Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

domofon dla osoby niesłyszącej

21 Lip 2009 17:01 15816 34
  • Poziom 9  
    Dzień dobry
    Jestem osobą niesłyszącą, zakupiłem i zainstalowałem kompletny domofon z wzmacniaczem WRD-45i firmy FiM-pro.
    Problem jest w tym że nie wiem jak zainstalować sygnalizację świetlną.
    (chciałem aby domofon dzwonił i zapali się żarówka 230V-100W połączona do domofonu)

Czy ktoś może mi poradzić jak mogę podłączyć żarówkę na napięcie 230V z dzwonkiem domofonu
    zdaje się że przez przekażnik czy transformator tylko nie wiem jakiej mocy, jaki produkt kupić i jak to podłączyć.

Prosiłbym o jakiś schemat ponieważ nie chcę uszkodzić domofonu.
    Poniżej to jest mój schemat domofonu

domofon dla osoby niesłyszącej

pozdrawiam
    Piotr Zawadzki
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny dla użytkowników
    Musisz wysterować odpowiedni przekaźnik, którego styki mają odpowiednią wytrzymałość prądową. Robiłem kiedyś takie coś dla osoby słabo słyszącej, ale ona zażyczyła sobie głośna syrenkę alarmową. W sumie to nie ma znaczenia co się podłączy pod styki przekaźnika, bo to zupełnie odrębny obwód elektryczny.
    Co do samego wysterowania cewki przekaźnika, do dałem prosty wzmacniacz na jednym tranzystorze, bo wątpię aby z samej "melodii" zadziałał przekaźnik (i to nie taki mały).
    Dodam, że układzik ten robiłem dla osoby mieszkającej w bloku wielorodzinnym i musiałem to tak zrobić, aby nie zepsuć niczego innym lokatorom. Dlatego podłączyłem to w ten sposób, aby układ nie pobierał żadnej znaczącej energii z instalacji domofonowej. Istotne zatem było danie osobnego, małego zasilacza do przekaźnika.
  • Poziom 9  
    Witam
    Niestety nie rozumiem i to jest jakoś skomplikowane ale dziękuję za pomoc.
    Ja to mieszkam w domku jednorodzinnym i mam zamontowany domofon na 100% według powyższego schematu.
    Byłbym wdzięczny jak ktoś do schematu dorysuje jak to zrobić i co muszę kupić i jak połączyć.

Marka:
    Model:
    Chassis (płyta):
    Inne (elementy, procesor):
    Jakość (skan, resolution):
    Chodzi o to, że sygnał melodii jednocześnie ma być skierowany na układ który przetworzy go (wzmocni) na tyle, aby przyciągał przekaźnik w trakcie dzwonienia.
    Ps. Jeżeli i tak nie słyszysz tego dzwonka, to po co ci ten domofon? Jedynym logicznym wytłumaczeniem jest to, że nie mieszkasz sam, a z osobami które słyszą. Gdybyś był sam, to wystarczyłby przycisk przy furtce a w domu żarówka i ewentualnie jakaś terkotka, która wytwarzałby silne drgania.
  • Poziom 9  
    Pan to mnie chyba źle zrozumiał co ja chcę.
    1. Domofon to ochywiście mi nie potrzebny bo wcale nie słyszę, furtkę mam zamkniętą jak gość przyjdzie to chyba kamnieniami nie będzie rzucał w okno czy skakał przez płot. Więc mówię wyraźnie mi chodzi aby do domofonu podłączyć sygnalizację świetlną (ktoś dzwoni=zapala się żarówka 100W bo dzwonek to mi nie potrzebny) do tego jeszcze mam zamontowany elektrozaczep.
    2. Czy mieszkam z kimś kto słyszy - oczywiście że nie, mieszkam sam i w tym problem.
    3. Zadnych terkotek nie będę nosił wiecznie w kieszeni.

Żarówka to jedno rozwiązanie a domofon to ogólnie potrzebny do sterowania elektrozaczepem.

i Pana tekst:

"Chodzi o to, że sygnał melodii jednocześnie ma być skierowany na układ który przetworzy go (wzmocni) na tyle, aby przyciągał przekaźnik w trakcie dzwonienia."

coś w tym rodzaju, tylko :
    -jak to wszystko połączyć
    -co jest potrzebne
    -jakiej mocy
    aby sygnał melodii (dzwonka) załączył żarówkę 100W na napięcie 230V.
    No to po co Pan zakupił taki drogi zestaw domofonowy?
    Wystarczyło kupić zamek, przycisk dzwonkowy przy furtce, transformatorek do zamka i żarówkę.
  • Poziom 9  
    Dzięki za schemat ale niestety według tego nie podłączę do swojego zainstalowanego domofonu.

Prosiłem o jedno:
    JAK PODŁĄCZYĆ DO TEGO SCHEMATU
    który przedstawiłem na początku
    ZA POMOCĄ JAKICH URZĄDZEŃ I DO CZEGO PODŁĄCZYĆ
    i to wszystko

Więc proszę się nie pytać po co kupiłem ten domofon, człowiek ma prawo kupić co chce. Będzie działało to fajnie a jak nie to trudno, no cóż uczymy się na błędach.

A może na przyszłość słuchawka też się komuś przyda (np. dla przyszłych dzieci) i żadna strata.

pozdrawiam
    Skoro tak Pan stawia sprawę, to daje gotowe rozwiązanie. Na początek układ detekcji dzwonka, a ściślej wykorzystania melodii do uruchomienia przekaźnika. Układ ten praktycznie wypróbowałem montując go osobie słabo słyszącej. Jeżeli z tym Pan sobie poradzi to będę dalej kontynuował resztę opisu.
    Ps. Podobno są jakieś dodatkowe dzwonki do domofonów (czy telefonów) z efektem świetlnym.
  • Poziom 9  
    Przekażnik do głośnika (dzwonka melodii) to mogę podłączyć
    ale jaki?
    nawet nie wiem jaki prąd płynie w do głośniczka melodii
    to chyba musi być odpowiedni przekażnik aby się załączył
    proszę spojrzeć na schemat domofonu
    oznaczenie Su-słuchawka unifonu Pmax:0,15W ona chyba wywołuje melodię czyli dzwonek (nie wiem czy się nie mylę) i do tego mam podłączyć przekażnik? jaki?
    zdaje się że 12V-230V
    a gdyby bo niższe napięcie np.1V to się przekaźnik nie załączy
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    Dorzucę swoje 2 grosze. Najszybciej będzie kupić moduł dodatkowego wywołania PW-1 firmy Laskomex i wpiąć go w unifon. Co prawda jest on przeznaczony do unifonów cyfrowych, ale spokojnie chodzi z analogami. W przypadku unifonu TK-6 potrzebne dwa zaciski nr 1-wywołanie i nr 2 masa. PW-1 kosztuje około 15 zł więc szkoda dłubania. Przy podłączeniu dajemy M1 z modułu na 1 unifonu a Z1 na 2. Do tego na wyjściu zasilanie i odbiornik i biega.

Marka:
    Model:
    Chassis (płyta):
    Inne (elementy, procesor):
    Jakość (skan, resolution):

Dodano po 6 [minuty]:

http://laskomex.com.pl/dokumentacja/karty_c/c112_plytka_pw1.pdf
  • Poziom 9  
    Dzięki, ten schemat już gdzieś na forum widziałem,
    w tym przypadku to chyba nie będzie się świeciła żarówka 100W na napięcie 230V bo widać że to jest na 12-24V
  • Poziom 20  
    Producent sugeruje 12-24v ze względów bezpieczeństwa, ale na 230V też zadziała.
    Do "melodii" nie możesz podłączyć bezpośrednio przekaźnika. Można to zrobić w sposób pokazany na moim schemacie, albo inaczej np. z użyciem transoptora.
    Ja na twoim miejscu zamiast żarówki 100W dałbym stroboskop. Takie światło każdy zauważy, bo rozchodzi się po całym pokoju i błyska.
  • Poziom 9  
    ciężko wymyślić prosty sposób,
    moi znajomi niesłyszący mieszkają w blokach i u nich wszystko gra
    chyba będę musiał poszukać elektryka który im to zakładał
    Producent nie pomyślał o zastosowaniu domofonu dla osób niesłyszących. Tak jak pisałem wcześniej, wystarczy tobie przycisk i żarówka, bądź inne urządzenie informujące światłem o tym, że ktoś przyszedł.
    Ps.
    Gdybyś mieszkał blisko mnie, to z chęcią bym ci pomógł.
  • Poziom 9  
    no nie pomyśleli.....i nie pomyślą
    ale
    zwróciłem cię do producenta domofonów
    www.domofony-lodz.com.pl/faq.php
    poprosiłem o pomoc i otrzymałem poniższą odpowiedż:

Witam Pana
    Jeżeli jest to domofon analogowy to można założyć przekaźnik i to on bedzie załączał światło. Należałoby zastosować transormator i oddzielne zasilanie gdyż nie jest wskazane podłączenia domofonu i oświetlenia 230V.

Do zwierania styków trzeba użyć masy i wywołania - i około 13V to wystarczy by przekażnik zadziałał, po drugiej stronie styku mozna podłączyć jakieś oświetlenie i stedy styk działa jak włącznik.

Z wyrazami szacunku
    Domofony S.C

czy może ktoś rozumie o co chodzi i jak to zrobić
    dpz19 napisał:

Do zwierania styków trzeba użyć masy i wywołania - i około 13V to wystarczy by przekażnik zadziałał, po drugiej stronie styku mozna podłączyć jakieś oświetlenie i stedy styk działa jak włącznik.

Co to znaczy po drugiej stronie styku? Zapewne chcieli powiedzieć, że styki przekaźnika mogą załączyć np. żarówkę, ale oczywiście z innego obwodu.
  • Poziom 20  
    To nie producent tylko firma instalacyjna. Nadal uważam że PW-1 to dobre i tanie wyjście i dodam że osobiście sprawdzone w serwisie LX, a jeśli nie chcesz eksperymentować z 230V to są jeszcze żarówki np. samochodowe, no ale to juz kwestia gustu.
  • Poziom 9  
    nie mam pojęcia o co chodzi
    byłem w sklepie, obejrzałem kilka przekażników, pogadałem ze sprzedawcą niestety mało doświadczony
    mieli przekażnik 12V - 250V
    czyli jedną stronę podłączyć do prądu 230V i zarówkę 100W
    drugą stronę przekaźnika do domofonu 12V
    gdy domofon dzwoni i da sygnał do przekażnika ten następnie załączy prąd 230V do żarówki i się zaświeci
    jest taki problem czy w domofonie jest 12V
    czy może trzeba dać większe napięcie z domofonu przez transformator do przekaźnika
  • Poziom 20  
    Z samym przekaźnikiem przy 230V bym nie eksperymentował, w PW-1 jest to bezpieczniejsze bo unifon od żarówki odizolowano opto-galwanicznie i wtedy masz pewność żę sieć nie "pójdzie" w domofon. To chyba wszystko z mojej strony w tym temacie.
  • Poziom 9  
    A jakie napięcie V na żarówkę da ten sygnalizator PW-1?
  • Poziom 20  
    Żadne, po prostu zadziała jak zwykły włącznik, więc jest potrzebne zasilanie 230V lub transformator 12V i żarówka samochodowa.

https://obrazki.elektroda.pl/44_1248269814.jpg
    tu widać jak podłączyć tyle że w Twoim unifonie to są zaciski 1 i 2 o czym pisałem wcześniej.

Dodano po 3 [minuty]:

Zamów sobie u producenta w Łodzi i Ci przyślą albo podpowiedzą gdzie najbliżej Ciebie można kupić.

www.laskomex.com.pl 042 671 88 00
  • Poziom 9  
    to znaczy że Pan mówi że do tego można podłączyć prąd 230V i żarówkę 100W

lub transformator 12V z żarówką samochodową

i to są dwa różne sposoby?
  • Poziom 9  
    Właśnie się kontaktowałem z firmą LASKOMEX w sprawie tego sygnalizatora PW-1 i dostałem poniższą odpowiedź:

Witam
    Oczywiście moduł dodatkowego wywołania będzie działał w Pana przypadku (my tylko sugerujemy 12-24V ze względów bezpieczeństwa ). W przypadku zastosowania zasilania sieciowego należałoby dodatkowo w obwód żarówki wstawić bezpiecznik topikowy ok.1A.

mam nadzieję że komuś się to przyda
    pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Nowart napisał:

https://obrazki.elektroda.pl/44_1248269814.jpg
    tu widać jak podłączyć tyle że w Twoim unifonie to są zaciski 1 i 2 o czym pisałem wcześniej.

www.laskomex.com.pl 042 671 88 00

Hej Nowart,
    ten obrazek który pokazujesz to wspomniany moduł PW-1? Nie widzę go na stronie lakomexu a chciałem się zorientować jak to działa, czy dysponujesz może schematem tego układu?
  • Poziom 14  
    dołącze do tematu. moim zdaniem wystarczy w panelu na zacisk SG podać "+" z zasilania żarówki i już mamy gotowe napięcie na przekaźnik w unifonie w momencie naciśnięcia przycisku w panelu. minus na ten przekaźnik pobrać z zacisku 2 w unifonie. Na styki NO przerywacza włączyć szeregowo żarówkę napięcia 220V i gotowe.
  • Poziom 10  
    dołączę do tematu: będę montował bramotela firmy slican do jakiejś kasety domofonowej i wszystko do telefonów bezprzewodowych, chciałbym jednak aby wraz z naciśnięciem przycisku przy furtce włączało się oświetlenie przy bramie i podjeździe, rozumiem że jest mi potrzebny przekaźnik włączający prąd do lamp jednak czym go sterować? czy taki moduł PW-1 laskomexu nada się do tej funkcji? gdzie go podłączyć do bramotela? a może mój tok myślenia idzie w złym kierunku? proszę o jakąś poradę...
  • Specjalista Domofony
    Potrzebujesz dowolny dwustykowy przekaźnik, który załączy się po naciśnięciu przycisku kasety (zasilanie do niego można wziąć nawet z Bramotela). Jednym stykiem zamykasz +12 i -O (wywołanie domofonowe)
    a drugim odpalasz cokolwiek: lampę, dzwonek ...ładunki wybuchowe :)

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl
  • Poziom 10  
    Ircys dzieki za zainteresowanie moim tematem... ale nie bardzo rozumiem twoją wypowiedź... wystarczy mi zwykły przekaźnik sterowany 12v a włączający 230v? ale gdzie go podłączyć w bramotelu? na wyjściu telefonicznym czy na wyjściu do bramofonu? chcę żeby załączało w momencie naciśnięcia przycisku w bramofonie a nie przy otwarciu furtki... dzięki z góry za pomoc:-)
  • Specjalista Domofony
    Wystarczy przekaźnik na np. 12V ze stykiem na 230V. Podłączasz go, tak jak już pisałem pod przycisk kasety (naciśnięcie przycisku w bramofonie) a dopiero jeden z jego zestyków pod +12 i -0. Przy odrobinie inwecji twórczej można wykorzystać zasilanie Bramotela tak aby nie dawać dodatkowego zasilacza.

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl