Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung 913BW- biały ekran a teraz czarny.

21 Lip 2009 12:07 4045 14
 • Poziom 9  
  Witam.Jak w temacie szukam schematu do samsunga 913BW.
  Pokazał się w pewnym momencie biały ekran. Po wymianie bezpiecznika na płytce wyświetlacza monitor jest ciemny i dioda na przycisku włączania mruga tak jak w standby.Proszę o ewentualne porady lub sugestie.Z góry dziękuję.
 • Poziom 18  
  Sprawdź czy jest podświetlanie, odłącz przewód LVDS od matrycy, podaj sygnał z komputera, matryca powinna się świecić non stop oczywiście na biało bo odłączony LVDS. Jeżeli będzie brak podświetlanie no to sprawdź gałąź 12volt a wcześniej wymień elektrolity po wtórnej stronie zasilacza i w inwerterze (chyba 150 albo 180 mikro. Być może masz dwie usterki - uszkodzone podświetlanie i brak zasilania matrycy. Najpierw należy jedną / wg. mnie łatwiejszą/ wyeliminować. Zrób co napisałem a później zobaczymy co dalej. Powodzenia.
 • Poziom 9  
  Witam ponownie. Dziękuję za pierwsze wskazówki Panu z Rzeszowa. Zrobiłem tak jak Pan napisał. Pierwszy krok myślę przeszliśmy-myślę- szczęśliwie , ponieważ po odpięciu ww przewodu ekran zapalił się na biało, więc odpada sprawa zasilania i wydaje mi się że matryca jest o.k.. Mam nadzieję że się nie mylę.Dodam ,bo wcześniej nie napisałem, że monitor ma dwa lata.Czekam na dalsze wskazówki. Za wszystkie będę bardzo wdzięczny.Mam ostatnio dużo pracy więc tą sprawą zajmuję się dopiero po 22-iej.Pozdrawiam.
 • Poziom 18  
  Przykro mi ale tak jak pisałem wyeliminowana jest prostsza do naprawy usterka. To że ekran świeci bez podłączonego kabla LVDS świadczy że w porządku jest podświetlanie matrycy ( inwerter i jego zasilanie a nie sama matryca. Pisał Pan że wymieniał bezpiecznik jak przypuszczam na module logiki matrycy - dlaczego? , czy był uszkodzony?. Ja podejrzewam że uszkodzony może być procesor w elektronice monitora. Nie mam schematu tego samsunga ale jeżeli jest w nim procesor na płytce sygnałowej ,,NOVATEK'' to być może monitor ,,zachorował'' na bardzo typową dla samsungów usterkę objawiającą się wyświetlaniem komunikatu ,,not optimum mode'' lub brakiem obrazu. Sam mam odmianę samsunga tj samtrona z taką usterką i niestety moduł do wymiany. Czasem pomaga wlutowanie pomiędzy 5 a 6 nóżkę tego NOVATEKA rezystora ok.47 do 50 om. Proszę wpisać na elektrodzie monitory LCD hasło ,,not optimum mode'' i powinny wyświetlić się posty dotyczące Pańskiego problemu. Proszę napisać o ewentualnych postępach. Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Witam ponownie.Dziękuję za odpowiedź. Przyjrzałem się bliżej płytce matrycy na której wymieniłem bezpiecznik. Procesor o którym pan pisze jest firmy AUO o nazwie AU Optronica AUO-030 0712-GS 4V005. Dodam że płytka jest taka :M190PW1. Może spotkał się Pan z takim zestawem. Prozę mi jeszcze napisać czy w ogóle ww płytka jest wymienna (kilka szerokich taśm wychodzących na matrycę!)Jeśli tak to czy dostanę taką na jakimś rynku? Pozdrawiam.
 • Poziom 18  
  Nie o tę płytkę (logikę matrycy) chodziło lecz o elektronikę monitora która podłączona jest do zasilacza i od niej idzie 30 pinowy kabel SVDS do matrycy, jak też kabel do klawiatury. Na procesorze naklejona powinna być karteczka z opisem typu wsadu pamięci monitora. I ten procesor ulega uszkodzeniu
 • Poziom 9  
  Witam. Dziękuję za wskazówki. Piszę aby sprostować. Z uwagi na moją niewiedzę błędnie napisałem ża wymieniłem bezpiecznik na płytce matrycy. Otóż wymieniłem bezpiecznik na płytce logiki matrycy. Piszę bo może ten fakt ma jakieś znaczenie. Jeszcze raz proszę o źródło ewentualnego zakupu ww płytki. Może Pan wie kto podją by się naprawy?
 • Poziom 18  
  Nie napisałeś a pytałem dlaczego wymieniałeś ten właśnie bezpiecznik. Po drugie w tego typu matrycach ta płytka stanowi całość matrycy i jest nie wymienialna. Uszkodzenie połączenia taśmowego chyba 8 szt to matryca na śmietnik.Należy bardzo uważać aby tych taśm nie odkleić.Logikę można wymieniać jedynie w matrycach wielkoformatowych stosowanych w telewizorach LCD. Ten bezpiecznik który wymieniałeś jest w obwodzie zasilania logiki (5 volt),połączony zazwyczaj trzema przewodami po prawej stronie przewodu LVDS. Nie wiem dalej co w końcu z tym procesorem na module elektroniki monitora- jest NOVATEK czy nie? Moduł elektroniki sprzedaje czasami gość na aukcji dostępnej w internecie w dziale części monitorów w cenie ok 120 zł+ przesyłka. Pisałem że są posty na elektrodzie dotyczące ,,not optimum mode" i co?. Pisałem że jeżeli NOVATEK to wlutować opornik 47-50 om pomiędzy 5 a 6 nóżkę tego procka i może zaskoczy i co?
 • Poziom 9  
  Witam. Przepraszam że nie pisałem wcześniej--mam ciągle młyn--, wracając do mojego problemu opiszę całą sprawę od początku. Więc przy przeglądaniu neta nagle wyświetlacz zrobił się biały.Usłyszałem gdzieś że może to być bezpiecznik więc zlokalizowałem jak mi się zdaje jedyny bezpiecznik na płytce logiki matrycy , którą wcześniej błędnie określiłem jako "płytkę wyświetlacza". Po wlutowaniu odcinka drutu z bezpiecznika 2A monitor jest ciemny a dioda pod przyciskiem mruga tak jak w stanby.Na module elektroniki monitora jest zastosowany procesor SAMSUNG Magic Kolor _RTA SE657MRH-LF A6MD418999E 0719F więc sprawa wlutowania opornika między 5 a 6 nóżkę jest niejasna .Jeśli jakieś pomysły miałby ktoś - bardzo będę wdzięczny za każdą sugestię.
  Pozdrawiam i czekam.
 • Poziom 9  
  Proszę jeszcze raz o poradę . Może mam rozglądać się za nowym monitorem?
  Pan Bąk Andrzej może podpowie jeszce coś? Proszę. Pozdrawiam
 • Poziom 23  
  Mi to wygląda że kolega uznał że kondensator powierzchniowy to bezpiecznik. Jakie oznaczenie ma ten element który kolega zwatował??
 • Poziom 9  
  Witam. Dziękuję za odpowiedź. Monitor oddałem do fachowca i okazało się że jest poważniejsza sprawa{miała być łatwizna" inwerter?"}.Prosił o tydzień czasu , więc coś więcej będę wiedział pod koniec tego tygodnia. Dodam że oznaczenie elementu który zbiglowałem to "F1".Dlatego wydaje mi się że to bezpiecznik. Po zdjęciu tego bigla wszystko powróciło do stanu po pierwszej awarii, czyli biały ekran. Jak coś będę wiedział to napiszę . Pozdrawiam, soko-p
 • Poziom 23  
  Jak już wcześniej ustalili koledzy wyżej inwerter oraz zasilacz wygląda na sprawny a uszkodzony jest moduł t-con czyli logika matrycy. Zapewne któryś układ obciąża.
 • Poziom 11  
  bezpiecznik matrycy uszkodzony lub ma jakas rezystancje , nie pruc sprzętu i nie psatwic sie nad nim tylko ppomysleć to czesta usterka
 • Poziom 9  
  Dziękuję za odpowiedź. Kilka osób podchodziło do tego monitora. W końcu okazał się padnięty nierozpoznawalny element ligiki matrycy{tranzystor?}. Trafił się kupiec i pchnąłem za stówę.Trudno, kupiłem nowy. Jeszcze raz dzięki. Temat można zamknąć Pozdrawiam wszystkich.