Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa zasilacza komputerowego

21 Lip 2009 16:24 9212 10
  • Poziom 14  
    Witam, byłem dzisiaj w serwisie komputerowym i otrzymałem 5 zasilaczy, chciałbym je naprawić, ale problem tkwi w tym, że teraz dopiero w 2 klasie technikum będziemy mieć zajęcia praktyczne, ale ja jestem w gorącej wodzie kąpany i chcę się wcześniej nauczyć naprawiać niektóre rzeczy, by w szkole móc się wyróżniać :)

Tak więc zasilacz na którym najbardziej mi zależy na naprawie to:

CODEGEN 250XA 300 W

resztę zasilaczy później.

Teraz pytanie do Was, ponieważ w szkole dopiero mieliśmy teorię a praktyki zupełnie nic, jedynie co w domu sobie pracowałem przy wzmaczniaczach to moja praktyka. Powiedzcie mi od czego mam zacząć? Sprawdzić napięcia w każdej kostce czy może coś innego? Jeśli się okaże, że w jakiejś kostce napięcie jest zupełnie niższe niż powinno być to gdzie dalej mam szukać.

Proszę nie kasować tego tematu, nie komentować, żebym dał zasilacz do zrobienia komuś kto się zna albo na części, tylko proszę o pomoc, ponieważ szczerze to nie zależy mi tak bardzo na zasilaczu lecz na tym, że mogę się czegoś nauczyć i to mi się może przydać w życiu.

Tak więc proszę o pomoc.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    W przyklejonych linkach są Link podstawy naprawy zasilaczy komputerowych.
  • Poziom 14  
    Dziękuję Ci :)
  • Poziom 26  
    Wybrałeś trochę trudne urządzenia jak dla początkującego. Zasilacze/przetwornice impulsowe nie są najprostrze w naprawie. Tak w ogóle jak na dzisiejsze czasy naprawa ATX'ów jest w ogóle nieopłacalna jak na ich wartość.
    Mam 2 sztuki tego Codegena, jeden praktycznie nówka, drugi spalony.

PS. Też idę do drugiej klasy :D
  • Poziom 14  
    Wiem o tym, że to się nie opłaca :D ale nie chodzi o to czy się opłaca czy nie, tylko o to, że ja chce się czegoś nauczyć :) mało mnie interesuje czy dużo zarobię na tym czy więcej stracę, ważne, że mam szanse opanować umiejętności które pozwolą mi naprawiać róźne inne przedmioty :)
  • Poziom 14  
    Dziękuję Ci bardzo, ponieważ znalazlem w tym troszkę informacji, które zapewne mi pomogą :) jeszcze poszukam w necie na ten temat może jeszcze czegoś się dowiem.

A jeszcze takie pytanie mam, ponieważ rozróżniamy zasilacze AT i ATX, moje pytanie brzmi czy schematy powiedzmy dwóch zasilaczy ATX dwóch różnych producentów bardzo się różnią czy tylko nazwa i oczywiście trafo od którego zależy moc zasilacza?
  • Poziom 31  
    Tylko tych zasilaczy do komputera nie wpinaj. Chyba, że się chcesz dodatkowo pouczyć naprawiać procesory, płyty główne i dyski twarde.
  • Poziom 14  
    Co masz na myśli kolego? Ja szczerze powiedziawszy chcialbym stosować te zasilacze u siebie w warsztacie, oczywiście nie wszystkie które (może) uda mi się naprawić, ale może 2 lub 3 :) więc powiedz dlaczego :)
  • Poziom 26  
    Rabbbit napisał:
    Co masz na myśli kolego? Ja szczerze powiedziawszy chcialbym stosować te zasilacze u siebie w warsztacie, oczywiście nie wszystkie które (może) uda mi się naprawić, ale może 2 lub 3 :) więc powiedz dlaczego :)

Bo taki zasilacz może po prostu popalić resztę podzespołów. Jak pada zasilacz to zazwyczaj zabiera ze sobą trochę sprzętu.
  • Poziom 19  
    Rabbbit napisał:
    czy schematy powiedzmy dwóch zasilaczy ATX dwóch różnych producentów bardzo się różnią czy tylko nazwa i oczywiście trafo od którego zależy moc zasilacza?

Zdarza się, że zasilacze tego samego producenta, ten sam symbol potrafią mieć różną elektronikę. Powinieneś, przed zabraniem się do naprawy jakiegoś zasilacza, poczytać o przetwornicach impulsowych, ich zasady działania itp. Jeżeli naprawisz jakiś zasilacz to testuj go obciążając min. żarówkami samochodowymi - nie podłączaj go do komputera.