Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przetwornica symetryczna do tda 7294

26 Jul 2009 16:35 24557 106
  • Level 13  
    Witam. chcialbym zbudowac jakas bardzo prosta i tania przetwornice z 12v na +-24 do tda7294. moze posiada ktos dokladny schemat przetwornicy ze strony http://mdcs.prv.pl/ pod tytułem ''Przetwornica 12->2x31V raz jeszcze... '' Pozdrawiam
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 35  
    Prosto i tanio : Kup sobie kit do samodzielnego montażu.

Jesli chcesz budować takową i posiadasz zero lub mniej doświadczenia, uwentualnie nie dysponujesz oscyloskopem, to będziesz się bawił długo i szczęsliwie.

Ja kiedys zaprojektowałem PROSTĄ I TANIĄ przetwornicę do koncowki mocy o dosyc smiesznych parametrach :D:D (ale działała), nawet gdzies na elce jest jej schemat (5 elementów na krzyz+trafo), ale na tym długo nie pociągniesz (flyback!).

Zeby ukręcić takie PSU po najmniejszej linii oporu musisz mieć:

wariant 1)
    TL494
    Garstka bierniaków
    Trafo od ATX
    DOBRE mosfety :] (lipne się szybko uśmiercą od takiej amatorskiej konstrukcji)
    DOBRE diody wyj.

wariant 2)
    http://www.elecfree.com/electronic/sg3525-dcd...5v-35v-switchmode-power-supply-for-car-audio/

Jeden i drugi wariant jest daleki od doskonałości, aczkolwiek moja konstrukcja na TL494 i dwóch trafach od ATX goni cztery TDA7294 przy ok. 70Wrms/kanał. Ale dobrze płytke zaprojektowałem...:]
  • Level 13  
    jaki kit nada sie do tego tda ??:>
  • Level 35  
    Nie wiem, nie montuje kitów...

Nie łudź się, że znajdziesz cudowny kit o mocy wyjściowej 500W itp itd, bo to BAJKA.
    PSU 500W to już jest rzemiosło, nie druciarnia.

Zdaje się, że w twoim wypadku najlepiej zmęczyć gotowy układ z wariantu 2. SG3525 jest prostszy w uzyciu od TL494...

Jesli potrzebujesz duzo mocy, zrób sobie 4 przetwornice, po jednym na kazdy PA. Jesli wszystkie PSU bedą identyczne, i ich Uwy będą identyczne, nie bedziesz miał rozjazdu głośności na poszczególnych kanałach...:]
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 33  
    Projekty MDCS'a sobie odpuść, mają sporo ciężkich wad. Przetwornica z twojego linku, choć po założeniu odpowiednich diód rusza bez problemów, to pod obciążeniem bardzo mocno się grzeje i działa najwyżej miesiąc. Przed upływem tego czasu siadają najczęściej kondensatory a czasem też diody i mosfety.

Dla ciebie świetną opcją byłaby Przetwornica AVT2732. Nie jest droga, prawie wszystkie potrzebne elementy można znaleźć w zasilaczach ATX ;) Wyjątkiem jest płytka PCB, diody BY500 i mosfety IRFZ44N - te rzeczy trzeba kupić, koszt jakieś 15-20zł. Przetwornica bez kłopotów może zasilać dwie kości TDA7294, a tym bardziej jedną kość ;)
    Ponieważ przetwornica AVT2732 nie ma stabilizacji napięcia wyjściowego, musisz liczyć przekładnię transformatora na około +/-35V przy 14,5V napięcia zasilającego.

Jeśli chodzi o przerabianie transformatora z ATX to oczywiście da się. O jego rozbieraniu jest dużo napisane na forum - trzeba poszukać. Możesz też kliknąć mój podpis, w artykule opisałem dokładnie proces rozbierania transformatora. Od razu ci mówię że pęknięty transformator możesz od razu wyrzucić do kosza, więc użycie jakichkolwiek narzędzi do rozbierania nie wchodzi w grę.
  • Level 13  
    oooo super :D tylko boje sie ze nie dam rady sobie wlasnie z tym trafem ;/ zasilaczy mam pelno ;p rozebrac trafo pewnie dam rade ino potem jak je nawinac itd :|
  • Level 33  
    Już przywróciłem podpis, możesz kliknąć i poczytać o rozklejaniu trafa.

O nawijaniu będziemy rozmawiać później, na razie rozmontuj transformator. Jeśli chcesz już teraz wiedzieć jak nawijać to już ci mówię. Najpierw trzeba nawinąć uzwojenia wtórne, oba naraz bifilarnie, a ich wyprowadzenia połączyć szeregowo w przeciwfazie, tzn. aby między skrajnymi wyprowadzeniami było dwukrotne napięcie ac uzwojenia wtórnego. Jako następne należy nawinąć uzwojenia pierwotne, również oba naraz bifilarnie, a wyprowadzenia połączyć szeregowo w przeciwfazie. Nawijanie będzie dość kłopotliwe, bo trzeba nawinąć zaledwie kilka zwojów garścią drutów, a kluczowe jest ich równe rozłożenie na całej długości karkasu. Ilości zwojów policzymy dopiero po ustaleniu częstotliwości pracy i zmierzeniu pola przekroju poprzecznego kolumny środkowej rdzenia transformatora. Jak widzisz, zanim zaczniemy choćby myśleć o nawijaniu, trzeba rozmontować transformator ;)
  • Level 13  
    dobra to jutro biore sie do roboty :d bedziesz pomocny jak cos??:>
  • Level 33  
    Ja zawsze chętnie pomagam, ale tylko na forum. Nie lubię kiedy 10 osób dobija się do mnie na GG :( wtedy przestaję pomagać i zaczynam blokować :P

Swoją drogą, zaczynamy robić OT. Zaraz któryś z moderatorów tu posprząta.
  • Level 13  
    Wiec tak :D wykopalem jakies 3 zasilacze w piwnicy :D pierwszy na trafo ma napisane ''PT-193 3x SI SW-001'' drugie mniejsze trafo ma ''YM EI-28001'' a trzecie wieksze ''09I330037-ON 0228 HI-POT'' ktore wybrać ??? ewentualnie moge jeszcze jakies zasiacze wygrzebac jak te sie nie nadaja

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Proszę poprawić!
    [_P_]
  • Level 13  
    tak wygladaja te rdzenie po rozklejeniu :) z zasilaczow wydłubalem takie elementy jak SCALAK ''TL494CN'' bedzie ok ?:> ,47uF/16v jeden i 2 na 50v moga byc ? :P reszte czesci poznajdywalem gdzies indziej lub kupilem :P wiec mam juz wszystko :D teraz tylko trafo :P :D

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Nie pisz posta pod postem.
    Proszę poprawić!
    [_P_]
  • Level 33  
    3 posty wyżej wyraźnie uprzedziłem że nie udzielam porad na gg. Bardzo nie lubię gdy ktoś dobija się do mnie gdy nie mam akurat ochoty pomagać. A już najbardziej nie lubię pytań o to kiedy będę zaglądał na elektrodę :(

Zdjęcia wrzucaj tu:
    https://obrazki.elektroda.pl/

Trafka ze zdjęcia 2 i 3 nadają się, a co do 1 nie jestem pewien. Na zdjęciu z załącznika ostatniego postu są dwa rdzenie. Do mocy 100W możesz śmiało użyć tego mniejszego, bo wbrew pozorom łatwiej będzie ci prawidłowo nawinąć uzwojenia ;)

To oczywiste, że scalak TL494CN się nadaje, przecież dokładnie taki musi być użyty w tej przetwornicy. Kondensatory też się nadają. W zasilaczach ATX jest pełno diód 1N4148, ale oczywiście nie zaszkodzi kupić nowych ;)
  • Level 13  
    wiem sorka ze napisalem na gadu ale juz nie mogelm wytrzymac rano :D hehe jeszcze raz sory :) teraz pozostaje mi tylko nawinac te trafo :D (o czym nie mam wogole pojecia ) :( bedzie potrzebny do tego ten plastik ze środka ?:>
  • Level 33  
    Tak, uzwojenia trzeba nawinąć na tym plastiku, a dopiero po nawinięciu założyć rdzeń. Podaj mi pole przekroju poprzecznego kolumny środkowej rdzenia. Zmierz oba boki kwadratu który tworzy przekrój, podstaw pod wzór na pole kwadratu :) i powiedz mi ile ci wyszło. Potem ustalimy jaka ma być częstotliwość pracy przetwornicy i obliczymy ilości zwojów ;)
  • Level 13  
    hmmm kawalek tego plastiku ulamalem ale posklejalem :d Nooo i teraz mamy problem :D bo ja ja jestem strasznie kiepski z matmy ;/ :( wiec jesli bedziesz laskawy mi to policzyc to bede baaardzo wdzieczny :) a te 100w nie bedzie za malo jak bede chcial w przyszlosci dodac jeszcze jednego tda w mostek ? :> przetwornica symetryczna do tda 7294
  • Level 33  
    100W wystarczy tylko do jednego TDA7294, jeśli chcesz dołączać drugi TDA7294 to musisz liczyć moc 200W. Pamiętaj że przy +/-24V dostaniesz tylko 50-60W mocy na głośniku 4ohm.

Nie powinieneś w ogóle się przyznawać że NIE ZNASZ WZORU NA POLE KWARDATU :D Taki wstyd...
    Do której klasy podstawówki chodzisz?

Na małym rdzeniu zaznaczyłeś szerokość kolumny środkowej 7mm i wysokość 11mm, więc pole przekroju poprzecznego kolumny wynosi 77mm^2. Częstotliwość pracy ustalimy na 40kHz. W takim razie na uzwojeniu pierwotnym powinno być 2x5 zwojów. Na uzwojeniu wtórnym, przy napięciu zasilającym 14,5V powinno być około +/-35V, więc liczymy z przekładni (35 / 14,5) * 5 = 12, więc na uzwojeniu wtórnym powinno być 2x12 zwojów. Grubość drutu trzeba policzyć tak żeby całkowicie zapełnić karkas, nie może zostać wolnej przestrzeni. Według mnie to na wtórnym wystarczy jeden drut o grubości 0,6mm, a na pierwotnym ze 3 druty o grubości 0,6mm.
    Uzwojenie wtórne nawijasz jako pierwsze, robisz dwoma drutami 12 zwojów. Potem w wyprowadzeniach dzielisz uzwojenie na 2, tak żeby mieć 2 oddzielne uzwojenia. Teraz musisz je połączyć szeregowo w przeciwfazie, czyli łączysz koniec pierwszego z początkiem drugiego. Miejsce ich łączenia jest odczepem środkowym uzwojenia wtórnego. Takie połączenie pozwoli na doskonałe uspólnienie strumieni indukcji powiązanych z tymi uzwojeniami ;)
    Na uzwojenia wtórne nawijasz uzwojenia pierwotne. Tu również musisz nawinąć bifilarnie. Skręcasz 5 zwojów sześcioma drutami, a w wyprowadzeniach dzielisz uzwojenia na dwa, tak żeby każde miało po 3 druty. Na koniec łączysz koniec pierwszego z początkiem drugiego, zakładasz rdzeń i transformator gotowy ;) Jeszcze porób zdjęcia i wstaw na forum do weryfikacji ;)
  • Level 13  
    wiec jepiej chyba zrobic odrazu te 200w :P to tez na tym malym ?:> czy na wiekszym ? i czy mozesz mi policzyc na te 200w ?:D Co do matematyki to tragedia :D mialem takich nauczycieli ze nic mnie nie nauczyli :D Brałem elemety ktore sa orginalnie na wykazie w schemacie :p beda dobre do tych 200w? czy trzeba cos smienic ?:(
  • Level 33  
    Każdy zwala na nauczycieli bo tak najłatwiej. Prawda jest taka, że nie znasz wzoru na pole kwadratu tylko i wyłącznie przez swoje lenistwo. Niestety nie znając nawet wzoru na pole kwadratu nie masz szans w elektronice, nie pomogą tu żadne tłumaczenia. Wystarczy że nie będę chciał ci policzyć pola przekroju drutu i zostaniesz uziemiony, nie będziesz potrafił nic policzyć samemu.
    Radzę ci szybko nadrobić braki.

W twoim przypadku moc to tylko kwestia grubości uzwojeń transformatora. Dla 200W będzie dwukrotnie więcej drutów niż podałem, wystarczy odpowiednio pomnożyć. Tylko nie mów mi że nie potrafisz mnożyć :|
    Trzeba jeszcze sprawdzić czy ta ilość drutów pozwoli nawinąć karkas do pełna, żeby nie było już wolnego miejsca. Jeśli będzie za dużo - nie założysz rdzenia, jeśli będzie za mało - będziesz miał spadki napięcia wyjściowego.
  • Level 13  
    no to czyli wtorne robie 24zwoje jednym drutem 0,6mm a pierwotne 3 drutami 0,6 10 zwojow i bedzie 200 w tak ?:D te 3 druty skrecic ze soba czy jeden obok drugiego ? i powiedz mi czy moga to byc druty z jakiegos starego trafa ale z dobra emalia jeszcze ?:D
  • Level 33  
    Tak, na pierwotnym 10 zwojów (bo 2x5), na wtórnym 24 zwoje (bo 2x12). Na pierwotnym 3 druty i na wtórnym 1 drut daje nadal 100W, z tym 200W to chyba literówka.
    Nawijasz koniecznie w taki sposób jaki opisałem, inaczej przy pierwszym uruchomieniu przetwornica może nawet popełnić samobójstwo. Więc nawijasz 5 zwojów 6-ma drutami, a dopiero potem w wyprowadzeniach dzielisz sobie na 2 uzwojenia po 3 druty i łączysz szeregowo, ale koniecznie w przeciwfazie (koniec pierwszego z początkiem drugiego). Tak samo nawijasz uzwojenie wtórne.

3 drutów nie masz skręcać ze sobą, bo przecież będziesz nawijał razem 6 drutów. Te 6 drutów możesz nawinąć obok siebie jakby taśmą ;) Nie nawijaj warkoczem, bo zajmie więcej miejsca.
  • Level 13  
    kurde wszystko mi sie miesza;/ :( wtorne nawijam jako pierwsze grubościa drutu 0,6mm ile drotow naraz i ile zwojow? a pierwotne nawijam na wtorne tez drutem o grubosci 0,6mm ile drutow i ile zwojow ? niech juz bedzie ten 100w Juz mnie cos biere przy tym ;/ wiedzialem ze z tym bedzie naj wiekszy klopot;/ Zeby wyciagnac te 70w to jak to trzeba nawinac?
  • Level 33  
    Boże... Gdyby chciało ci się przewinąć suwak kilka postów wyżej, nie musiałbyś denerwować mnie takimi pytaniami. Nie każ mi 3 raz tłumaczyć jak masz nawinąć.

Przeczytaj dokładnie co napisałem o nawijaniu, popatrz na schemat, przeanalizuj. Trochę samodzielności! ;)
  • Level 13  
    dac jakas izolacje miedzy zwoje pierwotne i wtorne ? Sory ale miesza mi sie to wszystko juz :P hehehe nawinalem 12 wtornego 2 drutami 0,6mm tak jak pisales teraz pierwotne
  • Level 33  
    Dobrze zrobiłeś. Po jednej stronie masz początki obu drutów, a po drugiej stronie końce. Teraz początek jednego drutu podłącz do końca drugiego - to będzie twój środkowy odczep, a pozostałe dwa będą skrajnymi wyprowadzeniami. Tak samo postępuj z pierwotnym, ale zamiast pojedynczych drutów będziesz miał 3-drutowe wiązki wyprowadzeń. Tylko posprawdzaj wszystkie druty omomierzem, żebyś wiedział który jest który! Inaczej będzie ognisko :)

Tak, między uzwojeniami możesz dać 1-2 warstwy taśmy izolacyjnej.
  • Level 13  
    No i nawinalem cos tam :D tylko teraz napisz mi czy dobrze dalem wyprowadzenia :P Jak to mozna sprawdzic przed włożeniem do ukladu ?:> przetwornica symetryczna do tda 7294
  • Level 33  
    A uzwojenia połączyłeś szeregowo w fazie zgodnej, czy przeciwnej? To bardzo ważne!

Podłącz trafo do układu i uruchamiaj przetwornicę przez żarówkę 12V 21W.
  • Level 13  
    np jak nawijalem wtorne to zlutowalem te 2 druty w jednym koncu i owijalem w lewo potem jak doszlem do konca rozlutowalem ten koniec i sprawdzilem ktory jest ktory poczatek pierwszego polaczylem z poczatkiem drugiego tak samo zrobilem z pierwotnym zlutowalem koncowke 6 przewodow w jedno rozdzielilem na na 2 po 3 druty i nawijalem potem jedna strone odlutowalem i podlaczylem do odszczepki tej na koncu :P dobrze ?

• Level 33  
    Ale namotałeś. Nic nie zrozumiałem. Pokaż wyraźne zdjęcia łączeń.
  • Level 13  
    nie mam czym zrobic lepszych fotek :( opisalem jeszcze raz wyprowadzenia i kierunek w ktorym nawijalem.