Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Lincoln - strojenie RX

birband 23 Lip 2009 22:31 2627 3
  • #1 23 Lip 2009 22:31
    birband
    Poziom 23  

Witam!
    Dostałem do strojenia Lincolna jak w temacie. Z tym, że kiedyś tam był modernizowany, a kto wie czy nie zakupiony na znanym portalu aukcyjnym. Niestety wszystkie znane mi procedury strojenia zawodzą. Temat jest taki: Na SSB radio nadaje idealnie niemal w "5" niestety odbiór jest około 1,5kHz niżej. Oglądałem to ustrojstwo z każdej strony i za cholerę nie potrafie trafić co zostało zmienione lub uszkodzone. Poszperam jeszcze na znanych stronach jednak czy komuś coś kojarzy się może co tak naprawdę odpowiada za częstotliwość RX. Próbowałem różnych metod np. skręciłem PR-kiem nadajnik do wartości odbiornika, po czym zgodnie ze wskazaniami wyświetlacza poszedłem 1,5kHz do góry i w zasadzie trafilem na częstotliwość z tym, że częstościomierz pokazał o 1,5kHZ za wysoko.
    Za wszelkie sugestie dozgonna wdzięczność.
    Pozdrawiam
    Antoni

0 3
  • #2 23 Lip 2009 22:39
    sq6ade
    Poziom 40  

Jaką czętotliwość ma heterodyna RX na czętotliwości powiedzmy 27.180MHz jak RIT jest w środkowej pozycji ?

0
  • #3 23 Lip 2009 22:54
    birband
    Poziom 23  

Teraz już z nie pamiętam, odpowiem juto na to pytanie, ale z tego co pamietam to różnice nie były ewidentne.
    Jutro pomierzę jeszcze raz i odpowiem na pytanie.
    Chyba zdecyduje się oddać to radio właścicielowi bez strojenia, może zaczną ludziska myśleć nad tym co robią. Radio jest mocno poprzerabiane, powkładane jakieś przekaźniki, dodane tranzystory od strony druku, i dodatkowe PR-ki. Z drugiej strony trochę szkoda takiego sprzętu.

0
  • #4 25 Lip 2009 13:57
    birband
    Poziom 23  

Problem rozwiązany - generator kwarcowy 22MHz powodował opisane zjawisko, a raczej dołączona pojemność do kwarcu. Po wymianie pojemności generator pracuje stabilnie i po zmieszaniu sygnałów można uzyskać właściwą częstotliwość w zależności od włączonego rodzaju modulacji. (38.965.0).
    Temat zamykam!

1