Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przetwornica symetryczna do tda 7294

26 Lip 2009 16:35 24356 106
  • Poziom 13  
    Witam. chcialbym zbudowac jakas bardzo prosta i tania przetwornice z 12v na +-24 do tda7294. moze posiada ktos dokladny schemat przetwornicy ze strony http://mdcs.prv.pl/ pod tytułem ''Przetwornica 12->2x31V raz jeszcze... '' Pozdrawiam
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 35  
    Prosto i tanio : Kup sobie kit do samodzielnego montażu.

Jesli chcesz budować takową i posiadasz zero lub mniej doświadczenia, uwentualnie nie dysponujesz oscyloskopem, to będziesz się bawił długo i szczęsliwie.

Ja kiedys zaprojektowałem PROSTĄ I TANIĄ przetwornicę do koncowki mocy o dosyc smiesznych parametrach :D:D (ale działała), nawet gdzies na elce jest jej schemat (5 elementów na krzyz+trafo), ale na tym długo nie pociągniesz (flyback!).

Zeby ukręcić takie PSU po najmniejszej linii oporu musisz mieć:

wariant 1)
    TL494
    Garstka bierniaków
    Trafo od ATX
    DOBRE mosfety :] (lipne się szybko uśmiercą od takiej amatorskiej konstrukcji)
    DOBRE diody wyj.

wariant 2)
    http://www.elecfree.com/electronic/sg3525-dcd...5v-35v-switchmode-power-supply-for-car-audio/

Jeden i drugi wariant jest daleki od doskonałości, aczkolwiek moja konstrukcja na TL494 i dwóch trafach od ATX goni cztery TDA7294 przy ok. 70Wrms/kanał. Ale dobrze płytke zaprojektowałem...:]
  • Poziom 13  
    jaki kit nada sie do tego tda ??:>
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 35  
    Nie wiem, nie montuje kitów...

Nie łudź się, że znajdziesz cudowny kit o mocy wyjściowej 500W itp itd, bo to BAJKA.
    PSU 500W to już jest rzemiosło, nie druciarnia.

Zdaje się, że w twoim wypadku najlepiej zmęczyć gotowy układ z wariantu 2. SG3525 jest prostszy w uzyciu od TL494...

Jesli potrzebujesz duzo mocy, zrób sobie 4 przetwornice, po jednym na kazdy PA. Jesli wszystkie PSU bedą identyczne, i ich Uwy będą identyczne, nie bedziesz miał rozjazdu głośności na poszczególnych kanałach...:]
  • Poziom 33  
    Projekty MDCS'a sobie odpuść, mają sporo ciężkich wad. Przetwornica z twojego linku, choć po założeniu odpowiednich diód rusza bez problemów, to pod obciążeniem bardzo mocno się grzeje i działa najwyżej miesiąc. Przed upływem tego czasu siadają najczęściej kondensatory a czasem też diody i mosfety.

Dla ciebie świetną opcją byłaby Przetwornica AVT2732. Nie jest droga, prawie wszystkie potrzebne elementy można znaleźć w zasilaczach ATX ;) Wyjątkiem jest płytka PCB, diody BY500 i mosfety IRFZ44N - te rzeczy trzeba kupić, koszt jakieś 15-20zł. Przetwornica bez kłopotów może zasilać dwie kości TDA7294, a tym bardziej jedną kość ;)
    Ponieważ przetwornica AVT2732 nie ma stabilizacji napięcia wyjściowego, musisz liczyć przekładnię transformatora na około +/-35V przy 14,5V napięcia zasilającego.

Jeśli chodzi o przerabianie transformatora z ATX to oczywiście da się. O jego rozbieraniu jest dużo napisane na forum - trzeba poszukać. Możesz też kliknąć mój podpis, w artykule opisałem dokładnie proces rozbierania transformatora. Od razu ci mówię że pęknięty transformator możesz od razu wyrzucić do kosza, więc użycie jakichkolwiek narzędzi do rozbierania nie wchodzi w grę.
  • Poziom 13  
    oooo super :D tylko boje sie ze nie dam rady sobie wlasnie z tym trafem ;/ zasilaczy mam pelno ;p rozebrac trafo pewnie dam rade ino potem jak je nawinac itd :|
  • Poziom 33  
    Już przywróciłem podpis, możesz kliknąć i poczytać o rozklejaniu trafa.

O nawijaniu będziemy rozmawiać później, na razie rozmontuj transformator. Jeśli chcesz już teraz wiedzieć jak nawijać to już ci mówię. Najpierw trzeba nawinąć uzwojenia wtórne, oba naraz bifilarnie, a ich wyprowadzenia połączyć szeregowo w przeciwfazie, tzn. aby między skrajnymi wyprowadzeniami było dwukrotne napięcie ac uzwojenia wtórnego. Jako następne należy nawinąć uzwojenia pierwotne, również oba naraz bifilarnie, a wyprowadzenia połączyć szeregowo w przeciwfazie. Nawijanie będzie dość kłopotliwe, bo trzeba nawinąć zaledwie kilka zwojów garścią drutów, a kluczowe jest ich równe rozłożenie na całej długości karkasu. Ilości zwojów policzymy dopiero po ustaleniu częstotliwości pracy i zmierzeniu pola przekroju poprzecznego kolumny środkowej rdzenia transformatora. Jak widzisz, zanim zaczniemy choćby myśleć o nawijaniu, trzeba rozmontować transformator ;)
  • Poziom 13  
    dobra to jutro biore sie do roboty :d bedziesz pomocny jak cos??:>
  • Poziom 33  
    Ja zawsze chętnie pomagam, ale tylko na forum. Nie lubię kiedy 10 osób dobija się do mnie na GG :( wtedy przestaję pomagać i zaczynam blokować :P

Swoją drogą, zaczynamy robić OT. Zaraz któryś z moderatorów tu posprząta.
  • Poziom 13  
    Wiec tak :D wykopalem jakies 3 zasilacze w piwnicy :D pierwszy na trafo ma napisane ''PT-193 3x SI SW-001'' drugie mniejsze trafo ma ''YM EI-28001'' a trzecie wieksze ''09I330037-ON 0228 HI-POT'' ktore wybrać ??? ewentualnie moge jeszcze jakies zasiacze wygrzebac jak te sie nie nadaja

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Proszę poprawić!
    [_P_]
  • Poziom 13  
    tak wygladaja te rdzenie po rozklejeniu :) z zasilaczow wydłubalem takie elementy jak SCALAK ''TL494CN'' bedzie ok ?:> ,47uF/16v jeden i 2 na 50v moga byc ? :P reszte czesci poznajdywalem gdzies indziej lub kupilem :P wiec mam juz wszystko :D teraz tylko trafo :P :D

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Nie pisz posta pod postem.
    Proszę poprawić!
    [_P_]
  • Poziom 33  
    3 posty wyżej wyraźnie uprzedziłem że nie udzielam porad na gg. Bardzo nie lubię gdy ktoś dobija się do mnie gdy nie mam akurat ochoty pomagać. A już najbardziej nie lubię pytań o to kiedy będę zaglądał na elektrodę :(

Zdjęcia wrzucaj tu:
    https://obrazki.elektroda.pl/

Trafka ze zdjęcia 2 i 3 nadają się, a co do 1 nie jestem pewien. Na zdjęciu z załącznika ostatniego postu są dwa rdzenie. Do mocy 100W możesz śmiało użyć tego mniejszego, bo wbrew pozorom łatwiej będzie ci prawidłowo nawinąć uzwojenia ;)

To oczywiste, że scalak TL494CN się nadaje, przecież dokładnie taki musi być użyty w tej przetwornicy. Kondensatory też się nadają. W zasilaczach ATX jest pełno diód 1N4148, ale oczywiście nie zaszkodzi kupić nowych ;)
  • Poziom 13  
    wiem sorka ze napisalem na gadu ale juz nie mogelm wytrzymac rano :D hehe jeszcze raz sory :) teraz pozostaje mi tylko nawinac te trafo :D (o czym nie mam wogole pojecia ) :( bedzie potrzebny do tego ten plastik ze środka ?:>
  • Poziom 33  
    Tak, uzwojenia trzeba nawinąć na tym plastiku, a dopiero po nawinięciu założyć rdzeń. Podaj mi pole przekroju poprzecznego kolumny środkowej rdzenia. Zmierz oba boki kwadratu który tworzy przekrój, podstaw pod wzór na pole kwadratu :) i powiedz mi ile ci wyszło. Potem ustalimy jaka ma być częstotliwość pracy przetwornicy i obliczymy ilości zwojów ;)
  • Poziom 13  
    hmmm kawalek tego plastiku ulamalem ale posklejalem :d Nooo i teraz mamy problem :D bo ja ja jestem strasznie kiepski z matmy ;/ :( wiec jesli bedziesz laskawy mi to policzyc to bede baaardzo wdzieczny :) a te 100w nie bedzie za malo jak bede chcial w przyszlosci dodac jeszcze jednego tda w mostek ? :> przetwornica symetryczna do tda 7294
  • Poziom 33  
    100W wystarczy tylko do jednego TDA7294, jeśli chcesz dołączać drugi TDA7294 to musisz liczyć moc 200W. Pamiętaj że przy +/-24V dostaniesz tylko 50-60W mocy na głośniku 4ohm.

Nie powinieneś w ogóle się przyznawać że NIE ZNASZ WZORU NA POLE KWARDATU :D Taki wstyd...
    Do której klasy podstawówki chodzisz?

Na małym rdzeniu zaznaczyłeś szerokość kolumny środkowej 7mm i wysokość 11mm, więc pole przekroju poprzecznego kolumny wynosi 77mm^2. Częstotliwość pracy ustalimy na 40kHz. W takim razie na uzwojeniu pierwotnym powinno być 2x5 zwojów. Na uzwojeniu wtórnym, przy napięciu zasilającym 14,5V powinno być około +/-35V, więc liczymy z przekładni (35 / 14,5) * 5 = 12, więc na uzwojeniu wtórnym powinno być 2x12 zwojów. Grubość drutu trzeba policzyć tak żeby całkowicie zapełnić karkas, nie może zostać wolnej przestrzeni. Według mnie to na wtórnym wystarczy jeden drut o grubości 0,6mm, a na pierwotnym ze 3 druty o grubości 0,6mm.
    Uzwojenie wtórne nawijasz jako pierwsze, robisz dwoma drutami 12 zwojów. Potem w wyprowadzeniach dzielisz uzwojenie na 2, tak żeby mieć 2 oddzielne uzwojenia. Teraz musisz je połączyć szeregowo w przeciwfazie, czyli łączysz koniec pierwszego z początkiem drugiego. Miejsce ich łączenia jest odczepem środkowym uzwojenia wtórnego. Takie połączenie pozwoli na doskonałe uspólnienie strumieni indukcji powiązanych z tymi uzwojeniami ;)
    Na uzwojenia wtórne nawijasz uzwojenia pierwotne. Tu również musisz nawinąć bifilarnie. Skręcasz 5 zwojów sześcioma drutami, a w wyprowadzeniach dzielisz uzwojenia na dwa, tak żeby każde miało po 3 druty. Na koniec łączysz koniec pierwszego z początkiem drugiego, zakładasz rdzeń i transformator gotowy ;) Jeszcze porób zdjęcia i wstaw na forum do weryfikacji ;)
  • Poziom 13  
    wiec jepiej chyba zrobic odrazu te 200w :P to tez na tym malym ?:> czy na wiekszym ? i czy mozesz mi policzyc na te 200w ?:D Co do matematyki to tragedia :D mialem takich nauczycieli ze nic mnie nie nauczyli :D Brałem elemety ktore sa orginalnie na wykazie w schemacie :p beda dobre do tych 200w? czy trzeba cos smienic ?:(
  • Poziom 33  
    Każdy zwala na nauczycieli bo tak najłatwiej. Prawda jest taka, że nie znasz wzoru na pole kwadratu tylko i wyłącznie przez swoje lenistwo. Niestety nie znając nawet wzoru na pole kwadratu nie masz szans w elektronice, nie pomogą tu żadne tłumaczenia. Wystarczy że nie będę chciał ci policzyć pola przekroju drutu i zostaniesz uziemiony, nie będziesz potrafił nic policzyć samemu.
    Radzę ci szybko nadrobić braki.

W twoim przypadku moc to tylko kwestia grubości uzwojeń transformatora. Dla 200W będzie dwukrotnie więcej drutów niż podałem, wystarczy odpowiednio pomnożyć. Tylko nie mów mi że nie potrafisz mnożyć :|
    Trzeba jeszcze sprawdzić czy ta ilość drutów pozwoli nawinąć karkas do pełna, żeby nie było już wolnego miejsca. Jeśli będzie za dużo - nie założysz rdzenia, jeśli będzie za mało - będziesz miał spadki napięcia wyjściowego.
  • Poziom 13  
    no to czyli wtorne robie 24zwoje jednym drutem 0,6mm a pierwotne 3 drutami 0,6 10 zwojow i bedzie 200 w tak ?:D te 3 druty skrecic ze soba czy jeden obok drugiego ? i powiedz mi czy moga to byc druty z jakiegos starego trafa ale z dobra emalia jeszcze ?:D
  • Poziom 33  
    Tak, na pierwotnym 10 zwojów (bo 2x5), na wtórnym 24 zwoje (bo 2x12). Na pierwotnym 3 druty i na wtórnym 1 drut daje nadal 100W, z tym 200W to chyba literówka.
    Nawijasz koniecznie w taki sposób jaki opisałem, inaczej przy pierwszym uruchomieniu przetwornica może nawet popełnić samobójstwo. Więc nawijasz 5 zwojów 6-ma drutami, a dopiero potem w wyprowadzeniach dzielisz sobie na 2 uzwojenia po 3 druty i łączysz szeregowo, ale koniecznie w przeciwfazie (koniec pierwszego z początkiem drugiego). Tak samo nawijasz uzwojenie wtórne.

3 drutów nie masz skręcać ze sobą, bo przecież będziesz nawijał razem 6 drutów. Te 6 drutów możesz nawinąć obok siebie jakby taśmą ;) Nie nawijaj warkoczem, bo zajmie więcej miejsca.
  • Poziom 13  
    kurde wszystko mi sie miesza;/ :( wtorne nawijam jako pierwsze grubościa drutu 0,6mm ile drotow naraz i ile zwojow? a pierwotne nawijam na wtorne tez drutem o grubosci 0,6mm ile drutow i ile zwojow ? niech juz bedzie ten 100w Juz mnie cos biere przy tym ;/ wiedzialem ze z tym bedzie naj wiekszy klopot;/ Zeby wyciagnac te 70w to jak to trzeba nawinac?
  • Poziom 33  
    Boże... Gdyby chciało ci się przewinąć suwak kilka postów wyżej, nie musiałbyś denerwować mnie takimi pytaniami. Nie każ mi 3 raz tłumaczyć jak masz nawinąć.

Przeczytaj dokładnie co napisałem o nawijaniu, popatrz na schemat, przeanalizuj. Trochę samodzielności! ;)
  • Poziom 13  
    dac jakas izolacje miedzy zwoje pierwotne i wtorne ? Sory ale miesza mi sie to wszystko juz :P hehehe nawinalem 12 wtornego 2 drutami 0,6mm tak jak pisales teraz pierwotne
  • Poziom 33  
    Dobrze zrobiłeś. Po jednej stronie masz początki obu drutów, a po drugiej stronie końce. Teraz początek jednego drutu podłącz do końca drugiego - to będzie twój środkowy odczep, a pozostałe dwa będą skrajnymi wyprowadzeniami. Tak samo postępuj z pierwotnym, ale zamiast pojedynczych drutów będziesz miał 3-drutowe wiązki wyprowadzeń. Tylko posprawdzaj wszystkie druty omomierzem, żebyś wiedział który jest który! Inaczej będzie ognisko :)

Tak, między uzwojeniami możesz dać 1-2 warstwy taśmy izolacyjnej.
  • Poziom 13  
    No i nawinalem cos tam :D tylko teraz napisz mi czy dobrze dalem wyprowadzenia :P Jak to mozna sprawdzic przed włożeniem do ukladu ?:> przetwornica symetryczna do tda 7294
  • Poziom 33  
    A uzwojenia połączyłeś szeregowo w fazie zgodnej, czy przeciwnej? To bardzo ważne!

Podłącz trafo do układu i uruchamiaj przetwornicę przez żarówkę 12V 21W.
  • Poziom 13  
    np jak nawijalem wtorne to zlutowalem te 2 druty w jednym koncu i owijalem w lewo potem jak doszlem do konca rozlutowalem ten koniec i sprawdzilem ktory jest ktory poczatek pierwszego polaczylem z poczatkiem drugiego tak samo zrobilem z pierwotnym zlutowalem koncowke 6 przewodow w jedno rozdzielilem na na 2 po 3 druty i nawijalem potem jedna strone odlutowalem i podlaczylem do odszczepki tej na koncu :P dobrze ?

• Poziom 33  
    Ale namotałeś. Nic nie zrozumiałem. Pokaż wyraźne zdjęcia łączeń.
  • Poziom 13  
    nie mam czym zrobic lepszych fotek :( opisalem jeszcze raz wyprowadzenia i kierunek w ktorym nawijalem.