych czyli właśnie gasikowych. Firma ta produkuje kondensatory specjalne, snubberowe i nigdy nie są one ceramiczne. Podobnie jak www.wima.com I zapewniam, że nie dzieje się to bez przyczyny, dlatego można bez wnikania w przyczyny takiego stanu rzeczy zapomniec o kondensatorach ceramicznych w takich obwodach.

0