Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System komunikatów głosowych (po wejściu do pokoju)

22 Lip 2009 15:15 2808 8
  • Poziom 10  
    Witam,

Swego czasu prosiłem Was o pomoc przy stworzeniu prostego układu komunikatów, któryby puszczał wcześniej stworzone nagranie typu: "Witaj", "Zapraszam ponownie" przez głośniki w suficie w momencie wchodzenia i wychodzenia do/z pomieszczenia. Okazało się jednak, że jest to zbyt skomplikowane i kosztowne, by stworzyć to sposobem jakim to zaproponowałem.

Wpadłem na pewien pomysł. Kupiłem samochodowy komputer pokładowy, który tak naprawdę nie jest w bezpośrednim rozumieniu tym jak nazywa go sprzedawca. To właściwie taki prosty system komunikatów, namiastka tego co montuje się w samochodach wysokiej klasy. Ten "komputer" przez głośniki samochodowe puszcza wcześniej nagrany komunikat po otwarciu drzwi samochodu oraz drugi po przekręceniu stacyjki.
    Jak zapewniał mnie sprzedawca zamontowanie tego w warunkach domowych (dokładniej w pokoju), będzie na tyle łatwe, że każdy sobie z tym poradzi.

W praktyce okazało się to o wiele bardziej skomplikowane. Chciałem właśnie Was prosić o wymyślenie tego i wytłumaczenie jak połączyć to, aby się uruchamiało we właściwych momentach.

Wytłumaczę na początek jakie są połączenia tego urządzenia:

1 szt. Radio samochodowe
    2 szt. Głośnik
    1 szt. Stale zasilanie +
    1 szt. Stałe zasilanie -
    1 szt. Włącznik drzwiowy lub lampka podświetlenia wnętrza auta.
    1 szt. Stacyjka samochodu lub prościej pod bezpiecznik gdzie po zapłonie znajduje się nasz +
    1 szt. Włącznik świateł lub prościej pod bezpiecznik włącznika świateł.

O tyle jak inne połączenia są jasne, to po konsultacji ze sprzedawcą dowiedziałem się, że połączenie z radiem jest po to, aby wyciszać muzykę w chwili emitowania komunikatu (czyli w pokoju nieistotne).

Początkowo myślałem o tym, aby zastosować kontrakton, ale skąd miałby wiedzieć czy się wchodzi czy wychodzi? Czujki ruchu też niezbyt odpowiednie, bo byłby teoretycznie podobny problem, po za tym za dużo zbierają (czyli nie chce aby wykryło ruch, gdy ja nie mam zamiaru wyjść z pokoju). Po za tym w obu tych rozwiązaniach, byłby problem z tym do kogo ma być skierowany komunikat. Bo jak gdy ja wchodzę do pokoju, chcę aby tylko do mnie skierowany on był. Czyli np.: "Witaj Patryk". Wywnioskowałem, więc, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest rfid, chip gdzieś przypięty do ubrania a czytnik około drzwi. Co o tym sądzicie?

Aha i tu fotka układu:
    System komunikatów głosowych (po wejściu do pokoju)

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
    Patryk
  • OptexOptex
  • Pomocny dla użytkowników
    Chyba prościej będzie wynająć sobie służącego, ten cię z nikim nie pomyli, rozróżni czy wchodzisz czy wychodzisz, poda kapcie, herbatę, kawę i cygaro nie mówiąc już o obiedzie i posprzątaniu gdy zasłałeś łózko co jak wiadomo jest dla ciebie dłobnostką. :)

RFID, tak ale jeżeli chcesz tylko jeden komunikat imienny, bo inne to trzeba by każdemu dawać transponder.

W drzwiach musi być czujnik rozróżniający kierunek ruchu (np. dwie bariery fotoelektryczne, które określą kierunek na podstawie kolejności przerywania strumieni światła w nich.
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    To

Paweł Es. napisał:
    RFID, tak ale jeżeli chcesz tylko jeden komunikat imienny, bo inne to trzeba by każdemu dawać transponder.

czy to

Paweł Es. napisał:
    W drzwiach musi być czujnik rozróżniający kierunek ruchu (np. dwie bariery fotoelektryczne, które określą kierunek na podstawie kolejności przerywania strumieni światła w nich.

byłoby mniej skomplikowane i tańsze w realizacji?

Paweł Es. napisał:
    Chyba prościej będzie wynająć sobie służącego, ten cię z nikim nie pomyli, rozróżni czy wchodzisz czy wychodzisz, poda kapcie, herbatę, kawę i cygaro nie mówiąc już o obiedzie i posprzątaniu gdy zasłałeś łózko co jak wiadomo jest dla ciebie dłobnostką. :)

To dla mnie za mało futurystyczne ;), kiedyś sobie kupię robota.
    Czujnik rozróżniający kierunek jest prostszy ale nie rozpozna osoby, za to może pozwolić na włączanie i wyłączanie oświelenia w pomieszczeniu (przez zliczanie ile weszło ile wyszło).

Realizacja powyższego układu może być zrealizowane na układach małej skali integeracji lub na mikroprocesorze jednoukładowym (co pozwala na realizację także innych "fanaberii", bo procesor ma mało pracy przy obsłudze takiej bariery fotoelektrycznej.
  • Poziom 10  
    Paweł Es. napisał:
    Czujnik rozróżniający kierunek jest prostszy ale nie rozpozna osoby, za to może pozwolić na włączanie i wyłączanie oświelenia w pomieszczeniu (przez zliczanie ile weszło ile wyszło).

Realizacja powyższego układu może być zrealizowane na układach małej skali integeracji lub na mikroprocesorze jednoukładowym (co pozwala na realizację także innych "fanaberii", bo procesor ma mało pracy przy obsłudze takiej bariery fotoelektrycznej.

Mhm dzięki. A co po za tymi komunikatami i światłem co można tym czujnikiem sterować? Automatycznie aktywujący się alarm np.? Masz pomysły na te „fanaberie”? Bo bawię się w taką delikatną automatykę pokoju, no i oświetlenie mam sterowane już na dotyk, na klaskacz, na pilota i przez komputer, więc przez czujnik to już byłoby za dużo.

PS.: Dlaczego nie mogę dać Ci "pomógł"? W tym dziale są wyłączone??
    Czujnik może pamiętać za ciebie wyłączyć światło :)

Może włączać jeszcze wentylator (oczywiście jeżeli temperatura jest nieznośnie wysoka czyli masz połączenie warunków: osoba jest w pokoju + nieznośność temperatury).

Światło może być zapalane po ocenie przez układ, że jest zbyt ciemno (fotorezystor i odpowiednie warunki).

Czujnik może podawać czy ktoś wchodził do pokoju.

Jeżeli z m-psorem to można zrobić dodatkow zegar czasu rzeczywistego, który będzie blokował pewne funkcje (np. gwałtowne włączanie światła w godzinach wieczornych by nie oślepiało - miękki start).
  • Poziom 11  
    Problem dotyczy sklepu, gdzie może wystąpić więcej niż 1 osoba, czy może kibelka :-)
    tu raczej dotyczy jednej osoby?
  • Poziom 10  
    Cosmatus napisał:
    Problem dotyczy sklepu, gdzie może wystąpić więcej niż 1 osoba, czy może kibelka :-)
    tu raczej dotyczy jednej osoby?

To pokój, do którego będzie/wchodzi większa liczba osób. Początkowo chciałem jednak, aby komunikat "mówiony" prze głośniki być skierowany wyłącznie do mnie, jednak z pomysł zaproponowany przez Pawła Es. z barierami fotoelektrycznymi jest dobry, bo co prawda nie rozpozna mojej osoby, przywita się z wszystkimi, ale może też uruchamiać np. prosty alarm.
  • Poziom 11  
    Myślałem o drzwiach obrotowych lub zrobienie osobno wejścia i wyjścia ale w domku raczej trudno coś takiego zamontować.