Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell D600 - brak ładowania baterii

kusiewicz 25 Lip 2009 14:11 6207 11
  • #1 25 Lip 2009 14:11
    kusiewicz
    Poziom 8  

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy mój problem to rzeczywiście kwestia baterii. Sprawa wygląda tak:
    -po podłączeniu zasilania lampka stanu naładowania baterii świeci chwile na zielono, a później 4 czerwone/1 zielona
    -diody na baterii dają kod 1,3,5
    -w Biosie wykrywa zasilacz jako 65 Watowy
    -0% naładowania i ładuje, tak samo w Biosie i w Windowsie
    -oczywiście laptop działa tylko na podłączonym zasilaczu
    -przy próbie aktualizacji Biosu dostaje komunikat że zasilacz i bateria muszą być podłączone

Bateria to C1295 11.1V
    Zasilacz PA-12 19.5V 3.34A 65W

Trochę poczytałem i wychodzi na to że wyczerpał się limit ładowań, albo elektronika zablokowała baterie z uwagi na uszkodzone ogniwa. Niestety nie umiem tego sprawdzić, więc muszę mieć pewność że to bateria padła. Czy po takich objawach mogę mieć pewność że to tylko bateria?

0 11
  • #2 25 Lip 2009 14:45
    Spacewalker
    Poziom 32  

Ja mam taki objaw ale z bateria w MultiBay, diody 1,3,5 pojawiają się tylko jak komputer pracował na mrozie. W domowych warunkach zgłasza się 5 diód i mimo ze bateria jest pełna to komputer sygnalizuje dioda pomarnczowo/zielona przez jakies 10 sek. No ale bateria ma juz 6 lat ponad ;)

0
  • #3 27 Lip 2009 20:16
    PitD

VIP Zasłużony dla elektroda

:arrow: kusiewicz
    Objawy wskazują na padniętą baterię.
    Niestety trzeba kupic nową.

0
  • #4 25 Paź 2009 15:55
    zicer
    Poziom 9  

witam

pozwolę sobie odświeżyć temat...

ja mam podobny problem co "kusiewicz" czyli bios i Windows pokazują, ze bateryjka sie ładuje (stan 0%) i tak jest cały czas. Natomiast gdy odłączę zasilacz lub na chwilkę odłączę baterie to zapala sie dioda na laptopie wskazująca, ze bateria jest ładowana i gaśnie po ok. 1 min, natomiast system i bios pokazują w tym czasie, ze bateria jest ładowana i stan wynosi 0%.
    Gdy wcisnę przycisk stanu na baterii to nie zapala sie żadna dioda, natomiast gdy przytrzymam przycisk wskaźnika na baterii około 5 sek to zapałają sie ostatnie dwie diody ma zielono na około pół sekundy.

Chciałbym nadmienić, ze bateria była ok i trzymała około 1,5 godz. następnie laptop poszedł na pół roku do szafy, bateria zdechła i dzieje sie to co opisałem. Laptopa podłączyłem do zasilania i tak od około 5 dni usiłuje ja naładować. Wyjmę baterie na chwilkę to dioda sygnalizująca ładowanie sie zapala i po minucie gaśnie (tak jak wcześniej opisałem i bios i system pokazują, ze bateria jest ładowana).

Laptop nie był za często eksploatowany kilka razy w miesiącu, raz po dłuższej przerwie miałem to samo ale bateria ożyła po 2 dniach teraz 5 dni i nic...

Laptop to Dell Latitude D505, bateria C1295 (oryginał)

Bardzo proszę o pomoc.

0
  • #5 27 Paź 2009 16:04
    zicer
    Poziom 9  

czy jest szansa aby ktos obeznany w temacie mi pomogl ?

z gory dzieki

0
  • #6 27 Paź 2009 18:16
    PitD

Uszkodzone któreś z ogniw. Pomierz i wymień.
    Podaj stan baterii z jakiegoś programu typu batterymon lub temu podobny.

0
  • #7 27 Paź 2009 19:54
    zicer
    Poziom 9  

oto stan baterii odczytany programem batterymon

Dell D600 - brak ładowania baterii

0
  • #8 27 Paź 2009 20:18
    PitD

Stan baterii nie jest zły.
    Została wyładowana do zera i układ nie ładuje bo jest poniżej poziomu krytycznego.
    Trzeba by było ją podładować z zewnątrz do paru procent i wtedy powinno ładować już dalej.

No chyba że któreś ogniwo padło.
    Bez rozebrania pakietu raczej się nie obejdzie.

0
  • #9 27 Paź 2009 21:04
    zicer
    Poziom 9  

czyli mam podlaczyc do zewnetrznej ladowarki bateryjke i ja podladowac czy konieczne jest rozebranie i podladowanie bezposrednio ogniw?

ok
    udalo sie mi rozebrac ogniwo i miernikiem zmierzylem napiecie na ogniwach, ktore wynosi jakies 8,6V (miernik analogowy). Mam dostep do ladowarki do akumularorow zelowych o regulowanym napieciu, jakim napieciem podladowac akumulatory aby bylo bezpiecznie?

0
  • #11 28 Paź 2009 17:12
    zicer
    Poziom 9  

zrobilem tak:
    1. rozebralem obudowe baterii
    2. odlutowalem elektronike
    3. sprawdzilem napiecia ogniw (3.3; 2.6; 2.7V)
    3. podlaczylem ogniwa do ladowarki z ogranicznikiem pradu i napiecia ustawianym recznie - ograniczylem prad do 200 mA i napiecie do 9.5V (postanowilem ladowac caly zestaw na raz)

I z tak przygotowanym zestawem rozpoczalem ladowanie, gdy bateria podniosla sie do zadanego napiecia (9.5V) to to podnioslem je do 9.5 potem do 10 i tak az do 11.5V.
    Po dwoch godzinach bateria podniosla sie do 11.18V i wtedy ja zlozylem i podpialem do laptopa i..... pelny sukces !!!!
    Po pierwszym zaladowaniu na 100% bateria sie bardzo mocno nagrzala a czas rozladowania na wlaczonym systemie z krecacymi sie dyskami z wygaszaczem trwal 3 godz. Jestem pod wrazeniem. Teraz bateria laduje sie drugi raz i juz sie tak nie grzeje.... mysle, ze wszystko bedzie ok.

Wielkie dzieki za pomoc dla PitD :please:

0
  • #12 10 Lis 2009 23:33
    pablo_doctor
    Poziom 11  

a powiedzcie mi czemu ok 3miesieczna nowa bateria laduje sie do 53% system i bios informuja o ladowaniu - ale stan sie nie zmienia. Dioda od ladowania na lapku Dell 610 nie swieci.
    typowe formatowanie ni pomaga :(

0