Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parametry dławika (jak odczytać?)

25 Lip 2009 23:54 2146 7
  • Poziom 12  
    Witam!
    Mam problem z pewnym układem zasilającym od wideodomofonu. Otóż na wejściu (230VAC) mam spalony jeden dławik. Obwód wejściowy wygląda tak: Jeden dławiczek na rdzeniu toroidalnym z czterema wyprowadzeniami, kolejno kondensator (220nF) wpięty równolegle i jeszcze jeden dławik (ten który jest spalony) na rdzeniu kształtkowym, również z czterema wyprowadzeniami. Za nim jest już układ mostka prostowniczego.
    Na rdzeniu spalonego dławika widnieje "020150 SH". Czy po tym oznaczeniu można coś odczytać?
    Dzięki za wszelką pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Witam,
    Syco_Nr1 napisał:
    Witam!
    Mam problem z pewnym układem zasilającym od wideodomofonu. Otóż na wejściu (230VAC) mam spalony jeden dławik. Obwód wejściowy wygląda tak: Jeden dławiczek na rdzeniu toroidalnym z czterema wyprowadzeniami, kolejno kondensator (220nF) wpięty równolegle i jeszcze jeden dławik (ten który jest spalony) na rdzeniu kształtkowym, również z czterema wyprowadzeniami. Za nim jest już układ mostka prostowniczego.
    Na rdzeniu spalonego dławika widnieje "020150 SH". Czy po tym oznaczeniu można coś odczytać?
    Dzięki za wszelką pomoc i pozdrawiam.
    to jest dławik bifilarny filtru sieciowego.
    Z podania tylko w/w oznaczeń - bez znajomości jego producenta - nie da się określić jego parametrów, które tam nie muszą być krytyczne (w wielu wykonaniach jest na PCB miejsce na taki dławik, a liczący każdego centa "skośnoocy" wstawiają tam tylko druty - mostki).
    Pytanie pomocnicze; czy oba te dławiki są nawinięte drutem o tej samej średnicy, czy ten spalony ma średnicę drutu mniejszą?
    Pokaż tu ich fotkę.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  

Dławik nr 1, to ten sprawny. Nr 2 jest spalony. Gołym okiem ciężko jest odróżnić grubość ich drutów, ale zdaje się, że w tym pierwszym jest nieco grubszy. No i z tego że się spalił tylko ten drugi wynikało by że, spalony miał cieńszy drut (spaliło go przez zwarcie na wejściu mostka prostowniczego).
    Dodatkowo dodam że mam jeszcze drugi taki układ, w którym dławik jest sprawny, natomiast jakiś element dalej jest spalony.
    Oba układy dostały przepięcia w sieci od pioruna.
    Zamieszczam też zdjęcie drugiej strony płytki

Na zdjęciu zaznaczyłem pewnego scalaka. Dodatkowe pytanie brzmi (jeżeli nie jest bez sensu) co to jest za układ?
    Domyślam się jedynie sam, że steruje on tranzystorem (na zdjęciu jest wylutowany). Tranzystor jest sprawny, natomiast napięcie za nim już znika.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Oba układy dostały przepięcia w sieci od pioruna.
    To wszystko wyjaśnia, sam 'sprzątam' od kilku dni po przeszło sobotnim wyładowaniu u mnie na osiedlu - dostało się wielu zasilaczom impulsowym i nie tylko ...
    Jak już wcześniej napisałem; ten spalony dławik możesz zastąpić zworkami - choć i w takim stanie może on pozostać jeśli ma przejście i nie została uszkodzona izolacja pomiędzy sekcjami zwoi.
    Natomiast fotka układu scalonego jest nieczytelna - odczytaj wszystko co jest na nim napisane i podaj tu.
  • Poziom 12  
    Na układzie jest napis: EA541.
    Przepraszam, że wcześniej go nie podałem, ale po prostu był zalepiony i nie było go widać. Myślałem więc że nic na nim nie napisano.
    Dławik niestety nie ma przejścia. Mam jeszcze jeden podobny dławik z innego zasilacza. Drucik na grubość wygląda jednakowo. Spróbuje ewentualnie tym.
  • Poziom 43  
    Syco_Nr1 napisał:
    Na układzie jest napis: EA541.
    Przepraszam, że wcześniej go nie podałem, ale po prostu był zalepiony i nie było go widać. Myślałem więc że nic na nim nie napisano.
    Kiepska sprawa, ponieważ wygląda to na skrócone - kodowe - oznaczenie tego układu scalonego i bez znajomości jego producenta ciężko będzie znaleźć.
    Możesz podać dokładnie od jakiego urządzenia są te zasilacze, a wtedy być może da się znaleźć jego schemat.

Syco_Nr1 napisał:
    Dławik niestety nie ma przejścia. Mam jeszcze jeden podobny dławik z innego zasilacza. Drucik na grubość wygląda jednakowo. Spróbuje ewentualnie tym.
    Dla prób i naprawy wystarczą mostki z drutu o których wspominałem wcześniej.

P.S. Czy to jest taki wideodomofon jak w opisany w instrukcji TAM ?
  • Poziom 12  
    Dane domofonu będę mógł mieć dopiero w poniedziałek, bo u siebie mam tylko same układy zasilające.
    Ten który jest podany w odnośniku wygląda niby podobnie, ale po wyglądzie nie mogę się sugerować. Jutro sprawdzę jakie to wideodomofony i spróbuję czegoś szukać u producenta.

Z tego co jest napisane w tej instrukcji z linku, zasilanie by było takie samo. Domofon odpalał po podłączeniu akumulatorka 12V. (w instrukcji jest 13V)
  • Poziom 12  
    Sprawdzałem ten wideodomofon i to jest taki jak w instrukcji z linku.

Sam nic nie mogę znaleźć. Przegrzebuję wszystkie wyszukiwarki i nic.
    Proszę o pomoc w rozpoznaniu tego elementu.