Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przetwornica symetryczna do tda 7294

Niedzwiadek196 01 Sie 2009 22:47 23795 106
  • #61 01 Sie 2009 22:47
    Qwet
    Poziom 33  

Pamiętaj, że pod większym obciążeniem napięcie spadnie. Poza tym trzeba zadbać żeby prądy nie stopiły emalii na drutach transformatora. Jakiej grubości druty zastosowałeś na każdym z uzwojeń?

• Megger
  • #62 02 Sie 2009 10:06
    Niedzwiadek196
    Poziom 13  

tak jak pisales 0,6mm :P zaraz poszukam jeszcze jakis rdzeni i powiesz mi ktory sie nada ?:> ok ?:)

Dodano po 30 [minuty]:

no wiec tak D: mm takie 2 rdzenie jeszcze :P i teraz znowu chyba cie zdenerwuje :( ale czy bedziesz znowu laskawy i powiesz mi ktory rdzen i obliczysz mi ile zwojow i jakim drutem ?:( tak zeby uciaglo mi te 2 kostki TDA7294 w mostku i gralo przy 8Ω bo taki glosnik posiadam. Próbowałem to liczyć i cos mi to nie idzie;/ a nie chce zepsuc czegos :(

• #63 02 Sie 2009 11:45
    Qwet
    Poziom 33  

Użyj ten toroidalny rdzeń.

Pokaż swoje obliczenia - poprawimy je ;)

• #64 02 Sie 2009 13:18
    Niedzwiadek196
    Poziom 13  

Który wybrac? toroidalny do tego sie nada?;> latwiej go nawinac? zaraz wykopie jakies z tego zaslacza

• Megger
  • #65 02 Sie 2009 13:52
    Qwet
    Poziom 33  

Musisz wybrać rdzeń toroidalny koniecznie z materiału mocy, na przykład 3F3, 3C90 lub pokrewne. Rdzenie proszkowe, EMI, w.cz. o niskiej przenikalności się nie nadają!

Rdzenie toroidalne możesz kupić na allegro, podaję link do wyszukiwarki:
    http://allegro.pl/search.php?sg=0&string=ferrytowy

Albo wydłubać jeden ze wzmacniacza CarAudio. Od razu ci mówię, że w zasilaczach ATX nie znajdziesz rdzenia toroidalnego z materiału mocy.

Możesz też poszukać większego rdzenia kształtkowego, ale nawijanie będzie trochę trudniejsze.

Dodano po 11 [minuty]:

Widzę nareszcie poprawiłeś post i wrzuciłeś zdjęcia ;)

Ten większy rdzeń będzie dobry. Ustawiasz częstotliwość 25kHz i dajesz 2x4 zwoje na uzwojeniu pierwotnym ;)

• #66 02 Sie 2009 14:07
    Niedzwiadek196
    Poziom 13  

no to na nim mam nawiniete 11zwojow wtornego dwoma drutami o srednicy 1mm moze byc?? czy przewijac?:> jakiej srednicy drutu uzyc do pierwotnego ?:>

• #67 02 Sie 2009 14:16
    -RoMan-
    Poziom 42  

Ten większy jest chyba ze szczeliną... "Jakość" tego zdjęcia jest taka, że tego dokładnie nie widać. Ot, skutki robienia zdjęć poza możliwościami aparatu.

• #68 02 Sie 2009 14:20
    Qwet
    Poziom 33  

Na wtórnym 3 druty 0,6mm powinny wystarczyć ;) Na pierwotnym musisz nawinąć 5 drutów 0,6mm, czyli nawijasz 4 zwoje 10 drutów 0,6mm, w wyprowadzeniach dzielisz na dwa uzwojenia itd. Jak nawijać przecież już wiesz ;)

11 drutów jest ok, może zostać.

Dodano po 2 [minuty]:

Rzeczywiście, nie zwróciłem na to uwagi :( Myślałem że Niedzwiadek196 przeczytał to co pisałem o rdzeniach ze szczeliną, dlatego mu zaufałem. Teraz okazuje się, że trzeba go pilnować na każdym kroku :(

Niedzwiadek196 podaj szerokość tej szczeliny, bo rdzeczywiście może to być tylko złudzenie.

• #69 02 Sie 2009 14:24
    Niedzwiadek196
    Poziom 13  

szczelina ma 1mm bedzie dobre? ;(

• #70 02 Sie 2009 14:35
    Qwet
    Poziom 33  

W przypadku przetwornicy push-pull w tym również CarAudio, im większa szczelina tym większy prąd spoczynkowy, mniejsza sprawność przetwornicy i większe spadki napięcia wyjściowego. Sam oceń czy opłaca ci się używać rdzenia z jakąkolwiek szczeliną powietrzną.

• #71 02 Sie 2009 15:01
    Niedzwiadek196
    Poziom 13  

to bede musial kupic jakis rdzen :( bo ten mniejsz nei sne nadaje ?ile wat by mozna z niego wycisnac? mam taki 2 a jakis koles w drugim poscie napisal ze 2 takie trafa od atx gonia mu 4 tda7294

• #72 02 Sie 2009 17:43
    Qwet
    Poziom 33  

Teoretycznie można na tym małym wyciskać 200W, ale trzeba się postarać przy obliczaniu uzwojeń i planowaniu ich nawinięcia jak najciaśniej.
    Dla ciebie dobrą opcją byłby zakup rdzenia TN32 z materiału 3F3 lub 3C90. Poszukaj w tme.pl ;)

• #73 02 Sie 2009 18:07
    Niedzwiadek196
    Poziom 13  

Znalazlem taki na alegro :P cena jest dobra? [Link do aukcji usunięto. Regulamin, punkt 10.11. Mariusz Ch.] l nawija sie to tak samo jak ten zwykly ? czyli na polowie nawijam wtorne a na drugiej polowie pierwotne ? czy pierwotne na wtorne ? z tego toroida wyciagne 200w tak ? hmm moze lepiej odrazu kupic jakis wieksz zeby byl zapas mocy np taki zeby mial 300w :> chyba nie zaszkodzi ?:>

• #74 02 Sie 2009 19:01
    Qwet
    Poziom 33  

Na forum nie wolno podawać linków do aukcji!

Na TN32 osiągniesz 300W przy 30kHz, a jeśli się postarasz to nawet 400-500W. Rdzeń jest wystarczający, i tak wszystko zależy od tego jak nawiniesz.

Rdzeń toroidalny nawijasz tak samo jak kształtkowy, czyli najpierw uzwojenie pierwotne po całości, a potem uzwojenie wtórne też po całości. Toroidy też trzeba nawijać bifilarnie, więc robisz jedno uzwojenie a w wyprowadzeniach dzielisz na dwa. Najlepiej żeby uzwojenia zmieścić dokładnie w jednej warstwie i oba koniecznie na całym obwodzie rdzenia. Tylko nie próbuj czasem nawijać po połówkach:

Ten transformator miał tak ogromne spadki napięcia, że nie dało się z niego wyciągnąć więcej niż kilkadziesiąt watów, nawet na zwarciu.

• #75 02 Sie 2009 19:12
    Niedzwiadek196
    Poziom 13  

ok :D to kupie taki toroid i bedzie ok :D czyli nei mozna nawijac tak jak jes na tej fotce:D taki radiotor chyba styknie to tych irfów i tych ~300W :D nawet chyba za duzy nie ?:D ale zawsze chyba lepiej dac wekszy niz zeby sie grzalo :D

hmm zmiezylem prad jaki pobiera wzmacniacz na + i przy pelnej mocy pokazalo mi 0,41A :| * 30V i wychodzi 12,3W ;/ cos slabo chyba nie ? :(
    A przetwornica pobiera 2,5A

• #76 03 Sie 2009 00:03
    Qwet
    Poziom 33  

Zapomniałeś że wzmacniacz pobiera prąd też z ujemnej gałęzi zasilania.

Wzmacniacz osiąga pełną moc kiedy zaczyna się przesterowywać - słychać wtedy zniekształcenia, takie "charczenie" z głośników. Jeśli nie charczy, nie ma pełnej mocy.
    Sprawdź jakie jest napięcie na głośniku. Możesz sprawdzić miernikiem na opcji 200 VAC albo V~. Podłącz miernik do głośnika, ustaw jakiegoś basstesta, zwiększ volume na max i podaj napięcie jakie pokazuje miernik.

Zmierz też spadki napięcia wyjściowego przetwornicy, jakie jest luzem a jakie pod obciążeniem.

• #77 06 Sie 2009 00:43
    Niedzwiadek196
    Poziom 13  

Witam. Nie miałem czasu jeszcze na sprawdzanie tego :(... Zamówiłem już ten rdzeń i do piątku powinien dojść :P czy mógłbyś mi obliczyć ile zwojów pierwotnego i wtórnego oraz jakim drutem ?(Bardzo prosze):P bo muszę sobie jeszcze taki drut kupić :P bo niestety już mi zabrakło :( Pozdrawiam.

• #78 06 Sie 2009 13:41
    Niedzwiadek196
    Poziom 13  

Rdzeń juz przyszedł :D wiec teraz tylko jaki drut ? bo musze kupic:(

• #79 06 Sie 2009 17:47
    Qwet
    Poziom 33  

Domyślam się, że kupiłeś rdzeń TN32.

TN32 ma Ae = 76,5mm^2. Przy częstotliwości pracy 40kHz powinno wystarczyć 2x5 zwojów na uzwojeniu pierwotnym. Na uzwojeniu wtórnym liczysz ilość drutów z przekładni, czyli wychodzi 2z12 zwojów. Uzwojenie pierwotne nawijasz jako pierwsze, ale tu dochodzi kolejna zasada - w środku rdzenia druty koniecznie muszą przechodzić prostopadle. To bardzo ważne, bo nie można sobie pozwolić na nawarstwianie się drutów.
    Drut może być jakikolwiek, ale nie grubszy niż 1mm i raczej nie cieńszy niż 0,5mm. Ale skoro mamy możliwość wyboru, to kup drut o średnicy 0,7mm lub 0,75mm. Takim drutem nawiń sobie 2x6 drutów po stronie pierwotnej, czyli razem 5 zwojów 12 drutami, a potem dzielisz na dwa uzwojenia po 6 drutów. Po stronie wtórnej daj 2x2 druty, czyli 12 zwojów 4 drutami, a potem podziel na dwa żeby otrzymać dwa uzwojenia po 2 druty. Myślę że wystarczająco dobrze ci to wytłumaczyłem i mam nadzieję że już nie będę musiał powtarzać.

• #80 07 Sie 2009 20:34
    Niedzwiadek196
    Poziom 13  

ok trafo nawinięte :D:P było ciężko ale jakoś se dałem rade :P teraz niby C8 i R16 zmienia częstotliwość... Na jaki mam go zmienić żeby otrzymać te 40kHz?? i czy jeszcze trzeba coś zmieniać??

• #81 07 Sie 2009 22:33
    Qwet
    Poziom 33  

Zostaw takie jak na schemacie, będzie 40kHz.

Zmierz i podaj spadki napięcia wyjściowego pod obciążeniem. Najlepiej zasilaj przetwornicę z instalacji samochodowej przy włączonym silniku.

• #82 08 Sie 2009 12:49
    Niedzwiadek196
    Poziom 13  

A wiec tak zmierzyłem wszystko ale na samym AkQ bez włączonego silnika i jest tak akumulator ma równe 12V i teraz tak.. podłączona przetwornica bierze 0.19A a z podłączona końcówka 0,66A przy wysterowanej końcówce napięcie na akumulatorze spada do 11,9V i pobiera 2,60A. Na wyjściu przetwornicy na biegu jałowym jest +35,8 -35.6 po podłączeniu końcówki bez muzyki jest +/- 33V i pobiera 0,05A a przy wysterowanej końcówce jest +/- 29,4 i końcówka pobiera 0,67A. Dodam jeszcze ze pomiary były robione na głośniku 6Ω i nie wydaje mi sie zeby to bylo ~140W ;/ nawet te 40 chyba nie ma :(

• #83 08 Sie 2009 13:14
    Qwet
    Poziom 33  

Napięcie jest ok, aż tak bardzo nie spada.
    Jakie masz napięcie AC na głośniku? Odnoszę wrażenie, że ty po prostu nie chcesz dać wzmacniaczowi mocniejszego sygnału. Zwiększ gain przedwzmacniacza tak żebyś usłyszał charakterystyczne "charczenie" z głośnika. Dopiero wtedy podawaj spadki napięcia przetwornicy.

• #84 08 Sie 2009 14:16
    Niedzwiadek196
    Poziom 13  

no przy zasilaniu 12v sama przetwornica pobiera 0.19A a z podlaczona koncowka pobiera 0,66A po podaniu sygnalu na wejscie wzmaka przetwornica pobiera 2,60A . na wyjsciu przetwornicy jest +/-35V a po podlaczeniu koncowki jest +/-33V i pobiera 0,05A po podaniu sugnalu na wejscie wzmaka napiecie spada do 29,4 i jest 0,67A. Nie wiem jak to inaczej opisac:D

• #85 08 Sie 2009 14:54
    Qwet
    Poziom 33  

Jeśli kopiując post chciałeś mi powiedzieć, że już wysterowałeś końcówkę mocy do granic przesteru, to zrobiłeś to w bardzo nieelegancki sposób :(

Przy napięciu zasilania +/-29V i pełnym wysterowaniu końcówki mocy będziesz miał 60W mocy na głośniku o impedancji 6Ω. Pobór prądu będzie wynosił 1,6A prądu skutecznego z obu gałęzi zasilania. A to wszystko pod warunkiem, że podłączyłeś głośnik o impedancji 6Ω. Jeśli podłączysz głośnik o impedancji 16Ω, to będziesz miał moc około 22W, a pobór prądu będzie wynosił około 0,6A z obu gałęzi. Wychodzi na to, że się pomyliłeś i wstawiłeś głośnik 16Ω :) Ale znowu z drugiej strony mogłeś nie zrozumieć o co mi chodziło i podałeś spadki napięcia oraz pobór prądu dla nie wysterowanego do końca wzmacniacza, tylko dla maksymalnego zwiększenia głośności w odtwarzaczu MP3.

Więc są takie możliwości:
    - jeśli wysterowałeś wzmacniacz do granic przesteru, to przy takim poborze prądu głośnik musi mieć impedancję 16Ω,
    - jeśli jednak podłączyłeś głośnik 6Ω, to znaczy że końcówka mocy jest wysterowana jedynie w 37%.

Teraz powiedz mi jaką impedancję ma głośnik.

• #86 08 Sie 2009 15:23
    Niedzwiadek196
    Poziom 13  

głośnik na 100% ma 6ohm bo sprawdzałem miernikiem. Koncowka sie strasznie nagrzała jak bylo na maxa(żródło dżwieku z komputera) Mam podłaczony do przetwornicy mostek tda ( kit NE022 czyli dwa kity NE013 polaczone ze sobą ) i pisalo w instrukcji ze dla 8omowego głośnika R3 ma byc rezystor 820ohm wiec na oby 2 kity dalem taki rezystor.

• #87 08 Sie 2009 16:40
    Qwet
    Poziom 33  

W mostek nie można podłączać głośnika 6ohm. Minimum to 8ohm.

Rozumiem, że podłączyłeś dwa kanały w mostek. Pokaż mi schemat ich połączenia i źródło sygnału do każdego z nich. Obawiam się, że całkiem zapomniałeś zrobić odwracacz fazy :)

• #89 08 Sie 2009 17:28
    Qwet
    Poziom 33  

Włącz wzmacniacz, zwiększ głośność do maksimum i zmierz napięcie między wyjściem (pin14) a masą pierwszego wzmacniacza i napięcie między wyjściem (pin14) a masą drugiego wzmacniacza. Na koniec zmierz jeszcze napięcie między wyjściami obu kości. Napięcie mierz miernikiem na opcji AC.

• #90 08 Sie 2009 18:16
    Niedzwiadek196
    Poziom 13  

Na max mocy karty dzwiekowej na prawej i lewej koncówce napiecie dochodzi do ~17V a pomiedzy lewa i prawa dochodzi do ~36V