Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciekły wtrysk gazu pytanie do automatyków o układ

tomekw19_1985 21 Lip 2009 20:01 1095 2
  • #1 21 Lip 2009 20:01
    tomekw19_1985
    Poziom 18  

Witam kolega zamontował ciekły wtrysk gazu do swojego samochodu własnej produkcji. Silnik pracuje lepiej niż na benzynie lecz jest mały problem z regulacją. Mianowicie gdy silnik jest zimny gaz z racji swojego stanu skupienia rozpręża się wolniej, a gdy ciepły wyparowuje prawie od razu. Kolega wziął sygnał z przepływomierza do regulacji czasu otwarcia wtrysków gazu. Sygnał waha się od 0-5V i chodzi mi o zrobienie układu regulacji w którym jeżeli wtryski mają temperaturę 20stopni nie działo się nic, a jeżeli temperatura rośnie to do tego napięcia na przepływomierzu by dodawało liniowo od 0-1,5V aż do wartości 120stopni. Napięcie podczas pracy na biegu jałowym wynosi około 1.2V. Układ jest potrzebny po to aby odpalać silnik gdy jest nagrzany. Nie znam się na sygnałach samochodowych, ale wydaje mi się iż jest to sygnał szybkozmienny choć kolega narazie reguluje czas wtrysku potencjometrem co jest uciążliwe. Jeśli mógłby ktoś podać receptę na taki układ. Myślałem o wykorzystaniu wzmacniacza operacyjnego i w pętlę sprzężenia dodać termistor który będzie zmieniał wzmocnienie układu w zależności od temperatury.

0 2
  • Relpol
  • #2 22 Lip 2009 13:21
    tomekw19_1985
    Poziom 18  

Witam Mam taką koncepcję. Na wejście adc atmegi8 podać sygnał napięciowy ten od 0-5V następnie na drugie wejście adc podać sygnał z termistora. Następnie podłączyć mostekh l293 i uzależnić sygnał wyjściowy od napięcia na wejściu i od napięcia termistora.

0
  • Relpol
  • #3 22 Lip 2009 13:33
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany Reg. pkt 8.3.
    Przeniosłem z: Robotyka Amatorska Hobby

0
  Szukaj w 5mln produktów