Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner przepalona częsc termistor albo cos innego pomoc

24 Lip 2009 22:28 1995 24
 • Poziom 9  
  Witam mam problem, mianowicie wiem co uszkodziło się w moim amplitunerze, wnioskuje to po widocznych przypaleniach na tym podzespole. Problem polega na tym co to jest ? mój kolega mówił ze może jakiś termistor albo rezystor i czy jest tego jakiś zamiennik bo raczej wątpię abym dostał taka cześć oryginalna.
  Poniżej zamieszczam zdjęcie tego małego dziadostwa :P
  Amplituner przepalona częsc termistor albo cos innego pomoc
 • Poziom 36  
  Faktycznie zagadka. A jak bym powiedziała że jest to podwójny rezystor 2 razy 0,33Ω :?:
 • Poziom 36  
  Prawie dobrze tylko za wielki opór. Szukaj 0,33Ω. Możesz też kupić zwykłe rezystory 0,33Ω 5W i połączyć szeregowo. Efekt taki sam.
 • Poziom 34  
  Jeśli mają 2x0,33Ω to możesz go zastosować, 2x0,47Ω to zbyt duża różnica. Jeśli zastosujesz dwa pojedyńcze rezystory 0,33Ω 5W to też będzie działać (wybrać rezystory o jak najmniejszej różnicy).
 • Poziom 36  
  Tu szukaj i łącz szeregowo. Oznaczone jako 0R33
  klik
 • Poziom 9  
  Czyli co, jedną nóżkę mam wlutować, następna złączyć z druga i wlutować do 2 otworu w płytce i następna wlutować do 3? tak mam to rozumieć?
  Amplituner przepalona częsc termistor albo cos innego pomoc
 • Poziom 18  
  Wymiana wyłącznie tego rezystora jest bez sensu.
  Prawie na 100% spalone są tranzystory mocy w tym kanale, jeden z nich to, jak widać na zdjęciu 2SC4688, a drugi to 2SA......
  Oprócz tego inne elementy również mogły zostać uszkodzone.

  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Całkiem możliwe. Amplituner ogólnie mówiąc chodzi, jest całkowicie elektroniczny, wyświetlają się napisy menu itd wszystkie opcje, ale muzyka nie gra i nie słychać charakterystycznego tryknięcia po włączeniu po którym załączał się dźwięk. Dodam iż na bank są uszkodzone dwa takie rezystory bo są przypalone. Zamieszczam jeszcze zdjęcia tych końcówek mocy. Zauważyłem że każda jest inna, 3 niestety dzisiaj nie mam sfotografowanej.
  Jest jakiś sposób sprawdzenia czy nie są spalone? np omomierzem ? Jeśli chodzi o pomiary, prze lutowanie powinienem sobie poradzić miałem na studiach na 1 roku podstawy elektroniki i miernictwa :D

  Amplituner przepalona częsc termistor albo cos innego pomoc
 • Poziom 9  
  Widze ze jak narazie nikt nie ma pomyslow :D
 • Poziom 20  
  No nie wiem, może zobacz, czy nie są przebite te tranzystory? Ale chyba nie, skoro w głośnikach nic nie słychać. Może problemy z zasilaniem końcówki? Pomierzyłbyś napięcia zasilania końcówki i porównał jeśli masz schemat tego amplitunera.
 • Poziom 9  
  Schematu niestety nie mam. Jeszcze nie mierzyłem jutro udaje się do kolegi elektro-radiowca obiecał że zerknie i zobaczy. Jeśli wymienię te rezystory po włączeniu nie spala się ponownie? jeśli myślisz ze się nie popaliły to może po ich wymianie zacznie coś się dziać.
 • Poziom 36  
  Zanim zaczniesz kopać w stopniu końcowym wypadało by poinformować nas jaka to marka i model sprzętu, czy był naprawiany i jaki był powód uszkodzenia. Spalone tranzystory mierzy się miernikiem oraz sprawdza się poprawność napięć na płycie. Po spalonych rezystorach wnioskuję że spalone masz owe tranzystory i trzeba je wymienić na nowe tak samo jak rezystory. Nie masz pewności czy uszkodzeniu uległo coś jeszcze więc po zadaniu pytania "jak się mierzy tranzystor" proponuję oddać sprzęt do zakładu.
 • Poziom 9  
  Po co mam oddawać do zakładu i przepłacac? dajmy ze zapłace 70 zl za naprawdę a koszt części wyniesie 30 zl ? aż taki lewy nie jestem abym nie umiał czego kolwiek zrobic .Studiuje informatykę, miałem podstawy elektroniki i miernictwa, a pytam się po prostu bo nigdy tego nie robiłem;) . Lubie pogrzebać w sprzęcie, kwestia sprawdzenia tranzystorów zajmie się mój leciwy ale znający się co nieco znajomy. Ogólnie uszkodzony powinien być jeden kanał tak mi się wydaje(ale mimo to nie słychać nic ani z jednego ani z drugiego), usterka nastąpiła po przypadkowym zetknięciu się kabli od jednej kolumny. Amplituner na pewno był otwierany (nie było na nim plomb), i wydaje mi się że było coś już kiedyś w nim grzebane (a nie mam 100 proc pewności bo w styczniu przywiozłem go z lopisu ze Szwecji). Jest to Pionieer z seri SX później podam dokładny model bo muszę iść luknąć na niego do garażu.
 • Poziom 9  
  No tak tyle że ten ma mniejsza oporność (tamten miał 0.33)
 • Poziom 36  
  Skoro tak to odlutuj Tranzystory końcowe oraz rezystor z uszkodzonego kanału. Sprawdź je miernikiem. To jest podstawa.
 • Poziom 9  
  Jeden rezystor już mam wyciągnięty ( tyle że oby dwa były przypalone). A o właśnie tranzystory raczej musiałby być już zmieniane albo ktoś tylko po prostu dołożył pastę termo-przewodzącą, wnioskuje to po chaotycznym jej nałożeniu i rozprowadzeniu. Ok w takim razie jutro dam znać co i jak z tymi tranzystorami jak sprawdzi mi je znajomy.
 • Poziom 36  
  Oba rezystory są na jednym kanale?
 • Poziom 9  
  Nie 1 na 1, drugi na 2. Drugiego nie widać było na zdjęciu bo już go wcześniej wy lutowałem.

  Amplituner przepalona częsc termistor albo cos innego pomoc
 • Poziom 36  
  Zrób no zdjęcie tak by było widać całą końcówkę bo tak widać tylko część. Zrób to za pomącą "Dodaj obrazek"
 • Poziom 18  
  Tranzystory końcowe w stopniu mocy w lewym kanale są nieoryginalne.
  Widać to po podkładkach oraz jakości lutowania. Skoro spalone są obie końcówki (wskazują na to przypalone oba rezystory), to nie wiem, czy warto się w ogóle bawić w naprawę takiego gruchota. Naprawa będzie z pewnością droższa niż 30 zł.

  A tak przy okazji tu jest rezystor, którego szukasz w nieprzyzwoitej cenie:
  http://www.north.pl/karta/0,33r-x2-5w-rezystor--acn139-,198052.html

  P.S. Ciekawi mnie, co to był za mistrz, który spalił obie koncówki mocy. Radzę, aby w przyszłości w ogóle nie zbliżał się do sprzętu elektronicznego.
 • Poziom 9  
  ogólnie to bylem ja :D ale wdl mnie powinna spalić się jedna (w jednej kolumnie stykneły mi się kable) :/ a dlaczego dwie mimo to narazie nie mam pewności jutro będzie poniedziałek dzień pracujący to się okaże. To nie jest wcale gruchot całkiem przyzwoity sprzęcik. Dlaczego nie jest w nim tak jak w diorze bezpieczniki na ścieżce i tyle. Z tego co mi pisali wystarczy zwykly rezystor 0.33 ohm 5 w połączyć szeregowo i będzie to samo :)
 • Poziom 9  
  Model tego amplitunera to SX - 121 Pozdrawiam