Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator impulsow o zmiennym w zakresie wypelnieniu

Redok 28 Maj 2004 13:46 1832 5
  • #1 28 Maj 2004 13:46
    Redok
    Poziom 13  

Nie wiem czy to w tym dziale bedzie pasowac..ale jezeli ktos jest w stanie mi pomoc to prosze o pomoc...Chodzi mi konkretnie...o generator impulsow o zmiennym w zakresie 1..99% wypelnieniu...Mam jakis schemat na NE55 ale nie trzyma czestotliwosc....chodzi o to ze mogl bym sobie zmieniac wypelnienie przebiegu a czestotliwosc bedzie w miare stabilna...Układy nie musza byc na klockach...moga byc czysto analogowe...jezeli ktos wie gdzie chociaz mogl bym sie z tym glosic to tez prosze o odpowiedz

0 5
  • #2 28 Maj 2004 14:19
    lechoo
    Poziom 39  

A jaka to ma być konkretnie częstotliwość? i czy częstotliwość też ma się zmieniać? jeśli tak to w jakim zakresie?

0
  • #3 28 Maj 2004 14:44
    olekewaagata
    Poziom 25  

Kiedyś na elektrodzie zamiesciłem program na at89c51/52 który
    był generatorem o regulowanym wypełnieniu czasy trwania jedynki
    i zera. Regulacja byla w zakresie od 1 do 255 milisekund.
    Czyli czas zera i jedynki mozna bylo ustawiać w tych zakresach.
    Jeśli coś takiego Ci pasuje skomunikuj się ze mną na PW, bo nie chcę
    zamieszczać dwa razy tego samego.

0
  • #4 29 Maj 2004 17:26
    pawelvod
    Poziom 18  

Zacytuje lecha który keidyś pomógł mi zrealizować ten problem sprzetowo i bardzo dokładnie w sumie i właściwie na dowolnych częstotliwościach (ja potrzebowałem 40kHz i 4 niezależnych kanałów o tej samoe częstotliwości i różnym czasie wypełnienia):
    "Ja to widzę tak, bez komparatorów:
    - Generator kwarcowy 10MHz, co da po podzieleniu przez 256 wartość 39kHz.
    - 1 licznik modulo 256 (8-bitowy), np. HC4520, aby uzyskać okres 256 razy większy od zegara,
    - Licznik programowany HC40103 (8-bitowy) na każdy "kanał", jest to licznik zliczający w dół z wejściami równoległymi i tylko jednym wyjściem, na którym pojawia się stan niski gdy licznik osiągnie "0".
    - Przerzutnik R-S lub D (1/2 HC74), który będzie ustawiany przez licznik HC40103 gdy ten zliczy ustaloną na jego wejsciach ilość impulsów i przy okazji zatrzyma cykl zliczania tego licznika, oraz będzie zerowany w momencie przepełnienia licznika modulo 256 (tego na HC4520). Na każdy "kanał" osobny przerzutnik.
    - Po przepełnieniu licznika modulo 256 należy przeładować licznik programowany i zezwolić na odliczanie przez niego impulsów z generatora, potrzebna jest 8-wejściowa bramka OR (może być na diodach) która na czas trwania stanu "0" licznika modulo 256 poda stan niski na wejście /SPE licznika 40103, a narastające zbocze zegara dokona przeładowania tego licznika.

Nie mam czasu żeby to rozrysować, ale moja koncepcja powinna sprawdzić się w praktyce. Do ustalania stanów na wejściach programujących liczników można użyć 8-bitowych równoległych rejestrów typu Latch lub D (HC573 lub HC574), albo rejestrów szeregowo-równoległych np. HC4094, co zminimalizuje ilość wykorzystanych portów mikrokontrolera."..... koniec cytatu:) Układ realizuję co prawda zmianę wypełnienia w 256 liniowych krokach, ale od przybytku głowa raczej nie boli.

0
  • #5 29 Maj 2004 20:22
    harlejowiec
    Poziom 25  

na mikrokontrolerach avr można zrobić taki generator pracujący w trybie PWM.

0
  • #6 30 Maj 2004 20:43
    Redok
    Poziom 13  

miala by to byc czestotliwosc 300hz i zmieniac sie w zakresie 10% a wypełnienie od 20% do 80%

0