Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energia elektryczna i Wi-Fi dzięki gigantycznej roślinie.

danielde 22 Lip 2009 00:19 2365 5
 • Energia elektryczna i Wi-Fi dzięki gigantycznej roślinie.
  Częścią kampanii reklamowej dotyczącej nowego modelu Prius produkowanego przez koncern Toyota jest „sadzenie” na ulicach miast Stanów Zjednoczonych gigantycznych kwiatów zasilanych energią słoneczną. Kwiaty generują energię elektryczną i dają możliwość skorzystania przechodniom z darmowego Wi-Fi.

  Nawiązując do hasła promującego Toyotę Prius „Harmonia pomiędzy człowiekiem, naturą i maszyną” wyprodukowano kwiaty o wysokości około pięciu metrów. Sztuczne rośliny pomiędzy płatkami, a łodygą mają wbudowane ogniwa słoneczne. Wytworzona przez nie energia elektryczna wędruje w dół do zintegrowanych z kwiatami ławek, w których zainstalowano gniazdka zasilające o napięciu 110 V. Każdy z pięciu kwiatów tworzy miejsce dla dziesięciu osób, które dla przykładu mogą naładować telefon komórkowy, laptop, czy inne urządzenia. Aktualnie gigantyczne rośliny można obejrzeć w Bostonie, natomiast niebawem pojawią się w Nowym Jorku, Chicago, Seattle, San Francisco i Los Angeles. Kwiaty pracują w godzinach od 8:00 do 21:00.

  Nawiązując do prezentacji kwiatów koncern Toyota demonstrował również wentylację autobusową zasilaną energią słoneczną. Ogniwa słoneczne są rzecz jasna zamontowane na dachu i sterują obiegiem powietrza w autobusie za pomocą wentylatorów. Taki system daje nowemu modelowi Prius zasilany energią słoneczną system wentylacji auta, również gdy samochód jest zaparkowany na słońcu.

  źródło:
  http://www.physorg.com/news167321476.html

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  danielde
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  danielde napisał 671 postów o ocenie 17, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bydgoszcz. Jest z nami od 2009 roku.
 • #2
  sokoleokoo2
  Poziom 22  
  Pamiętam, takie kwiatki były w filmach sci-fi w latach 80 -tych, znajdowały się w centru miasta i stanowiły ozdobny bajer (coś jak warszawska Palma), szkoda tylko że u nas brak takiej roślinki z darmowym WI - FI
 • #3
  darrrrek
  Poziom 22  
  za 10 lat tez bedziemy mieli takie :)
 • #5
  Mega_Man
  Poziom 12  
  Spoko. WiFi za free w dodatku eco energią zasilany.
  Gdyby takiego kwiatka "zasadzić" w polsce to sądzę że "elektroniczne ogrodnictwo" było by bardzo popularne. Pomysł i inicjatywa wielki +. Dobrze że duże koncerny jak Toyota myślą o zwykłych szarych ludziach i zwykłych zielonych roślinkach.
 • #6
  VippeR
  Poziom 15  
  Cóż... Polacy jeszcze do tego nie 'dorośli'. W kilka dni taka ciekawa i pożyteczna rzecz zostałaby zdewastowana... Polska.