Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trzydrożne niewielkie kolumny

Glokk55 23 Jul 2009 03:48 9728 33
Renex
  • Witam Serdecznie : )


    Z posiadanych już zbędnych głośników zapragnąłem zrobić kolumny stereo. Mają służyć uniwersalnie, w domu, na dworze i na sprzedaż.
    Dzisiaj (22.07) skończyłem 'pół' kolumn, mam kilka fotek, jutro zostaną skończone ale tylko pozostanie na przyszłość wykończenie końcowe.

    Trzydrożne niewielkie kolumny Trzydrożne niewielkie kolumny
    Trzydrożne niewielkie kolumny Trzydrożne niewielkie kolumny

    Zwrotnice, od woofer'a mam oryginalną, mid'a i tweenter'a odfiltruję kondensatorami. Woofer ma 4 Ohm (jak i tweener), ok. 40 RMS,
    rozmiar 8", mid 6 Ohm, ok. 20 RMS, 40 W MAX, rozmiar 6" - noname. Kolumna ma 60cm wys. 30cm szer. oraz 27cm głębokości.
    Paki 36 L, port szczelina 5cm, długi 30cm, szer. 27cm. Niskotonowy i wysokotonowy przetwornik firmy De Lorean, średniotonowy Sharp'a.

    Udzielę informacje, jutro (dziś :D) foty po skończeniu oraz relacja z odsłuchu, odsłuchu na wzmacniaczu WEGA, 4 kanały, ok. 35 W RMS.

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    Glokk55
    Level 13  
    Offline 
    Has specialization in: audio motoryzacja
    Glokk55 wrote 130 posts with rating 52. Live in city Radłów. Been with us since 2008 year.
  • Renex
  • #2
    voytasek
    Level 14  
    fajnie fajnie, ale ciekawi mnie barwa i szczegółowy opis wrażeń odsłuchowych:) Tylko nie watuj za ostro bo Ci średnio tonowy wyskoczy do sklepu (brak zabudowy dla niego)
  • #3
    inkognito09
    Level 29  
    Książkowy przykład konstrukcji którą w nagłaśnianiu można by wykorzystać co najwyżej jako stolik na wzmacniacz, bo na pewno nie jako kolumna. "To" nie ma prawa grać choćby byle jak, nie mówiąc już o dobrym graniu.

    To tylko z wyglądu przypomina dobrą 3drożną konstrukcję, bo nie ma nic wspólnego z zasadami budowy takowych.
  • #4
    kortyleski
    Level 43  
    Tiaaaa, przypadkowe głośniki, strojenie tunelu wychodzi mi coś koło 20 Hz, żaden 8 calowiec tak nie zejdzie, pomijam zasadność takiego strojenia... Poza tym 8" na dole i szóstka na średniaku... one się pasmami pozabijają...
  • #5
    Glokk55
    Level 13  
    Po dzisiejszych 2 godz. pracy skończyłem wszystko : ) Koszty żadne w moim przypadku, za niedługo wykończę je okleiną pewnie w kolorach z
    brązu. Wytłumione zostały amatorsko, bo wykorzystałem styropianowe maty pod panele, średnio spełniają właściwości wygłuszające. Z tyłu
    prostokątne małe gniazda chinc, skręcałem wkrętami chyba 5-8 cm, klejone silikonem uniwersalnym. A teraz foty jak to wygląda;

    Trzydrożne niewielkie kolumny Trzydrożne niewielkie kolumny Trzydrożne niewielkie kolumny
    Trzydrożne niewielkie kolumny Trzydrożne niewielkie kolumny Trzydrożne niewielkie kolumny

    A teraz o tym jak się słucha.. Jest średnio głośno, trzeba prawie lekko krzyczeć. Ciśnienie odczuwalne, niewiem jak sądzisz że strojona jest na
    20 Hz, moje przypadkowe strojenie wyniosło po odsłuchu tak powyżej kick'a, zahacza o buczenie, ale nie dudni. Fajnie gra, dźwięk nie za
    czysty, średnie tony lekko wychylone. Filtry na wysokotonowy to kondensatorek 4.7 uF 50V, średniotonowy 22 uF 50V, niskotonowy tylko
    jeden ma oryginalna cewkę. Dominuje tu pół miękki i pół twardy bass, tak pośrodku, średnio.
  • #6
    inkognito09
    Level 29  
    Syka zabijesz tą "zwrotnicą" :D i nie zdziwiłbym się gdyby właśnie dlatego nie był zbyt czysty.
    Wytłumienie zwala z nóg, chyba zdechły kot lepiej by tłumił jak styropian.
    A to strojenie to tylko psuje bas, który i tak nie jest zbyt fascynujący dla takiego głośnika, z resztą BR za duży do tak małej membrany. Ten BR starczyłby na 40cm głośnik tak na oko bez obliczeń.

    Zawsze można się doradzić, od tego jest forum.
  • #7
    Glokk55
    Level 13  
    Co ? Patrzyłem do oryginalnej zwrotnicy i do niego podobne wartości kondensatorów, czemu ma ten być zły ?
    Tłumi troszke, ale wolałbym jednak futerko z niedźwiedzia, ja nie lubie zapachu zdechłego kota.
    Port nie wyszedł, dokręce w szparze jedną płyte, co da szczeline ok. 4 cm.
  • Renex
  • #8
    inkognito09
    Level 29  
    Takie niskie ciecie głośnika wysokotonowego daje się w przypadku zestawów 2 drożnych, z tego względu że trzeba wypełnić dziurę między "górą" i "dołem", w przypadku filtru o nachyleniu 6dB/oktawę (a taki tutaj jest) jest to niebezpieczne bo głośnik dostaje dość sporo częstotliwości które nie przetwarza 100% dobrze. Jakbyś dopasował cięcie syka do górnego pasma średniotonówki (pomijam że danie 2 różnych głośników w 1 komorze to morderstwo, daj chociaż jakąś puszkę na średniotonówkę) byłby odporniejszy na uszkodzenia z powodu nadmiaru mocy, oraz "łatwiej" byłoby mu grać. Na pewno też byłby choćby ociupinkę milszy dla ucha, bo pozbawiony podbarwień z powodu nakładania się pasm 2 głośników obok siebie.
    Elementy zwrotnicy dopasowuje się do siebie wzajemnie patrząc na pasma głośników, a nie patrząc na pierwotną aplikację tychże głośników.
  • #9
    irek26,09
    Level 11  
    te kolumny to moim zdaniem nie są kolumny tylko głośniki umieszczone w kilku płytach skręconych ze soba..
    jak to gra to wolałbym nie słyszeć....
    a ta twoja zwrotnica to kompletna klapa....
    słyszałes o czymś takim jak pomiary głośników?
    na jej podstawie buduje się zwrotnice, a nie tak jak Ty wkłada nie wiadomo co i do tego nie ma się pojęcia co się robi....

    mogłęś wczesniej zapytać.
  • #10
    Glokk55
    Level 13  
    Ale lepiej w obudowie, niż free air : ) Tak, prosił bym o zaprojektwanie zwrotki jeżeli miał bym więcej parametrów. Średniaka mogę zakleić i wtedy nie będzie wentylowany.
  • #11
    kospanlo
    Level 12  
    Nie krytykujcie chłopaka pomóżcie mu a nie go krytykujecie się kolego irek26,09 może pokaż swoje konstrukcje a nie go krytykujesz. Jakaś nowa zwrotnica i Obudowa z bas-reflex i będą dobre kolumny do słuchania muzyki i oglądania filmów nawet fajnie ci wyszły .
  • #13
    irek26,09
    Level 11  
    kospanlo wrote:
    Nie krytykujcie chłopaka pomóżcie mu a nie go krytykujecie się kolego irek26,09 może pokaż swoje konstrukcje a nie go krytykujesz. Jakaś nowa zwrotnica i Obudowa z bas-reflex i będą dobre kolumny do słuchania muzyki i oglądania filmów nawet fajnie ci wyszły .


    widac że masz pojęcie takie samo jak autor tematu.
    uzasadnioną krytyke trzeba umiec przyjąć.
  • #14
    Tremolo
    Level 43  
    Inkognito: Liczy się strojenie nie wielkość otworu - (bez podtekstów). Wytłumienie styropianem to nie jest dobry pomysł, styropian lubi się zachowywać odwrotnie: czyli grać przy fali akustycznej własną częstotliwością rezonansową.

    Moim zdaniem lepiej mieć porządne 2-drożne kolumny powiedzmy GDN 16/50 Scan Speak, Vifa, Visaton, VM Valmez...

    po za tym to było powtarzane już dawno, głośniki muszą mieć dobrane charakterystyki do siebie, żeby w ogóle mogły grać w kolumnie, jesli to się nie da zrobić trzeba to w sposób bardzo trudny uzyskać za pomocą tłumików i zwrotnicy. A jeśli się tego nie umie, to się kupuje kolumny w sklepie lub idzie po najmniejszej linii oporu i wykorzystuje projekty na głośnikach znanych - to tak jakby jeść mięso niewiadomego pochodzenia albo pić alkohol niewiadomego pochodzenia, można spalić wmacniacz, popsuć słuch i zepsuć jakość muzyki.

    Miałem kiedyś wiele takich własnoręcznie zrobionych kolumn - metodą domową po prostu wszystkie głośniki jakie miałem do pudeł i włączyć. Potem zauważyłem, że radio za 10złotych ma lepsze średnie tony: przesunieć fazowych nie słychać na jednodrożnym głośniku i utwory brzmią lepiej niż na Alphardach, NoNamach i mieszanych konstrukcjach czterodrożnych.

    Można oczywiscie kupić mikrofon referencyjny kilka mierników SPL zrobić komorę bezechową za 20 000 złotych i robić kolumny godzinami lutując Alphardy, cewki i kondensatory w rozmaite klocki, ale po co; jak można czasami kupić coś co gra wspaniale i nazywa się powiedzmy Tannoy Merkury M2 lub komuś kto ma takie warunki zlecić zaprojektowanie lub nawet podpatrzyć na jego stronie jak on to robi i z jakimi głośnikami. Patrzmy na Tonsil Totem i inne podobne projekty. Potem na podstawie takiego projektu możemy sami się uczyć korygować przerabiać wymieniać wszystko do woli.

    Z kalkulacji wynika, że kolumna ma strojenie 28 Hz czyli pasuje do głosnika za 1500 złotych, który by sobie poradził w takich warunkach - Powiedzmy na jakimś Scanspeaku. Musisz skrócić tunel lub go podziurawić z dalszej części tunelu miałbyś wtedy usztywniacz i antyrezonator. Po za tym ten głośnik i tak pewnie najlepiej działa w obudowie zamknietej. W obecnym strojeniu to i tak jego brzmienie co najwyżej taką obudowe przypomina z tym, że bas masz długi i przeciagający, pewnie skok jest duży, co dla laika może być spostrzeżone jako: głośnik generuje duże ciśnienia akustyczne, a w rzeczywistości przy tej częstotliwości nic nie gra, a głośnik chodzi jak oszalały poniżej pasma przenoszenia.
  • #15
    Glokk55
    Level 13  
    Wybacz ale nie zgodzę się z Tobą jeśli chodzi o długi bass, Bo tu nie go nie ma, jak pisałem czuć tylko uderzenie kick'a. Troszkę bardziej pracuje średniotonowy od woofera, ale zanim je przesteruje, zaczną 'charczeć'. Co do styropianu, jak pod panele to on ma właściwości tłumiące, w pace mniejsze, ale nie słyszę żadnych pod głosów. Zmiany jakie dokonuje to wyższe strojenie poprzez dokrecenie plyty w B-R, oraz stłumienie średniotonowca.
  • #16
    inkognito09
    Level 29  
    Obawiam się że styropian tłumi... Ale nie falę akustyczną. To jest przystosowane do tłumienia tupania, a nie dźwięków z tylnej strony membrany.

    Tremolo => o strojeniu BR napisałem (zakładam że nie doczytałeś), a otwór BR o powierzchni większej jak membrana głośnika przy tak niskim strojeniu raczej nie jest genialnym pomysłem. W starych, dobrych knigach pokroju bestselerów Witorta nie są chwalone duże powierzchnie otworów BR, ostatecznie w estradzie tak, ale dla domowych zastosowań już średnio. Musiałbym sobie przejrzeć odpowiedni rozdział żeby to dokładniej, z sensem opisać i nie narobić zamieszania, ale na takich naukach się "wychowałem".

    Glokk55 => Zmiany jakie powinieneś dokonać, to raczej wyższe strojenie przez SKRÓCENIE BR, a nie jeszcze jego przedłużanie. Stłumienie średniaka może być, jeśli się wybija, ale koniecznie daj do niego komorę oddzielną, powiedzmy 1-1,5l
  • #17
    Erni90
    Level 20  
    Najlepiej zrobić oddzielną komorę na niskotonowy, bo tak to ta obudowa jest na niego sporo za duża, Przy takich głośnikach najlepiej było by zrobić moim zdaniem obudowę zamkniętą wtedy powinno to zagrać dużo lepiej niż teraz chociaż te zwrotnice trzeba by było lepiej podobierać na wysokotonowy dałbym żarówkę i kondensator z 2,2u na średni coś na ucho trzeba by pokombinować a niskotonowy zostawić tak jak jest chociaż odciążenie go średnicą i wysokimi poprawiło by brzmienie.

    Ale zapewne konstruktor jest teraz i tak bardzo zadowolony z kolumn.:D
  • #18
    Glokk55
    Level 13  
    Jak radzicie tak zrobiłem. Zastosowałem komorę, ma ona 2,7 L, paka teraz 32L, 'zagrody' są szczelne, lepiej się słucha, a szczególnie dzięki zmniejszeniu B-R, nie doczytałeś czegoś, napisałem że dokręce płytę w porcie co da mi szczelinę ok. 4 cm i tak też zrobiłem. Daję fote po przeróbkach:

    Trzydrożne niewielkie kolumny

    A teraz proszę Was o wyliczenie strojenia, ja tylko umiem na WinISD liczyć, nie wiem jak Wy to robicie. Fajnie ze bierzemy sie za zaprojektowanie zwrotki : ) nie bardzo :P ale zadowolony : )
  • #19
    Erni90
    Level 20  
    A te kabelki w środku kolumny masz jakieś posztukowane że coś tam jest okręcone izolacją? Na dodatek jakoś słabo to owinąłeś, jak dasz trochę głośniej to ciśnienie w środku kolumny może ci tą izolacje zdmuchnąć, potem kabelki mogą zrobić zwarcie i żegnajcie końcówki mocy.
  • #20
    inkognito09
    Level 29  
    Fakt, nie zrozumiałem. Myślałem że to "dokręcenie deski" to w sensie, że chcesz jeszcze przedłużyć BR.
    Erni90 => na prawdę spodziewasz się po tym głośniku ciśnienia zdolnego zdmuchnąć choćby muchę?...

    Ponieważ głośnik bez parametrów, to niewiele możemy policzyć. Ale polecam ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic143491.html

    Jest całkiem sensowny. Tylko że jak to ma być kolumna, a nie subwoofer, to polecałbym mniejsze obudowy niż proponuje Tomaszo.
  • #21
    Glokk55
    Level 13  
    Patrzyłem na ten temat, nie bedzie zwarcia : ) bo kabelki są lutowane z kalafonią, taśma tylko żeby się nie złączyły.
  • #22
    Erni90
    Level 20  
    W sumie to i racja ten głośnik nic by nie zrobił z tą izolacją. A tak naprawdę nie szkoda ci wkładać kasy w te kolumny po
    1. Popatrz na ich wygląd
    2. Głośniki do niczego się nie nadają
    3. Zostaw to tak jak jest a pieniądze zostaw na kupno porządnych głośników i na zbudowanie ładniejszej kolumny.
  • #23
    Glokk55
    Level 13  
    No w sumie masz racje ale, za kolumny nic nie płaciłem, koszty na wykończenie to ok 40 zl za okleinę, zresztą zaraz sobie policzę, i to wszystko, resztę ( szpachla, lakier [ nie wie ktoś czy można lakierować okleinę ? ] i resztę co trzeba będzie użyć ) mam : ) Posiadam takich znajomych że kolumny pójdą za 100-150zł, to za dużo na nie, ale ja zarobię : ) Może być tak że zostaną u mnie i będę ich używał jak będzie gdzieś muzyka potrzebna.

    Porządne estrady subwoofer 15" i kolumny na 2 x 12" będę robił za jakiś rok czasu, za jakieś pół zrobię coś porządnego do domu, odgapię od rekomendowanych firm : )
  • #24
    polprzewodnikowy
    Level 26  
    Człowieku, jeszcze masz te badziewiaste "wytłumienie"? Wymień je na gąbkę lub specjalny "wytłumiacz". Głośników nie przykręca się na "plusa" tylko na "krzyż", wtedy to ładniej wygląda. Obudowa zdecydowanie za duża.

    Quote:
    odgapię od rekomendowanych firm


    Z tego zrozumiałem że wolisz zrobić kolumny na Alphardach niż na STX'ach?

    Quote:
    Porządne estrady subwoofer 15" i kolumny na 2 x 12"


    A tutaj pokręciłeś że o ho ho! Chcesz robić estrady? Nie zrozumiałem. Lepiej żebyś wykonał 2 kolumny na 2 głośnikach 12" nisko tonowych np. STX GDN-30-400-8-SE, oraz na jakimś wysoko tonowym, np. STX D-800-Ti.

    Ogólnie daję 3-/5.
  • #25
    Glokk55
    Level 13  
    Zostawię tak jak jest bo pianki wygłuszającej nie mam, wysokotonowy może tak zostać, na woofer'a mam 'obwódkę'.

    Tak że aż takie będą, nie pisałem więcej bo to nie ten temat, subwoofer będzie prawdopodobnie na Kappa Pro L2, jak będą niezłe fundusze to B&C albo Beyma, co do kolumn to jeszcze się dowiaduję co lepsze od STX'a, tak estrady bo mi są potrzebne, oczywiście na plener.

    Rekomendowanych w moim przypadku znaczyło tak jak JBL który ma fajnie serie na głównej stronie, albo coś podobnego. Przepraszam że źle ująłem. Też obeznaję się w temacie jakie przetworniki są średniej klasy za kilka stówek. I dzięki za ocenę : )
  • #26
    Erni90
    Level 20  
    Glokk55 wrote:
    No w sumie masz racje ale, za kolumny nic nie płaciłem, koszty na wykończenie to ok 40 zl za okleinę, zresztą zaraz sobie policzę, i to wszystko, resztę ( szpachla, lakier [ nie wie ktoś czy można lakierować okleinę ? ] i resztę co trzeba będzie użyć ) mam : ) Posiadam takich znajomych że kolumny pójdą za 100-150zł, to za dużo na nie, ale ja zarobię : ) Może być tak że zostaną u mnie i będę ich używał jak będzie gdzieś muzyka potrzebna.

    Porządne estrady subwoofer 15" i kolumny na 2 x 12" będę robił za jakiś rok czasu, za jakieś pół zrobię coś porządnego do domu, odgapię od rekomendowanych firm : )


    No zarabiać na kolegach :| nieładnie :!:


    Moim zdaniem nie opłaca się już kupować STX ponieważ firma zeszła na psy, kiedyś były to dobre głośniki lecz teraz porównał bym to z Alphardem który wprowadza nowe głośniki do swojej oferty mające, parametry zbliżone do tych podanych na pudełku.

    Dużo ludzi jeszcze zachwyca się STX`ami ale poczytajcie sobie kiepskie opinie o taj firmie (powyginane głośniki itd..)
  • #27
    inkognito09
    Level 29  
    EEEEeeeehhhhhhhh................. Nóż się w kieszeni otwiera jak się widzi kolejne udowadnianie wyższości STX nad Alphardem i na odwrót.

    Czy ludzie na prawdę nie rozumiecie, że obie firmy wśród swoich gór śmieci kilka udanych przetworników?

    Połprzewodnikowy => skoro uważasz że alphard nie umywa się do STX to znajdź w ofercie STXa 8" basowca nadającego się na subwoofer samochodowy za 30zł który dorówna LW800? No, słucham? Może GDN-20-80-4-SC można się zastanawiać, ale w samochodzie i tak lepiej sprawdziłby się masywny LW. Nie jest to głośnik audiofilski, ale zapewniam że choćbyś zatańczył makarenę przed sprzedawcą w sklepie z akustyką, w tej cenie nie znajdzie niczego lepszego niż to ustrojstwo w dobrze policzonej i zestrojonej obudowie. Natomiast jeżeli ma się ciut więcej kasy i chętkę na suba domowego to jasna sprawa że u wujcia Alpharda nie znajdziemy nic ciekawego, natomiast STXowy GDN-22-140-8-SCX się rzuci w oczy.

    Mając ustalony, niski budżet idzie się do sklepu i patrzy na firmy z niskiej półki, ale ostatecznego wyboru głośnika dokonuje się na podstawie jego parametrów, możliwości i opinii osób które miały z danym przetwornikiem kontakt, a nie na postawie koloru nalepki z firmą. No i nie zapominajmy o zastosowaniu. Np. głośnik z wyższej półki Lanzar 12. Wyobraża sobie ktoś go w roli estradowca? Wybór przed zakupami trzeba zrobić szerzej jak tylko wypatrzeć sobie firmę.
  • #28
    Glokk55
    Level 13  
    Tak jak mówiesz, STX czy Alpard, Tonsil czy VK, to głośniki dobre czy njalepsze w jakiejś tam klasie cenowej : )
  • #30
    Glokk55
    Level 13  
    Zdjęcia dawno skończonych kolumn. Poraz pierwszy pracowałem z okleiną, dlatego jest tu z blizka taka niedokładność.


    Trzydrożne niewielkie kolumny Trzydrożne niewielkie kolumny Trzydrożne niewielkie kolumny