Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq series PDP-124P model: PS-5181-1HFE strzela mi rezystor R9.

23 Lip 2009 20:16 4844 5
  • Poziom 20  
    Witam.
    Próbuje naprawić wymieniony w temacie zasilacz (HP D530), ponieważ wydawało mi się że nie jest taki trudny do naprawy, a jednak...
    Kupiłem podzespoły i kierowałem się tą stroną: PDP124P repair notes
    Wcześniej zasilacz był całkiem martwy, ale wymieniłem te wszystkie podzespoły, i teraz co się dzieje, ano R9 strzela i ogień, smród...

Nie miałem rezystora 22Ω to wymieniłem na 10Ω, strzelił z ogniem i hukiem.
    Wymieniłem na 1K, strzelił z hukiem!

Co zrobić, jak to naprawić?

Mosfet to odpowiednik tego co tam był, tranzystory wymienione, układ scalony wymieniony i rezystory wymieniony, a jeszcze parę kondensatorów elektrolitów wymieniłem dla pewności.

Ech już nie mam sił...
    Oto zdjęcia ścieżek, nie wiem czy wszędzie powinno być tak jak jest, proszę zobaczyć koło układu scalonego U1-UC3845B tego małego 8 pin czy tak powinny wyglądać luty. Mam na myśli czy nie zwarłem jakieś ścieżki może z inną (chodzi mi, że powinno być inaczej w oryginale niż tutaj).

Compaq series PDP-124P model: PS-5181-1HFE strzela mi rezystor R9.Compaq series PDP-124P model: PS-5181-1HFE strzela mi rezystor R9.Compaq series PDP-124P model: PS-5181-1HFE strzela mi rezystor R9.Compaq series PDP-124P model: PS-5181-1HFE strzela mi rezystor R9.

Compaq series PDP-124P model: PS-5181-1HFE strzela mi rezystor R9.Compaq series PDP-124P model: PS-5181-1HFE strzela mi rezystor R9.Compaq series PDP-124P model: PS-5181-1HFE strzela mi rezystor R9.Compaq series PDP-124P model: PS-5181-1HFE strzela mi rezystor R9.
    Zasilacz był już serwisowany, ale strzelił i ja się podjąłem naprawy :) no jest dobrze bo strzela, a wcześniej nie żył w ogóle. Proszę o odpowiedzi co zrobić, tylko proszę nie prosić o mierzenie napięć, bo to nie ma sensu, co tu mierzyć, jak podłącze na dłużej do prądu to mi się spali Mosfet, układ scalony i reszta, a tak rezystor padł.

Nie mam 22Ω, i nawet jak do podłącze to też mi pewnie się spali, a co zrobić i co sprawdzić, jak to naprawić?
    Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
    Pozdrawiam.
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 20  
    Sterownik UC3845 sprawdzałeś?
    On steruje pewnie tranzystorem, a na zdjęciu wygląda tak jakby był strzelony i miał małą dziurkę w obudowie.
    Natomiast ten rezystor 22Ω to nie jest rezystor sterujący tranzystorem?
  • Poziom 20  
    Nie ja go wymieniłem on jest dobry, nie ma dziurki tylko jest usmolony wybuchem rezystora.

Tranzystor wymieniłem na inny był KSP2907A, w obudowie TO92, zmieniłem na 2N 2907A, w obudowie bodajże TO18.

Natomiast tak jak rozumiem w obudowie TO18, to ten daszek taki na obudowie to jest Emiter, potem jest Baza, a potem Colector?
    Ponieważ tak mi wychodzi z dany katalogowej.

Należy zwrócić uwagę, że ten drugi tranzystor (u mnie BC327) jest wlutowany odwrotnie niż na płytce jest pole zaznaczone.
    Lecz tak samo był wcześniej i jakoś kilka miesięcy chodził (elektronik mi zrobił ten zasilacz, a teraz chciałbym sam).
    Moderowany przez TONI_2003:

modrih napisał:
    Należy zwrócić uwagę, że ten drugi tranzystor (u mnie BC327) jest wlutowany odwrotnie niż na płytce PCB jest to pole zaznaczone. Lecz tak samo był wcześniej i jakoś kilka miesięcy chodził (elektronik mi zrobił ten zasilacz, a teraz chciałbym sam).

Bajki Waść opowiadasz tranzystor BC327 (PNP) ma być tak samo wlutowany jak narysowany obrys na płycie PCB...

• Poziom 30  
    Jeśli wybuchł rezystor to :arrow: UC3845 jest już martwy. Każdy strzał kiedy pali się rezystor miedzy UC3845, a bramką oznacza śmierć sterownika czyli jak R5 masz przerwę, albo R9 masz przerwę to wizyta do sklepu po nowy układ scalony UC3845 niestety.
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 20  
    No dobrze, ale znów mi strzeli więc czemu mam marnować układy scalone i jaki jest powód strzału?
  • Poziom 30  
    Przetwornica pracuje bez sprężenia zwrotnego, albo nie wymieniłeś wszystkich części jak w opisie albo masz coś jeszcze uszkodzone.
    Zachęcam do zapoznania się z nota aplikacyjna sterowników :arrow: UC3845 tam jest zasada działania dokładnie wyjaśniona można się wiele nauczyć.
    Poprawiłem TONI_2003