Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siec Wifi w budynku hotelowym

21 Lip 2009 00:46 3630 8
  • Poziom 12  
    Witam
    mam pytanie potrzebuje zeby zrobic siec Wifi w budynku hotelowym.
    Na jednym pietrze znajduje sie 50 pokoi...dluuugi korytarz
    Jak to rozdzielic?? na ile accespointow?
    Nie chce instalowac anteny zewnętrznej bo nie chce robić zabezpieczeń...
    pozdrawiam i czekam na pomoc...
  • Poziom 30  
    Jaka powierzchnia bo pokój pokojowi nie równy. Ile chcesz przeznaczyć na tą sieć. Czy ma to być z jakimś podziałem pasma i głównym routerem czy każdy ma działać osobno. Czy kable do routerów będziesz ciągnął osobno czy po prostu każdy router będzie pracował jako reapeater routera głównego.

I jeśli mam być szczery to projekt takiej sieci z dokładnymi danymi i dobrze skonfigurowany kosztuje kupę kasy. A forum służy do pomocy nie wykonywania projektów za kogoś. Więc zaproponuj sam jak byś chciał to rozwiązać i wtedy oczekuj pomocy. Jeszcze jak byś dorzucił jakieś rysunki. To już by na pewno było miło.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie
    Motel jest rodziny wiec kasy za to nie biore tylko pomagam.
    Myslalem o sieci router glowny + kilka accespointow polaczonych przez kabel lan z antenkami, raczej to najprostsze i najtansze rozwiazanie prawda?
    Jakie modele sa najtansze i najlepsze zarazem? :)
    Korytarze maja 10m, 25m, 10m
    pozdrawiam
  • Poziom 30  
    To ma być sieć otwarta, hotspot. Zostawianie sieci hotelowej bez zabezpieczenia nie jest zbyt mądrym pomysłem. Do tego jeśli ktoś gdzieś namiesza ( hack, obraza kogoś na jakimś forum ) nie mając logów kto co robił to ty będziesz odpowiadał i zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Więc jak chcesz rozwiązać sprawę routera głównego ?

Postaw sobie jakiegoś AP gdzieś w korytarzu zobacz ile pokoi obejmie swoim zasięgiem ( minimum -70dB ) i będziesz wiedział w ile AP musisz zainwestować.

Co do routera poszukaj jakiegoś Linksysa, TP-Linka coś stabilnego. Do tego dobierz sobie jakieś dobre antenki.
    Jakaś dookólna z dobrym zyskiem. Żebyś nie musiał stawiać AP co 15 metrów.

Do tego musisz sobie obliczyć ile osób będzie online, ile osób mniej więcej będzie podpinanych pod 1 access point.
    Jakie łącze będzie do tego podpięte. Jeśli masz zamiar zrobić to sobie bez jakiegoś konkretnego podziału łącza na łączu z 386kb uploadu (standardowe łącza TP, Netii i inne pseudo ADSL-e) to zapomnij że to w ogóle zadziała przy 5 userach podpiętych w tym samym momencie.

Do tego nie napisałeś czy to budynek piętrowy, z czego są zrobione ściany.

Żeby zaprojektować taką sieć trzeba to widzieć. A po tym co ty opisujesz niestety dużo się wyznać nie można.

Więc moim zdaniem. Zatrudnij fachowca zapłać i będziesz miał to zrobione raz a dobrze. Zabawa w takie coś nie mając wiedzy na ten temat to nie jest zbyt dobre wyjście. To nie jest sieć w domu czy między kolegami. Która może działać jak chce.
  • Poziom 12  
    Dziękuję za pomoc,
    ale obiecałem ze im to zrobię i postaram się wywiązać z obietnicy,
    chyba rozumiesz.
    Myślałem o routerze Linksys WRT54G + kilka Linksys WRT54GL jako accespointow i połączyć je szeregowo.
    Czy to zda egzamin?
    Które modele mają najlepsze antenki?
    Może proponujecie jakieś inne modele lub lepsze rozwiązanie?
    pozdrawiam
    p.s. jest to na jednym poziomie.
    p.s. mam jeszcze prośbę może chociaż mniej więcej napiszesz mi jak ta sieć zabezpieczyć ??
    Dziękuję z góry.
  • Poziom 30  
    Cytat:

Google + Model + Manual = Napisany zysk anteny każdego routera.
    Dodam jeszcze że antenę zawsze możesz założyć inną niż standardowa.

Cytat:
    Myślałem o routerze Linksys WRT54G + kilka Linksys WRT54GL jako accespointow i połączyć je szeregowo.
    Czy to zda egzamin?

Zda jeśli będzie dobrze skonfigurowane, z założonymi dobrymi antenami.

Cytat:

Większość routerów ma antenki o podobnym zysku. I jak napisałem wyżej, załóż inną niż standardowa.

Cytat:
    Może proponujecie jakieś inne modele lub lepsze rozwiązanie?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1347237.html

Cytat:
    mam jeszcze prośbę może chociaż mniej więcej napiszesz mi jak ta sieć zabezpieczyć ??

Zrób to na zasadzie hotspota.

I ja też mam prośbę. Nie edytuj swoich postów i nie wywalaj informacji typu
    Cytat:
    kiedyś już robiłem takie coś
    bo kłamstwo ma krótkie nóżki. A dam sobie rękę uciąć że wczoraj jeszcze w twoim 2 poście była taka informacja.
  • Poziom 12  
    OK dziekuje.
    Mam jeszcze pytanie :
    router + AP + AP +AP
    jak kable powinny byc podlaczone?
    nomalnie czy krosowane?
    Poza tym mozna w Linksysach zrobic jakies dodatkowe zabezpieczenia?
    Czy w Linksys WRT54G mozna wymienic antenke?
    pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc.
  • Poziom 30  
    Kabel zwykły. Krosowany jest używany do połączenia komputer - komputer. Lub do urządzeń które w instrukcji mają zaznaczone że kabel ma być cross.

To zależy o jakie dodatkowe zabezpieczenia Ci chodzi.
    Standardowo możesz ustawić filtrację po adresach MAC, klucz WEP, WPA.

Jeśli antenka da się odkręcić to się da wymienić. Ponieważ linksys ma swoje specjalne gniazdka to zapewne potrzebna będzie przejściówka na antenę o innym złączu.
  • Poziom 17  
    Ponieważ, jak było już napisane, że trzeba monitorować ruch i wprowadzić podział pasma, warto również zablokować P2P. Router musi być w postaci komputera PC z linuksem.
    Tanie sprzętowe routery mają małe możliwości, a dodatkowo potrafią sprawiać niespodzianki w postaci zawieszenia się przy zbyt dużej ilości połaczeń.
    Bez podziału pasma, wystarczy że jedna osoba bedzie wysyłała plik (np. załącznik maila) z pełną prędkością uploadu i zablokuje się całe łącze - pingi powyszej 1 sekundy.
    Jeśli chodzi o zabezpieczenia - może jest to męczące, ale kiedy dojdzie do incydentu (np. oszustwo internetowe, kradzież pasma), wtedy już będzie za późno. Żeby to miało sens, należałoby MAC skojarzyć z konkretnym klientem. Ponieważ pozyskiwanie i wprowadzenie MAC jest zbyt uciążliwe i można go sfałszować, to prostrzym rozwiązaniem w użytkowaniu będzie wprowadzenie pary login/haslo, które się wyświetlą po uruchomieniu dowolnej przegladarki pod dowolnym adresem. Klient prosi o dostęp do internetu i i dostaje dane na kartce, przepisuje do przeglądarki i już ma dostęp do sieci na każdy komputer jaki posiada.