Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie CB i Nawigacji

cobra22 21 Lip 2009 12:50 7593 12
  • #1 21 Lip 2009 12:50
    cobra22
    Poziom 8  

tak jak w temacie mam nawigację tomtom ome v3 i radyjko CB oba pod gniazdo zapalniczki , jak zrobić żeby oba urządzenia działały mam 1 gniazdo

0 12
  • #2 21 Lip 2009 14:09
    exenet
    Poziom 10  

Możesz podpiąć CB bezpośrednio do akumulatora i wtedy gniazdo zapalniczki będziesz miał wolne lub ewentualnie kupić rozdzielacz na dwa lub trzy gniazda.

0
  • #3 21 Lip 2009 14:13
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Proponuję zakupić rozdzielacz rozdzielacz. W każdym dużym markecie na stoisku z akcesoriami samochodowymi.

0
  • #4 21 Lip 2009 20:33
    marek216

Poziom 43  

fortronik napisał:
    Proponuję zakupić rozdzielacz rozdzielacz. W każdym dużym markecie na stoisku z akcesoriami samochodowymi.

Odradzam rozdzielacz. Ładowarka impulsowa nawigacji będzie powodowała zakłócenia w radiu.

0
  • #5 21 Lip 2009 20:56
    koala106
    Poziom 39  
  • #6 21 Lip 2009 21:10
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Od trzech lat używam rozdzielacza dla CB, GPS, ładowarka GSM, i nie występują żadne zakłócenia spowodowane rozdzielaczem. Zakłócenia powstają jeśli CB jest w pobliżu GPS. Moja konfiguracja to GPS Mio 720, CB to itt880, alan 48, i czasami Onwa (w tym przypadku nieco większe zakłócenia, ale jedynie w sąsiedztwie CB)

0
  • #7 21 Lip 2009 21:15
    fad
    Poziom 16  

marek216 napisał:
    Odradzam rozdzielacz. Ładowarka impulsowa nawigacji będzie powodowała zakłócenia w radiu.

j/w ładowarka do gpsu wproawdza zakłucenia do radia.

Tak na marginesie jak się tego ustrzec czy naprawdę wystarczy ferrytowy pierścionek?

Ja cb zapodałem bezpośrednio z aku. i jest najlepiej nie krzątaja się żadne kablke z rozdzielaczy itp.

0
  • #8 21 Lip 2009 22:12
    koala106
    Poziom 39  

Najbardziej zakłócają ładowarki od Larka 35.0 -> te to nawet radia nie idzie słuchać. No i dużo zależy od radia CB. Na Presidencie nie zakłóca - na Alanie też, musi być dobre radio, nie jakiś marketowy wynalazek

0
  • #9 25 Lip 2009 14:51
    fad
    Poziom 16  

no radyjko musi miec dobry filtr ANL.

0
  • #10 26 Lip 2009 23:48
    pasqdnik
    Poziom 15  

Niekoniecznie. Osobiście posiadam lepsze radio (President), i niestety podłączając nawigację do zapalniczki radio baaaaardzo szumiało. Jedyny pewny sposób to puszczenie zasilania bezpośrednio od akumulatora.

0
  • #11 27 Lip 2009 15:42
    andrzej2000
    Poziom 20  

U mnie pomogło wmontowanie do rozgałęziacza 12V z zapalniczki filtru dolnoprzepustowego. Mam podłączone trzy urządzenia: radio President Harry, nawigacja MIO oraz ładowarka telefonu Nokia.

Pzd

0
  • #12 29 Lip 2009 00:16
    szarski
    Poziom 2  

Witam nie zawsze pomoże podłączenie bezpośrednio do akumulatora cb- radia ani filtra dolnoprzepustowego.

W autku skoda Felicja 1,3 2000rok benzyna podłączone mam cb bezpośrednio pod akumulator i filtr dolnoprzepustowy ani pierścionek ferrytowy nic nie pomógł nawigacja ma osobne zasilanie na desce rozdzielczej przy szybie a cb na dole przewody zasilające idą osobnymi kanałami dodatkowo osłoniętymi osłonami ekranowanymi. I zero rezultatu jak szumiało tak szumi po podłączeniu nawigacji.

W autku VW transporter 1,9 diesel 1999 rok nie mam żadnych problemów na rozgałęźniku.

A co najdziwniejsze

W autku Dacia Logan MCV 2009 rok tak samo jak w Felicji nic nie daje skutku.

Spodziewam się że to zależy od instalacji elektrycznej w aucie. W samochodach z silnikiem benzynowych jest to częstym problem z powodu aparatu zapłonowego siejącego zakłócenia. Lecz w silniku diesla nie ma aparatu i to jest dziwne spotkałem się że nawet w BMW z 2008 roku podłączając CB występowały zakłócenia.

Więc Według mnie nie ma tu reguły.

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

koala106 napisał:
    Najbardziej zakłócają ładowarki od Larka 35.0 -> te to nawet radia nie idzie słuchać. No i dużo zależy od radia CB. Na Presidencie nie zakłóca - na Alanie też, musi być dobre radio, nie jakiś marketowy wynalazek

Nie do końca na Presidencie też zakłóca zależy od instalacji w samochodzie akuratnie Presidenta mam w logance i zakłóca dość mocno u kolegi w mercedesie zero szumów i zakłóceń. Co nieznaczny że Presidenty mają o wiele lepsze filtry bo z tym się zgodze w 100%.

0
  • #13 29 Lip 2009 07:33
    koala106
    Poziom 39  

U mnie w autach:
    Audi 80 benzyna - CB radio Alan nawigacja Lark 35.0 Radio Blaupunkt Acapulco Mp34 - CB było zakłócane silnie od alternatora i od zapłonu - rozwiązanie: filtr na zasilaniu, świszczenie ustąpiło, zasilacz od nawigacji silnie zakłócał CB i radio, pomogło zastosowanie 4 pierścionków ferrytowych i odpowiednie ułożenie przewodów.
    BMW 525TDS:
    Radio fabryczne BMW Business, nawi fabryczna i kilkanaście innych, CB President Johny II - absolutnie żadnych problemów.
    Citroen Berlingo 1,9D i Peugeot Partner 1,5 Hdi:
    Radio fabryczne, CB President Jackson, nawigacje zjeździłem kilkadziesiąt modeli rożnych producentów - generalnie bez problemów, nic się nie zakłócało.
    Toyota Carina 1,6 PB:
    Radio Sony CDX-24GTU, nawigacje wszelkiej maści, CB Cobra, Alan, President, generalnie z każdym CB nie było problemów, zakłócane silnie jest radio przez ładowarki od nawigacji, w końcu wywaliłem Larkowe i używam ładowarki od BlueMedia 6300 - nie dość, że ładnie świeci na niebiesko, to nie zakłóca.
    Podsumowując mogę stwierdzić, że zakłócenia wynikają generalnie ze złego poprowadzenia przewodów, zbyt bliskiego poprowadzenia, niezaekranowania. W dostawczakach, gdzie CB miało najdalej do nawigacji i radia problemu wcale nie było, w Audi i Toyocie (benzyna) zawsze jakieś problemy były z zakłóceniami, ale dało się je wyeliminować.
    W BMW (diesel) nie było żadnych problemów.
    Podstawa to wyeliminować zakłócenia od alternatora i zapłonu, wtedy dopiero się zabierać za filtry na ładowarkach.

0