Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz domowy na STK4241 & UNITRA WS304

arek59 25 Lip 2009 15:50 16472 57
  • wzmacniacz domowy na STK4241 & UNITRA WS304

Po dłuższych czasach oczekiwania na inne pomysły wpadłem w pomysł wypróbować preampy z unitry łącząc z współczesnymi końcówkami. Miało być to coś jakościowego w dźwięku, które będzie pięknie grać, a nie wyglądać :D Najlepszym wśród preampów sprawdził się preamp z unitry ws304 w połączeniu z stk4241 zaowocowało poprawieniem jakości dźwięku i jego parametrów. Najlepsze do domowych celów są wzmacniacze na stopniach mocy bipolarnych takie jak STK4241 lub bipolar. Mój wynalazek miał współpracować z kolumnami INFINITY SM 115 i marzenia się spełniły :D Uszkodzoną unitre dostałem po znajomości na dyskotece coś my się umówili z kolegą ze na następną imprezę mi go przywiezie za podłączenie radia samochodowego w aucie :D Unitra była uszkodzona, widać były ślady uszkodzeń, zwęgleń, prób napraw i był fakt że się nie opłaca reanimować. Ze starej unitry pozostała mi tylko obudowa, selektory i upragniony korektor, potencjometry oryginalne bo sprawne :D Postanowiłem zrobić od nowa na znanej mi od dawna kostce STK. Hybrydę kupiłem w cybortechu za 77zł, uznaję ją raczej za oryginalną bo spełnia moje wymagania :D Radiatory, kondensatory, rezystory, trafo pochodzą z demontażu. Zacząłem od robienia płytki drukowanej z pomocą kolegi który ma odpowiedni sprzęt. Montaż płytek i podzespołów rozpoczął się tak jak większość elektroników robi, każdy chyba wie jak :D
    Chłodzenie. Zastosowałem też wyłącznik termiczny bimetaliczny na 50*C dla wentylatora 8x8, chociaż tak naprawdę się załącza dopiero przy ok 70-80*C. Radiator z innej unitry 16,5x3,5x6cm.
    Zasilacz. Zastosowany transformator to 250VA/2x30V, filtracja 2x10000uf/63V, mostek 35A/1kV.
    Końcówka mocy na STK4241 SANYO z niewielkimi modyfikacjami na płytce.
    Najważniejsze dane wzmacniacza;
    Moc RMS 2x100W/4R, 2x70W/8R
    Pobór z sieci w RMS 5W-250W
    Zabezpieczenie zwarciowe 1x2A, 2x2,5A, termiczne.
    Kosztorys:
    Transformator 250VA/2x30V ok 70zł z końcówki mocy PA200.
    STK4241 - 77zł (cybortech)
    PCB - 5zł
    Mostek - 5zł
    2x10000uf/63V - 25zł
    reszta z demontażu :D
    Wzmacniacz jest akustycznie bardzo liniowy.
    Zniekształcenia są bardzo małe, wręcz niesłyszalne.
    Niedługo mam dorobić pełnowymiarowe zabezpieczenia.
    Wzmacniacz spełnił moje oczekiwania i jestem z niego zadowolony, jakość dźwięku powalająca i najlepsza z moich końcówek mocy jakie spotkałem, podoba mi się ładny bas, jest mięsisty, przyjemny i ładna przyjemna górka.
    Jakość i wykonanie robi swoje zadanie ale najważniejsze ze ładnie gra z infinitami SM 115. Brumu i szmerów nie słychać w ogóle ale jak wezmę na full VOL to słychać leciutkie buczenie, jest to wina preampa i PCeta.
    Resztę wyjaśnią real foto.
    Zapraszam do komentowania :D
    PS; Wykonam takie wzmacniacze na zamówienie :D

wzmacniacz domowy na STK4241 & UNITRA WS304 wzmacniacz domowy na STK4241 & UNITRA WS304 wzmacniacz domowy na STK4241 & UNITRA WS304
    wzmacniacz domowy na STK4241 & UNITRA WS304 wzmacniacz domowy na STK4241 & UNITRA WS304 wzmacniacz domowy na STK4241 & UNITRA WS304 wzmacniacz domowy na STK4241 & UNITRA WS304

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Kupię uszkodzone wzmacniacze i kolumny estradowe, niekompletne i uszkodzone.
    Wynajem pełnego nagłośnienia o mocy 3.2kW z oświetleniem i obsługą, mikrofony, mikser, kable i inne. Wykonuję projekty i naprawy końcówek mocy.
    Specjalizuje się w: nagłośnienie 3.2kw, serwis, naprawa, projekty
    arek59 napisał 1834 postów o ocenie 256, pomógł 28 razy. Mieszka w mieście Trzemcha Górna, Sienno, Ostrowiec Świętokrzyski. Jest z nami od 2007 roku.
  • PCBway
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe
  • PCBway
    arek59
    Poziom 29  
    Mówimy, że zniekształceń nie słyszymy i tyle, ciekawy jak będzie na oscyloskopie wyglądały zniekształcenia choć producent STK podaje, że ma 0,003%. Preamp może się przyczyniać do dodatkowych zniekształceń.
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    STK4241V nie może pracować z głośnikami 4 Ohm.. Bo jak słyszałem to idą dymy z końcówki.
    arek59
    Poziom 29  
    Przy obnizeniu napięcia zasilania może pracować i to bez problemu. Po odfiltrowaniu mam ok 2x45V DC co daje na optymalne wykorzystanie głosników o impedacji 4R natomiast oryginalna nota katologowa zleca zasilanie układu przy 2x62V dla impedacji 8R.
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    W tym wzmacniaczu poza obudową nie ma nic dobrego, a już na pewno nie preamp. Przesłuchy szum, zniekształcenia i myśl techniczna z przed 30 lat to to co zaimplementowałeś w swoim wzmacniaczu. Poza tym nie widzę tu grama audiofilstwa.
    sarna
    Poziom 24  
    Nie ma takiego czegoś jak audiofilski wzmacniacz na hybrydach czy układach scalonych.

Dodano po 51 [sekundy]:

Poza tym zniszczyłeś Unitrę.
    arek59
    Poziom 29  
    Ale są pewne rzeczy co mozna zblizyć się jakością dzwięku do audiofilskiego takiego niższej półki. Unitry sie nie udało odratować, bez sensu robienie nowych płytek oryginalnego schematu.
    popiol667
    Poziom 15  
    Co to do diabła audiofilski wzmacniacz? Tak nawiasem, to dobry technik dźwiękowy (osoba mająca na co dzień do czynienia z muzyką graną na żywo, tzn. mająca źródło odniesienia) jest wstanie usłyszeć zniekształcenia w paśmie niskich tonów już od paru paru procent (coś około 5% jeżeli mnie pamięć nie myli).
    arek59
    Poziom 29  
    To nazwiemy go hidh fidelity czy jakoś tak :|

Dodano po 5 [minuty]:

Zmieniłem tytuł postu bo sam rozumiem ze coś nie tak z tym audiofilem tylko określałem go mianem jakim ja miałem do czynienia ze ładnie gra co dla mnie znaczyło audiofilskiego.
    sarna
    Poziom 24  
    High-Fidelity to była również ta Unitra.
    peter507
    Poziom 16  
    "Made in Arek" Kolego , uczyłeś się w ogóle angielskiego czy tylko słyszałeś o takim języku ? :p
    Może nie jest to tematem dyskusji ale okropnie się rzuca w oczy
    slavo666
    Poziom 17  
    Mogłeś wyprowadzić radiator z wentylatorem poza obudowę. No i skoro już się uparłeś na ten przedwzmacniacz, to wypadałoby go zmodernizować i wymienić nietrzymające parametrów elementy. Gdzieś na elektrodzie był temat o modernizacji tych wzmacniaczy i tam ktoś podawał zamienniki tranzystorów do przedwzmacniacza, o mniejszych szumach. Chociaż moim zdaniem lepiej byłoby od razu zmontować coś nowszego. Schemat przedwzmacniacza o dobrych parametrach można łatwo znaleźć.
    Ale skoro Ci odpowiada, to OK. To jest w sumie najważniejsze.
    arek59
    Poziom 29  
    Ten jest narazie ok, póki zyje to po co modernizować. Modernizowałem podobny preamp i poprawiło tylko wyzsze tony i zmniejszyło szumy, buczenia, ale ten narazie jest ok.
    Radiatora nie mogłem dać na zewnątrz bo w środku by zostało dużo miejsca i niechciałem wkraczać w przeróbke obudowy.
    Poprosu zalegał kawałek płytki z bezpiecznikami to zamontowałem tam gdzie trzeba. Płytka jest wstępnie, ponieważ będę robił zabezpieczenia wzmacniacza i kolumn takie jak opóznione załączenie, szybkie odłączanie, przed DC, rozbudowa zabezpieczenia termicznego. Przed zwarciem wystarczą bezpieczniki.
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    5% to już na oscyloskopie widać, a słychać tak, że uszy więdną. Szkoda trochę tej Unitry, ale jak piszesz, że nie dało się naprawić, to już trudno. Tylko przedwzmacniacza nie ruszaj! I następnym razem nie dawaj wiatraka, tylko duży radiator, będzie mniej wiejsko ;-)
    arek59
    Poziom 29  
    Wentylator załącza się automatycznie przy 60-80*C, jak gra do połowy mocy to wentylator jest nie potrzebny ale jak gra już większą mocą to automatycznie załącza się po wzroście temperatury. Wentylatora nie słychać przy głośnej muzyce więc mi nie przeszkadza :D
    markovip
    Poziom 34  
    Za tego "MADE IN AREK" zwracałem Ci uwagę jakiś rok temu. Do tego czasu mogłeś to poprawić.

Kilka uwag co do wzmacniacza:
    -Nadmierna ilość pasty termo-przewodzącej tylko pogarsza chłodzenie, pasta też ma swoją rezystencję cieplną.
    -Kondensatorom było zimno, że je ścisnąłeś ze sobą opaskami? Tak tylko je szybciej załatwisz.
    -To samo tyczy się rezystorów w końcówce mocy, słyszałeś kiedyś że przez nóżki rezystor oddaje ciepło na PCB? O opaskach już nie wspomnę...
    -Wentylator bardzo profesjonalnie przymocowany - na kołki rozporowe.
    -Napisałeś, że wentylator się włącza przy 60-80*C, więc jak? 60 czy 80? 20°C to duża różnica. Przyjmowaną granicą pracy półprzewodników jest 70°C.

Szkoda kolejnej zniszczonej Unitry.
    piterek-23
    Poziom 32  
    Ludzie dajcie juz spokój z "szkoda tej Unitry" (to nie tylko w tym poście się pojawia) Dajcie ogłoszenie że odkupicie za np. 500-1000zł to gwarantuje Wam, że każda Unitra będzie uratowana właśnie przez Was.
    Dla nie których to po prostu złom który można jeszcze jakoś wykorzystać.

Przepraszam za OFFTOP
    Arutim
    Poziom 20  
    sarna napisał:
    Nie ma takiego czegoś jak audiofilski wzmacniacz na hybrydach czy układach scalonych.

Dodano po 51 [sekundy]:

Poza tym zniszczyłeś Unitrę.

Oj zdziwiłbyś się i to bardzo bardzo bardzo... nie dawno stoczyłem walkę na forum z audiofilami. Którzy mianem audiofilskiego wzmacniacza nazywali wzmacniacze na high endowych elementach z LM3886 na pokładzie...

I nie zniszczył a zutylizował, bo zanim go przerobił to sprzęt był już praktycznie szkodliwy dla środowiska. Nadmienić należy także, iż wzmacniacz był uszkodzony...i to pewnie ostro jak wynika z opisu autora [pewnie już ścieżek na PCB nie było]
    mariusz324

Poziom 13  
    Mógłbyś wymienić elektrolity w tym przed wzmacniaczu, to mogło by go trochę odświeżyć ze tak powiem :P no i pozbądź sie tych napisów markerem, robisz je na każdej swojej "produkcji" a one strasznie psuja estetykę ;/ Ps. ja nie mam zaufania do cybortechu i ich Hybryd :P Miałem praktyki w serwisie elektronicznym, i wiem co sie działo po wsadzaniu ich hybryd np do wież w których pracowały, jedno głośniejsze granie i był tylko dym :P bo napięcie zasilania było na granicy parametrów znamionowych oczywiście oryginał to wytrzymywał, a podróba już nie :P
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    arek59
    Poziom 29  
    Sygnalizuje włączenie wentylatora, ale jest ona odłączona. Napis został poprawiony z ,,in'' na ''by'' zeby nie było :D bo pomyliłem podczas pisania.

Dodano po 2 [minuty]:

:arrow: mariusz324
    Zgadzam się z kolegą i wiem jak jest z hydrybdami ale przecież obnizając napięcie o połowe hybryda bedzie chodzić wiecznie :D I tak zawsze robie.
    -Monter-
    Poziom 13  
    arek59 napisał:

Czy sie opłaca też naprawiać końcówke mocy to zależy od stopnia uszkodzenia. U mnie we wzmacniaczu były upalone ścieżki, wyłamanych pare elementów, zawilgocone wszystko, więc sensu nie było odnawiać.

Oryginalne końcówki mocy w tym modelu posiadają prostą konstrukcję, nawet jeśli jedna czy kilka ścieżek uległo uszkodzeniu to moim zdaniem taniej i szybciej było naprawić płytkę i wymienić wszystkie elementy na nowe, wymieniłbyś jeszcze wszelkie elektrolity w przedwzmacniaczu i wyniosło by Ci to jedną trzecią tego co zainwestowałeś, a zaręczam, że jakość dźwięku nie byłaby gorsza od tego co jest teraz.

Ale tak naprawdę nie przeróbka Unitry skłoniła mnie do napisania postu, ale zastosowana przez Ciebie hybryda STK która przypomniała mi pewną historię z przed kilkunastu lat. Mianowicie posiadałem kiedyś amplituner Onkyo, modelu już nie pamiętam, ale był w nim zastosowany właśnie ten układ. Jeden kanał uległ uszkodzeniu. W tamtych latach dostanie tego układu nie było łatwe, a jego cena skłaniała raczej do zainwestowania w nowy sprzęt. Ale wiadomo, Polak potrafi, zrobiłem następujący patent: odkleiłem obudowę z STK-a, za pomocą skalpela i pęsety wyciąłem tranzystory końcowe, dolutowałem w ich miejsce przewody i wyprowadziłem je przez wywiercone wcześniej w obudowie otwory. Obok hybrydy do tego samego radiatora przykręciłem nowe tranzystory (chyba BD911) i dolutowałem wyprowadzone przewody. W takim stanie amplituner grał kilka lat i później jeszcze ktoś go ode mnie kupił i użytkował z zachwytem. Opowiadam to jako anegdotę, aby uzmysłowić młodszym forumowiczom, że kiedyś naprawiało się wszystko, nawet hybrydowe układy scalone :)
    Rocky Horror
    Poziom 31  
    A ja zapytam przewrotnie: dlaczego "Made by Arek", a nie "Wyprodukowano przez Arka", lub "Produkt Arka"? Wciskanie angielskiego gdzie się da, robi się już coraz bardziej irytujące, tak jakbyśmy byli bandą idiotów, nie mających nawet własnego języka :roll: ...

Szkoda, że użyto malutkiego radiatorka i wentylatora. We wzmacniaczu jest jeszcze sporo miejsca na normalne radiatory - wystarczyło by nieco inaczej zorganizować ułożenie elementów, tak jak choćby w WS442 Diory.
    No i przełącznik par kolumn jest odłączony, co stawia konstrukcję na pozycji pewnego niedopracowania funkcjonalnego...
    arek59
    Poziom 29  
    Zgadzam sie ja też tak naprawiam te STK i montuje do nich standardowo 2SC5200 kabelkami. Nawet z diarlitonami chodziło ale z mosfetami nie próbowałem jeszcze i wiem ze z mosfetami nie będzie działać.
    Cena naprawiania i tak by nie wyniosla 1/3 ceny tego bo, po pierwsze, zawilgocony transformator, brak 1 przedwzmacniacza napięciowego wsuwanego, drugi przedwzmacniacz uszkodzony, pourywane ściezki, zwęglone wszystkie diody, rozlane kondensatory w zasilaczu, konieczność wymiany pseudo radiatorków na lepsze. Ponadto chciałem wykorzystać zalegające częsci w chacie takie jak trafo, kondensatory filtrujące, kawałek laminatu i drobne częsci, radiator od WS442. Dosłownie tylko zapłaciłem za STK więc sie opłacało. Mniej roboty zbudowaniem od nowa niż reaminowaniem oryginału.
    Dzwięk napewno jest lepszy od oryginału WS304, wiem bo słyszałem w akcji i porównywałem. Ten na STK ma szybszy dzwięk i ładniejszy bas, reszta to samo.
    livekiller
    Poziom 16  
    Potwierdzam opinie kolegów, ten przedwzmacniacz nie brzmi super. Też zrobiłem wzmacniacz na bazie obudowy ws 304s i z początku użyłem tego przedwzmacniacza lecz go wywaliłem podłączając źródło bezpośrednio pod końcówkę, a barwę sobie reguluje w winampie - dźwięk stał się odrazu bardziej ożywiony, czysty i naturalny, bas nie dudnił i schodził niżej. No i oczywiście zero szumów, a ten przedwzmacniacz lubił sobie poszumieć.
    Co do reszty wzmacniacza to te wszystkie napisy na płytkach biją w oczy, po co właściwie są, tak ciężko sobie zapamiętać gdzie co jest?
    arek59
    Poziom 29  
    Winamp oczywiście też nie ma nic porządnego dzwięku ale może być, lepszy już foobar2000. Co do dudnienia u mnie nie ma efektu takiego jak z dobrymi kolumnami (infinity sm 115) to potrafi.
    tacman
    Poziom 16  
    Jak już piszemy tutaj o WinAmp czy Foobar -- jakiej jakości pliki odtwarzamy i przez jaką dźwiękówkę. Może faktycznie ten wzmacniacz jest aż taką rewelacją bowiem źródło dźwięku jest tak mało wymagające że problem nie istnieje.