Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie CB i Nawigacji

cobra22 21 Jul 2009 12:50 7887 12
    cobra22
    Level 9  
    tak jak w temacie mam nawigację tomtom ome v3 i radyjko CB oba pod gniazdo zapalniczki , jak zrobić żeby oba urządzenia działały mam 1 gniazdo
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    exenet
    Level 10  
    Możesz podpiąć CB bezpośrednio do akumulatora i wtedy gniazdo zapalniczki będziesz miał wolne lub ewentualnie kupić rozdzielacz na dwa lub trzy gniazda.
    fortronik
    Admin of Medical Equipment
    Proponuję zakupić rozdzielacz rozdzielacz. W każdym dużym markecie na stoisku z akcesoriami samochodowymi.
    marek216

Level 43  
    fortronik wrote:
    Proponuję zakupić rozdzielacz rozdzielacz. W każdym dużym markecie na stoisku z akcesoriami samochodowymi.

Odradzam rozdzielacz. Ładowarka impulsowa nawigacji będzie powodowała zakłócenia w radiu.
    fortronik
    Admin of Medical Equipment
    Od trzech lat używam rozdzielacza dla CB, GPS, ładowarka GSM, i nie występują żadne zakłócenia spowodowane rozdzielaczem. Zakłócenia powstają jeśli CB jest w pobliżu GPS. Moja konfiguracja to GPS Mio 720, CB to itt880, alan 48, i czasami Onwa (w tym przypadku nieco większe zakłócenia, ale jedynie w sąsiedztwie CB)
    fad
    Level 16  
    marek216 wrote:
    Odradzam rozdzielacz. Ładowarka impulsowa nawigacji będzie powodowała zakłócenia w radiu.

j/w ładowarka do gpsu wproawdza zakłucenia do radia.

Tak na marginesie jak się tego ustrzec czy naprawdę wystarczy ferrytowy pierścionek?

Ja cb zapodałem bezpośrednio z aku. i jest najlepiej nie krzątaja się żadne kablke z rozdzielaczy itp.
    koala106
    Level 39  
    Najbardziej zakłócają ładowarki od Larka 35.0 -> te to nawet radia nie idzie słuchać. No i dużo zależy od radia CB. Na Presidencie nie zakłóca - na Alanie też, musi być dobre radio, nie jakiś marketowy wynalazek
    fad
    Level 16  
    no radyjko musi miec dobry filtr ANL.
    pasqdnik
    Level 15  
    Niekoniecznie. Osobiście posiadam lepsze radio (President), i niestety podłączając nawigację do zapalniczki radio baaaaardzo szumiało. Jedyny pewny sposób to puszczenie zasilania bezpośrednio od akumulatora.
    andrzej2000
    Level 20  
    U mnie pomogło wmontowanie do rozgałęziacza 12V z zapalniczki filtru dolnoprzepustowego. Mam podłączone trzy urządzenia: radio President Harry, nawigacja MIO oraz ładowarka telefonu Nokia.

Pzd
    szarski
    Level 2  
    Witam nie zawsze pomoże podłączenie bezpośrednio do akumulatora cb- radia ani filtra dolnoprzepustowego.

W autku skoda Felicja 1,3 2000rok benzyna podłączone mam cb bezpośrednio pod akumulator i filtr dolnoprzepustowy ani pierścionek ferrytowy nic nie pomógł nawigacja ma osobne zasilanie na desce rozdzielczej przy szybie a cb na dole przewody zasilające idą osobnymi kanałami dodatkowo osłoniętymi osłonami ekranowanymi. I zero rezultatu jak szumiało tak szumi po podłączeniu nawigacji.

W autku VW transporter 1,9 diesel 1999 rok nie mam żadnych problemów na rozgałęźniku.

A co najdziwniejsze

W autku Dacia Logan MCV 2009 rok tak samo jak w Felicji nic nie daje skutku.

Spodziewam się że to zależy od instalacji elektrycznej w aucie. W samochodach z silnikiem benzynowych jest to częstym problem z powodu aparatu zapłonowego siejącego zakłócenia. Lecz w silniku diesla nie ma aparatu i to jest dziwne spotkałem się że nawet w BMW z 2008 roku podłączając CB występowały zakłócenia.

Więc Według mnie nie ma tu reguły.

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

koala106 wrote:
    Najbardziej zakłócają ładowarki od Larka 35.0 -> te to nawet radia nie idzie słuchać. No i dużo zależy od radia CB. Na Presidencie nie zakłóca - na Alanie też, musi być dobre radio, nie jakiś marketowy wynalazek

Nie do końca na Presidencie też zakłóca zależy od instalacji w samochodzie akuratnie Presidenta mam w logance i zakłóca dość mocno u kolegi w mercedesie zero szumów i zakłóceń. Co nieznaczny że Presidenty mają o wiele lepsze filtry bo z tym się zgodze w 100%.
    koala106
    Level 39  
    U mnie w autach:
    Audi 80 benzyna - CB radio Alan nawigacja Lark 35.0 Radio Blaupunkt Acapulco Mp34 - CB było zakłócane silnie od alternatora i od zapłonu - rozwiązanie: filtr na zasilaniu, świszczenie ustąpiło, zasilacz od nawigacji silnie zakłócał CB i radio, pomogło zastosowanie 4 pierścionków ferrytowych i odpowiednie ułożenie przewodów.
    BMW 525TDS:
    Radio fabryczne BMW Business, nawi fabryczna i kilkanaście innych, CB President Johny II - absolutnie żadnych problemów.
    Citroen Berlingo 1,9D i Peugeot Partner 1,5 Hdi:
    Radio fabryczne, CB President Jackson, nawigacje zjeździłem kilkadziesiąt modeli rożnych producentów - generalnie bez problemów, nic się nie zakłócało.
    Toyota Carina 1,6 PB:
    Radio Sony CDX-24GTU, nawigacje wszelkiej maści, CB Cobra, Alan, President, generalnie z każdym CB nie było problemów, zakłócane silnie jest radio przez ładowarki od nawigacji, w końcu wywaliłem Larkowe i używam ładowarki od BlueMedia 6300 - nie dość, że ładnie świeci na niebiesko, to nie zakłóca.
    Podsumowując mogę stwierdzić, że zakłócenia wynikają generalnie ze złego poprowadzenia przewodów, zbyt bliskiego poprowadzenia, niezaekranowania. W dostawczakach, gdzie CB miało najdalej do nawigacji i radia problemu wcale nie było, w Audi i Toyocie (benzyna) zawsze jakieś problemy były z zakłóceniami, ale dało się je wyeliminować.
    W BMW (diesel) nie było żadnych problemów.
    Podstawa to wyeliminować zakłócenia od alternatora i zapłonu, wtedy dopiero się zabierać za filtry na ładowarkach.