Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony układ przerywacza w module Guilera

foxik000000 22 Jul 2009 15:28 7430 15
IGE-XAO
    foxik000000
    Level 29  
    Witam.

Posiadam uszkodzony regulator napięcia z przerywaczem.
    Po rozebraniu go natrafiłem na element, którego nie mogę nigdzie znaleźć.

Wszystko co jest na nim napisane:

Quote:
    ST

VN116
    08
    GK2EL632

Element ten posiada trzy wyprowadzenia.

Poniżej zdjęcie na którym się znajduje:
  • IGE-XAO
    Mol
    Level 30  
    Mógłbyś zrobić zdjęcie z góry i z drugiej strony , żeby było ścieżki widać ?
    foxik000000
    Level 29  
    Sprawa w zasadzie wygląda tak:

Moduł ten pochodzi z motorka ( Derbi Senda ), jest to regulator napięcia + przerywacz dla migaczy.

Poniżej schemat elektryczny motorka:
    (moduł nr 8).

A cały problem polega na tym, że kierunkowskazy tylko świecą zamiast migać.

Poniżej zdjęcia płytki w wysokiej rozdzielczości:

Od góry:
    Uszkodzony układ przerywacza w module Guilera Uszkodzony układ przerywacza w module Guilera

Od dołu:
    Uszkodzony układ przerywacza w module Guilera Uszkodzony układ przerywacza w module Guilera

Próbuje dojść do tego co na płytce jest uszkodzone.
    Ktoś ma jakiś pomysł?

P.S

Cały ten moduł to GUILERA 14412025
    (czwarty na liście)
    Jacek79
    Level 37  
    Na mojego nosa to duodioda w obudowie TO220 pod montaż SMD
  • IGE-XAO
    Mol
    Level 30  
    Pod tym elementem z drugiej strony płytki jest upalona ścieżka ? bo płytka jest dosyć brudna w tym miejscu i nie widać.
    Jacek79
    Level 37  
    Ciz, o przekaźniku półprzewodnikowym piszę wcześniej. Sam byłem tego samego zdania, ale poszukiwany element ma niestety o 2 nóżki mniej.
    foxik000000
    Level 29  
    Mol wrote:
    Pod tym elementem z drugiej strony płytki jest upalona ścieżka ? bo płytka jest dosyć brudna w tym miejscu i nie widać.

Żadna ze ścieżek nie jest upalona, tylko płytka jest nieco brudna z silikonu którym była zalana w obudowie.

Ciz wrote:
    Nie możliwe, iż brakuje w końcu 0?
    Znalazłem tylko VN1160 i odpowiada funkcją:
    http://www.mouser.com/catalog/supplier/library/pdf/STSmartPowerVIPower.pdf

Dzięki Ciz, wygląda na to, że to właśnie ten układ, zgadza się obudowa no i ten opis:
    Quote:
    Direction indicator driver for Motor bikes

Więc istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że to właśnie on jest winny temu że migacze świecą zamiast migać.

Tylko gdzie teraz dostać taki układ :idea: ?
  • Helpful post
    Ciz
    Level 36  
    Witam.
    W Europie jest firma MCS-Electronica (Portugal), u której jest.
    http://www.mcs-electronica.com/siteasp/eng/resultados_pesquisa.asp?Avancada=True
    Dopytaj u nich o informacje, iż to jest w obudowie TO-251 (albo TO251, nie TO-252 - u niego brakuje środkowy przewód) od ST, bo takie opisanie ma i inny scalak!
    http://www.mcs-electronica.com/siteasp/eng/contactos.asp
    No jest i w Rosji, no tam minimum interesu jest 1000,- € !!!
    H.
    foxik000000
    Level 29  
    Po przeanalizowaniu połączeń w motorku oraz na płytce, okazuje się, że za przerywacz odpowiedzialnych jest tylko kilka elementów zaznaczonych poniżej:

Czyli:
    - Kondensator 220uF/16V,
    - 2 elementy SMD (nie opisane, sam nie wiem co to jest, wydaje mi się, że kondensatory :?: ),
    - VN1160

Więcej jak się okazuje, pomimo tego iż płytka jest dwuwarstwowa, to triak i tyrystor znajdujący się pod spodem należy do regulatora napięcia.

Tak więcej ten malutki VN1160 steruję 10W żarówkami migaczy i prawdopodobnie jest to zbyt dużo dla niego, ponieważ objaw który występuje u mnie (migacze świecą zamiast migać) jest dość częstym objawem w tych modułach. A cena całego nowe modułu to ok. 150zł :cry:
    Natomiast jak pokazał kolega Ciz, kupno VN1160 praktycznie graniczy z cudem...

Czy ma ktoś pomysł w jaki sposób zastąpić obecny układ przerywacza, tak aby ten był jak najmniejszy?
  • Helpful post
    Ciz
    Level 36  
    Zamiast VN1160 dać MOSFETa (IRFU9024NPBF lub IRFU3707ZPBF według wymagania P lub N np u TME) i przerywacz na NE555 smd z wykorzystaniem elektrołyta.
    H.
  • Helpful post
    hefid
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne
    foxik000000
    Level 29  
    Ciz, myślałem nad rozwiązaniem które zaproponowałeś, jednak wpadłem też na kilka innych pomysłów:

1. Wymianie żarówek w migaczach na LEDy + zastosowanie tego prostego układu http://www.elektronika.ne555.bitmar.net/projekty/migajaca_dioda_led.htm aby ograniczyć rozmiary przerywacza i zmieścić się w starej obudowie wraz z regulatorem napięcia.

Wspomniałem o wymianie żarówek na LEDy, ponieważ przy pozostaniu przy żarówkach zastosowany rezystor będzie musiał być ogromnej mocy i dużych wymiarach.

2. Odciąć dwa kable z kostki z modułu i zastosować zewnętrzny przerywacz (pełnego ich wszędzie) no i w zasadzie obejdzie się wtedy bez większej roboty.
    pawfil1
    Level 12  
    Witam
    Myślę że są przynajmniej dwa sposoby aby uruchomić migacze (kierunkowskazy) w Derbi.
    1. - sposób to kupienie nowego regulatora z przerywaczem na aukcji za 60 zł (to wyjście wydaje mi się najbardziej rozsądne) wtedy nasza Senda jest w oryginale i mamy tą pewność że będzie wszystko działało przez długi czas.
    2. - sposób to odłączenie dwóch ostatnich przewodów od kostki oryginalnego regulatora - przerywacza i podłączenie ich do przerywacza mechanicznego (dwa piny, + , L) zakupionego w Larssonie za całe 9 zł (made in Taiwan)
    To działa sprawdziłem