Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana elektroniki w dysku WD800JB

22 Lip 2009 21:44 2080 5
  • Poziom 2  
    Szukam pomocy przy podmianie elektroniki. Mam dwa dyski WD800JB z elektronika 2060-001292-000. Jeden dysk (nie dzialajacy) to WD800JB-00JJA0 a drugi (sprawny) WD800JB-00JJC0. Sprawny dysk zostal specjalnie zakupiony zeby wyjac z niego elektronike i sprobowac ozywic tego pierwszego.
    W czym tkwi moj problem. Poczytalem troche forum. Wiem ze potrzebne jest przelutowanie ROMu. Ale nie wiem czy jest sens przelutowywania w przypadku gdy nie jestem pewien co spowodowalo popsucie sie dysku.
    Nie wiem czy winna jest elektronika czy moze cos wewntarz dysku. Elektronika nie wyglada na uszkodzona ale potwornie sie grzeje w miejscu najwiekszego ukladu scalonego (parzy w palec). Stad moj laicki wniosek ze to wlasnie moze byc przyczyna.
    Teraz moje pytanie. Czy moge przykrecic elektronike ze sprawnego dysku bez przelutowywania ROMu tak zeby sprawdzic tylko czy dysk jakos zareaguje, wystartuje, zaczna sie krecic taleze? A jesli moge to czy musze cos zaklejac, jakies styki?
  • Poziom 15  
    Ożywiłem kilka westernów z uszkodzoną elektroniką głównie właśnie starsze dyski mniejszej pojemności (20-80GB). W nich podmiana elektroniki polegała na wykręceniu śrubek wymianie i wkręceniu. Tylko podstawą jest elektronika o identycznym (pełnym) oznaczeniu. Nie musiałem nic lutować.

Ty masz rożne wersje elektroniki więc może być problem. Na alletanio można kupić same elektroniki w koszcie kilkunastu PLN - szukałeś tam?
  • Poziom 10  
    Robilem u siebie to pierwszy raz dosc niedawno.
    Mi sie cos spalilo w elektornice i stukala glowica. Przelozylem elektro i Zauwazylem, ze bios nie wykrywa dysku - nie wyskakiwalo, ze jest , albo go nie ma po prostu w miejsu gdzie byl podlaczony bylo puste pole. Przelutowanie ROM'u dalo pozadany efekt.
  • Poziom 2  
    No poczytalem kilka watkow zwiazanych z wymiana elektroniki i w kazdym byla mowa o przelutowaniu ROMu. Na dysk calkowicie identyczny musialbym nie wiadomo ile czekac. Natomiast nie znalazlem nigdzie odpowiedzi na pytanie czy mozna przelozyc elektronike na chwile dla sprawdzenia. Czy nie uszkodze w ten sposob czegos.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    W dysku WD800JB-00JJC0 mamy 2 głowice i 1 talerz więc nie ma się co martwić o mapę głowic.Jednak jeśli nie zgodzi się wersja romu dysk zostanie wykryty jako WDC ROM MODEL--SABRE-- oczywiście nie będzie dostępu do user area.
  • Poziom 2  
    Dzieki za odpowiedzi. OutsiderData oczywiscie bylo tak jak napisales. Tyle ze odwazylem sie podlaczyc bez wymiany ROMu juz wczoraj. Dzis dysk juz jest po operacji. ROM przelutowany. Wszystko smiga jak powinno.
    Dziekuje tym ktorzy wzieli udzial w moim watku.

Temat do zamkniecia.