Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migomat Einhell SGA 145 Turbo. Zbyt szybki posuw drutu

24 Lip 2009 11:17 15598 4
  • Poziom 19  
    Witam,
    w/w migomat (rok prod ok 1992) posiada problem z nastawą minimalną posuwu drutu.
    Po ustawieniu potencjometru na minimum drut jest podawany ze znaczną prędkością uniemożliwiającą prawidłowe spawania cienkich blach.

Źle przerysowałem R3 ma wartość 1k2

Praktycznie cały kpl elementów został sprawdzony. Tyrystor, tranzystor, Rezystor R5, P6, dioda zenera oraz elektrolity podstawione.
    Suwak potencjometru zmostkowany żeby wyeliminować uszkodzenie potencjometru.
    Zasilanie płytki elektroniki z transformatora głównego na oscyloskopie ok.
    Zwarcie C-E całkowicie wyłącza posuw tak więc pewne jest że problem leży w sterowaniu tranzystora.
    Niby układ prosty ale jednak ciągle mam problem.
    Szeregowo z P6 włączałem diodę żeby ograniczyć rozładowanie kondensatora C3 poprzez silnik, niestety nic to nie wniosło.

Napięcie na silnik posuwu przy ustawionej wartości minimalnej wynosi 4,5V.
    Silnik pracuje płynnie jednak ciągle
    zbyt szybko

Macie może jeszcze jakieś pomysły?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 28  
    Może należałoby zwiększyć R5? Ograniczyłoby to prąd silnika. Urządzenie było zaprojektowane dla napięcia zasilania 220V AC a obecnie jest 230V. być może dlatego nie można osiągnąć właściwych obrotów minimalnych. Myślę że rezystor rzędu 0,5 do 2 om powinien rozwiązać problem. Oczywiście rezystor powinien być odpowiedniej mocy.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 19  
    Też o tym pomyślałem. Podłączyłem pod autotransformator regulując napięcem nawet do ok 150V - silnik delikatnie zwolnił ale bez odczuwalnej różnicy.

R5 podstawiałem większy. oczywiście ograniczało to prąd silnika ale też moment jego się zmniejszał przez co silnik pracował nierównomiernie. Górna prędkośc też natomiast uległa znacznemu zmniejszeniu.

Na minimalnej nastawie bardzo wolno obroty silnik osiągał po zwiększeniu R5 do wartości ok 15 Ohm, jednak brak było stabilnej pracy pomimo zwiększonej pojemności C3
  • Poziom 36  
    Witam, spróbuj zwiększyć R-7 np. do 470Ω.
    Z tą "zenerką" 15V też można pokombinować.
  • Admin DIY, Automatyka