Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz z subwoofera Genius 5005-co to za element

RCM 127 25 Lip 2009 11:10 12345 17
  • #1 25 Lip 2009 11:10
    RCM 127
    Poziom 12  

Witam
    Wzmacniacz subwoofera nie działa, po wykręceniu płytki i obejrzeniu znalazłem tylko jeden element przepalony, znajduje się on pod diodami prostowniczymi - 104 dokładnie taki jak na zdjęciu - co to jest

Proszę poprawić temat postu.
    Regulamin pkt. 11.
    GM

4 17
  • #2 25 Lip 2009 12:12
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ten element nie jest "przepalony". To jest kondensator ceramiczny o pojemności 100nF.

GM

0
  • #3 25 Lip 2009 13:00
    RCM 127
    Poziom 12  

Ten nie, bo przepalony wylutowałem (jedną nóżkę przepaliło), znajduje się on pod pierwszą parą diod prostowniczych.
    Na zdjęciu też widać coś takiego jakby "klej" przy kondensatorach. Zastanawiam się, czy one nie wylały od spodu i ten lepik zwarcia nie spowodował.
    Dodam, że transformator strasznie się grzeje w tym urządzeniu jak się z gniazdka wtyczki nie wyjmie lub z tyłu obudowy nie wyłączy. A pół roku tak stało i grzało się.

OK, ale dlaczego temat jeszcze nie został poprawiony?
    GM

0
  • #4 25 Lip 2009 20:33
    RCM 127
    Poziom 12  

Wstawiłem nowy kondensator , ale znowu spaliło go.
    Sprawdziłem napięcia wychodząca z transformatora 2x 30V na tą płytkę.
    W sumie na płytce nic nie jest poza tym przypalone... coś mi brak koncepcji... ma ktoś jakiś pomysł co jeszcze sprawdzić.
    Czy ktoś posiada schemat do tego zestawu (Genius SW-HF5005) mam od modelu 5000, ale płytki mają ze sobą niewiele wspólnego

0
  • #5 02 Sie 2009 17:28
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 02 Wrz 2009 11:40
    palo
    Poziom 14  

witam
    Posiadam te głośniki i też teraz od paru dni sprawdzam dlaczego grzeje sie mocno transformator, dodam że do tego stopnia że nie można go dotknąć. Na początku myślałem że uzwojenia wtórne są podłączone źle, przez co się znoszą i się to grzeje pd obciążeniem.
    Dziś podłączyłem transformator bez obciążenia (odłączone końcówki mocy) i niestety nadal się grzeje

Dodano po 8 [minuty]:

W załączniku przesyłam: schematy elektroniczne, schematy jak poskładać głośniki, katalog części, parametry np dB, W, mV
    Oczywiście wszystko tyczy się głośników Genius

2
  • #7 05 Wrz 2009 18:42
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 06 Wrz 2009 00:21
    benonron
    Poziom 9  

Witam.
    Dziwna sprawa z tymi głośnikami,bo użytkuje je od ok. 1 mce i mam identyczny problem.Na calej płytce tylko ten kondensator ma widoczne ślady uszkodzenia(jest oczerniony w wyniku przepalenia).Transformator też się grzeje.Być może spalony kondensator jest wynikiem uszkodzonej diody prostowniczej.Wcześniej słyszłem tylko delikatny trzask z głośników i poczułem swąd spalenizny,a głośniki jak grały tak grają.

0
  • #9 07 Wrz 2009 08:48
    bogunio
    Poziom 24  

Wg mnie przyczyną tych wszystkich uszkodzeń i grzania sie transformatorów jest "chińszczyzna" wykonania, czyli ekonomiczność za wszelką cenę. Widać to po płytce na zdjęciu.
    "Mimo najszczerszych chęci, z g... bata nie ukręci"
    I tyle.

0
  • #10 07 Wrz 2009 13:40
    benonron
    Poziom 9  

Kolego Boguniu.No tak,a jak widzisz na chodniku że leży 400 zł to się nie schylasz,bo g...???!! Dlatego każdy się zastanawia dlaczego mimo ładnego dźwięku jaki z tych głośników się wydobywa coś tam się smaży.

0
  • #11 07 Wrz 2009 17:36
    bogunio
    Poziom 24  

Kolego benonron, ja tylko wyraziłem opinię na temat jakości sprzętu, a nie trafności wyboru kupujących. Nie robię wobec nikogo i nie chcę wobec siebie żadnych osobistych wycieczek. :)

0
  • #12 07 Wrz 2009 19:52
    palo
    Poziom 14  

sroka napisał:
    Rozłaczyles trafo od mostków greatza może jeden z nich jest uszkodzony?

Czy sprzet byl przywieziony z USA gdzie ktos przewijal trafo na napiecie 220V?

Jezeli zadna z tych czynnosci nie miala miejsca to masz przebicie miedzyzwojowe.

Sprawdz jaki jest prad uzwojenia pierwotnego po odizolowaniu strony niskiego napiecia.

-Odłączyłem transformator od całej płytki (mostków greatza też)
    -Nic mi nie wiadomo czy ktoś t przewijał, trafo wygląda na fabryczne

Czytałem w internecie i nie tylko ja mam taki problem. Możliwe że to wina producenta

0
  • #13 09 Wrz 2009 11:53
    benonron
    Poziom 9  

Do palo.Zastanawiam się co dalej,bo odłączyłeś trafo...Wykonałeś jakieś pomiary?

0
  • #14 09 Wrz 2009 13:37
    palo
    Poziom 14  

"pomiary ?" tylko tyle że napięcie wychodzi

0
  • #15 09 Wrz 2009 23:55
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 30 Wrz 2009 18:56
    RCM 127
    Poziom 12  

Witam po dłuższej przerwie...
    w końcu udało się naprawić chyba przez przypadek, a do dziś nie wiem co było przyczyną.
    Do rzeczy:
    wylutowałem cały mostek prostowniczy sprawdziłem diody - OK, kondenstatory - te duże - OK, reszta układu wyglądał bez zastrzeżeń
    Wstawiłem ponownie nowy kondensator 104, wlutowałem diody z powrotem. Jedna rzecz która dla mnie wygląda do tej pory tandetnie - to płytka a dokładnie obwody na niej poprowadzone od spodu. Wygląda to tak jakby ktoś ścieżki poprowadził cyną - ręcznie, więc jako że cyny miałem w nadmiarze poprowadziłem jeszcze raz ścieżki te od mostka prostowniczego. Podłączyłem zestaw do prądu, przęłącznik na "ON" i ku mojemu zdziwieniu kondensator 104 nie wystrzelił, więc STANDBY i... zestaw gra jak należy

hmmm... transformator grzejący się, no cóż, ten typ chyba tak ma - jak nie używam komputera, zestaw też z gniazdka wyłączam...

pozdrawiam

0
  • #17 08 Paź 2009 10:54
    palo
    Poziom 14  

To jest chińskie, ale jak się głośniki wypcha gąbką to nie ma lepszych w tej cenie. Dźwięk jest naprawdę rewelacja. Wygląd jest ekstra, ale jak sie będzie nimi rzucać to zacznie się szczerbić na krawędziach.

0
  • #18 14 Paź 2009 20:14
    worwag
    Poziom 17  

mam te same Geniusy i dwa razy już wymieniałem przebity kondensator ceramiczny 104 (100nF). Chyba zamontowali jakąś felerną serię - na szczęście po wymianie jest OK, ale profilaktycznie zakupiłem większą ilość tych kondensatorów (mam 3 zestawy tych Geniusów) ;)

0