Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz na LM1036

miloszmaki 21 Lip 2009 18:12 7973 9
  • Przedwzmacniacz na LM1036
    Witam!
    Zbudowałem przedwzmacniacz stereo na układzie LM1036. Ma on regulacje głośności, balansu, barwy dźwięku (bass i treble) oraz funkcję 'Loudness'. Różnicy między zwykłym dźwiękiem a dźwiękiem z tą funkcją za bardzo nie słyszę, ale być może jest to spowodowane tym, że na razie nie testowałem układu na lepszym sprzęcie. Mam zamiar zbudować jeszcze wzmacniacz stereo na dwóch LM3886, a także equalizer - może na BA3822 - ktoś spotkał się z tym układem?

Płytkę drukowaną wykonałem sam - jest to moja druga własnoręcznie wytrawiona płytka. Schemat wg datasheet'u: http://www.datasheetcatalog.org/datasheets2/34/348039_1.pdf

Koszty budowy przedwzmacniacza to ok. 30 zł. LM w sklepie elektronicznym kupiłem za 6,50.

Inne zdjęcia:
    Przedwzmacniacz na LM1036 Przedwzmacniacz na LM1036 Przedwzmacniacz na LM1036

Wejście i wyjście tymczasowo na mini jackach. Wszystkie kabelki na razie tak prowizorycznie zamocowane, jak zbuduję resztę układów - wzmacniacz i equalizer, może wskaźnik wysterowania - postaram się o obudowę i wszystko ładnie w środku upcham.

Jeszcze takie pytanie - jak usunąć z układu regulację głośności? Jeśli zbuduję wzmacniacz to on już będzie miał tę funkcję. Dwa potencjometry do regulacji głośności to tak nie bardzo... Wystarczy usunąć potencjometr z tego przedwzmacniacza, czy po prostu rezystor dać?

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 24 Lip 2009 00:44
    januss73
    Poziom 31  

Fajnie, że zrobiłeś to sam, a nie kupiłeś kita. Za to duży plus i pytanie. Sam też zaprojektowałeś pcb?

Co do kabelków. Na potencjometry to właściwie wszystko jedno, ale te od gniazd powinieneś jednak dać ekranowane. Na stole zwykle wszystko ładnie działa a w obudowie często zaczyna brumić.

Co do rezygnacji z potencjometrów wygląda na to że musisz podać na volume 5V, na balans 2V5. Możesz też zwyczajnie wstawić małe potencjometry montażowe i wepchnąć je do obudowy.

Dla czego chcesz montować 2 potencjometry głośności, przecież to bardzo nieporęczne?

• #3 24 Lip 2009 20:11
    miloszmaki
    Poziom 10  

Nie, projekt płytki znalazłem w internecie, ale schemat jest taki sam, jak w datasheet LM'a.

2 potencjometrów głośności właśnie nie chce montować - zamiast potencjometru wstawię PR'ka i wyreguluję (Czy przy największej głośności przedwzmacniacza nie będzie jakichś zniekształceń, szumów?) albo rezystor dobrany dam. A z potencjometru balansu nie chcę rezygnować.

• #4 25 Lip 2009 21:28
    januss73
    Poziom 31  

Chyba źle zrozumiałem z tymi dwoma potencjometrami sory.

Wygląda na to, co mnie dziwi, że najlepsze parametry będą jak ustawisz lm'a na jakieś -30dB. Kwestia tylko czy potem sygnał nie będzie za słaby aby wysterować wzmacniacz. Z drugiej strony znowu THD rośnie wraz ze wzrostem amplitudy wejściowej. Osobiście ustawiłbym gain na 0db i zamontował przekaźnik, który puszczałby sygnał z potencjometra na końcówki, czyli taka funkcja direct. Dopiero jakby mi się zachciało bawić w korekcję puszczałbym sygnał przez lm'a.

• #5 26 Lip 2009 21:59
    miloszmaki
    Poziom 10  

Chcę zrobić jeszcze wzmacniacz na LM3886. I mam pytanie, czy wtedy ten LM1036 by wystarczył, czy musiałbym dawać jeszcze jakiś przedwzmacniacz inny?

Zauważyłem, że ten LM'ek się grzeje. Myślę, że to normalne, ale w rozsądnych temperaturach (wg producenta temp. pracy: 0..70'C). Ktoś mógłby się na ten temat wypowiedzieć?

• #6 27 Lip 2009 00:41
    tacman
    Poziom 16  

Do LM3886 to ja proponuję tylko dobry potencjometr (np. ALPS) i przełącznik wejść na jakiś dobrych przekaźnikach.
    Osobiście jestem za eliminacją wszystkiego co tylko się da z toru Audio co może mieć jakikolwiek wpływ na jakość reprodukowanego dźwięku.

A tak poza tematem to i tak proponuję zrobić jakiś wzmacniacz na elementach dyskretnych.

Pozdrawiam

• #7 27 Lip 2009 23:07
    miloszmaki
    Poziom 10  

Myślę, że zrobię możliwość włączania / wyłączania z toru audio niektórych elementów - np. equalizera. Jak lepiej - na przekaźnikach, czy przełącznikiem? Chciałbym się dowiedzieć jeszcze, czy oprócz tego LM1036 muszę dawać jakiś inny przedwzmacniacz?

• #8 27 Lip 2009 23:11
    tacman
    Poziom 16  

Do tego scalaczka nie potrzeba żadnego przedwzmacniacza, chyba, że do tak słabych sygnałów jak gramofon analogowy z wkładką magnetyczną. Do wzmocnienia sygnału z CD/Tunera Radiowego/Tunera SAT itp. nie potrzeba żadnego przedwzmacniacza. Czułość samego scalaka jest wystarczająca.

• #9 30 Lip 2009 22:55
    bartek_paczek
    Poziom 9  

witam. miloszmaki mogłbys mi podac program w jakim stworzyles schemat tej plytki?? przewalilem mnostwo programow ale w rzadnym nie znalazlem ukladu lm1036 ... bede Ci bardzo wdzieczny :D