Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega16 i sterowanie wentylatorami

23 Lip 2009 21:46 1596 13
  • Poziom 9  
    Witam:)
    Od razu mówię jestem laikiem.
    Mam Atmege16 do której podłącze lcd 2x16, do tego eeprom w którym będę przechowywał ustawienia, dodatkowo 4 przyciski (góra ,dół, menu i ok) oraz sondę DS18B20 z której będę czytał temperaturę. I teraz chcę sterować wentylatorem (jego prędkością ) i jako że czytam trochę to forum już wywnioskowałem że do licznika PWM podłącze układ IRFP450, dzięki czemu będę mógł sterować napięciem tego ustrojstwa. I teraz moje pytanie czy dobrze kombinuje czy inaczej to zrobić??
  • Poziom 28  
    Dobrze kombinujesz. Oczywiście zależy co to za wentylatory, ale jak na napięcie stałe to ok
  • Poziom 9  
    Tak jak pisze dopiero to wszystko próbuje stworzyć, mam jeszcze do tego pytanie Czy na dowolnym porcie mogę PWM użyć? a wentylatory będą 90 mm komputerowe do chłodzenia lamp w akwariach
  • Poziom 28  
    Sprzętowy PWM tylko na wyjściach odpowiednich liczników (opisane jest w PDF'ie).
  • Poziom 20  
    Po co aż atmega16 do tego spokojnie jakiś ATtiny starczy. I ile Ty chesz tych ustawień zapisywać, że Ci wewnętrzny eeprom nie wystarczy?
    I co to za wentylator, że aż 14A mosfet potrzebny?
  • Poziom 9  
    Chodzi o to by portów mi starczyło ( sond będzie kilka i kilka wentylatorów. to są zwykłe komputerowe wentylatorki. Jedynie co będę trzymał w ustawieniach to wartość od której ma załączać wentylki i tyle. a i mam pytanie bo układ pracuje na 5 V a wentylatorki są na 12 więc jak to zrobić by układ sterował tym przedziałem?
  • Poziom 33  
    mosfety najlepiej sterować za pomocą wtornika ,najprosciej za pomoca jakiegoś małego NPN typu BC546 , IRFP ma duża pojemnośc bramki i pewnie podłączony bez posrednio do uC nie wysterujesz go wpełni
  • Poziom 28  
    Jak da od strony masy to wysteruje
  • Poziom 32  
    Nie wszystkie wentylatorki komputerowe dają sie sterowac w całym zakresie obrotow. Co do ilosci portow to sondy temp umieszczasz na jednym porcie klawiature tez na jednym porcie PWM mozesz zrobic programowo i wyjdzi eci ze Atmega8 to az za duzo:-)
  • Poziom 9  
    Jestem początkującym więc moje przyciski i sondy są na osobnych portach...;/;/ Nie wiem jak to poprostu programowo złożyć na jeden port
  • Poziom 21  
    Witaj Kolego.

Nie bój się nowych rozwiązań. Tak jak moi przedmówcy napisali dallasa możesz puścić na jednej linii tyle że będziesz musiał dorobić adresowanie układów i ich detekcję (to chyba jest najtrudniejsze) ale wykonalne. Klawiaturę to jest kilka możliwości albo przycisk do portu jeden na jeden (kiepskie rozwiązanie) albo zrób sobie matrycówkę na necie pełno tego jest jak to podpiąć i nawet jak obsługiwać. Wszystko zależy ile masz tych przycisków jeśli masz 4 to matrycówka się słabo nadaje, jeszcze możesz wykorzystać zewnętrzne ekspandery po I2C czy SPI itd (ale to są już koszty i przestrzeń). Podzielam zdanie moich kolegów że atmega8 powinna wystarczyć, nie wiem co z flashem, wszystko zależy jak napiszesz swój soft.

PS. Czy Ty masz już zrobioną obsłgę układów Dallas ?.
  • Poziom 21  
    Zostawiłbym Dallasy na osobnych portach.
    W przypadku konieczności wymiany czujnika nie musisz robić zmian programowych (adres układu )
  • Poziom 32  
    Dlaczego podpiecie do jednego portu klawiatury z 4 przyciskami to kiepskie rozwiazanie? W takim razie wszystkie nowoczesne sprzety Audio/Video kiepsko rozwiazane. Stosuje tą metode od nastu lat i jakos nie widze przeciwskazan szczególnie ze to tylko 4 przyciski. Chece zaczynaja sie przy wiekszej ilosci przecisków.
    Co do dallasach na roznych portach to po to wymyslono 1-WIRe zeby własnie na jednym porcie mozna wiele czujnikow zawiesic. Co do oprogramowania to chyba nawet bedzie mniej miejsca zajmowac niz w przypadku obslugi na osobnych portach.
  • Poziom 9  
    Każdy czujnik mus być wyjmowalny (będą 2-4 czujników) i każdy musi być dodawany dynamicznie. Co do klawiatury szuakm jakiegoś schematu ale nie mogę znaleźć...