Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak sygnału na porcie DVI z karty graficznej

22 Lip 2009 14:33 4851 11
  • Poziom 15  
    Witam,

Problem:
    Podczas uruchamiania systemu Vista x64 w wersji Premium (zakutalizowana, legalna) karta graficzna nie podaje sygnalu na porcie DVI. Uciecie sygnalu nastepuje zaraz po zniknieciu 'paska ladowania' systemu Vista. Pod portem D-Sub działa wszystko poprawnie. Niestety zmuszony jestem do korzystania z portu DVI, gdyż docelowy monitor takiego wymaga.

Problem pojawił się nagle, zupełnie bez żadnego powodu. Odpaliłem komputer w pracy i system załadował się, jednak brak sygnału z karty graficznej do monitora skutkował tylko czarnym ekranem. Dodam, że sterowniki zarówno do mobo jak i do karty graficznej były niedawno zaktualizowane.

Nie jestem w stanie zmusić karty do włączenia portu DVI w normalnym trybie pracy systemu. W trybie awaryjnym monitor podpiety pod DVI dziala - jest sygnal. Probowalem rozne sterowniki - starsze, nowsze, aktualne. Na starszuch (na ktorych działał od poczatku) tez nie odpala portu DVI

W CatalystCenter moge ustawic pulpit na 2 monitory, monitor jest wykrywany przez port DVI, jednak po akceptacji i rozszerzeniu monitora sygnalul dalej nie ma - niezaleznie od zastosowanej rozdzielczosci. Monitor na porcie d-sub wyswietla pulpit, a na dvi brak sygnalu.

# Sprzet
    CPU: C2D E7400 @ 2.8
    MOBO: ASUS P5B-VM SE
    RAM: 4 GB @ 800 Mhz
    HDD: 500 GB
    GFX: ATI HD4350
  • Poziom 43  
    Vista i jej narowy :D, wygląda że w momencie gdy startują sterowniki od grafiki się wyłącza. Zakładam że na jakmiś innym OS np Linux w wersji LIve CD/DVD sprawdziłeś i jest OK?
  • Poziom 21  
    Skoro w awaryjnym działa, to pod Linuxem też będzie. Nie jestem pewien, czy Vista ma taką funkcję, ale jeśli ma to sprawdź w Menu Startowym(Tam gdzie awaryjny) czy jest opcja uruchom tryb VGA. Spróbuj jeszcze usunąć sterowniki i zrestartować komputer, aby Windows ją rozpoznał.
  • Poziom 43  
    Tryb awaryjny nie używa funkcji akceleracji , generalnie wszystkich "wyższych" funkcji grafiki, więc nie dowodzi 100% sprawności karty graficznej
  • Poziom 15  
    Powiem tak. Wgrywanie i usuwanie sterowników niczego nie zmienia. Chwile nad tym posiedziałem i szczerze nie wiem co było przyczyną bo mysle ze to ze obecnie działa nie znaczy, że się nie popsuje. Otoż, podłączyłem ponownie 2 monitory, uruchomilem ponownie komputer z dwoma podłączonymi - bez zmian, dalej czarno. Wyjąłem kabel DVI z karty i ponownie go włożyłem i zadziałało. Głupie, ale wygląda na to, że cos się zablokowało :) Macie pomysły? Kabel DVI jest sprawny, to chyba jasne bo działa w awaryjnym i na innych komputerach.
  • Poziom 12  
    Pomysły:
    - za duża częstotliwość odświeżania
    - za duża rozdzielczość na pulpicie
    - źle dociśnięty kabel łączący z kartą, lub niedokręcone śrubki (to jednak małoprawdopodobne, ponieważ karta wyłączała się przy wchodzeniu do systemu, a przed normalnie wyświetla obraz).
    Może być, źe podczas przeinstalowanie sterowników coś poszło nie tak.
    Tryb awaryny działa przy obniżonej częstotliwości odświeżania i rozdzielczości.
  • Poziom 41  
    Bzdury Panowie pleciecie!

Po prostu kolega musi w sterownikach zamienić monitory miejscami. Teraz sterownik jest ustawiony w tryb 1-ego monitora, a domyślnym jest ten na VGA. Trzeba albo uruchomić funkcję "clone". Wtedy będzie ten sam sygnał na obydwóch, albo ustawić ten DVI jako domyślny. I tyle.
  • Poziom 13  
    Kolego ESP czy to co napisał Wojtek(KeFir) pomogło ??
    Warto byłoby dać jakąś wzmiankę. Dla potomnych i ja sam jestem ciekawy ;]
    pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Mysle ze kolega Wojtek(KeFir) ma racje bo ostatnio mialem podobny problem moze nie z DVI doslownie tylko z kablem DVI->HDMI jakkolwiek standardy podobno kompatybilne. Tyle ze u mnie wlasnie w BIOSie wogole przez DVI nic widac nie bylo, dopiero jak sterownik sie zaladowal to uzywajac drugiego gniazdaD-sub ustawilem odpowienio TV przez HDMI jako glowny i jedyny monitor. Po restarcie obraz byl juz i w windowsie i w biosie. Z tego wynika ze chyba sterownik potrafi zapisac pewne ustaienia dotyczace konfiguracji monitorow w BIOSie albo epromie od karty graficznej, pewnie tez w pewnych okolicznosciach ustawienia te moga sie zresetowac np. inne nowe podlaczenie, zamianienie polaczen miejscami itp. co byc moze bylo przyczyba problemow autora glownego postu.
  • Poziom 10  
    powiem szczerze ;) troszkę te posty od drugiego aż do postu kolegi "Wojtek(KeFir) rozbawiły ;) brak wiedzy jednak wychodzi :P Czy forumowicze nigdy nie bawili się żadnym starym już radeonem i nie próbowali dać sygnału na TV-out?:) Ja do tej pory pamiętam tą magiczną kombinację ctrl+ f5 ;) Wiem że ten post nic nie wnosi ;) ale jestem pewien że post wojtka rozwiązał problem ;)

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Dawno nie zaglądałem tutaj na ten post. Wiec tak, po kazdej "istotniejszesz" auto-aktualizacji MS Vista 64bit, porty na karcie wyłaczają się oba :). Ja mam podlaczony tylko jeden monitor, drugi tylko podlaczam w razie wlasnie takich awarii. U mnie dziala to tak:

1. Wystepuje awaria - monitor nie ma sygnalu
    2. Wyjmuje DVI, podlaczam starego poczciwego 15" LCD pod D-SUB
    3. Reset w trybie awaryjnym.
    4. Uruchomienie normalne z 15"
    5. Reset i podlaczenie DVI oraz LCD 30"
    6. Wszystko smiga jak trzeba

Strasznie bez sensu ale tak dziala. Nie trzeba clonowac i kombinowac. Myślę, że można skrocić tą listę o 1 pkt pewno - poczekam na nastepna aktualizacje.

Tak to wygląda.
  • Poziom 22  
    Najprostsza rzecz jaką możesz zrobić - załóż na kabel DVI przelotkę DVI-DSUB (koszt 5zł).

I po temacie.