Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiornik RC5 z Książki M. Wiązani

rav1989 23 Jul 2009 19:26 2531 4
 • #1
  rav1989
  Level 11  
  Witam  Wczoraj złożyłem sobie odbiornik RC5 na podstawie schematu z książki M. Wiązani "Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku BASCOM" (Wyświetlacz 16x1a) oczywiście kod z książki przepisany i poprawiony na wyświetlacz 16x1. Odpaliłem to cudo i na wyświetlaczu pojawiło się
  A: 255 K: 127 więc prawidłowo oczywiście zaraz pozbierałem wszystkie piloty z domu i zacząłem testować na początek pilot od Sony i 0 reakcji, od Sharp i to samo, od DVD Manta nic, od starego magnetowidu Sanyo nic, i na koniec od Karty TV Leadtek WinFast też nic... troszkę mnie to zaniepokoiło i sprawdziłem jeszcze raz połączenia, zasilanie, kod powtórzyłem testy i nic. Wywnioskowałem z tego, że żaden z pilotów nie nadaje w RC5 cóż jak pech to pech. W związku z tym chciałbym się zapytać czy można nauczyć jakoś atmege8 rozpoznawać te piloty ?? podejrzewam, że chociaż jeden nadaje w RC6 a na pewno w SIRC nadaje Sony i dałoby się jakoś to obsłużyć w Bascom (nie znalazłem funkcji GetRC6 ani GetSony/GetSIRC) tylko pytanie jest jak może istnieje jakaś biblioteka ?? ew. można by jeszcze spróbować z C tyle, że nie posiadam SDK i za bardzo nie wiem jak obsługiwać AVRy w C.
  Dodam, że czujnik IR to TSOP i reaguje na sygnały z pilotów bo podłączyłem też diodę LED i po naciśnięciu obojętnie jakiego guzika miga.

  P.S.
  Co do pilota Sony to nie chciałbym go używać gdyż jest od TV rodziców :/

  Pozdrawiam
  Rav
 • #2
  mpietras
  Level 17  
  Możesz nauczyć (oprogramować) swoją atmege8 do rozpoznawania każdego protokołu o ile tylko odbiornik podczerwieni będzie chciał (mógł) z nim współpracować (częstotliwość nośnej). Nie ma znaczenia język programowania. O gotowych bibliotekach nic mi nie wiadomo. Przeszukaj forum znajdziesz więcej informacji.
 • #3
  rav1989
  Level 11  
  Przeszukałem forum przed napisaniem niestety nie znalazłem nic ciekawego :) trochę to dziwne jest, że jest w BASCOM funkcja nadawania w RC6 a nie ma funkcji odbioru...
 • #4
  rafcio363
  Level 30  
  Tylko philips nadaje w rc5.Przekopałem masę różnych pilotów zanim znalazłem taki pilot kartę (jak do radii samochodowych) marki NO name który o dziwo nadawał w RC5 :) Co do bascomu i tworzenia własnych bibliotek - jedno wyklucza drugie.... Jakbyś umiał robić to drugie to byś na pewno nie korzystał z bascoma.

  Dodano po 52 [sekundy]:

  Co do programowania Avrów w C to znajdziesz książkę na necie w pdfie.
  Wystarczy wpisać
  Code:
  Mikrokontrolery.Avr.W.Praktyce.-.Dolinski.rar

  Choć niema w niej podczerwieni :|