Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz 5.1

PKLab 27 Maj 2004 11:00 4772 10
  • #1 27 Maj 2004 11:00
    PKLab
    Poziom 15  

Witam wszystkich.
    kilka miesięcy temu zakładałem podobny temat ale nie uzyskałem satysfakcjonujących wypowiedzi . teraz po wielu przemyśleniach sporóbuję ponownie.

mam taki pomysł :
    chcę zbudować przewzmacniach do kina domowego ( do posiadanego odtw. DVD) z możliwością regulacji wszystkich kanałów jednocześnie.
    temat wydaje się prosty ale...
    z potencjometrami 6-cio kanałowymi w wersji mech jest ból(cena-dostępność)
    z potencjometrami w wersji elektronicznej np z serii PGA mam bóla który zwie się procek do sterowania ( jestam cienki z proców)
    potencjometry przewlekane to z kolei problem sprzęgnięcia ich mechanicznie( naprężenia montażowe temat odpowiedniej osi)

wpadłem więc na pomysł żeby do budowy ww preampa wykorzystać TDA 1524(25). chcę wykorzystać cztery takie układy z wyłączonym wewnętrznym napięciem odniesienia regulowane z jednego potencjometra. napięcie odniesienia z zewnątrz wytworzę za pomocą LM317.
    dodatkowo uzyskam możliwość regulacji basu i sopranu we wszystkich kanałach jednocześnie.
    dodam że ww scalaki to koszt 8 PLN szt o reszcie elementów nie wspomne bo pewnie w 20 PLN się zamknę .
    będzie więc mocno budżetowo.

moje oytanie jest następujące :
    czy ktoś już próbował takiedo rozwiązania?
    jeśli tak to proszę o opis swoich doświadczeń.
    proszę też o opinie dot mojego pomysłu i o sugestie techniczne

pozdrawiam

0 10
  • #2 27 Maj 2004 15:10
    ALTON
    Poziom 38  

Zamiast TDA1524 biwez lepiej LM1036 sa o wiele lepsze maja małe szumy.Tda ponoc to straszna porażka !!.Co do samego pomysłu niech sie wypowiedza inni :]

0
  • #3 28 Maj 2004 19:53
    walent25
    Poziom 11  

Alton ma racje,LM-y są lepsze. Post na ten temat był już gdzieś na forum, była tam też chyba mowa o potencjometrach elektronicznych sterowanych napięciowo a nie cyfrowo

0
  • #4 29 Maj 2004 00:29
    marmon
    Poziom 17  

hmm spoko czekam na jakis schemat 8)

0
  • #5 29 Maj 2004 09:44
    Veteran
    Poziom 15  

Witam

Zgadzam sie - tda1524 szumi jak morze baltyckie. Szum jest kojacy - mozna go uzywac jako relaksatora albo do leczenia lekkich stanow depresji :D

Z 6-cioma kanalami zawsze jest problem i w tym wypadku polecam jednak rozwiazanie w postaci potencjometru elektronicznego - opa4311 (2 kanaly stereo), SSM2160 (6 mono!) - idelany do aplikacji 5.1. Sa jeszcze bardzo fajne kostki wolfsona ale trudno je niestety sciagnac.
    Mozna rowniez kombinowac z np. tda7318, podobnymi ukladami nationala (jezeli chcesz miec przy okazji reg. tonow).

0
  • #6 29 Maj 2004 11:00
    PKLab
    Poziom 15  

> Veteran
    wszystko cacy ale nie zauważyłeś chyba mojej wzmianki o procach :)

co do TDA mój wybór był podyktowany ich ceną i tym że nie zamierzam budować hi-endowego kina domowego tylko raczej coś co mi nie co ułatwi życie .

inna sprawa że duża część amplitunerów (takich w okolicy 1200-2500 pln)
    też szumi jak cholera i najczęsciej mają regulatory głośności na potkach elektronicznych ster. procem.
    nie neguje takich rozwiązań tylko szukam prostszej dla mnie i tańszej alternatywy.

co do schematu- rysuje się .
    jak skończę to wrzucę

pozdr

0
  • #7 29 Maj 2004 17:25
    ar2rek.w
    Poziom 18  

mam preamp na LM1036 i srednio jest z niego zadowolony, przy podkreceniu wysokich tonow szumy naprawde mnie draznia. wszystko jest dobrze polutowane. byc moze wina lezy po strone potencjometrow,ale tam jest sterowanie napieciowe wiec chyba raczej szumow one nie wnosza, dodam ze sygnal jest z CD. bawil ktos sie tym przedwzmacniaczem?

0
  • #8 30 Maj 2004 12:15
    piapia
    Poziom 24  

jaki masz do tego procesor dzwieku do dzielenia na poszczegolne kanały? - bo to chyba nie jest tanie.

0
  • #9 30 Maj 2004 13:42
    Veteran
    Poziom 15  

:arrow: PKLab

Szczerze odradzam tda1524, ten uklad naprawde bardzo szumi (w porownaniu do amplitunerow o ktorych mowisz jego szumy sa wieloktrotnie wieksze). Jezeli nie chcesz stosowac potkow sterowanych cyfrowo - pozostaja potencjometry.

Uwierz mi, tda1524 to bardzo przestarzala kostka.

0
  • #10 30 Maj 2004 14:24
    coolombo
    Poziom 29  

Co sądzicie o AD5222 dostalem kilka probek i mam zamiar je jakos spozytkowac, czy ktos juz robil regulacje na tych potencjometrach?? jak sie spisują??

pozdrawiam!

1
  • #11 30 Maj 2004 21:05
    PKLab
    Poziom 15  

:arrow: Veteran

nie neguje faktu że są stare i szumią
    jeśli znalazlbym jakiegoś sensownego cenowo gotowca cyfrowego to chętnie go popełnie...
    co do potencjometrów mech to nawet moje znajomości w serwisie sony na nie wiele się zdają (6-cio kanałowy potencjometr kosztuje tam min 180PLN) inne firmy we wrocku to szkoda gadać. patrzyłem w TME, trim-pot, ELFA i coś nie bardzo mają wybór :D
    myślałem o pihrer(chyba tak to się pisze ) ale nie mogę zdobyć długich osi które pozwola na montaż tego w pakiet 6 ch. poza tym wydaje mi się,że ciężko będzie z trwałością takich przewlekańców ze względu na naprężenia jakie wystąpią podczas montażu (płytka - oś -obudowa)

pozdr

0