Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ATX (SG6105DZ) nie TL 494....przeróbka na +16V

wooooojtek85 21 Lip 2009 14:59 5911 2
  • #1 21 Lip 2009 14:59
    wooooojtek85
    Poziom 9  

Otóz niedawno zabrałem sie za budowe własnego wzmacniacza mocy. Zbudowalem go na podstawie transformatora z jakiegos taniego prostownika o wydajności pradowej 8 A przy 13.8 V, i ten oto transformator zasilał mi końcoweczkę mocy TDA 7375 (2x 30 W koncówka mocy z radia BMW). To rozwiazanie spokojnie dawało wycisnąć prawie max z moich starych kolumn 50W/4 ohm. Jednak ostnimi czasy nabyłem kolumny 150 W /6ohm za smieszna cene 100zl. Jednak wzmacniaczyk przeze mnie zbudowany nie daje juz rady napedzac te kolumny, wiec przyszedl czas na modernizacje zamiast kostki (2 x 30W) zastosowalem dwie kostki TDA 1562Q gdzie mam prawie 60W na kanał i w niestety ale transformator nie daje rady. Wymiana transformatora na taki około 160W-180W ponosi za soba koszt 60zl, tak wiec nie majac kasy pomyslalem ze zasile te koncóweczki ze starego zasilacza ATX modecoma 350W(bo przeciez mozna zasilac uklady TDA zasilaczem komputerowym, zreszta wiele razy odpalalem koncoweczke od zasilacza AT/ATX i na elektrodzie ludzie tez tak robia). Jednak aby poprawic moc wzmaka zaleca sie zasilac stosunkowo duzym napieciem wiekszym od 12V dla moich kosteczek maks napiecie zasilania wynosi 18V wiec pomyslalem ze podniose napiecie zasilania do 16V moze 17V aby wydusic jak najwiecej. Tylko rodzi sie pytanie jak podbic napiecia na zasilaczu ATX dla szyny +12V do napiecia +16V??? Scalak sterujacy ten zasilacz ATX to SG6105DZ. Starsze zasilacze na ukladach TL 494 są łatwe do przerobienia na wyższe zasilanie jednak jesli chodzi o ten uklad to nie mam juz pomyslu jak podpic napiecie....Ma moze ktos jakieś pomysły jak tego dokonać??

-1 2
  • #2 21 Lip 2009 15:43
    clof
    Poziom 14  

Nie proponujemy skontaktować się z chipa przeliczyć. Ona się tylko na ATX. Musimy symulować wszystkich napięć ATX + gdy przeciążenia zatrzymuje i wraca tylko przy władzy ...

-1
  • #3 26 Sty 2011 17:46
    ukixx
    Poziom 19  

Witam. Dla zainteresowanych tym tematem mam następujące rozwiązanie:

1. należy ściągnąć datasheet układu SG6105, a następnie przeanalizować aplikację przerabianego zasilacza (będzie bardzo podobna we wszystkich zasilaczach z tym układem
    2. należy wykonać dzielnik napięcia z trzema wyjściami: 3.3V, 5V i 12V zasilając go najlepiej z napięcia 12V (idąc od masy szeregowo: 3k3--1k5--7k5- i zasilić z 12.3V) i napięcia z dzielnika podać na wejścia Over/Under Protection: V33 (2), V5 (3), V12 (7)
    3. wejście NVP (6) (Negative Voltage Protection) należy dołączyć do masy przez rezystor 12-15k (w ATX jest podłączone przez 75k do -5V)
    4. wejście OPP (4) (Over Power Protection) to zabezpieczenie przed przeciążeniem i można je trochę przerobić lub całkiem usunąć
    5. wejście IN (17) pełni tą samą funkcję co "nóżka 1" układu TL494, czyli w tym miejscu dajemy sygnał sprzężenia zwrotnego, napięcie w tym miejscu podane z dzielnika napięcia wyjściowego ma wynosić 2.5V, między wejściem IN a COMP (16) ma być układ RC taki sam jak między 2 i 3 w układzie TL494 (10nF i ok 24k)
    6. wejście PSON (1) przez rezystor 1k na masę
    7. VCC (20) zostawiamy tak jak jest (podłączone do Vsb +5V)
    8. układ posiada wewnątrz dwie regulowane diody Zenera (TL431), z których jedna służy do stabilizacji Vsb, a druga do napięcia 3.3V i tą można wykorzystać do wytworzenia napięcia 12.3V z pkt.2, K1 (14) R1 (13), K2 (11) R2 (12), A1 i A2 podłączone do GND, napięcia wejść R1 i R2 to 2.5V
    9. wejście UVAC (5) jest połączone z masą przez rezystor ok 3k2 i równolegle do niego dołączony kondensator ok 10nF i do tego wejścia dochodzi przez rezystor ok 24k wyprostowane napięcie 5V (bezpośrednio z katody prostownika), dla 16V rezystor należałoby zmienić z 24k na 82k i przełączyć go na prostownik napięcia 16V

jak o czymś zapomniałem to pisać :) powodzenia przy przeróbce

[Pomimo tego, że temat archiwalny, zostawiam rozwiązanie. Może się przydać. Mariusz Ch.]

3