Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora 12V ładowarką 14V (referencyjnie 15V)

elwoood 25 Lip 2009 13:47 2546 2
  • #1 25 Lip 2009 13:47
    elwoood
    Poziom 9  

Witam Forumowiczów!

Mam taki problem. Otóż kupiłem urządzenie zasilane akumulatorem bez ładowarki.

Dane akumulatora:

Bateria blokowa Ni-Cd
    Napięcie znamionowe 12V/1,3 Ah
    Zalecany czas ładowania 5 - 8 h (max. 8 h)

Dane ładowarki:

Napięcie wejściowe 230V~, 50Hz
    Znamionowy pobór prądu 13W
    Napięcie wyjściowe 15V
    Prąd ładowania 450 mA
    Moc wyjściowa 6,75VA

Tyle podał producent.

Mam ładowarkę (taką od wkrętarki aku) o napięciu wyjściowym 14V i prądzie ładowania 450mA. Czy można jej użyć do tego akumulatora bez szkody dla niego? Jak duże ma znaczenie ta różnica 1V?

Zastanowia mnie jeszcze jedno. Jak się ma podany przez producenta czas ładowania tego akumulatora do zasady szacowania
    czasu ładowania = pojemność aku/prąd ładowania
    (tutaj 1300/450=ok.2.8)
    Zwiększając tę wielkość o 10% czy 20% wydaje mi się, że zalecane 5-8 h to trochę za dużo.

Dziękuję z góry za pomoc w rozwiązaniu problemu

0 2
  • #2 25 Lip 2009 13:56
    kierbedz4
    Poziom 34  

Bez problemu możesz tą ładowarką ładować ten akumulator.Ja sprawdzam na ładowarce jej temperaturę pracy ręką.Przy ładowaniu końcowym na korpusie ładowarki spada temperatura co sygnalizuje mi zakończenie ładowania.Przy nieco obniżonym napięciu można nieco wydłużyć czas ładowania akumulatora.

0
  • #3 25 Lip 2009 14:00
    fuutro
    Poziom 43  

Swoim zasilaczem też naładujesz. Skąd tak duży czas? Cała ładowarka producenta to normalny, prosty zasilacz a nie źródło prądowe, więc z postępem ładowania na akumulatorze rośnie napięcie i maleje prąd ładowania przez co wydłuża się czas na władowanie odpowiedniej porcji energii. Jeśli możesz to sprawdź prąd ładowania na początku i w razie czego daj szeregowo rezystor o oporze kilku Ω i mocy kilku W.

0