Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja kolumny, problem ze zwrotnicą

21 Lip 2009 09:22 2605 5
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie.

  Mam zamiar, korzystając z wzmacniaczy 2 strefy amplitunera HK255 nagłośnić sobie taras.
  Mam w domu stare kolumny (kupione jeszcze w DDR). Jedna z nich jest 3-drożna (i ta jest OK) a druga niestety jest 2-drożna i tą chciałbym przerobić. Wiem, że to śmiesznie brzmi (2 i 3 drożne kolumny razem, ale takie były wtedy czasy jak je kupowałem). Dodam, że głośniki niskotonowe w obu pudłach są identyczne (jakieś RFT) i bas jest bardzo zbliżony. W tej 2-drożnej jednak wyraźnie brakuje wysokich tonów. Zastosowany jest tam 8 watowy eliptyczny głośnik (6x4 cale) na tradycyjnej membranie.

  Początkowo myślałem o dodaniu jakiegoś małego gwizdka, ale nie ma go za bardzo gdzie umieścić. Dlatego zdecydowałem się na kupienie samochodowego 2-drożnego głośnika i zamiana za stary średnio-wysokotonowy.

  Tyle tytułem długiego wstępu.
  Poniżej przedstawiam schematy zwrotnicy w tejże kolumnie.
  Niestety nie mam możliwości pomiaru wartości indukcyjności cewek.

  Renowacja kolumny, problem ze zwrotnicą


  Fizycznie wygląda to bardzo podobnie jak w tym wątku:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic863230.html


  Sekcja dla niskotonowego dość jasna.

  Nie rozumiem jednak schematu dla wysokotonowego głośnika. Wiem, że logiczniej byłoby gdyby kondensator 10u był połączony równolegle, ale nie jest. Sprawdzałem kilka razy. Zastanawiam się też nad rezystorem, dlaczego taka duża wartość (2,2K)? – chyba że źle odczytałem.

  Głośnik jaki zamierzam wstawić teoretycznie będzie pełnozakresowy. Czy zatem może pominąć ten cały układ i wstawić jakiś filtr z odcięciem w okolicach 1000Hz?

  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Faktycznie ten schemat dla wysokotonowca jest trochę dziwny, ten rezystor może jest 2,2R albo 2R2 czyli 2,2 Oma bo 2,2K to za dużo. Ten głośnik pełnozakresowy lepiej żeby miał zwrotnice ponieważ filtry pasywne dość słabo odcinają niepożądane częstotliwości wiem bo sam próbowałem zrobić filtr.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Z aktywnymi filtrami raczej nie będę się "bawił". Chcę to w miarę prostym i tanim sposobem ulepszyć.
 • Poziom 14  
  Podaj dokładne parametry głośnika bo zwrotnice trzeba by było dopasować do głośnika
 • Poziom 38  
  To nie jest 2 kiloohmy tylko "2R2", co czytamy jako "opornik 2,2 ohm". Ta literka "R" to symbol opornika, a gdy jest miedzy cyframi zastępuje przecinek.
  Co do schematu - w torze wysokotonowym, jest to zapewne filtr III rzędu.
  Kondenastor 10yF nie może być podłączony równolegle, bo wtedy byłby to filtr środkowo przepustowy ( do głośników średniotonowych), albo miałoby to na celu wygładzanie charakterystyki w jakiś dziwny sposób (odpada).
  W torze niskotonowym prostu filtr II rzędu, z zapewne elektrolitycznymi kondensatorami polarnymi (czyli takimi najtańszymi), które połączone szeregowo minusami zachowują się tak jak jeden kondensator bipolarany o pojemności mniejszej o polowe (23,5 uF).

  Krzysiek99925, gdzie je znajdziesz?

  Co do mierzenia wartości cewek - nie jest to, aż takie skomplikowane http://kolumny.prv.pl/zwrotnicapswpp.php Zresztą - odklej cewki, jeśli ta zwrotnica jest tego typu co ta w linku który podałeś - cewki mogą być podpisane

  Cytat:

  Czy zatem może pominąć ten cały układ i wstawić jakiś filtr z odcięciem w okolicach 1000Hz?

  Napisz coś więcej o głośniku niskotonowym. Jeśli jest 8 ohm to sugerując się kondensatorem który jest w zwrotnicy stawiam że ciągnie do 1000-1200 hz.

  Moim zdaniem możliwe są następujące wyjścia:
  - zmierzyć wartość cewki w torze niskotonowym i w kalkulatorze wyliczyć filtr II rzędu dla tego samochodowego głośnika średnio-wysokot. Zrobić taki filtr i zastąpić nim starą część zwrotnicy.
  - napisz coś więcej o tych głośnikach, można by zrobić nową wyliczoną w kalkulatorze zwrotnice - możliwe, że nie am potrzeby by niskotonowy odtwarzał tak wysokie pasmo.
  - zaprojektować zwrotnicę z prawdziwego zdarzenia z pomocą informacji z internetu m.in http://kolumny.prv.pl/zwrotnicapswk.php na elektrodzie i diyauio też były o tym tematy
  -zostawić to wszystko/sprzedać i zrobić ładnie grające kolumny/monitorki na
  GDN 14 SCX + GDWK PJ

  http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=2&vSubPage=1&vItemDB=itemdb
  http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=552&vItemDB=itemdb
 • Poziom 10  
  Witam.

  Dziękuję za odpowiedzi.
  Przepraszam, ze nie odpisywałem, ale jakoś przyzwyczajony byłem do informowania na maila o nowych wpisach. Poza tym czekałem na ten głośnik samochodowy.

  Mała korekta w schemacie, jak bardzo dokładnie przyjrzałem się kondensatorowi w paśmie wysokotonowym (a w zasadzei to jak go później wylutowałem) to okazało się że to nie 2,2u a 22u (jakieś zabrudzenie na obudowie zmyliło mnie i potraktowałem je jako przecinek).

  Głośnik niskotonowy jest 4ohm, 35W. Również cała kolumna ma impedancje podaną jako 4ohmy (dawno temu kolega poprzez zwykłe 10 watowe rezystory dopasował ją mniej więcej do 8ohm - tak grała kilka lat z amplitunerem Unitra AT 9100).

  Teraz sprawa głośnika samochodowego. Liczyłem na to, że skoro jest to układ 2-drożny to wysokie tony będą OK. Niestety srogo się zawiodłem. Ten "nowiutki" i "superowy" głośnik gra tragicznie (oczywiście w paśmie jaki mnie interesowało - czyli góra). Podłączyłem go bezpośrednio na jeden kanał do zintegrowanego kina domowego jakie jeszcze posiadałem (bałem się eksperymentować na nowym HK255) a na drugi ten ze starej kolumny. Okazało się że wysłużona membrana bije na głowę nowy zakup. Co ciekawe stary głośnik bardzo ładnie radził sobie z wysokimi częstotliwościami, zdecydowanie lepiej niż w przy podpięciu przez zwrotnicę.
  Doszedłem do wniosku, że zwrotnica musi ograniczać pasmo od góry. Ponieważ nie miałem w zasadzie pod ręką żadnych elementów, zacząłem eksperymentować z tym co było wlutowane na płytkę. Wyeliminowałem jedną z cewek i kondensator 22u. Pozostał typowy filtr górnoprzepustowy 12db z kondensatorm 10u i „jakąś” cewką (niestety nie są one w żaden sposób oznaczone).
  Testowałem wszystko na słuch i powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolony z uzyskanych rezultatów. Po podpięciu obu gotowych kolumn już do HK255 różnica w dźwięku jest bardzo niewielka, dla przewidzianego zastosowania w pełni akceptowalna.
  Wiem, że to trochę prymitywna metoda ale najważniejsze że „coś” udało się sklecić.
  Postaram się zrobić jeszcze zdjęcia tych głośników, może komuś przydadzą się na przyszłość do innych eksperymentów.

  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
  Tomek