Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik zliczający butelki na linii produkcyjnej

pietrass 20 Lip 2009 23:39 4388 32
  • #1 20 Lip 2009 23:39
    pietrass
    Poziom 14  

Witam wszystkich:)
    Mam pewien pomysł lecz nie wiem jak go dobrze zrealizować. Chodzi mi o taki układ który zliczałby ilość butelek przesuwających sie po taśmie produkcyjnej. Wyczytałem na forum, że można by coś takiego zrobić na bazie zwykłego kalkulatora gdzie po wpisaniu +1 i dalszym naciskaniu = będzie dodawał po 1 do wyniku. No i zamiast przycisku = można by wstawić jakiś fotorezystor i oświetlić to np światłem lasera no i działało by to tak że jak światło lasera będzie przerwane to będzie jednoznaczne ze zwarciem tego rezystora i tak jakby wciśnięciem = na kalkulatorze. Wydaje mi sie to trochę prymitywne ale może i skuteczne. Może ktoś ma jakiś pomysł na inny układ który by spełniał zadanie takiego licznika. Fajnie by było gdyby układ też odejmował wtedy gdy np butelka będzie cofnięta. Poproszę i dobre rady. Dziękuje.

0 29
  • #2 21 Lip 2009 00:02
    Pittt
    Poziom 29  

Czemu to ma służyć ?
    Kupujesz gotowy przemysłowy licznik i czujniki.
    Budujesz licznik na układach cyfrowych.
    Budujesz licznik na jakimś procesorze.

0
  • #3 21 Lip 2009 09:22
    Maciek4141
    Poziom 22  

Jeżeli to ma spełniać poważne zadanie to nie bierz kalkulatora. Według mnie to laser+fotorezystor nakierowany na nakrętkę ewentualnie kapsel. Do tego sterownik na procku i wyświetlacz a najlepsza byłaby komunikacja z komputerem, co w XXI jest banalnie proste do zrobienia.
    Robisz to z ciekawości czy ma to mieć jakieś konkretne zastosowanie.

0
  • #4 21 Lip 2009 13:55
    pietrass
    Poziom 14  

Witam ponownie :)
    Potrzebuje zrobić coś takiego do pracy i chciałbym zrobić to dosyć tanim kosztem bo z procesorami to pewnie jest dość drogie i skomplikowane bo na programowaniu procesorów to za bardzo sie nie znam i nie mam sprzętu odpowiedniego. Chyba ze macie jakieś konkretne propozycje schematy z którymi sobie poradzę??

0
  • #5 21 Lip 2009 15:33
    Maciek4141
    Poziom 22  

To najpierw musimy ustalić kilka kryteriów, wtedy mogę pomóc.
    Jeżeli miałeś do czynienia z elektroniką, potrafisz zrobić płytkę ze ścieżkami to bez problemu sam poskłądasz układ. Program będzie prosty.
    Ile tych butelek będzie maksymalnie do np. wyzerowania urządzenia?
    Na czym ma być wyświetlana aktualna ilość (np. wyśwetlacz lcd, led)?

Pozdrawiam

0
  • #6 21 Lip 2009 17:36
    pietrass
    Poziom 14  

Z elektroniką miałem do czynienia nie jeden raz więc ze zrobieniem płytki i zmontowaniem tego nie będzie problemu. Licznik musi zliczać do 9999. No i wydaje mi się że taniej będzie jeżeli wynik będzie wyświetlany na LED chyba że sie mylę to może być na LCD. Jaki koszt tak mniej więcej tego urządzenia wyjdzie ??

0
  • #7 21 Lip 2009 18:27
    kortyleski
    Poziom 40  

Sam licznik max 50 zł nawet bez procesora, natomiast czujnik to inna bajka. Czy butelki idą rzędem? wtedy wystarczy bariera podczerwieni.

0
  • #8 21 Lip 2009 20:24
    pietrass
    Poziom 14  

Tak butelki idą rzędem dość wolno.

0
  • #9 22 Lip 2009 09:12
    kortyleski
    Poziom 40  

Więc wystarczy bariera podczerwieni i licznik zbudowany choćby na cmosach 4026...

0
  • #10 22 Lip 2009 09:37
    pietrass
    Poziom 14  

Aha no to super :) Zapomniałem jeszcze dodać, że te butelki są szklane i różnej wielkości i są napełnione jakimś płynem, w momencie gdzie chciałbym żeby były zliczane nie mają jeszcze żadnej nakrętki i ta bariera podczerwieni musi być skierowana na butelkę szklana. Nie wiem czy to ma znaczenie ale wole napisać.

0
  • #11 23 Lip 2009 11:53
    pietrass
    Poziom 14  

Witam ponownie wszystkich. Byłem dziś w sklepie elektronicznym i znalazłem tam takie dwa liczniki do samodzielnego montażu z Jabela J-239 http://jabel.com.pl/?,ww,153,,,, i J-253 http://jabel.com.pl/?,ww,164,,,, i do tego taka barierę optoelektroniczna J-48 http://jabel.com.pl/?,ww,75,,,, Co o tym myślicie czy te liczniki będą dobrze współpracować z ta bariera ?? czy ten licznik 4 cyfrowy będzie dobry ?? W instrukcji do tej bariery jest napisane ze odległość odbiornika od nadajnika ma wynosić ok 1m a ja potrzebuje zeby to było w odległości max 6 cm. Czy to będzie działać??

0
  • #12 23 Lip 2009 12:37
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

A myślałeś nad zastosowanie transoptora refleksyjnego?

0
  • #13 23 Lip 2009 13:12
    pietrass
    Poziom 14  

Hmm nie myślałem o tym. Jak to podłączyć jakiś konkretny schemat jest potrzebny ?? Na jakiej zasadzie on działa ?? I czy będzie współpracował z którymś z tych liczników ??

0
  • #14 23 Lip 2009 13:29
    LuckyDj

Taki transoptor działa na zasadzie wykrycia wiązki światła odbitej od jakiegoś przedmiotu.

Wysyła światło (np LED lub IR) i jeśli coś przed nim się znajduje to światło się odbija i jakaś jego część wraca i zostaje wykryta przez diodę odbiorczą.

Schematów jest pełno.

Takim transoptorem może być zwykła LED + fototranzystor.

0
  • #15 23 Lip 2009 22:29
    pietrass
    Poziom 14  

A jak bym chciał na tej barierze opto zrobić i na tym mniejszym liczniku to będzie to działać ??

0
  • #16 24 Lip 2009 09:02
    kortyleski
    Poziom 40  

Będzie, tylko jesli podają minimalną odległość 1m to trzeba będzie pewno ograniczyć moc i wiązkę diody, ale to już po uruchomieniu układu.

0
  • #17 24 Lip 2009 09:18
    pietrass
    Poziom 14  

Ale to chyba nie będzie jakiś problem żeby to ograniczyć ?? Czy może zastosować jakiś transoptor refleksyjny jak pisał kolega LuckyDj. Tylko że nie wiem skąd schemat wziąć i co to na być za czujnik. Bo jak szukałem tych czujników to są bardzo różne.

0
  • #18 24 Lip 2009 10:05
    kortyleski
    Poziom 40  

Transoptory refleksyjne stosuje sie w innych przypadkach, tutaj nie jest to prawidłowe rozwiązanie. bariera klasyczna jest pewniejsza. Proponuję zbudować licznik, barierę, wtedy zajmiemy sie spięciem tego razem i montażem w maszynie.

Jednocześnie przy spinaniu tych kitów w jeden układ będzie można conieco uprościć.

0
  • #19 24 Lip 2009 10:40
    LuckyDj

Tylko czy butelka przerwie barierę? To w końcu szkło, które w jakimś stopniu przepuszcza światło.

No chyba że w kapsel, ale czy one mają już kapsle na tym etapie produkcji?

0
  • #20 24 Lip 2009 10:51
    pietrass
    Poziom 14  

no właśnie też sie nad tym zastanawiam co prawda jest to dość grube szkło, a na tym etapie produkcji nie ma kapsla.

0
  • #21 31 Lip 2009 08:42
    kortyleski
    Poziom 40  

Wystarczy tak ustawić barierę by wiązka przechodziła przez szkło pod pewnym kątem a nie prostopadle - załamanie światła zrobi swoje

0
  • #22 03 Sie 2009 21:42
    elmer-83
    Poziom 11  

Witam
    Istnieją gotowe liczniki impulsów np. OMRON z którymi miałem do czynienia i moge coś takiego załatwi:) ale są też tanie na allegro http://www.allegro.pl/item704558287_ne075_mik...cesorowy_licznik_impulsow_6_cyfr.html#gallery .
    Co do samego czujniki istnieją fotokomórki które równiesz moge załatwić bo kupiłem kilka sztuk na allegro.
    http://www.allegro.pl/item705090228_fotokomorka_hrt_25_66_300_s12_wtyczka.html#gallery
    Pozrawia elmer-83

0
  • #23 04 Sie 2009 01:09
    pietrass
    Poziom 14  

Witam ponownie :) Zbudowałem licznik Jabela http://jabel.com.pl/?,ww,153,,,, i barierę podczerwieni ale mam kłopot bo ta bariera jest strasznie czuła i jak jest nadajnik oddalony na odległość 5 cm tak jak potrzebuje to nie ma opcji żeby przerwać ten sygnał czymkolwiek. Jak zmniejszyć czułość tej bariery ?? Albo co dać zamiast tej bariery myślałem coś może takiego http://www.edw.com.pl/pdf/K19/81_51.pdf albo Czujniki TCRT5000 z tym że jakiś schemat pewnie był by mi potrzebny do tego czujnika. Nawet lepiej by było jak by był to jakiś czujnik zbliżeniowy wtedy bym nie musiał mieć nadajnika i odbiornika bo obu stronach taśmy tylko po jednej a to by mi ułatwiło sprawę montażu na taśmie produkcyjnej. Pomóżcie bo sam nie dam rady. :(

0
  • #24 04 Sie 2009 06:44
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  

Jeśli wykonałeś barierę podczerwieni z zestawu J-48 to możesz spróbować zmienić wartość rezystora R4 na jakieś 50omów i w szereg z nim dać potencjometr 2k.Regulując potencjometrem zmienisz moc nadajnika podczerwieni i zasięg. Dodatkowo można usunąć jedną diodę podczerwieni. Układ ma pracować jako monostabilny więc jeszcze należy zewrzeć przycisk S1.

0
  • #25 04 Sie 2009 08:20
    kortyleski
    Poziom 40  

Po pierwsze diody - nadawczą i odbiorczą nalezy umieścić w rurkach długości około 5 cm, - takie proste ograniczenie szerokości wiązki. Unikniemy w ten sposób błędów wynikających z odbić wiązki. Oczywiście jedna dioda zamiast dwóch (jak przedmówca napisał) rezystor R4 nawet 470 omów - przy tym zasilaniu i odległości powinno działać.

0
  • #26 04 Sie 2009 09:01
    pietrass
    Poziom 14  

Witam. Ten rezystor R4 to mam zmienić w nadajniku tak ?? Te rurki 5cm to nie bardzo mi pasują dlatego że na tej taśmie nie ma tyle miejsca żeby je zamontować. Może ktoś ma jakiś inny schemat innego czujnika np. zbliżeniowego?? Chyba ze po zmianie tego rezystora będzie to działać niezawodnie. Pomocy:(

0
  • #27 04 Sie 2009 09:44
    kortyleski
    Poziom 40  

Tak, w nadajniku. Spróbuj choćby diodę nadawczą umieścić w jakiejś tulejce, powinno zadziałać prawidłowo.

0
  • #28 04 Sie 2009 10:06
    cirrostrato
    Poziom 35  

Coś za prosto kombinujecie,jeśli butelki(teoretycznie) idą na styk to jak ma działać bariera opto,to może już (butelki idą wolno) jakiś czujnik mechaniczny.Ja takie zabawki zawsze sam projektowałem do zakładu ,pod konkretne uwarunkowania.

0
  • #29 04 Sie 2009 10:10
    pietrass
    Poziom 14  

Butelki przeważnie idą tak że jest odstęp miedzy nimi jakieś 5 cm. Chociaż jest taki przypadek jeden co idą jedna za drugą na styk i to też by musiał zliczać ten licznik. To może jakiś schemacik takiego czujnika mechanicznego ??

0
  • #30 04 Mar 2010 11:30
    pietrass
    Poziom 14  

Witam wszystkich. Muszę wrócić do tematu gdyż podczerwień aktywna z Jabela nie działała poprawnie i tak myślę, żeby zainstalować np. TCTR5000 lub CNY70 jak czujnik wykrywający butelki. Tylko nie wiem jak go teraz podłączyć. Czy mogę go podłączyć zamiast diody nadawczej i odbiorczej do tego układu Jabela czy muszę mieć jakiś osobny układ ??

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo