Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil.... własna konstrukcja

20 Lip 2009 23:39 3323 33
  • Poziom 9  
    chce zbudować sub... jako ze to moj pierwszy ma byc on maly ale dobry do malego pokoju... myslalem o glosniku tonsil GDN 20/80/2 8 Ω czy bedzie on fajnie gral ? myslalem o skrzyni zamknietej przypuszczam ze ok 20 l max 25l czy bedzie to fajnie gralo ?

ewentualnie inny glosnik w przedziale cenowym ok 100-200zl max

sub... bedzie uzywany glownie do sluchania muzyki

Indeks wyrobu - 9515118103
    Impedancja - 8 [Ohm]
    Pasmo przenoszenia - 50 - 4 000 [Hz]
    Moc nominalna (obudowa 24 dm^3, 100 godz. ciągłej pracy) - 80 [W]
    Moc maksymalna - 180 [W]
    Efektywność - 90 [dB]
    Częstotliwość rezonansowa FS - 32 [Hz]
    Rekomendowana częstotliwość podziału -
    Rezystancja cewki - 6,4 [Ohm]
    Wysokość cewki - 16 [mm]
    Średnica rdzenia cewki - 35 [mm]
    Wysokość szczeliny - 8 [mm]
    Szerokość szczeliny - 1,3 [mm]
    Średnica zewnętrzna magnesu - 120 [mm]
    Średnica wewnętrzna magnesu - 60 [mm]
    Wysokość magnesu - 18 [mm]
    Waga magnesu - 0,76 [kg]
    Indukcja w szczelinie B - 0,9 [T]
    Energia w szczelinie - 380 [mJ]
    Materiał magnesu - ferryt
    Materiał membrany - polipropylen
    Materiał zawieszenia - guma
    Materiał korpusu cewki - aluminium
    Materiał cewki - miedź
    Materiał kosza - blacha stalowa
    Objętość ekwiwalentna VAS - 0,068 [m^3]
    Dobroć mechaniczna QMS - 2,00 [-]
    Dobroć elektryczna QES - 0,40 [-]
    Dobroć całkowita QTS - 0,33 [-]
    Całkowita masa ruchoma MMS - 0,023 [kg]
    Podatność mechaniczna zawieszeń CMS - 0,98x10^-3 [m/N]
    Wskaźnik siły BI - 8,8 [Tm]
    Powierzchnia czynna membrany SD - 0,022

2...... sub ma byc aktywny tak wiec jaki wzmak do niego....
    jako ze wzmacniiacz bedzie budowany jaki schemat wybrac? i co oprócz tego wsesie jakie elementy <mile widziany schemat> filtru itp. bez ktorych sie nie obejdzie.

GDYBY KTOS BYL TAK CHETNY I CHCIAL ZAOFEROWAC POMOC TEORETYCZNA W BUDOWIE numer GG mile widziany napewno sie odezwe o konkretne info.
  • Poziom 23  
    Witam... Daj spokój!! Ten gdn 30/100/8 Sc Stx Ma tragiczną efektywnośc słyszałem te 86Db....
    już lepiej faktycznie tego tonsila 20/80 Wiele konstrukcji jest w Dziale Diy Akustyka
    Albo Stx 27/450/4 Sc Ale on potrzebuje troszkę mocy..
    Powiedz jeszcze ile masz kasy na całośc ?
  • Poziom 39  
    chce pomagac a pogarsza sytuacje...

mahcinek, ten tonsil to sprawdzona i popularna jednostka. ale jakby nie patrzec to STX dorownal mu jakoscia a jest tanszy. tylko nie ten gowniany 12" co podal kolega wyzej a ten http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=490&vItemDB=itemdb
    obudowa 25-28 litrow b-r

do zasilania zgodze sie ze TDA7294 - ale mostek
    najlepszym wyjsciem jest to http://diyaudio.pl/portal.php?show=34
    latwo wykonac, latwo uruchomic a masz wszystko w jednym ;)
    jak sie postarasz to wykonasz to bardzo tanio - mnie np to kosztowalo ok 40zl :P

co to teori to wystarczy poczytac gotowe konstrukcje - tam czesto sa podane podstawy i opisane popelniane bledy
  • Poziom 9  
    tak jak pisalem... fundusz to max 200zl na glosnik bo na pierwsza konstrukcje do tak malego pomieszczania powinno wystarczyc. wzmacniacz i pozostale elementy ok 100zl ale moze nieduzo przekroczyc ta sume.... a skrzynia i jej budowa to oczywisty wydatek wiec tego niewliczam.

STX..... niemam przekonania do tej firmy glosniki wygladaja jak polakierowane i byly z plastiku daja wrazenie ze maja tylko cieszyc oko a nie grac. o Tosilu slyszalem wiele dobrego dlatego mysle ze bedzie to nienajgorszy wybor. chyba ze macie propozycje glosnikow np firmy magnat lub jbl na taka alternatywe szlo by sie skusic.

a ten TONSIL w skrzynie zamknietej dobrze bedzie sie sprawowal czy bardziej proponujecie BS ?

widze ze koszta tego wzmaka nie beda az tak wielkie (dlatego zaczne od niego cala budowe) wiec jezeli on uciagnie to moze skusze sie na wiekszy glosnik ale taki max 27cm zeby skrzynia nie miala duzych rozmiarow.

jezeli moge prosic... jedna czy dwie ewentualne propozycje taki do SLUCHANIA MUZY wiec niemoze byc powolny glosnik dobrze brzmiacy do 27cm i ewentualnie skrzynia ile <L>.
  • Poziom 14  
    A nie myślałeś o jakiejś 10" lub 12" z Tonsila? Koniecznie ma być 8"? Ja proponuje Tonsila, posiadam go i dzwiek jaki prezentuje to wysoki poziom. Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    hmm... no wporzadku tylko niechcialbym zbyt wielkiej skrzyni... zeby niezabierala fest duzo miejsca.

PODSUMOWUJAC.....

glosnik GDN-27-450-8-SC lub GDN 20/80/2 8 Ω i tu teraz dylemat czy pewniacki Tonsil czy STX do ktorego niejestem przeonany... co lepiej ?

wzmacniacz http://diyaudio.pl/portal.php?show=34 ktory zawiera wszystko co mi potrzba filtr itd. ?

skrzynia.... tonsil zamknieta 20l stx ok 25-28 z BS ?

prosze o jakas konkretna koncowa opinie i powoli zamykamy temat i zabieram si edo pracy :D
  • Poziom 14  
    Mam pokój 12m^kw i mam skrzynie 75L. 12" głośnik i stoi pięknie obok biurka :) Za fajna cenę dostaniesz powiedzmy GDN 25/80 albo gdn 30/80 do tego ten wzmacniacz i gitara, obudowę w winisd policzysz i Ci może z tego wyjść nawet fajne cacko, tym bardziej że jeśli masz max 200zł na głośnik to Ci zostanie z tej kwoty na dobre wykończenie obudowy :)
  • Poziom 9  
    GDN 25/80/1 8 Ω tylko martwi mnie pasmo przenoszenia 60Hz - 3000Hz ten 20cm schodzil do 50 ;P
  • Poziom 14  
    Mój tonsil wychwytuje podwójna stopę w perce :) Np Slipknot.. stopę czuć na ciele. Ten gdn którego podałeś będzie dobry :) spodoba Ci się jego brzmienie :) Polecam. :)Z tym TDA może fajnie zabujać :)
  • Poziom 9  
    skrzynia zamknieta? 35 l ?
  • Poziom 14  
    60L Zamknięta będzie dobrym rozwiązaniem :)
  • Poziom 9  
    60L TROSZKU DUZO ALE COZ.... czyli skrzynia 40x40x40 o ile dobrze mysle plus miejsce na wzmak....

jakies dodatkowe wskazowki ? :)
  • Poziom 31  
    Gdn 25/80 za szczególnie do subwoofera się nie nadaje, za nisko nie zejdzie, ale w muzyce będzie niby ok.

Ale dalej nie wiemy jaki duży jest pokój, jakiej muzyki słuchasz.

Ja proponuje gdn 20/80/2 + mostek tda7294.
  • Poziom 9  
    tos mi teraz namieszal... muzyka kazdeggo rodzaju od techno po niekiedy gotic... chce zeby basik bylo czuc byl gleboki ale zeby tez nie byl ospaly i nadazal za caloscia. wiec mala ankieta..... lepiej 20/80/2 czy GDN 25/80/1 8 Ω bo juz sam niewiem. atutem 20 jest mniejsza skrzynia ;P HELP
  • Poziom 31  
    Ale jaki pokój?
    Zdecydowanie lepiej będzie się spisywał gdn20/80/2, gdn25/80 jest bardziej przeznaczony do kolumn.
    Ale dalej nie wiemy jaki wielki pokój?
  • Poziom 14  
    Tylko ze najniższe zejście z tych trzech ma GDN 30/80/4 ... jeśli chodzi tu o mały litraż jak najbardziej 20, ale jeśli chodzi tu o natężenie i ten 'kopniak na klacie' to glosuje za 30 ponieważ autor tematu bardziej go poczuje niż na 20.. jeśli jest on taki ważny..

Podaj nam wielkość pokoju... to może wiele zmienić bo nikt nie wie gdzie to ma grać.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Qwerty_07 dobrze mówi, musisz teraz sam wybrać pomiędzy propozycjami, GDN 20/80/2 może okazać się dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.
  • Poziom 39  
    ale namieszaliscie...

od poczatku

Cytat:
    STX..... niemam przekonania do tej firmy glosniki wygladaja jak polakierowane i byly z plastiku daja wrazenie ze maja tylko cieszyc oko a nie grac. o Tosilu slyszalem wiele dobrego dlatego mysle ze bedzie to nienajgorszy wybor.
    fakt, ta firma produkuje bardzo tanie glosniki. ale rozwija sie bardzo szybko i serie SCX, AKX sa naprawde warte polecenia. jak juz pisalem ten GDN 22 SCX jest porownywalny z GDN 20/80/2 wiec przeplacanie za tonsila nie ma najmniejszego sensu

Cytat:
    chyba ze macie propozycje glosnikow np firmy magnat lub jbl na taka alternatywe szlo by sie skusic.
    narzekasz na wyglad STXa a sam proponujesz glosniki ktore sprzedaja sie glownie dzieki logo i kolorowemu wygladowi :P

Cytat:
    widze ze koszta tego wzmaka nie beda az tak wielkie (dlatego zaczne od niego cala budowe) wiec jezeli on uciagnie to moze skusze sie na wiekszy glosnik ale taki max 27cm zeby skrzynia nie miala duzych rozmiarow.
    budowa mostka TDA wg projektu irka moze kosztowac nawet 200zl jak nie masz polowy niezbednych elementow na stanie! a najdrozsze jest zawsze trafo...

a akurat GDN 27 STXa za ciekawy do muzyki nie jest. do kina jeszcze ujdzie ale do muzyki jest zbyt monotonny no i wymaga sporo wiecej mocy

Cytat:
    A nie myślałeś o jakiejś 10" lub 12"
    a wiesz jaki metraz ma pokoj? jak jest maly to pchanie wiekszego glosnika nie ma najmniejszego sensu

ja mam pokoj 16m2 i z suba zrezygnowalem po pierwszym dniu testow bo to nie ma najmniejszego senu :P

Cytat:
    nie bierz pod uwage danych katalogowych producenta. takie dane zaleza od uzytej obudowy i spadku efektywnosci przy jakiej sa mierzone pasma przenoszenia

Cytat:
    60L TROSZKU DUZO ALE COZ.... czyli skrzynia 40x40x40 o ile dobrze mysle plus miejsce na wzmak....
    zle liczysz! a brales pod uwage grubosc scianek?!
    masz liczyc pojemnosc obudowy a nie jej zewnetrzna objetosc!

Cytat:
    Tylko ze najniższe zejście z tych trzech ma GDN 30/80/4 ... jeśli chodzi tu o mały litraż jak najbardziej 20, ale jeśli chodzi tu o natężenie i ten 'kopniak na klacie' to glosuje za 30 ponieważ autor tematu bardziej go poczuje niż na 20.. jeśli jest on taki ważny..
    no i tu pojawiaja sie kolejne ALE
    za slaby wzmacniacz
    za duza obudowa
    za duzy glosnik do malego pokoju (jeszcze nie wiemy jaki to dokladnie)

nadal jestem za 8" + mostek TDA
    jak nie jestes przekonany do STXa to bierz tonsila ale wymaga wiekszej obudowy b-r ( o zamknietej raczej zapomnij - zmarnuje sie glosnik)
    jak chcesz mala obudowe to bierz STXa - rowniez b-r
  • Poziom 14  
    Mam mniejszy pokój i sub 12" uzupełnia braki, robi to w tak świetny sposób że nie potrzeba nic więcej, każdy odczuwa muzykę inaczej, koledze chodzi i pospolite 'kopniecie' na klacie jak w kilku postach wspomniał.. z 20 tego nie dostanie... chyba że się mylę ale jestem tego pewny w 70% - dlatego 70 bo nie słyszałem tego gdna.

I dalej nie wiemy jak wielki jest pokój ... Bierz tego gdna bo więcej osób jest za tym, faktycznie moc wzmacniacza zrobi dużo i na tej mocy lepiej może zagrać 20, chociaż 30 ma ta sama moc cewki. (?)
  • Poziom 14  
    Zgadzam się jak najbardziej z Tobą, ale kolega chyba dostał kare na komputer :) Tylko jeśli chce mieć tego gdna 30/120 to napęd go więcej wykosztuje.

A wracając do tematu, narazie wiemy że ma to być subwoofer do techno i gotyku - troszkę się te style muzyczne mijają :) - i wiemy również że ma być mały, a jeśli ma byc mały, to wnioskuje że w pokoju ma mało miejsca, a idąc dalej tym tropem ma mały pokój ~10-15m^kw.

Moim skromnym zdaniem wyszukiwanie innych głośników może mijać się z celem, ponieważ kolega stawia na mały litraż, proponuje jednak tego gdn 20/80 .

Kolego mahcinek - odezwij sie.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    proponuje jednak tego gdn 20/80
    pisalem to wiele razy i napisze kolejny raz...
    piszcie PELNE OZNACZENIE GLOSNIKA!
    GDN 20/80 to zupelnie co innego niz GDN 20/80/2!
  • Poziom 14  
    Pawel S. wybacz, nie zauważyłem że mi nie wskoczyło - więcej się to nie powtórzy.
  • Poziom 9  
    przepraszam za dłuższa przerwę.. ale piękna pogoda i i dużo wolnego czasu... sami wiecie ;)

zaspokoję wasze dociekania o pokój otuz pokoik strzelam ok. 5m na 2,5m dosyć zabudowany.

konkretne oczekiwania... słuchając muzyki głośniej jeszcze jako tako ale chcąc odsłuchać jej nie za glosno bas który jest ubogi w głosnikach philipsa siada nie czuje sie go i tu wkracza moja chec zbudowania suba. aby nawet przy cichym słuchania odznaczał sie basik. rozumiem ze wtedy większy głośnik lecz niechce by byl ospały gdy podkrece pokretlo volume a kawalek bedzie owiele szybszy. wiadomo trudno jest dogodzić :D

niemam jeszcze wygorowanego sluchu na bas z suba i jak narazie dla mnie brzmi nawet nie najgorzej granie z sub. firmy logitech z zestawow do 300zl 5.1 ale wiem ze nawet taka 20/80/2 tonsila zagra o niebo lepiej od gotowcow glosnikow komputerowych w tej cenie. o ile oczywiscie zostanie dobrze zbudowany

wieksze glosniki ok 30 ? hmm... to moj pierwszy projekt oczywiscie mam nadzieje nie ostatni ale niechce sie porywac z motyka na slonce i budowanie czegos duzego nie wspominajac o potrzebie zbudowania jeszcze mocniejszego wzmacniacza.

niechce jakies ogromniastej kolumbryny 60l czy 70l bo mysle ze jest do takiego pokoju niepotrzebna z tad pomysl glosnika od 20cm do ok 27cm... jezeli twierdzicie ze stx wypuscilo serje glosnikow doruwnywalnom i cenowo i jakosciowo tonsilowi jestem otwardy na te sugestie.. i przepraszam za te uprzedzenie do tej firmy niewiedzac kompletnie nic o niej ;)

moze wygodniej bedzie dla mnie jezeli osoby aktywne za co bardzo dziekuje podadza krotka propozycje (GLOSNIK + wzmacniacz) oczywiscie tak zeby to bylo odpowiednio dobrane moca itd... i krotko napisali dlaczego akurat ten zestaw. Z GORY DZIEKI :) juz i tak dużo mi pomogliscie przynajmniej sie czegos nauczylem

tak na marginesie wiem ze trzeba doliczyc do obj. skrzyni grubosc scianek i wygluszenie itp.. aby pusta przestrzen ciegle miala te np 60l. wydawalo mi sie to logiczne tylko tak strzelilem gabarytem na oko.. ale dzieki za ostrzezenie ;)

Dodano po 21 [minuty]:

gdn 20/80/2 + mostek tda7294

GDN-22-140-8-SCX + mostek tda7294 , Holton 200 ( czy zejdzie on ociupinke nizej od tonsila 20/80/2 czy jest jakas roznica? )

co sadzicie o tym rozwiazaniu
    GDN 25/80/1 ?
  • Poziom 14  
    12m^kw pokój, obstawiam gdn 20/80/2 + mostek tda7294 dlaczego? Ponieważ masz taki pokój który zaakceptuje natężenie dźwięku z tego gdn'a będzie to Twoja pierwsza konstrukcja, i jeśli popełnisz jakikolwiek błąd naprawisz go w następnej konstrukcji, może już na gdn 30/80/4.

Chciałem dodać jeszcze, ze porównywanie subwoofera diy, na dobrym głośniku j.w. z subwooferami 'kina domowego' do komputera to tak jak maluch i mercedes. ;)

Zaskoczy Cie na pewno. :)
  • Poziom 9  
    czyli tonsil 20/80/2 i wzmak http://diyaudio.pl/portal.php?show=34 <== on w 100 % wystarczy ? ( nie obcina on za wysoko glosnik ma zakres od 50Hz a wzmak 80Hz... ? dobrze rozumuje? ) moze ma ktos cos takiego juz zbudowanego na zbyciu ? ;>

skrzynia zamknieta 20l ? :D

Regulamin p.10.9
    (dj-MatyAS)