Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie CB i Nawigacji

cobra22 21 Jul 2009 12:50 7887 12
 • #1
  cobra22
  Level 9  
  tak jak w temacie mam nawigację tomtom ome v3 i radyjko CB oba pod gniazdo zapalniczki , jak zrobić żeby oba urządzenia działały mam 1 gniazdo
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  exenet
  Level 10  
  Możesz podpiąć CB bezpośrednio do akumulatora i wtedy gniazdo zapalniczki będziesz miał wolne lub ewentualnie kupić rozdzielacz na dwa lub trzy gniazda.
 • #3
  fortronik
  Admin of Medical Equipment
  Proponuję zakupić rozdzielacz rozdzielacz. W każdym dużym markecie na stoisku z akcesoriami samochodowymi.
 • #4
  marek216

  Level 43  
  fortronik wrote:
  Proponuję zakupić rozdzielacz rozdzielacz. W każdym dużym markecie na stoisku z akcesoriami samochodowymi.


  Odradzam rozdzielacz. Ładowarka impulsowa nawigacji będzie powodowała zakłócenia w radiu.
 • #6
  fortronik
  Admin of Medical Equipment
  Od trzech lat używam rozdzielacza dla CB, GPS, ładowarka GSM, i nie występują żadne zakłócenia spowodowane rozdzielaczem. Zakłócenia powstają jeśli CB jest w pobliżu GPS. Moja konfiguracja to GPS Mio 720, CB to itt880, alan 48, i czasami Onwa (w tym przypadku nieco większe zakłócenia, ale jedynie w sąsiedztwie CB)
 • #7
  fad
  Level 16  
  marek216 wrote:
  Odradzam rozdzielacz. Ładowarka impulsowa nawigacji będzie powodowała zakłócenia w radiu.


  j/w ładowarka do gpsu wproawdza zakłucenia do radia.


  Tak na marginesie jak się tego ustrzec czy naprawdę wystarczy ferrytowy pierścionek?


  Ja cb zapodałem bezpośrednio z aku. i jest najlepiej nie krzątaja się żadne kablke z rozdzielaczy itp.
 • #8
  koala106
  Level 39  
  Najbardziej zakłócają ładowarki od Larka 35.0 -> te to nawet radia nie idzie słuchać. No i dużo zależy od radia CB. Na Presidencie nie zakłóca - na Alanie też, musi być dobre radio, nie jakiś marketowy wynalazek
 • #9
  fad
  Level 16  
  no radyjko musi miec dobry filtr ANL.
 • #10
  pasqdnik
  Level 15  
  Niekoniecznie. Osobiście posiadam lepsze radio (President), i niestety podłączając nawigację do zapalniczki radio baaaaardzo szumiało. Jedyny pewny sposób to puszczenie zasilania bezpośrednio od akumulatora.
 • #11
  andrzej2000
  Level 20  
  U mnie pomogło wmontowanie do rozgałęziacza 12V z zapalniczki filtru dolnoprzepustowego. Mam podłączone trzy urządzenia: radio President Harry, nawigacja MIO oraz ładowarka telefonu Nokia.

  Pzd
 • #12
  szarski
  Level 2  
  Witam nie zawsze pomoże podłączenie bezpośrednio do akumulatora cb- radia ani filtra dolnoprzepustowego.

  W autku skoda Felicja 1,3 2000rok benzyna podłączone mam cb bezpośrednio pod akumulator i filtr dolnoprzepustowy ani pierścionek ferrytowy nic nie pomógł nawigacja ma osobne zasilanie na desce rozdzielczej przy szybie a cb na dole przewody zasilające idą osobnymi kanałami dodatkowo osłoniętymi osłonami ekranowanymi. I zero rezultatu jak szumiało tak szumi po podłączeniu nawigacji.

  W autku VW transporter 1,9 diesel 1999 rok nie mam żadnych problemów na rozgałęźniku.

  A co najdziwniejsze

  W autku Dacia Logan MCV 2009 rok tak samo jak w Felicji nic nie daje skutku.

  Spodziewam się że to zależy od instalacji elektrycznej w aucie. W samochodach z silnikiem benzynowych jest to częstym problem z powodu aparatu zapłonowego siejącego zakłócenia. Lecz w silniku diesla nie ma aparatu i to jest dziwne spotkałem się że nawet w BMW z 2008 roku podłączając CB występowały zakłócenia.

  Więc Według mnie nie ma tu reguły.

  Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

  koala106 wrote:
  Najbardziej zakłócają ładowarki od Larka 35.0 -> te to nawet radia nie idzie słuchać. No i dużo zależy od radia CB. Na Presidencie nie zakłóca - na Alanie też, musi być dobre radio, nie jakiś marketowy wynalazek


  Nie do końca na Presidencie też zakłóca zależy od instalacji w samochodzie akuratnie Presidenta mam w logance i zakłóca dość mocno u kolegi w mercedesie zero szumów i zakłóceń. Co nieznaczny że Presidenty mają o wiele lepsze filtry bo z tym się zgodze w 100%.
 • #13
  koala106
  Level 39  
  U mnie w autach:
  Audi 80 benzyna - CB radio Alan nawigacja Lark 35.0 Radio Blaupunkt Acapulco Mp34 - CB było zakłócane silnie od alternatora i od zapłonu - rozwiązanie: filtr na zasilaniu, świszczenie ustąpiło, zasilacz od nawigacji silnie zakłócał CB i radio, pomogło zastosowanie 4 pierścionków ferrytowych i odpowiednie ułożenie przewodów.
  BMW 525TDS:
  Radio fabryczne BMW Business, nawi fabryczna i kilkanaście innych, CB President Johny II - absolutnie żadnych problemów.
  Citroen Berlingo 1,9D i Peugeot Partner 1,5 Hdi:
  Radio fabryczne, CB President Jackson, nawigacje zjeździłem kilkadziesiąt modeli rożnych producentów - generalnie bez problemów, nic się nie zakłócało.
  Toyota Carina 1,6 PB:
  Radio Sony CDX-24GTU, nawigacje wszelkiej maści, CB Cobra, Alan, President, generalnie z każdym CB nie było problemów, zakłócane silnie jest radio przez ładowarki od nawigacji, w końcu wywaliłem Larkowe i używam ładowarki od BlueMedia 6300 - nie dość, że ładnie świeci na niebiesko, to nie zakłóca.
  Podsumowując mogę stwierdzić, że zakłócenia wynikają generalnie ze złego poprowadzenia przewodów, zbyt bliskiego poprowadzenia, niezaekranowania. W dostawczakach, gdzie CB miało najdalej do nawigacji i radia problemu wcale nie było, w Audi i Toyocie (benzyna) zawsze jakieś problemy były z zakłóceniami, ale dało się je wyeliminować.
  W BMW (diesel) nie było żadnych problemów.
  Podstawa to wyeliminować zakłócenia od alternatora i zapłonu, wtedy dopiero się zabierać za filtry na ładowarkach.