Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analiza układu zasilacza At 200W

LiutenetMaria 23 Lip 2009 09:58 8844 54
    LiutenetMaria
    Poziom 28  
    Ptolek napisał:

Nie lepiej grzebać w zasilaczu przy świetle dziennym?

Lepiej tylko niestety w dzień inne obowiązki....

MamAtE napisał:

Schemat (niepoprawny) zamieszczony w Twoim poście tam: 22 Lip 2009 16:35 Re: Analiza układu zasilacza At, albo popraw, albo usuń.

Już usuniete, przepraszam nie pamiętałem, że w dwóch miejscach umieściłem...

MamAtE napisał:

Teraz - dla kompletu - wpisz w tabelkę Twojego schematu 'ksywę' tego zasilacza jaką odczytałeś z jego tabliczki na obudowie.

Niestety zasilacz nie ma zbyt konkretnej nazwy, później umieszczę dokładne zdjęcie, dla wizualnej weryfikacji...

MamAtE napisał:

Tak tylko zastanawiam się skąd Quarz o tym wiedział:

Ja też podejrzewałem błędny schemat, i to właśnie w tamtej części z doprowadzonymi napięciami ujemnymi, stąd kombinowałem z Rezystorami R228, R229, R230. Sam rysowałem schemat i wiedziałem, że obarczony może być pewnym błędem...

A czy ta cześć R228, R229, R230, D218 to zabezpieczenie przeciwzwarciowe?
    Jeśli tak to czemu nie ma kontroli +12V?
  • MetalworkMetalwork
    MamAtE
    Poziom 20  
    Stabilizowane jest tylko napięcie na szynie +5V za pomocą tego układu:
    wartości napięć na pozostałych szynach są zależne od ustawień w/w napięcia (klasyczny układ porównawczy z dzielnikami rezystorowymi R208 i R212, oraz R213 i R214) a wynikają one z przekładni zwojowej transformatora a także z wartości prądu obciążenia na tych szynach.

Zamiast odpowiedzi wprost - propozycja przeanalizowania tej części schematu:
    To jest bardzo ważna część obwodu w tym zasilaczu i służy do wykrywania nieprawidłowości wartości napięć na wszystkich szynach wyjściowych tego zasilacza oprócz +12V - co mnie trochę dziwi.
    Ale nie tylko, poprzez diodę D214 i obwody z nią związane stanowi zwłoczne zabezpieczenie przeciążeniowe zasilacza.
    Tylko na mój małpi nos to tam jest błąd w schemacie - węzeł; R119, J209, R209, R120, 'wisi w powietrzu', a baza tranzystora Q203 dołączona do Vref ni jak mi tu pasuje ... i nie tak to widzę przed moimi oczy przypominając sobie inne schematy.
    Sprawdź to dobrze i popraw.
    LiutenetMaria
    Poziom 28  
    MamAtE napisał:
    Stabilizowane jest tylko napięcie na szynie +5V za pomocą tego układu:

To wiem, właśnie tu chcę zbudować sterowanie wartością napięcia...

Błąd poprawiłem, mam nadzieje że to ostatni...
    MamAtE
    Poziom 20  
    LiutenetMaria napisał:
    [ ... ]
    Błąd poprawiłem, mam nadzieje że to ostatni...
    Tak też mi się wydaje, jakbyś zaczął szukać w schematach zamieszczonych w odpowiednim dziale elektrody to byś natrafił na identyczny ... :idea: :D

Teraz zauważ, że poniższy układ:
    jest komplementarnym potencjałowym przerzutnikiem dwustanowym w którym normalnie oba tranzystory nie przewodzą.
    Brak napięć ujemnych, czy wzrost wyprostowanego napięcia przez diodę D214 powoduje jego przerzut do drugiego stanu stabilnego i przewodzenie obu tranzystorów, a którego to stanu - w układzie tego zasilacza - nie daje się go zmienić inaczej, jak tylko poprzez wyłączenie napięcia zasilania i ponowne załączenie.
    Natomiast wysoki potencjał z kolektora tranzystora Q203 poprzez diodę D215 podawany jest na pin-4 (układ Death Time) kontrolera i blokuje go, co powoduje przejście w stan blokady (zatkania) jego wewnętrznych tranzystorów (piny 9 i 8 oraz 10 i 11), ale wtedy oba tranzystory Q201 i Q202 są nasycone (poprzez zewnętrzne dzielniki rezystorowe) i w ten sposób blokują one autonomiczną pracę przetwornicy - obciążają transformator T2.
    Biorąc pod uwagę fakt, iż kontroler jest zasilany autonomicznie z pracującej przetwornicy to po krótkiej chwili "gaśnie" wszystko po stronie półmostka i koniecznym jest wyłączenie zasilania oraz ponowne jego załączenie aby przetwornica zaczęła pracować autonomicznie podając napięcie zasilania na układ DBL494 (TL494, czy jego liczne ściśłe odpowiedniki - choć inaczej oznaczone), ale po chwili tenże podejmuje swoje czynności i przejmuje kontrolę nad układem sterowania przetwornicy.
    LiutenetMaria
    Poziom 28  
    Naprawiłem już ten uszkodzony przezemnie zasilacz. Przepalony bezpiecznik, dwie diody w mostku prostowniczym, tranzystory Q101, Q102, oraz rezystor R110. Zamieniłem go na wartość 3300mΩ zamiast 2200mΩ, gdyż jedynie taki miałem. Wymienić też R111 na 3300mΩ czy zakupić oryginalne wartości? Co powoduje moja zmiana?
    MamAtE
    Poziom 20  
    LiutenetMaria napisał:
    Naprawiłem już ten uszkodzony przezemnie zasilacz. Przepalony bezpiecznik, dwie diody w mostku prostowniczym, tranzystory Q101, Q102, oraz rezystor R110.
    I to przeważnie kończy się "puszczenie na żywioł" takiej przetwornicy ... :idea: 8-O
    Na przyszłość włączaj w szereg z zasilaniem żarówkę 100W/230V - przy niewielkich obciążeniach po stronie prądu stałego (a wystarczających do poprawnej pracy tego typu zasilacza) taka żarówka ledwo świeci i jednocześnie sygnalizuje, iż nie ma zbyt dużego poboru prądu z sieci przez zasilacz.

LiutenetMaria napisał:
    Zamieniłem go na wartość 3300mΩ zamiast 2200mΩ, gdyż jedynie taki miałem. Wymienić też R111 na 3300mΩ czy zakupić oryginalne wartości?
    Zwiększanie wartości rezystancji tych rezystorów może doprowadzić do pracy w obszarze aktywnym tranzystorów półmostka (zamiast w lekkim nasyceniu) - zwłaszcza przy większym obciążeniu, a co będzie skutkowało "kulawą" pracą przetwornicy oraz ich nadmiernym nagrzewaniem się.

LiutenetMaria napisał:
    Co powoduje moja zmiana?
    Patrz wyżej ... proponuję też dokładnie sprawdzić transformator T2, oraz tranzystory i diody w jego obwodzie pierwotnym, ponieważ tak rozległe uszkodzenia mogły również i tam "narozrabiać" :!: :cry:
  • MetalworkMetalwork
    LiutenetMaria
    Poziom 28  
    Tam wylutowałem diody i tranzystory i sprawdziłem miernikiem. Powinny być dobre. Zresztą zasilacz pracuje poprawnie, kiedy będę miał możliwość kupię odpowiedni rezystor, tak aby było jak w oryginale.

Teraz chyba pora by sprawdzić czy będzie działała regulacja napięcia w doł...
    Na jaką regulację mogę liczyć?
    MamAtE
    Poziom 20  
    LiutenetMaria napisał:
    Tam wylutowałem diody i tranzystory i sprawdziłem miernikiem. Powinny być dobre. Zresztą zasilacz pracuje poprawnie, kiedy będę miał możliwość kupię odpowiedni rezystor, tak aby było jak w oryginale.
    Możesz połączyć w zastępstwie coś równolegle ...

LiutenetMaria napisał:
    Teraz chyba pora by sprawdzić czy będzie działała regulacja napięcia w doł...
    Na jaką regulację mogę liczyć?
    Przede wszystkim to odłącz rezystory R28 i R229 - kontrola napięć - ponieważ przy próbie zmiany napięcia wyjściowego F-F z Q203 i Q204 będzie przerzucał do stanu włączenia i blokował pracę przetwornicy.
    Obwód kontroli przeciążenia - z D214, C201, R210, itd. - pozostaw niezmieniony.
    W górę i przy dużym obciążeniu dużo nie zyskasz a w dół to tym więcej, im większe będzie obciążenie.
    LiutenetMaria
    Poziom 28  
    Układ chcę chcę na razie połączyć jak jak na rysunku:

Regulacja potencjometrem powinna dać regulację od Un=5V do 2,5V Czyli zmniejszenie o 50%, tylko że układ DBl może mieć zasilanie od 7V minimum, a zasilany jest z +12 czyli przy maksymalnym obniżeniu powinno być +6 a to już za mało....
    MamAtE
    Poziom 20  
    LiutenetMaria napisał:
    Układ chcę chcę na razie połączyć jak jak na rysunku:

Regulacja potencjometrem powinna dać regulację od Un=5V do 2,5V Czyli zmniejszenie o 50%, tylko że układ DBl może mieć zasilanie od 7V minimum, a zasilany jest z +12 czyli przy maksymalnym obniżeniu powinno być +6 a to już za mało....
    To nic z tego nie będzie ... :!: :cry:
    Zauważ też, iż zaczynasz tracić kontrolę nad przetwornicą, ponieważ tranzystory Q2101 i Q202 są zasilane z tego samego napięcia co kontroler, a czym to grozi to już dobrze wiesz.

Poza tym, to kondensator C209 należy bezwzględnie pozostawić - a dlaczego to spróbuj odpowiedzieć sobie sam.

Moja dobra rada; trzeba "przeprosić się" z zasilaczem formy ATX w którym kontroler jest zasilany z dodatkowego uzwojenia przetworniczki +5VSB - StanBy - albo coś takiego dorobić.
    Tu polecam popularne, a 'wyrzucane na śmietnik', zasilacze typu CODEGEN mod. 250XA1, czy jemu podobne (sam mam ich leżeć kilka) - tylko patrz by kontroler miał na układzie TL494 (lub jego zamienniku - np. KA7500B) - a część toru mocy jest prawie identyczna do tego tu omawianego (układ z napięciem wyjściowym +3.3V można bezkarnie z takiego zasilacza usunąć).
    LiutenetMaria
    Poziom 28  
    Fakt, nie pomyślałem o zasilaniu tranzystorów Q201, Q202, ale i tak będę musiał dołoźyć oddzielne źródło zasilania, aby np zasilic wzmacniacze operacyjne, DBL itd itd...

A interesuje mnie zakres sterowania takiej przetwornicy, pod warunkiem zapewnienia zewnętrznego źródła zasilania o którym wyżej...
    MamAtE
    Poziom 20  
    LiutenetMaria napisał:
    Fakt, nie pomyślałem o zasilaniu tranzystorów Q201, Q202, ale i tak będę musiał dołoźyć oddzielne źródło zasilania, aby np zasilic wzmacniacze operacyjne, DBL itd itd...

A interesuje mnie zakres sterowania takiej przetwornicy, pod warunkiem zapewnienia zewnętrznego źródła zasilania o którym wyżej...
    Według moich obserwacji (bez przewijania transformatora) to od ok. +40% (pod warunkiem nieobniżonego napięcia w sieci) do ok. -100% (lub więcej, ale pod 'solidnym' obciążeniem) - względem wartości nominalnych.
    LiutenetMaria
    Poziom 28  
    Ja planuje podnieść +12 do góra +15 (teraz jest około 10) i bardziej regulacja interesuje mnie w dół...
    Po niedzieli dorobię odrębny zasilacz +12 dla DBL i Tranzystorów i przeprowadzę próby...
    Tylko jakiej mocy ten dodatkowy zasilacz?

A jedno pytanie na odrębny tor- Jak pozbyć się efektu samowzbudzania...?
    Gdy będę miał zewnętrzne stałe zasilanie to łagodny start można zrobić na nóżce 4 i samowzbudzenie nie będzie potrzebne...
    MamAtE
    Poziom 20  
    LiutenetMaria napisał:
    [ .. ]
    Tylko jakiej mocy ten dodatkowy zasilacz?

A jedno pytanie na odrębny tor- Jak pozbyć się efektu samowzbudzania...?
    Gdy będę miał zewnętrzne stałe zasilanie to łagodny start można zrobić na nóżce 4 i samowzbudzenie nie będzie potrzebne...
    W poście tam; https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=272130#272130 - załącznik; Atx 250W.pdf - masz pięknie rozrysowany schemat zasilacza formy ATX i na nim powinieneś wzorować się.
    A jak go załączać to zobacz na stronę 4 - na schemat - jest łącznik ON/OFF, czyli należy to zwierać do GND.
    Przetworniczkę pomocniczą StanBy warto zaadoptować (by nie nawijać transformatorka) właśnie z zasilacza ATX - te wcześniejsze miały moc 5W (później zwiększono ich moc do 10W) na linii +5VSB plus zasilanie kontrolera.
    LiutenetMaria
    Poziom 28  
    Zasilacz STBY chyba zrobię w oparciu o stabilizator liniowy i mały transformator. Nie chcę rozmontowywać kolejnych zasilaczy. Proszę o porady jak pozbyć się z tych zasilaczy AT układu samowzbudzenia.
    MamAtE
    Poziom 20  
    LiutenetMaria napisał:
    [ ... ] Proszę o porady jak pozbyć się z tych zasilaczy AT układu samowzbudzenia.
    Patrz mój poprzedni post.
    W zasilaczu formy ATX kontroler jest zasilany na stałe z przetworniczki StanBy i praca tejże warunkuje załączenie przetwornicy głównej.
    Tu innego sposobu nie ma, skoro nie ma 'tłumienia' - przez uzwojenie pierwotne transformatorka T2 - układu samowzbudzenia przetwornicy głównej, to będzie tak jak już było ...
    LiutenetMaria
    Poziom 28  
    mógłbyś opublikować materiały, na czym polega proces samowzbudzenia? lub opisać w kilku zdaniach? W temacie zasilaczy komputerowy jestem nowicjuszem a ciężko znaleźć konkretne dane....
    MamAtE
    Poziom 20  
    LiutenetMaria napisał:
    mógłbyś opublikować materiały, na czym polega proces samowzbudzenia? lub opisać w kilku zdaniach? W temacie zasilaczy komputerowy jestem nowicjuszem a ciężko znaleźć konkretne dane....
    Przede wszystkim zobacz temat tam: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic815702.html, oraz poczytaj notę aplikacyjną tam: http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/AN983-D.PDF - gdzie na stronie 4 jest podany schemat zasilacza impulsowego sterowanego z TL494.
    Tamten układ nie jest układem samowzbudnym, więc wszystkie związane problemy z samowzbudzeniem odpadają. Zauważ też jak bardzo jest rozbudowany układ sterowania baz tranzystorów półmostka.
    I w przypadku dysponowania dodatkowym źródłem zasilania możesz zrezygnować z uzwojenia nawiniętego w T2 (obejść je) a włączonego w obwód półmostka, ale wtedy trzeba zwiększyć wysterowanie tego transformatorka T2 po stronie pierwotnej (nie działa dodatnie sprzężenie zwrotne) by prawidłowo wysterować bazy tranzystorów półmostka.
    W praktyce sprowadza się to do podniesienia wartości napięcia zasilana do ok. 20V (25V) można również z tego samego napięcia zasilać kontroler na TL94 - spokojnie to zniesie.
    Jednak zechciej też zauważyć, iż wtedy przestanie działać układ przeciążeniowy a zrealizowany z uzwojeniem L 2.1A w T2 oraz z diodą D514 i jej otoczeniem.
    To też można obejść i zrealizować inaczej, np. za pomocą transformatorka toroidalnego - z rdzeniem o zewnętrznej średnicy ok. 9mm pomalowanego na zielono ("odzysk" z PC-etowego zasilacza) - przez otwór którego przenizany jest przewód będący w obwodzie pierwotnym T1 (jak w/w uzwojenie w T2) a uzwojenie wtórne to ok. 30 zwoi i włączone podobnie jak w tym analizowanym tu zasilaczu formy AT.
    W niektórych rozwiązaniach zasilaczy formy ATX w/w transformatorek toroidalny jest 'schowany' w transformatorku - T2 - sterującym bazy tranzystorów półmostka (na Twoim schemacie uzwojenie L2.2C - pierwotne, oraz L2.1A - uzwojenie wtórne).

Dlatego też gorąco zachęcam Ciebie do studiowanie schematów również i innych zasilaczy do PC-etów, a które z kontrolerem TL494, czy jego ścisłym odpowiednikiem, są generalnie bardzo podobnie rozwiązane.

-
    MamAtE
    Poziom 20  
    LiutenetMaria napisał:
    1. Jak zachowa się przetwornica po usunięciu R107 i R109? Nie będzie już samowzbudna?
    A nie wiem dokładnie, może "zapytasz" o to samą przetwornicę ... :idea: :D
    IMHO, nic jej elementom - po usunięciu rzeczonych rezystorów - nie powinno stać się ...

LiutenetMaria napisał:
    2. Do czego służy kondensator C107?
    Zamiast pytać o takie banały, to już dawno poszukałbyś sobie odpowiedzi na to pytanie sam ... :idea: :cry:
    Kondenasator, w złożonym obwodzie, gdzie występuje składowa stała, oraz składowa przemienna, prądu, zachowuje się zawsze tak samo.
    Wszak jest to jego immanentna własność ... :idea: :D
    Ptolek
    Poziom 36  
    Straci właściwość samowzbudzenia w takim sensie, że nie wystartuje sama po włączeniu do sieci. Dopóki sterownik nie wysteruje transformatora sterującego, to przetwornica sama nie ruszy.
    Ale po usunięciu tych rezystorów zachowa właściwość "podtrzymania" oscylacji, np. po wyłączeniu zasilania sterownika TL494.
    LiutenetMaria
    Poziom 28  
    Czyli po usunięciu rezystorów, po sztucznym "wystartowaniu" przetwornicy z zewnętrznego źródła zasilania przetwornicę w pełni kontrolował będzie ukłąd DBL, a kiedy zabraknie zewnętrznego dodatkowego napięcia, a główne napięcie nie zostanie odłączone, przetwornica wyłączy się czy stanie się tak jak wcześniej i uszkodzi się?
    Ptolek
    Poziom 36  
    Stanie się tak jak wcześniej, a czy się uszkodzi, to już zależy. U mnie się nie uszkadzała ale to już kwestia tego, żeby duże napięcie po stronie wtórnej nic nie uszkodziło, a po drugie, żeby nie wzbudziła się na zbyt małej częstotliwości. Pierwszy warunek przy moich eksperymentach był spełniony, drugi to może kwestia przypadku.
    LiutenetMaria
    Poziom 28  
    A jeśliby zasilić ten transformator przez przekaźnik załączany tym samym napięciem co układ DBL? W razie braku zewnętrznego zasilania przekaźnik przerywał by obwód strony pierwotnej?