Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie CB i Nawigacji

cobra22 21 Jul 2009 12:50 7983 12
 • #1
  cobra22
  Level 9  
  tak jak w temacie mam nawigację tomtom ome v3 i radyjko CB oba pod gniazdo zapalniczki , jak zrobić żeby oba urządzenia działały mam 1 gniazdo
 • #2
  exenet
  Level 10  
  Możesz podpiąć CB bezpośrednio do akumulatora i wtedy gniazdo zapalniczki będziesz miał wolne lub ewentualnie kupić rozdzielacz na dwa lub trzy gniazda.
 • #3
  fortronik
  Admin of Medical Equipment
  Proponuję zakupić rozdzielacz rozdzielacz. W każdym dużym markecie na stoisku z akcesoriami samochodowymi.
 • #4
  marek216

  Level 43  
  fortronik wrote:
  Proponuję zakupić rozdzielacz rozdzielacz. W każdym dużym markecie na stoisku z akcesoriami samochodowymi.


  Odradzam rozdzielacz. Ładowarka impulsowa nawigacji będzie powodowała zakłócenia w radiu.
 • #6
  fortronik
  Admin of Medical Equipment
  Od trzech lat używam rozdzielacza dla CB, GPS, ładowarka GSM, i nie występują żadne zakłócenia spowodowane rozdzielaczem. Zakłócenia powstają jeśli CB jest w pobliżu GPS. Moja konfiguracja to GPS Mio 720, CB to itt880, alan 48, i czasami Onwa (w tym przypadku nieco większe zakłócenia, ale jedynie w sąsiedztwie CB)
 • #7
  fad
  Level 16  
  marek216 wrote:
  Odradzam rozdzielacz. Ładowarka impulsowa nawigacji będzie powodowała zakłócenia w radiu.


  j/w ładowarka do gpsu wproawdza zakłucenia do radia.


  Tak na marginesie jak się tego ustrzec czy naprawdę wystarczy ferrytowy pierścionek?


  Ja cb zapodałem bezpośrednio z aku. i jest najlepiej nie krzątaja się żadne kablke z rozdzielaczy itp.
 • #8
  koala106
  Level 39  
  Najbardziej zakłócają ładowarki od Larka 35.0 -> te to nawet radia nie idzie słuchać. No i dużo zależy od radia CB. Na Presidencie nie zakłóca - na Alanie też, musi być dobre radio, nie jakiś marketowy wynalazek
 • #9
  fad
  Level 16  
  no radyjko musi miec dobry filtr ANL.
 • #10
  pasqdnik
  Level 15  
  Niekoniecznie. Osobiście posiadam lepsze radio (President), i niestety podłączając nawigację do zapalniczki radio baaaaardzo szumiało. Jedyny pewny sposób to puszczenie zasilania bezpośrednio od akumulatora.
 • #11
  andrzej2000
  Level 20  
  U mnie pomogło wmontowanie do rozgałęziacza 12V z zapalniczki filtru dolnoprzepustowego. Mam podłączone trzy urządzenia: radio President Harry, nawigacja MIO oraz ładowarka telefonu Nokia.

  Pzd
 • #12
  szarski
  Level 2  
  Witam nie zawsze pomoże podłączenie bezpośrednio do akumulatora cb- radia ani filtra dolnoprzepustowego.

  W autku skoda Felicja 1,3 2000rok benzyna podłączone mam cb bezpośrednio pod akumulator i filtr dolnoprzepustowy ani pierścionek ferrytowy nic nie pomógł nawigacja ma osobne zasilanie na desce rozdzielczej przy szybie a cb na dole przewody zasilające idą osobnymi kanałami dodatkowo osłoniętymi osłonami ekranowanymi. I zero rezultatu jak szumiało tak szumi po podłączeniu nawigacji.

  W autku VW transporter 1,9 diesel 1999 rok nie mam żadnych problemów na rozgałęźniku.

  A co najdziwniejsze

  W autku Dacia Logan MCV 2009 rok tak samo jak w Felicji nic nie daje skutku.

  Spodziewam się że to zależy od instalacji elektrycznej w aucie. W samochodach z silnikiem benzynowych jest to częstym problem z powodu aparatu zapłonowego siejącego zakłócenia. Lecz w silniku diesla nie ma aparatu i to jest dziwne spotkałem się że nawet w BMW z 2008 roku podłączając CB występowały zakłócenia.

  Więc Według mnie nie ma tu reguły.

  Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

  koala106 wrote:
  Najbardziej zakłócają ładowarki od Larka 35.0 -> te to nawet radia nie idzie słuchać. No i dużo zależy od radia CB. Na Presidencie nie zakłóca - na Alanie też, musi być dobre radio, nie jakiś marketowy wynalazek


  Nie do końca na Presidencie też zakłóca zależy od instalacji w samochodzie akuratnie Presidenta mam w logance i zakłóca dość mocno u kolegi w mercedesie zero szumów i zakłóceń. Co nieznaczny że Presidenty mają o wiele lepsze filtry bo z tym się zgodze w 100%.
 • #13
  koala106
  Level 39  
  U mnie w autach:
  Audi 80 benzyna - CB radio Alan nawigacja Lark 35.0 Radio Blaupunkt Acapulco Mp34 - CB było zakłócane silnie od alternatora i od zapłonu - rozwiązanie: filtr na zasilaniu, świszczenie ustąpiło, zasilacz od nawigacji silnie zakłócał CB i radio, pomogło zastosowanie 4 pierścionków ferrytowych i odpowiednie ułożenie przewodów.
  BMW 525TDS:
  Radio fabryczne BMW Business, nawi fabryczna i kilkanaście innych, CB President Johny II - absolutnie żadnych problemów.
  Citroen Berlingo 1,9D i Peugeot Partner 1,5 Hdi:
  Radio fabryczne, CB President Jackson, nawigacje zjeździłem kilkadziesiąt modeli rożnych producentów - generalnie bez problemów, nic się nie zakłócało.
  Toyota Carina 1,6 PB:
  Radio Sony CDX-24GTU, nawigacje wszelkiej maści, CB Cobra, Alan, President, generalnie z każdym CB nie było problemów, zakłócane silnie jest radio przez ładowarki od nawigacji, w końcu wywaliłem Larkowe i używam ładowarki od BlueMedia 6300 - nie dość, że ładnie świeci na niebiesko, to nie zakłóca.
  Podsumowując mogę stwierdzić, że zakłócenia wynikają generalnie ze złego poprowadzenia przewodów, zbyt bliskiego poprowadzenia, niezaekranowania. W dostawczakach, gdzie CB miało najdalej do nawigacji i radia problemu wcale nie było, w Audi i Toyocie (benzyna) zawsze jakieś problemy były z zakłóceniami, ale dało się je wyeliminować.
  W BMW (diesel) nie było żadnych problemów.
  Podstawa to wyeliminować zakłócenia od alternatora i zapłonu, wtedy dopiero się zabierać za filtry na ładowarkach.